Jump to content

Τηλεσκόπιο και Χάρτης SKYATLAS 2000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

καλός ή κακός έχω αγοράσει το χάρτη SkyAtlas 2000 ενώ δεν έχω ακόμη τηλεσκόπιο. Ωστόσο προσπαθώ να μάθω πράγματα για τη χρήση τηλεσκοπίου με ισημερινή στήριξη σε συνδυασμό με χάρτη. Εκτός της αναζήτησης των αντικειμένων με τη χρήση των ουράνιων συντεταγμένων, υπάρχει κάποια άλλη τεχνική για έμμεση αναζήτηση ενός αμυδρού σώματος με βάση κάποιο άλλο λαμπρότερο? Αν ναι που μπορώ να βρω πληροφορίες και οδηγίες και που?

Όσον αφορά την αγορά τηλεσκοπίου έχω κάνει τις εξής σκέψεις: 1)το τηλεσκόπιο που θα αγοράσω θα πρέπει να είναι καλό ποιοτικά και μεγάλο σε διάμετρο, ώστε να μην αναγκαστώ σε λίγο χρονικό διάστημα να το αντικαταστήσω και να ξοδέψω περισσότερα χρήματα, 2) θέλω στήριξη ισημερινή για να μπορώ να ανακαλύπτω τα ουράνια σώματα μόνος μου, 3)θέλω να έχω πρόσφαση στο "βαθύ" ουρανό, 4) θα κάνω την αγορά μόλις φύγω από Αθήνα (σε κανά εξάμηνο) ώστε να έχω δυνατότητα και χρόνο για παρατηρήσεις, 5) για το θέμα του κόστους σκέφτομαι ότι είναι καλύτερα να ξοδέψεις μία φορά και να το αξίζει παρά πολλές φορές και να το μετανιώνεις.

Με βάση τα παραπάνω έχω στο νου μου να αγοράσω το GPR200SS της Vixen. Θα ήθελα να ακούσω σχόλια για τις παραπάνω σκέψεις. Επίσης, αν υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική πρόταση για αγορά τηλεσκοπίου (με βάση τις παραπάνω σκέψεις) θα ήθελα να την μάθω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

quote
Εκτός της αναζήτησης των αντικειμένων με τη χρήση των ουράνιων συντεταγμένων, υπάρχει κάποια άλλη τεχνική για έμμεση αναζήτηση ενός αμυδρού σώματος με βάση κάποιο άλλο λαμπρότερο?

 

Από την στιγμή που έχεις και τον χάρτη, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι το λεγόμενο "Star Hopping", δηλαδή να βρεις ένα λαμπρό άστρο και μετά να πηδάς από άστρο σε άστρο μέχρι να βρεις τον στόχο σου. Αφού εντοπίσεις, λοιπόν, το πιο λαμπρό άστρο στην περιοχή κοντά στον στόχο σου, βρίσκεις μια διαδρομή αστεριών και κοιτώντας χάρτη και προσοφθάλμιο και συγκρίνοντας φτάνεις σιγά σιγά στον στόχο σου.

 

 

quote
Όσον αφορά την αγορά τηλεσκοπίου έχω κάνει τις εξής σκέψεις: 1)το τηλεσκόπιο που θα αγοράσω θα πρέπει να είναι καλό ποιοτικά και μεγάλο σε διάμετρο, ώστε να μην αναγκαστώ σε λίγο χρονικό διάστημα να το αντικαταστήσω και να ξοδέψω περισσότερα χρήματα

 

Γενικά είναι σωστό αυτό. Κυρίως το να είναι ποιοτικό, αυτό δεν θα το μετανιώσεις! Από την άλλη, το να πάρεις κάτι πιο μεγάλο από αυτό που πραγματικά έχεις ανάγκη είναι κάτι που μπορεί να μετανιώσεις. Οσο περνάει ο καιρός, τόσο πιο πολύ εκτιμώ το μικρό 4-ιντσο μου. Αν είχα μόνο το μεγάλο μου, θα παρατηρούσα πολύ πιο σπάνια. Οπότε δεν ισχύει πάντα το μεγαλύτερο=καλύτερο αλλά το παλιό, αλλά αληθινό, κλισέ των ερασιτεχνών ότι "το καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που θα ευχαριστηθείς και θα χρησιμοποιήσεις περισσότερο".

 

 

quote
2) θέλω στήριξη ισημερινή για να μπορώ να ανακαλύπτω τα ουράνια σώματα μόνος μου

 

Σίγουρα η ισημερινή έχει πιο πολλές δυνατότητες και πάντα την προτείνω!

 

 

quote
3)θέλω να έχω πρόσφαση στο "βαθύ" ουρανό

 

Καλά κάνεις και μάλιστα εκεί προτείνονται ελάχιστα 6 ίντσες και προτεινόμενα 8 και πάνω!

 

 

quote
4) θα κάνω την αγορά μόλις φύγω από Αθήνα (σε κανά εξάμηνο) ώστε να έχω δυνατότητα και χρόνο για παρατηρήσεις

 

Καμιά αντίρρηση!

 

 

quote
5) για το θέμα του κόστους σκέφτομαι ότι είναι καλύτερα να ξοδέψεις μία φορά και να το αξίζει παρά πολλές φορές και να το μετανιώνεις.

 

Σίγουρα, αλλά όπως είπα και πιο πάνω αυτό σημαίνει ότι πρέπει να το ψάξεις και να πάρεις αυτό που σου ταιριάζει και όχι απαραίτητα το πιο ισχυρό τηλεσκόπιο!

 

Οσον αφορά το Vixen, εγώ προσωπικά προτιμώ πιο αργά τηλεσκόπια αν δεν πρόκειται για φωτογραφία αλλά το συγκεκριμένο ακούγεται ότι είναι καλό!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Η αλήθεια είναι ότι μπαίνω σε σκέψεις όσον αφορά την επιλογή τηλεσκοπίου. Μάλλον πρέπει να τα γνωρίσω από κοντά.

Ευχαριστώ και πάλι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης