Jump to content

Φίλτρα για φακούς DSLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους,

 

Με ενδιαφέρει να ξεκινήσω Ha εκθέσεις επειδή μου αρέσει πολύ το αποτέλεσμα με μια DSLR. Τι φίλτρο θα πρέπει να χρησιμοποιήσω σε ένα φακό 200mm f/2.8? Θα χρησιμοποιηθεί eos 1000d σώμα, λογισμικό ImagesPlus. Peak Transmission και bandpass με ενδιαφέρουν, αλλά και με κάτι όχι κορυφαίο κάνω τη δουλειά μου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το input... :cheesy:

Killing under the cloak of war is no different than murder.- Albert Einstein
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ποιο φτηνή λύση είναι αυτή.Κατεβαίνει 2 στοπ κάτω.

http://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_trksid=p2759.m570.l1313&_nkw=filter+ir&_sacat=See-All-Categories.

Για το σώμα που έχεις υπάρχει και αυτή η λύση που την χρησιμοποιούν ευρέως

http://www.teleskop-express.de/shop/index.php?manufacturers_id=2

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ' ευχαριστώ. Η δεύτερη λύση φαίνεται βέλτιστη και μου κάνει, αρκεί να προσέξω πολύ με το βάλε, βγάλε... Φαντάζομαι για φίλτρα βιδωτά μπροστά από το φακό ούτε λόγος...

 

Σ' ευχαριστώ και πάλι...

Killing under the cloak of war is no different than murder.- Albert Einstein
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για βιδωτό μπροστά απο τον φακο η πρώτη λύση που είναι η ποιο φτηνή.Επίσης δες και αυτό που είναι η είναι λίγο ποιό ακριβό.http://www.sciencecenter.net/hutech/kenko/softfilter/index.htm

 

Kenko R-1(R-60) & R-64 Deep Red Photographic '"'H-Alpha'"' Filters (not for solar use)

R1-82 82mm Kenko R-1(R-60) $64.50

R64-67 67 mm Kenko R-64 $46.95

R64-72 72 mm Kenko R-64 $51.95

R64-77 77 mm Kenko R-64 $58.95

http://www.sciencecenter.net/hutech/prices/filters.htm

 

http://www.sciencecenter.net/hutech/haimage-v4.htm

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αποτέλεσμα με ένα deep red φίλτρο είναι το ίδιο με ένα Ha? Οσον αφορά τους χρόνους έκθεσης το καταλαβαίνω, αλλά αν φωτογραφίζεις μέσα στη φωτορύπανση θα έχεις ίδιο αποτέλεσμα? ή το ντεγκραντέ θα είναι τεράστιο? :P

 

Μήπως υπάρχει κανένα λινκ με έκθεση τραβηγμένη με κενκο ή παρόμοιο?

 

Εσείς είστε ευχαριστημένοι?

Killing under the cloak of war is no different than murder.- Albert Einstein
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειναι το ιδιο .

Ενα Ha ειναι narrowband , δηάδη φωτογραφιζεις γυρω απο ενα συγκεκριμενο μηκος κυματος , ενω με το Kenko R64 "κοβεις" ολο το φασμα απο τα 639 νανομετρα και κατω .

Πιστευω θα ειναι καλυτερα με ενα Ha μεσα απο φωτορρυπανση αλλα επειδη αυτα τα φιλτρα "κοβουν" πολυ φως καλο ειναι να χρησιμοποιουνται με μεγαλες διαμετρους (οταν μιλαμε για τηλεσκοπια) .

Επισης καλο ειναι να μην εχεις που μεγαλο εστιακο λογο .

 

Στο google θα βρεις ευκολα φωτογραφιες μεσω του Kenko R64 .(Εγω τις εχω σε αλλο σκληρο και δε μου εινα ευκολο να τις βρω τωρα :( ) .

Παντως με αμονταριστη μηχανη και 135mm τηλεφακο το Μ42 με λιγο μεγαλυτερους χρονους εκθεσης καταγραφοταν μια χαρα . Αυτο ομως ειναι ευκολος στοχος .

Θα προσπαθησω να το χρησιμοποιησω και το καλοκαιρι .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

xmm my thought exactly...

 

Ο 135 mm είναι φωτεινός? f/4 και κάτω? Καλώς έπραξες με το M42. Που αλλού θα υπάρχει τόσο πολύ ιονισμένο υδρογόνο?

 

Πάντως εκεί που έλεγα για 3nm Astrodon για το τηλεσκοπιάκι μου (70 mm f/6.8 ) να'μαι που σκέφτομαι για Kenko...να σκεφτείς ούτε που τα ήξερα...

:oops:

Killing under the cloak of war is no different than murder.- Albert Einstein
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποια καμερα εχεις ?

 

Δε νομιζω οτι συγκρινονται μεταξυ τους γιατι ειναι διαφορετικα .(narrowband -broadband )

Αυτο της Astrodon θα σου δωσει απιστευτο contrast αλλα θα ειναι πολυ σκοτεινοτερο απο το Kenko .

 

Ο ενας 135mm ειναι f/3.5 ο αλλος f/2.8 .

Μαλιστα εγω εχω το φιλτορ με διαμετρο 55mm που απ' οτι βλεπω δε το εχουν τωρα .

Σε ενας απο αυτους εχω step ring και δεν εχω βινιεταρισμα .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποια καμερα εχεις ?

 

Δε νομιζω οτι συγκρινονται μεταξυ τους γιατι ειναι διαφορετικα .(narrowband -broadband )

Αυτο της Astrodon θα σου δωσει απιστευτο contrast αλλα θα ειναι πολυ σκοτεινοτερο απο το Kenko .

 

Ο ενας 135mm ειναι f/3.5 ο αλλος f/2.8 .

Μαλιστα εγω εχω το φιλτορ με διαμετρο 55mm που απ' οτι βλεπω δε το εχουν τωρα .

Σε ενας απο αυτους εχω step ring και δεν εχω βινιεταρισμα .

 

Κάμερα δεν έχω ακόμη, είμαι ανάμεσα στην 1000d και 550d. Μου αρέσουν όμως πολύ οι φωτό Ηα ευρέος πεδίου, με 135, 200 ή και 300 χιλιοστά. Λόγω APS-C που δίνει 1.6Χ και ένα καλό φίλτρο νομίζω ότι θα έχω πολύ καλά αποτελέσματα με ένα φωτεινό f/2.8 άντε f/4.0. Οσο για την έκθεση, το software κάνει παπάδες ακόμα και χωρίς καλή πολική ευθυγράμμιση.

 

Προτιμώ APS-C γιατί το τηλεσκοπιάκι (TV 70mm) έχει 1.25" εστιαστή... <Τρελό βινιετάρισμα στα 35 mm

Killing under the cloak of war is no different than murder.- Albert Einstein
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρα θα χρειαστει και τροποποιηση για να "φυγει" το φιλτρο μπροστα απο τον σενσορα της μηχανης .

 

Κι εμενα μου αρεσουν οι 135mm τηλεφακοι για ευρεως πεδιου .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης