Jump to content

Xρήση Powermate 5x σε νευτώνιο 6in με εστιακή απόσταση 750mm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγο καιρό άρχισα να ασχολούμαι με τη φωτογράφηση πλανητών με webcamera (έχω τη neximage της celestron). Έχω το νευτώνιο Omni 150 XLT της Celestron, το οποίο έχει ε.α. 750mm. Θα έχω αποτελέσματα σε επίπεδο μεγέθους ειδώλου και συνακολούθως λεπτομερειών των πλανητών αν χρησιμοποιήσω έναν Powermate 5x ή αυτό είναι υπερβολή? Για να γνωρίζω γενικότερα, μπορεί να μου πει κάποιος με ποιο τρόπο μπορώ να υπολογίσω την οφέλιμη μεγέθυνση του τηλεσκοπίου που χρησιμοποιώ χωρίς προσοφθάλμιο αλλά μόνο με χρήση Barlow ή Powermate? Ακόμη λόγω απειρίας : το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο θα μου δώσει αξιοπρεπή φωτογραφικά αποτελέσματα αν το παιδέψω και με παιδέψει αρκετά ή να μάθω τα βασικά με αυτό και να στραφώ σε κάτι άλλο (κι αν ναι σε ποιό είδος τηλεσκοπίου) προκειμένου για πλανητική φωτογράφηση?
Ὁ μὲν βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή, ὁ δὲ καιρὸς ὀξύς, ἡ δὲ πεῖρα σφαλερή, ἡ δὲ κρίσις χαλεπή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.newastro.com/book_new/camera_app.php

Κατέβασε το ccd calculator ,δώσε τα στοιχειά τις κάμερας και του τηλεσκοπίου για να δεις το πεδίο που θα έχεις.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι για να κάνω και λίγη διαφήμιση υπάρχει και αυτό!

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=12369&postdays=0&postorder=asc&start=15

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν βρεις χρόνο στην επόμενη έκδοση βάλε και εναλλαγή φωτογραφιών και να συμπεριλαμβάνονται και πλανήτες.Και επίσης στην οθόνη μου το παράθυρο απο το πρόγραμμα δεν φτάνει. :D

Πάντως καλή αρχή έκανες.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ. Έχω και δύο ακόμη απορίες: α)μπορώ να χρησιμοποιήσω στο τηλεσκόπιο που προανέφερα ταυτόχρονα δύο μακρούς Barlow καλής ποιότητας (π.χ. TeleVue, ο ένας 2χ και ο δεύτερος 3χ), χωρίς να έχω πρόβλημα με τον εστιαστή μου και χωρίς σημαντικές απώλειες στην ποιότητα του ειδώλου?, β) στο manual του τηλεσκοπίου μου η Celestron αναφέρει θεωρητική διακριτική ικανότητα 0,92 δευτερόλεπτα της μοίρας: με βάση αυτή την τιμή μπορώ να έχω αξιοπρεπή λεπτομέρεια στη φωτογράφηση?
Ὁ μὲν βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή, ὁ δὲ καιρὸς ὀξύς, ἡ δὲ πεῖρα σφαλερή, ἡ δὲ κρίσις χαλεπή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης