Jump to content

ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟ(VOX)ΠΑΡΑΤΗΡΙΣΗΣ ΕΑΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ Ή ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ?

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΡΗΤΟΡΙΚΗ ΔΙΟΤΙ ΕΧΟ ΕΝΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΤΗΣ DeAgostini ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΛΕΝΓΧΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΕΝΤΕΛΟΣ ΑΧΡΗΣΤΟ.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τα δύο καλά είναι. Αλλά αν πάρεις ηλεκτρονικό (GOTO) μην πάρεις από τα φθηνότερα. Η απαντήσεις θα είναι ακριβέστερες αν καθορίσεις έναν προυπολογισμό.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ +1!!! Αλλιώς δε θα αναγκαστείς να μάθεις τον ουρανό, θα στον "σερβίρει" στο πιάτο το αυτόματο...άσε που θα γλυτώσεις όλα τα τσουμπλέκια για το ρεύμα... :P 8-[

 

Γίνε εσύ το GOTO...δεν υπάρχει καλύτερη αίσθηση...(μη βαράτε GOTOάδες, τη γνώμη μου λέω...) :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μακαρι τα go-to στα τηλεσκοπια (τουλαχιστον στα σχετικα φθηνα) να ηταν τοσο ακριβη που να μην χρειαζοταν να μαθεις το νυχτερινο ουρανο...

παλι πιστευω χρειαζετε να μαθεις τουλαχιστον τα βασικα για να μπορεις να ξερεις αν αυτο που βλεπεις στο προσοφθαλμιο ειναι αυτο που του ζητησες...αλλωστε θα χρειαστει να κανει και μια ευθυγραμμιση..

απο προσωπικη εμπειρια μιλαω...

celestron nexstar 4se

celestron ultima barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο αρχάριος πρέπει να πάρει 6" f/8 ισημερινό νευτώνιο με μοτέρ στην ορθή αναφορά, δύο Plossl (ή καλύτερους) 25 και 12mm και barlow (μόνο televue) 3x όχι (2x) καθώς και τον pocket sky atlas και είναι κομπλέ!

Και εγώ που ασχολούμαι τόσα χρόνια πάντα απολαμβάνω την παρατήρηση με αυτό το τηλεσκόπιο!

Αν μου έλεγαν να κρατήσω μόνο ένα τηλεσκόπιο αυτό θα διάλεγα!

Με τους δύο Brandon ή τους δύο Koenig και τον Klee barlow 2.8x (δυστυχώς δεν βγαίνει πια :( ) είμαι οκ για το 90% των περιπτώσεων!

Με το φτηνιάρικο goto θα παιδεύεσαι να το ρυθμίσεις αντί να παρατηρείς...

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ +1!!! Αλλιώς δε θα αναγκαστείς να μάθεις τον ουρανό, θα στον "σερβίρει" στο πιάτο το αυτόματο...άσε που θα γλυτώσεις όλα τα τσουμπλέκια για το ρεύμα... :P 8-[

 

Γίνε εσύ το GOTO...δεν υπάρχει καλύτερη αίσθηση...(μη βαράτε GOTOάδες, τη γνώμη μου λέω...) :mrgreen:

 

Αν και εχω goto :mrgreen: συμφωνω απολυτα! Καλυτερα να μαθεις εσυ τον ουρανο.. ετσι θα ζεισεις το χομπυ σου (+μας)!! Η χαρα της ανακαλυψης ειναι απεριγραπτη!

Και εγω που εχω goto δεν το χρησιμποποιω...καταρχας μου παιρνει πολυ ωρα για να το ευθυγραμισω και καποιες φορες δεν ειναι σωστη..αστα να πανε... :P

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ +1!!! Αλλιώς δε θα αναγκαστείς να μάθεις τον ουρανό, θα στον "σερβίρει" στο πιάτο το αυτόματο...άσε που θα γλυτώσεις όλα τα τσουμπλέκια για το ρεύμα... :P 8-[

 

Γίνε εσύ το GOTO...δεν υπάρχει καλύτερη αίσθηση...(μη βαράτε GOTOάδες, τη γνώμη μου λέω...) :mrgreen:

 

Αν και εχω goto :mrgreen: συμφωνω απολυτα! Καλυτερα να μαθεις εσυ τον ουρανο.. ετσι θα ζεισεις το χομπυ σου (+μας)!! Η χαρα της ανακαλυψης ειναι απεριγραπτη!

Και εγω που εχω goto δεν το χρησιμποποιω...καταρχας μου περνει πολυ ωρα για να το ευθυγραμισω και καποιες φορες δεν ειναι σωστη..αστα να πανε... :P

 

Μήπως κάνεις κάτι λάθος με το collimation, γιατί σε φυσιολογικές συνθήκες, η διαδικασία ευθυγράμμισης δε διαρκεί πάνω από 2 λεπτά. :?

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟ(VOX)ΠΑΡΑΤΗΡΙΣΗΣ ΕΑΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ Ή ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ?

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΡΗΤΟΡΙΚΗ ΔΙΟΤΙ ΕΧΟ ΕΝΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΤΗΣ DeAgostini ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΛΕΝΓΧΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΕΝΤΕΛΟΣ ΑΧΡΗΣΤΟ.....

 

Και φυσικά χειροκίνητο. Μοναδική εμπειρία συν το ότι νιώθεις τη χαρά της ανακάλυψης και την ικανοποίηση της αποτελεσματικότητάς σου ως παρατηρητή. Είναι από τα ωραιότερα συναισθήματα να γνωρίζεις πως αυτά που βρίσκονται τρισεκατομμύρια χιλιόμετρα μακριά μας τα παρατήρησες όχι επειδή στα υπέδειξε κάποιος, αλλά επειδή μπόρεσες μόνος σου να το κάνεις.

 

Επιπλέον, είναι τρομερή εξάσκηση και για αργότερα, όταν θα χρειάζεται να υπολογίζεις "με το μάτι" κάποιες αποστάσεις στον ουράνιο θόλο μεταξύ των αστέρων.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ +1!!! Αλλιώς δε θα αναγκαστείς να μάθεις τον ουρανό, θα στον "σερβίρει" στο πιάτο το αυτόματο...άσε που θα γλυτώσεις όλα τα τσουμπλέκια για το ρεύμα... :P 8-[

 

Γίνε εσύ το GOTO...δεν υπάρχει καλύτερη αίσθηση...(μη βαράτε GOTOάδες, τη γνώμη μου λέω...) :mrgreen:

 

Αν και εχω goto :mrgreen: συμφωνω απολυτα! Καλυτερα να μαθεις εσυ τον ουρανο.. ετσι θα ζεισεις το χομπυ σου (+μας)!! Η χαρα της ανακαλυψης ειναι απεριγραπτη!

Και εγω που εχω goto δεν το χρησιμποποιω...καταρχας μου παιρνει πολυ ωρα για να το ευθυγραμισω και καποιες φορες δεν ειναι σωστη..αστα να πανε... :P

 

Μήπως κάνεις κάτι λάθος με το collimation, γιατί σε φυσιολογικές συνθήκες, η διαδικασία ευθυγράμμισης δε διαρκεί πάνω από 2 λεπτά. :?

 

Οχι! Δεν ηξερα να το κανω σωστα γι αυτο... :mrgreen:

 

ασε που δεν ηξερα απ'εξω ολα τα αστερια για να τα βρω.. και να κανω την ευθυγραμιση :oops:

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά εγώ μόλις αναβαθμίστηκα σε neq-6 pro! Μπορώ να πως η ευκολία εύρεσης στόχων είναι απερίγραπτη, έτσι μέσα σε μία βραδιά θεωρητικά μπορείς να παρατηρήσεις άπειρα αντικείμενα! Σύμφωνω πάντως πως και η εύρεση στόχων χειροκίνητα είναι μαγεία και η χαρά της ανακάλυψης απερίγραπτη! Έτσι το 8αρι μου dob δεν έχει χάσει ακόμα τα αυτιά του ώστε όποτε θέλω χάρτης , telrad , ευρευνητής και πάμε...Οπότε εγώ ψηφίζω ναι και στα 2!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης