Jump to content

Πρόβλημα με meade etx 90


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Το τηλεσκόπιο μου είναι ένα meade ETX 90 το έχω 4 χρόνια.

 

Δεν έχω καταφέρει ΠΟΤΕ να το ευθυγραμμίσω ώστε να δουλεύει κανονικά το autostar.

 

Την τελευταία φορά που προσπάθησα να το ευθυγραμμίσω και ενώ έκανα όλα όσα πρέπει να γίνουν πριν το auto alignment ξεκινήσει, το τηλεσκόπιο κινήθηκε προς το ναδίρ του ουρανού στο πρώτο alignment και στο δάπεδο στο δεύτερο.

 

Εκτός αυτού έκανε και περίεργο θόρυβο και κάποιες στιγμές ενώ τα γρανάζια δούλευαν το τηλεσκόπιο δεν κουνιόταν καθόλου και (ζοριζόταν).

 

Όλα τα παραπάνω έγιναν και τις τρείς φορές που προσπάθησα.

 

Πιστεύω ότι έχει χάσει τις αρχικές ρυθμίσεις ή κάποιο πρόβλημα υπάρχει στα γρανάζια.

 

Τι με συμβουλεύεται να κάνω;

 

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δες αν εχεις τις σωστες συντεταγμενες στο χειριστηριο σου και η βαση του τηλεσκοπιου σου βλεπει στον βορρα.

 

ενα παρομοιο προβλημα υπαρχει και εδω http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=12156

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου εχω το etx150 και είχα το ίδιο πρόβλημα για αρκετό καιρό!νομίζω οτι για κάποιο λόγο το τηλεσκόπιο μπερδεύει τις συν/νες. Αυτό μάλλον οφείλεται σε συχνό ξεβίδωμα ή όταν το στρύβεις για να το φέρεις στην αρχική θέση το κάνεις από την απανάποδη πλευρα!Νομίζω πως το πρόβλημα λύνεται αν φέρεις το τηλεσκόπιο σου στη κανονική αρχική του θέση και κανεις reset στο τηλεχειριστήριο!
!Μ΄ένα τηλεσκόπιο κι εγώ ψάχνω το δρόμο να βρω το μακρινό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεράσιμε γεια χαρά,

Πιστεύω ότι έχει δίκιο ο συνάδελφος αστρομανιακός. Το reset θα επαναφέρει το τηλεσκόπιο στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Τίποτα παραπάνω. Συμπληρωματικά ευθυγράμμισε καλά και τον ερυνητή με το τηλεσκόπιο.

Μείνατε αρκετές μέρες στο βουνό; Πώς περάσατε; Ενημέρωσε με αν κατάφερες κάτι με το τηλεσκόπιο.

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης