Jump to content

Ρυθμιση Τηλεσκοπιου


freaky_flow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

εχω το τηλεσκοπιο της DeAgostini και ενω εχω κανει ολες τις ρυθμισεις βλεπω απο το προσοφθαλμιο το ειδολο του ματιου μου(παντα χωρις αλλο προσοφθαλμιο κουμπομενο). μηπως εχει κανεις να μου προτινει πως να ρυθμησω το τηλεσκοπιο μου?

ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ](*,) ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς όρισες φίλε.

Κατ αρχήν δεν καταλαβαίνω τι εννοείς τι βλέπεις το είδωλο του ματιού σου; έβαλες προσοφθάλμιο; Πριν κάνεις οποιαδήποτε παρατήρηση πρέπει να ευθυγραμμίσεις τα κάτοπτρα του τηλεσκοπίου σου. Γίνε πιο σαφής να σε βοηθήσουμε.

Έχει συζητηθεί και εδώ το θέμα:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=10443&postdays=0&postorder=asc&highlight=deagostini&start=0

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.....οτι ενω εχω στις 90 μοιρες το προσοφθαλμιο με το κατοπρτρο κοιταζοντας μεσα δεν βλεπω τιποτα ..... και το σκοπευτρο δεν μου χρισημευει σε τπτ γιατι απλα δεν ξερω πως να το ευθυγραμησω με το τηλεσκοπιο..... για την παρατηριση ενος αστεριου ποια προσοφθαλμια να χρησημοποιω?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.....οτι ενω εχω στις 90 μοιρες το προσοφθαλμιο με το κατοπρτρο κοιταζοντας μεσα δεν βλεπω τιποτα .....

 

και το σκοπευτρο δεν μου χρισημευει σε τπτ γιατι απλα δεν ξερω πως να το ευθυγραμησω με το τηλεσκοπιο.....

 

για την παρατηριση ενος αστεριου ποια προσοφθαλμια να χρησημοποιω?

 

Προφανως βαζεις σωστα το προσοφθαλμιο (γιατι δεν μπορεις να το βαλεις λαθος ετσι κι αλλιως).Αν γινεις λιγο πιο σαφη....κατι θα μπορουσαμε να προτεινουμε.

Ο παραλληλισμος του ερευνητη δεν ειναι δυσκολος ...δοκιμασε να το κανεις μερα, σε μακρινο και "σημειακο" στοχο.Βρες μια κολωνα πχ, στοχευσε την μεσω ενος προσοφθαλμιου, και μετα ρυθμισε τον ερευνητη (αυτο που λες σκοπευτρο) ωστε να "βλεπει" οπου βλεπει το τηλεσκοπιο.

Για τα αστερια οτι προσοφθαλμιο και να βαλεις, δεν θα δεις διαφορα.Αφου ευθυγραμμισεις τα οπτικα του τηλεσκοπιου σου (σιγουρα θα εχει οδηγιες γι αυτο, αλλα μπορεις και εδω μεσα να βρεις πολυ υλικο), παραλληλισε τον ερευνητη σου, και ξεκινα με Σεληνη για να μαθεις τον χειρισμο του εστω και στοιχειωδως.Μετα κανε το μεγαλο βημα και ασχολησου με την ευρεση και παρακολουθηση του πλανητη Κρονου ο οποιος αν και χαμηλα αυτην την εποχη, ο εντοπισμος του θα σε ενθουσιασει .

 

Σου ευχομαι καλα αποτελεσματα, και προσεξε μην απογοητευτεις με το τηλεσκοπιο, και με τις εικονες που θα σου δωσει....πολλες φορες ειτε λογω υπεραισιοδοξιας, ειτε λογω παραπλανησης, περιμενουμε πολλα περισσοτερα απο οτι θα επρεπε.

Φιλικα,

Κωστας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης