Jump to content

Ποιο βιβλιο μου προτείνετε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια!!!εχθες τελιωσαν οι εξετασεις και επιτελους εχω ελευθερο χρονο για να ασχοληθω με την αστρονομια. \:D/ Θα ηθελα να μου προτεινεται καποιο βιβλιο(αστρονομικο) που να ειναι για την ηλικια μου

 

εγω βρηκα αυτο εδω http://www.ianos.gr/index.asp?park=bk_item&key=0208782 ειναι καλο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα,εγώ δεν ξέρω τίποτα γι'αυτό το βιβλίο αλά αλλά μπορείς να αγοράσεις το

Νightwatch(καινούργια έκδοση) και το ΣΕΛΗΝΗ.

Αμφότερα μπορείς να τα αγοράσεις απ'το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης(www.astronomy.gr)

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό είναι το βιβλίο, αλλά μόνο για τους αστερισμούς (αναγνώριση, μυθολογία).

Προτείνω:

1. Monthly Sky Guide, Πλανητάριο: γνώση του Ουρανού

2. Αστρονομία, Ελευθερουδάκης- Fullman: Όλες οι εγκυκλοπαιδικές γνώσεις μαζεμένες

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά τα βιβλία ΔΕΝ τα πουλάει ο ΙΑΝΟΣ παρά μόνο το Πλανητάριο.

Ένα άλλο βιβλίο που πουλάει το Πλανητάριο είναι TO ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.

Αν σου είναι δύσκολο να πας στο Πλανητάριο τότε μπορείς να τα παραγγείλεις

ηλεκτρονικό.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ilias,

 

A place that you may want to visit is the Eugenidis Planetarium Library at Phaleron. It has a wonderful library that also has a section on astronomy. I "discovered" the place in 1971 when I was 14 years old and spent many evenings there going over their collection of astronomy books and journals. I also signed up for a library card, which I still have, in order to borrow books.

 

Nightwatch by Terence Dickinson, which is now in its 4th edition, is a very good book. The 4th edtion is updated through the year 2018.

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Ηλια, ειμαι στην ιδια ηλικια και πανω κατω μπορω να σε καταλαβω.. συμφωνω οτι το Nightwatch ειναι πολυ καλο βιβλιο για να ξεκινησες το ταξιδι σου στον μαγευτικο κοσμο της αστρονομιας! Παρολ'αυτα δεν ξερω τι ακριβως ζητας..ενα βιβλιο σχετικα με την εισαγωγη στην παρατηρισιακη αστρονομια? η κατι σχετικα με την ουρανογραφια οπως ειναι αυτο που εχεις στο μυαλο σου..?

Εκτος απο τα βιβλιοπωλεια ιανος μπορεις να πας και παπασωτηριου αλλα και ελευθερουδακης που εχουν μεγαλη ποικιλια βιβλιων αστρονομιας. (ειναι σχετικα κοντα με τα ιανος)

Μπορεις να δεις και εδω: http://www.books.gr/ViewShopCategory.aspx?id=6801&Language=1&OrderBy=11&Direction=2http://

http://www.papasotiriou.gr/default.gbook.l2.asp?deid=10506

Βιβλια για ολα τα γουστα... :P

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστω Ειρηνη!Μολις γυρισα απο τον ιανο...πηρα το Monthly sky guide και με μια πρωτη ματια που του εριξα φαινεται πολυ καλο :) ειδα και το nightwatch το οποιο θα το παρω μαλλον αργοτερα!Παντος απ οσο ειδα υπηρχαν σχεδον ολα τα βιβλια που πουλανε στο πλανηταριο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τπτ!! αυτο το βιβλιο που πηρες ειναι καλο?τι λεει περιπου μεσα? δεν το εχω... σκεφτομουν να το παρω αλλα νομιζω οτι ειναι μεχρι το 2011 και λεω να παρω καποιο που θα ειναι ενημερωμενο για πιο πολλα χρονια.. :P

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά θέλω να απαντήσω στα ερωτήματα της Ειρήνης.

Λοιπόν Ειρήνη το Mothly Sky Guide είναι ένα καλό βιβλίο που σου δείχνει τι μπορείς να δείς

κάθε μήνα καθώς και σου δείχνει ποιος αστερισμός φαίνεται αυτόν τον μήνα.

Τώρα για το αν θα το πάρεις είναι δική σου απόφαση.

Αν ασχολείσαι καιρό με αστρονομία τότε σου πρωτείνω πάρε το The Backyard's Astronomers Guide(Terence Dickinson) ή το ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.Και τα δύο βιβλία τα έχω και είναι

ενημερωμένα όπως λες για πολλά χρόνια.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Monthly Sky Guide πάρτε το με κλειστά μάτια.

Η ενημέρωση αφορά τους πλανήτες για τους οποίους υπάρχουν πολλές άλλες πηγές και ''βγάζουν μάτι'' οι περισσότεροι.

Εξ' άλλου θεωρώ πως είναι πολύ φθηνό για όσα προσφέρει.

Το πρώτο βιβλίο κατά την γνώμη μου για να πάρει κανείς.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ενας απλος οδηγος-χαρτης ειναι απ οτι καταλαβα για τους αρχαριους (δεν εχει τοσες πληροφοριες οπως το nightwatch) !ναι ειναι αληθεια οτι ειναι ενημερωμενο μεχρι το 2011 αλλα πιστευω πως αρκει για να μαθω καποια βασικα πραγματα! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω! μπορει και να το παρω τελικα το the Mothly Sky Guide.. Tα αλλα 2 τα εχω αλλα δεν εχω προλαβει να διαβασω ακομα το Τhe Backyard's Astronomers Guide... :P :mrgreen: (προηγειται το διαβασμα σχολειου...)

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης το Monthly Sky Guide έχει χάρτες που σου δείχνουν με πανοραμική όψη τους

αστερισμούς που φαίνονται καθώς και τώρα με την καινούργια του έκδοση έχει και χάρτες

του νοτίου ημισφαιρίου.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κάποιος θέλει ένα καλό βιβλίο για παρατηρησιακή αστρονομία προτείνω το

"The Practical Astronomer's Deep-sky Companion" εκδόσεις SPRINGER στην δ/νση http://www.green-witch.com/acatalog/Telescope.html.

 

Έχει χάρτες του Βορείου Ημισφαιρίουγια κάθε αστερισμό ανά εποχή, τα κυριότερα Deep Sky αντικέιμενα γαι παρατήσηρη, πολλες φωτογραφίες κά. Με έχει βοηθήσει πολύ στον προγραμματισμό της παρατήρησης και το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης