Jump to content

Για τη φωτιά στον Πάρνωνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα δυσάρεστο....μόλις έμαθα ότι καίγεται ο Πάρνωνας στον Άγιο Πέτρο.....είναι αλήθεια...??? :( :(

www.soleftwords.com

www.lmoutsa.wordpress.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι αλήθεια ότι υπάρχει φωτιά σχετικά κοντά (καμιά 10αριά χιλιόμετρα) χωρίς να απειλεί αυτή τη στιγμή τα οικεία μας μέρη. Στην τηλεόραση είπαν πως είναι σχετικά υπό ύφεση αλλά γενικά η πληροφόρηση είναι δύσκολη.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν απο λιγο ειχα τηλ. απο γνωστο μου στον Αγιο Πετρο, η φωτια παει προς τον Α'ι' Λια,

στο οροπεδιο και εχει λενε πολλες εστιες, ειναι μια δυσκολη περιπτωση.

:evil: :evil: :evil: @#$%&*

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μίλησα με Τάκη που έχει σπεύσει επί τόπου. Η φωτιά είναι ανάμεσα από Αγ. Πέτρο και καταφύγιο αλλά πιο βαθιά στο δάσος. Επιχειρεί ελικόπτερο και υπάρχει αισιοδοξία για αίσια έκβαση. H φωτιά μοιάζει να είναι σε ύφεση.

 

photo.thumb.JPG.47f63cb14db0c1081441729cd267776c.JPG

Φωτό από τον Τάκη

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η τελευταία ενημέρωση που έχω από τον Τάκη είναι πως το ελικόπτερο έκανε δουλειά και έχει περιορίσει τις περισσότερες εστίες. Τα πράγματα δείχνουν καλά αλλά χρειάζεται προσοχή.

photo2.thumb.JPG.64d3f5e1dd733ca492750c42f05d895f.JPG

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δύο ακόμα φωτό από τον Τάκη. Τα νέα είναι καλά, η φωτιά είναι υπό έλεγχο.

IMG_0257.thumb.jpg.179b6362fe383cfdd8d1caea79dcb6e6.jpg

IMG_0256.thumb.jpg.3ecf84ae5535866986e0c34d4f57d879.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις γύρισα απο Αγ. Πέτρο. Τα νέα είναι καλά υπό την έννοια ότι τα χειρότερα τα προλάβαμε.

 

Ο Δημήτρης είχε δίκιο η φωτιά ήταν δύσκολη γιατί είχε πολλές εστίες δεξιά κι αριστερά του δρόμου!!!

Τυχαίο? Δε νομίζω...

 

Τέλος πάντων η άμεση κινητοποίηση της πυροσβεστικής και των τοπικών φορέων, σε συνδυασμό με το καλό οδικό δίκτυο της περιοχής και το γεγονός ότι δεν είχε αέρα, επέτρεψαν τον έλεγχο της κατάστασης. Είναι αλήθεια ότι τα εναέρια μέσα έκαναν καλή δουλειά, αλλά εάν δεν πάνε τα πεζοπόρα τμήματα μέσα στο δάσος, δουλειά δεν γίνεται. Όπως μου έλεγαν οι πυροσβέστες, ακόμα και να σβήσουν οι εστίες, το έδαφος θα σιγοβράζει για μέρες και παραμένει επικίνδυνο για αναζωπυρώσεις απο το πουθενά.

 

Αύριο θα ξέρουμε καλύτερα αφού δούμε πώς θα πάει το βράδυ.

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάκη, υπάρχει κάτι νεότερο από τον απολογισμό της πυρκαγιάς? Ενδείξεις

για τα αίτια? Ελπίζω να μην υπήρξαν αναζωπυρώσεις!

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια μιλισ τωρα εβρεχε εδω στην σπαρτη οχι τοσο πολυ αλλα ευχωμε στον παρνωνα να εβρεξε αρκετα ωστε να περιοριστη τουλαχιστων η φωτια ..ειναι κριμα και να ξερετε η φωτια ειναι εσκεμενη σιγουρα οπως γινετε καθε χρονο γιατι μερικη ανθρωποι ανεγκεφαλη θελουν να τους καψης επιτοπου στη φωτια

ευχαριστω Τακης

:D [DARK DARK SKY BY DARK NEBULA

http://www.spartastronomy.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάκη, υπάρχει κάτι νεότερο από τον απολογισμό της πυρκαγιάς? Ενδείξεις

για τα αίτια? Ελπίζω να μην υπήρξαν αναζωπυρώσεις!

 

Κώστας

 

Η φωτιά έχει σβήσει πλέον.

 

Υπάρχει μια πληροφορία ότι μπορεί να οφείλεται σε πτώσεις κεραυνών, αν και όταν πήγα εγώ ο καιρός ήταν θαυμάσιος.

 

Οι ντόπιοι πάντως έλεγαν ότι είναι σίγουρα εμπρησμός.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

takis63 έγραψε:

Η φωτιά έχει σβήσει πλέον.

 

Υπάρχει μια πληροφορία ότι μπορεί να οφείλεται σε πτώσεις κεραυνών, αν και όταν πήγα εγώ ο καιρός ήταν θαυμάσιος.

 

Οι ντόπιοι πάντως έλεγαν ότι είναι σίγουρα εμπρησμός.

 

Δεν διαφωνώ οτι οι περισσότερες φωτιές μπορεί να είναι εμπρησμοί. Αλλά στον Πάρνωνα;;Για ποιο λόγο γαμώ το φελέκι μου; Δεν πιστεύω επουδενεί ότι θα πρόκειται για οικοπεδοφάγους. Τόσος χώρος υπάρχει. Για να επεκτείνουν τα χωράφια τους; Για κάτι άλλο; Έλεος.

 

Το έμαθα κι εγώ προχθές από άτομο άσχετο με τη συνάντησή μας. Μου είπε "Ο Άγιος Πέτρος καίγεται". Και μου κόπηκαν τα πόδια...

 

Σα να το ήξερα. Περνάγαμε με το λεωφορείο καθως ερχόμασταν από την Πάτρα και το θαύμαζα και το έφτυνα το δάσος μην το ματιάσω. Και ευτυχώς αυτό που βλέπαμε από το δρόμο απ'ότι έμαθα δεν κάηκε...

Κάτι χαρμόσυνο τουλάχιστον μές στην μαυρίλα. ](*,)

Well let''s see... the Universe is a pretty big place... And the one thing I know about nature is it hates to waste anything. So I guess I''d say if it is just us, an awful lot of space is going to waste.

 

Jodie Foster

(THE CONTACT)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν πεταξεις μια κονσερβα κατω και δεν την βαλεις στους ειδικους καδους, και αυτο λεγεται εμπρησμος, μπορει εξ`αμελειας και ανοησιας αλλα ειναι εμπρησμος, πολλες πυρκαγιες εχουν ξεκινησει με τετοιες αναλογες περιπτωσεις ανακλασεων.. κριμα παντος.
82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα ξεφεύγει αλλά δεν νομίζω πως είναι εμπρησμοί οι περισσότερες πυρκαγιές δασών. Κυριώτεροι ένοχοι είναι δύο οι αυθαίρετες χωματερές που είναι γεμάτη η χώρα και η ΔΕΗ με τα καλώδια μεταφοράς ρεύματος μέσα στα δάση που πάνε και στη τελευταία στάνη μπας και δεν μπορέσει να φωτορυπάνει ο τελευταίος τσοπάνος.

Τα πευκοδάση καίγονταν και θα καίγονται είναι μέσα στον κύκλο ζωής του πεύκου η πυρκαγιά...

Το πρόβλημα είναι πως δεν αναγεννώνται τα δάση πια γιατί ακολουθεί βοσκή, χτίσιμο και άλλες πολυποίκιλες ανθρώπινες παρεμβάσεις...

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο εγω θα ελεγα οτι είναι το συνολο ολον τον παραπανω, δηλαδη και οι αυθαίρετες χωματερές και οι κολώνες της ΔΕΗ αλλα και οι ασυνείδητοι και οι εμπρηστές πάνω από ολα!!

Εγω αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατι συνεχείζουν και κανουν αναδάσωση αυτου του "αθλιου" καταραμένου Πεύκου! Δεν λέω, αυτο υπήρχε σε σε αυτες τις περιοχές και με αυτο γνωρισαν οι κατοικοι αλλα το συγκεκριμένο δένδρο δεν ειναι καν Ελληνικό, ούτε υπήρχε στην Ελλάδα αλλά το έφεραν!! πιστευω οτι εχει έρθει η ώρα να φυτέψουμε/αναδασώσουμε με κάτι άλλο, κάτι λιγότερο εύφλεκτο.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης