Jump to content

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ Μ51 ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το περασμενο σαββατοκυριακο μετακομισα το τηλεσκοπιο (dob 8') μου σε ενα κτημα με πολυ σκοτεινο ουρανο,

καπου αναμεσα Καβαλα - Θεσ/νικη. =D>

εκει εκανα και την πρωτη σοβαρη αποπειρα :cheesy: να εντοπισω τον Μ51 αφου ως τωρα παρατηρω μονο απο το μπαλκονι του σπιτιου μου και εχω περιορισμενο πεδιο, και οχι πολυ σκοτεινο ουρανο.

 

τζιφος ομως... :( δεν καταφερα να εντοπισω τιποτα.

η αληθεια ειναι οτι ειχε φεγγαρι που μολις ειχε βγει και μετα βιας εβλεπα με γυμνο ματι την μεγαλη αρκτο..

να υποθεσω οτι εφταιγε αυτο, η μηπως κοιτουσα σε λαθος σημειο? :?

γιατι εφαγα τον τοπο να ψαχνω αλλα τιποτα... 8-[

απελπιστηκα για να πω την αληθεια. ειναι τοσο δυσκολο να εντοπισω τα deep sky αντικειμενα? :cry: :cry:

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα τι γίνετε? Βασικά η σελήνη κάνει ζημιά αλλά ίσως υπάρχει πιθανότητα να έψαχνες λάθος.

Να σε ρωτήσω η βάση οκ?

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρωτο λαθος που εκανες ηταν να ψαξεις ενω ειχε σεληνη, αν δεν ειχε ο εντοπισμος διαφορων deep sky θα σου ηταν πιο ευκολος.

 

Δευτερο λαθος γιατι εψαχνες μονο τον Μ51 και δεν περναγες σε πιο απλους στοχους ?

 

 

Καταρχην ο Μ51 δεν ειναι κοντα στο ζενιθ και χρειαζετε πολυ σκοτεινο ουρανο για να τον δεις,

στην θεση σου θα αρχιζα με στοζους που πλησιαζουν στο ζενιθ λογο στο οτι ειναι πιο φωτεινοι, θα αρχιζα με τον αστερισμο του ηρακλη με το Μ13 , Μ92, μετα θα πηγαινα στον αστερισμο της λυρας για Μ57, επισης στον αστερισμο του τοξοτη Μ25,Μ22,Μ28,Μ23 και παει λεγοντας, εχοντας ομως ενα χαρτη η εναν υπολογιστη με στελαριουμ η οτιδηποτε αλλο.

Καλη τυχη στην επομενη σου παρατηρηση.

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα τι γίνετε? Βασικά η σελήνη κάνει ζημιά αλλά ίσως υπάρχει πιθανότητα να έψαχνες λάθος.

Να σε ρωτήσω η βάση οκ?

 

με βαση εναν τυπωμενο χαρτη της περιοχης που ειχε και κυκλους του telrad υποθετω οτι εψαχνα σωστα.

 

η βαση τελεια... :D :D

την εχω κρατησει στο σπιτι και πηγα στο κτημα την δικη μου. νά'σαι καλα :cheesy:

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρωτο λαθος που εκανες ηταν να ψαξεις ενω ειχε σεληνη, αν δεν ειχε ο εντοπισμος διαφορων deep sky θα σου ηταν πιο ευκολος.

 

Δευτερο λαθος γιατι εψαχνες μονο τον Μ51 και δεν περναγες σε πιο απλους στοχους ?

 

 

Καταρχην ο Μ51 δεν ειναι κοντα στο ζενιθ και χρειαζετε πολυ σκοτεινο ουρανο για να τον δεις,

στην θεση σου θα αρχιζα με στοζους που πλησιαζουν στο ζενιθ λογο στο οτι ειναι πιο φωτεινοι, θα αρχιζα με τον αστερισμο του ηρακλη με το Μ13 , Μ92, μετα θα πηγαινα στον αστερισμο της λυρας για Μ57, επισης στον αστερισμο του τοξοτη Μ25,Μ22,Μ28,Μ23 και παει λεγοντας, εχοντας ομως ενα χαρτη η εναν υπολογιστη με στελαριουμ η οτιδηποτε αλλο.

Καλη τυχη στην επομενη σου παρατηρηση.

 

βασικα δεν ξερω ποιοι στοχοι ειναι πιο ευκολο να εντοπιστουν αφου τωρα ξεκιναω και δεν εχω καθολου εμπειρια... :oops:

απλα μου φανηκε βολικη η θεση του γιαυτο ξεκινησα απο εκει... ](*,)

χαρτη διαθετω τον sky pocket atlas αλλα για stellarium ουτε λογος αφου εκει δεν εχουμε ρευμα (υπαρχει μονο ενα κιοσκι με τροχοσπιτο διπλα στη θαλασσα), ασε που δεν εχω και laptop..

 

θα δοκιμασω αυτα που μου προτεινεις με την σειρα που μου λες :-note

 

ευχαριστω πολυ παντως :D με βοηθησες πολυ...

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρες αυτους τους στοχους που σου ειπα να αποκτησεις μια ελαχιστη εμπειρια, δες προσεχτικα ποιους στοχους μπορεις να δεις πιο φωτεινους, οταν με το καλο πας σπιτι σου ανοιξε το στελαριουμ, μαρκαρε το καθε messier που βλεπεις και θα σου εμφανιση πανω δεξια διαφορες λεπτομερειες του στοχου, η πιο σημαντικη (για σενα) λεπτομερεια ειναι να βλεπεις εκει που γραφει μεγεθος απο εκει θα αρχισεις και να καταλαβαινεις πια αντικειμενα ειναι αρκετα δυσκολα να βρεις, και ποια ειναι ποιο ευκολα λογο της φωτεινοτητας που προβαλουν.
82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το περασμενο σαββατοκυριακο μετακομισα το τηλεσκοπιο (dob 8') μου σε ενα κτημα με πολυ σκοτεινο ουρανο, καπου αναμεσα Καβαλα - Θεσ/νικη.
Τελικα εκανες δυο διαδρομες ή απλα αφησες την οικογενεια πισω ; :cheesy:

 

αφου ως τωρα παρατηρω μονο απο το μπαλκονι του σπιτιου μου και εχω περιορισμενο πεδιο, και οχι πολυ σκοτεινο ουρανο.
Αχ, γιατι το στριβεις το μαχαιρι; Για δοκιμασε απο Αθήνα ](*,) , αυτο που λες εσυ "οχι πολυ σκοτεινο ουρανο" εγω το λεω λουκουμι :)

 

η αληθεια ειναι οτι ειχε φεγγαρι που μολις ειχε βγει και μετα βιας εβλεπα με γυμνο ματι την μεγαλη αρκτο..
αχεμ, και ήθελες να δεις γαλαξια; Οταν η λαμπερη Θεά ειναι στον ουρανο ολα (σχεδον) παραμεριζουν μπροστα της :)

 

να υποθεσω οτι εφταιγε αυτο, η μηπως κοιτουσα σε λαθος σημειο? :?

γιατι εφαγα τον τοπο να ψαχνω αλλα τιποτα... 8-[

απελπιστηκα για να πω την αληθεια. ειναι τοσο δυσκολο να εντοπισω τα deep sky αντικειμενα? :cry: :cry:

 

Ας βγαλουμε εξω για την ωρα το φεγγαρι, εχεις ξαναδει DSO ; η αρχη παντα ειναι δυσκολη. Δεν δοκιμασες απο το σπιτι καθολου; Η εμπειρια ειναι σημαντικος παραγοντας στον εντοπισμο. Και εγω στις αρχες δεν εβλεπα τιποτα περα απο πλανητες. Μετα καταλαβα ποσο σημαντικο ειναι να εθυγραμμισω σωστα το finder και το telrad και να μαθω να κανω starhopping με αυτα , πριν φτασω να κοιταξω με το προσοφθαλμιο. Επισης υπαρχουν διαφοροι παραγοντες που παιζουν ρολο. Το αν εχεις προσαρμωσει τα ματια σου σε νυχτερινη οραση πχ, ή η χρηση πλαγιας ορασης. Επελεξε στοχους για αρχη κοντα σε φωτεινα αστερια που μπορεις να εντοπιζεις ευκολα για να σε βοηθησει στο stahopping, και παρτο προσεκτικα κοιτοντας και στον χαρτη (φωτισμενο με κοκκινο φακο, ισως με το ματι που παρατηρεις κλειστο με το "σκεπαστρο του πειρατη"). Ακομη και κουκουλα πανω απο το κεφαλι μπορεις να χρησιμοποιησεις αν και για αρχη ειναι λιγο τραβηγμενο.

 

ΚΑι φυσικα το υψος του στοχου - το Μ51 ειναι στις 50 μοιρες στις 22:00 και στις 40 στις 23:00 , δεν ειναι η εποχη του. Δοκιμασε στοχους οπως σου ειπανε στο ζενιθ. Ηρακλής, Λυρα, Κυκνος, αλλα και στον νοτο Σκορπιος, Τοξοτης (αν και χαμηλα ειναι πλουσιοι στοχοι) παιζουν αυτην την εποχη. Αν περιμενεις μεχρι αργα δοκιμασε και Ανδρομεδα (αν εχεις ομως προσοφθαλμια που μπορουν να την χωρεσουν ολοκληρη μεσα, αλλιως θα βλεπεις μονο ενα αχρωμο πυρηνα).

 

Αλλα μην περιοριζεσαι μονο σε DSO, αυτην την εποχη ειναι και ο Διας (βγαινει λιγο αργα), τον εχεις δει;

 

Καλή συνεχεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το περασμενο σαββατοκυριακο μετακομισα το τηλεσκοπιο (dob 8') μου σε ενα κτημα με πολυ σκοτεινο ουρανο, καπου αναμεσα Καβαλα - Θεσ/νικη.
Τελικα εκανες δυο διαδρομες ή απλα αφησες την οικογενεια πισω ; :cheesy:

 

τιποτα απο τα δυο. το προπερασμενο σαβ/κο πηγα την βαση και το περασμενο τον σωληνα :wink: στο πορτμπαγκαζ (μαζι με τα φελιζολ της συσκευασιας του) μαζι με φορητο ψυγειο, καροτσι για τον μπεμπη, τσαντες με διαφορα πραγματα κτλ.

στο πισω καθισμα 2 παιδια , αλλες τσαντες με διαφορα και σακι με παγο :cheesy:

αυτο ειναι που λενε : ολοι οι καλοι χωρανε :mrgreen: :mrgreen:

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας βγαλουμε εξω για την ωρα το φεγγαρι, εχεις ξαναδει DSO ; η αρχη παντα ειναι δυσκολη. Δεν δοκιμασες απο το σπιτι καθολου; Η εμπειρια ειναι σημαντικος παραγοντας στον εντοπισμο. Και εγω στις αρχες δεν εβλεπα τιποτα περα απο πλανητες. Μετα καταλαβα ποσο σημαντικο ειναι να εθυγραμμισω σωστα το finder και το telrad και να μαθω να κανω starhopping με αυτα , πριν φτασω να κοιταξω με το προσοφθαλμιο. Επισης υπαρχουν διαφοροι παραγοντες που παιζουν ρολο. Το αν εχεις προσαρμωσει τα ματια σου σε νυχτερινη οραση πχ, ή η χρηση πλαγιας ορασης. Επελεξε στοχους για αρχη κοντα σε φωτεινα αστερια που μπορεις να εντοπιζεις ευκολα για να σε βοηθησει στο stahopping, και παρτο προσεκτικα κοιτοντας και στον χαρτη (φωτισμενο με κοκκινο φακο, ισως με το ματι που παρατηρεις κλειστο με το "σκεπαστρο του πειρατη"). Ακομη και κουκουλα πανω απο το κεφαλι μπορεις να χρησιμοποιησεις αν και για αρχη ειναι λιγο τραβηγμενο.

 

ΚΑι φυσικα το υψος του στοχου - το Μ51 ειναι στις 50 μοιρες στις 22:00 και στις 40 στις 23:00 , δεν ειναι η εποχη του. Δοκιμασε στοχους οπως σου ειπανε στο ζενιθ. Ηρακλής, Λυρα, Κυκνος, αλλα και στον νοτο Σκορπιος, Τοξοτης (αν και χαμηλα ειναι πλουσιοι στοχοι) παιζουν αυτην την εποχη. Αν περιμενεις μεχρι αργα δοκιμασε και Ανδρομεδα (αν εχεις ομως προσοφθαλμια που μπορουν να την χωρεσουν ολοκληρη μεσα, αλλιως θα βλεπεις μονο ενα αχρωμο πυρηνα).

 

Αλλα μην περιοριζεσαι μονο σε DSO, αυτην την εποχη ειναι και ο Διας (βγαινει λιγο αργα), τον εχεις δει;

 

Καλή συνεχεια.

 

εχω ξαναδοκιμασει απο το σπιτι για DSO αλλα πολυ δυσκολα, γιατι το μπαλκονι ειναι σκεπαστο και δεν εχω καθολου προσβαση σε στοχους στο ζενιθ.

ο finder και ο telrad ειναι ευθυγραμμισμενοι, περιμενα να συνηθησουν και τα ματια μου στο σκοταδι , φυσικα ειχα κοκκινο φακο, και δοκιμασα και την πλαγια οραση... :?

αρα μαλλον εφταιγε η σεληνη ε?

 

οσο για Δια και Αφροδιτη ηταν φυσικα στο μενου... :cheesy: αφου δεν μπορεσα να βρω τιποτα αλλο, αρκεστηκα σε αυτα... :D

 

ευχαριστω για ολες τις συμβουλες. θα ξαναδοκιμασω το σαββατοκυριακο και απο δευτερα θα σας εχω τα νεοτερα... \:D/

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρωτο μου DSO ηταν το Μ13 , καμια βδομαδα αφοτου ειχα παιδευτει χωρις αποτελεσματα (περα απο πλανητες δηλαδη). Εντοπισα το η και το ζ του Ηρακλή, τραβηξα μια νοητή γραμμή μεταξυ τους, εστιασα στο η και αρχισα να κουναω πανω στην γραμμη αυτη. Στις πρωτες κανα-δυο προσπαθειες δεν πετυχα τιποτα γιατι πηγαινα πολύ γρηγορα και το προσπερναγα χωρις να το δω !!. Το πηρα λοιπον κομματι κομματι απο τον η, αστερακι αστερακι, και ουπςς !! Νατο !! Δεν ηταν οτι φανταζομουν οτι θα εβλεπα, αλλα δεν χωρουσε αμφιβολια. Αμεσως καταλαβα οτι αν ξερεις που ειναι και τι να περιμενεις, το βρισκεις ακομη ποιο ευκολα, πραγμα που επιβεβαιωσα αμεσως με ενα ζευγαρι φτηνα 12χ50 κιαλια (ναι, ναι, κατι φαινοταν).

Το εμπομενο που ειδα ηταν το Μ27 βαση αυτου http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3214 και μετα πηγε μονο του.

Καθε φορα που ξανα-κοιτας ενα στοχο η εμπειρια σου θα μεγαλωνει, ο εντοπισμος θα ειναι ποιο ευκολος και το ματι θα γυμναζεται καλυτερα να ξεχωριζει λεπτομερειες. Κανε καλο προγραμματισμο της βραδιας απο τωρα και καλα αστρο-ταξιδια το ΣΚ :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ' αρχήν στο ζενίθ είναι ό,τι χειρότερο να ψάχνεις με dobsonian. Περίμενε μερικές μέρες να φύγει η Σελήνη και θα βρεις το στόχο σου.

Κάτι σημαντικό τι μεγέθυνση είχες βάλει; Με χαμηλή θα ψάχνεις τους στόχους σου.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειπε κανεις να ειναι καρφι στις 90 μοιρες, γυρω απο το ζενιθ μια χαρα ψαχνεις (αρκει να μην ειναι τερας το οργανο και θες σκαλα :) )
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ψάχνεις καθόλου μια χαρά. Για κάμποσες μοίρες γύρω από το ζενίθ είναι δύσκολο να σαρώσεις.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ψάχνεις καθόλου μια χαρά. Για κάμποσες μοίρες γύρω από το ζενίθ είναι δύσκολο να σαρώσεις.

Γι'αυτόν ακριβώς το λόγο εκτός από τον 9x50 χρησιμοποιώ ως ερευνητή και green laser pointer αλλά και reddot.. Σε συνδυασμό

μάλιστα με το οτι έχω σηκώσει τη βάση του τηλεσκοπίου μου έτσι ώστε όταν ο οπτικός σωλήνας βρίσκεται στο ζενίθ

ο εστιαστής να βρίσκεται ακριβώς στο ύψος του ματιού μου, πραγματικά η "συμβίωσή μου" με το Dob είναι πλέον ένα πολύ

ευτυχές γεγονός!Απλά στοχεύω πρώτα το σημείο που βρίσκεται το αντικείμενο (στο περίπου) με τη βοήθεια του green laser

ή του reddot, ότι βολεύει καλύτερα εκείνη τη στιγμή και στη συνέχεια με τη βοήθεια του 9x50 και με ψάξιμο ελάχιστων

μόνο δευτερολέπτων έχω το αντικείμενο που ψάχνω μέσα στο οπτικό πεδίο του προσοφθάλμιου μου.. τόσο απλά, γρήγορα κι εύκολα!!

Πριν από τις βελτιώσεις που σας ανέφερα πιο πάνω στην ουσία δεν έκανα σοβαρή παρατήρηση.. όταν ήθελα να παρατηρήσω

ένα αντικείμενο το οποίο βρισκόταν σε σημείο άνω των 60 μοιρών από τον ορίζοντα κατέθετα τα όπλα πριν καν το εντοπίσω

γιατί η μέση κι ο αυχένας μου διαμαρτύρονταν έντονα.. (γεράματα βλέπετε!!)

 

Γιώργο στην επόμενη παρατήρηση που θα κάνουμε παρέα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το τηλεσκόπιο μου και να επαληθεύσεις

τα παραπάνω.. ακόμη κι εσύ που είσαι ψηλότερος από εμένα και κατά συνέπεια πάλι ο προσοφθάλμιος θα είναι χαμηλότερα

από το ύψος του ματιού σου, είμαι σίγουρος πως θα σου φανεί πολύ πιο εύχρηστο και φιλικό ακόμη κι απο το 12ιντσο σου

στον εντοπισμό αντικειμένων ακόμη κι όταν αυτά βρίσκονται στο ζενίθ!

 

Υ.Γ. titi με συγχωρείς για το offtopic, απλά όταν διάβασα για ζενίθ κι επειδή στην ουσία έχω λύσει το πρόβλημά μου

ήθελα απλά να το μεταφέρω! :cheesy:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η πρωτη μου επιτυχημενη παρατηρηση σε DSO ειναι γεγονος \:D/ \:D/ \:D/

η βραδυα πηγε ως εξης :

ξεκινησα να ψαχνω το Μ57 στην Λυρα.

ο ουρανος ηταν τοσο σκοτεινος που ενω ειχα εντοπισει (με γυμνο ματι) τον Βεγα, δεν μπορουσα να ξεχωρισω τα υπολοιπα αστρα που σχηματιζουν τον ρομβο απο κατω του. :oops: φταιει βεβαια οτι τον εψαχνα διαφορετικα προσανατολισμενο στον ουρανο, αν καταλαβαινετε τι λεω, αλλα ειχε τοσα αστρα εκει τρυγυρω που μετα βιας καταφερα να ξεχωρισω τα 4 που ενδιεφεραν ( φυσικα ειναι και θεμα εμπειριας την οποια δεν διαθετω 8-[ ) .

αφου λοιπον κατεληξα σε ποια δυο αστρα αναμεσα ηταν ο στοχος μου κεντραρισα τα κυκλακια του telrad και αρχισα την αναζητηση με τον ερευνητη. δεν εβλεπα ομως τιποτα αλλο εκτος απο πολλα μικρα αστερια... :cry: μετα απο αρκετη προσπαθεια ( καπου 20 -25 λεπτα) και αφου ειχαν κουραστει τα ματια μου ( φοραω και φακους επαφης και στην προσπαθεια να εντοπισω κατι μεσα απο το προσοφθαλμιο στεγνωνουν οι φακοι και τα βλεπω θολα )ημουν ετοιμη να τα παρατησω ](*,)'

αντε ας κανω μια ακομη προσπαθεια, αφου ΕΔΩ πρεπει να ειναι, γιατι δεν βλεπω τιποτα?

τοτε ενα μικρο θολο αντικειμενο , και μαλιστα μονο με την πλαγια οραση, οταν το κοιτουσα απευθειας χανοταν απο μποστα μου :shock:

ενθουσιαστηκα βεβαια που επιτελους ειχα βρει αυτο που εψαχνα, =D> αλλα για να πω την αμαρτια μου, δεν μου γεμισε και πολυ το ματι :oops: ( παρατηρουσα με τον 10 mm η με τον hyperion zoom)

Δεν πειραζει σκεφτομαι ας δοκιμασω και τιποτα αλλο.

ψανω λοιπον τον Μ57 στον Ηρακλη. εντοπιζω τον αστερισμο, υπολογιζω που πρεπει να ειναι ο Μ57 , στοχευω με τον telrad , κοιταω απο τον ερευνητη και βλεπω ενα υπεροχο σμηνος...

με τον προσοφθαλμιο δε η εικονα ηταν καταπληκτικη. :D

τωρα που πηραμε φορα συνεχιζουμε, σκεφτηκα \:D/

ενας πολυ ευκολος στοχος (που συχνα εβλεπα απο το μπαλκονι του σπιτιου μου με τα κιαλια ακομα)

ηταν η περιοχη αναμεσα στην ουρα του σκορπιου και την τσαγιερα, οπως επισης και πανω απο αυτην...

βρηκα πολυ ευκολα τους Μ7 , Μ22 , και Μ28 που ως τωρα δεν ηξερα τα ονοματα τους και μαλλον το lagoon nebula αν δεν κανω λαθος.

φυσικα δεν ειχα περιθωρια για αλλο ψαξιμο, αφου ειχε ηδη βγει η σεληνη που χαζεψα για λιγο, οπως επισης και ο διας που ηταν καταπληκτικος οπως παντα.. :D :D

νομιζω οτι για αρχη καλα πηγα, τι λετε και εσεις? :cheesy:

ευχαριστω και παλι για την βοηθεια και το κουραγιο που μου δωσατε, και sorry αν σας κουρασε η περιγραφη μου, αλλα ηθελα οπωσδηποτε να μοιραστω τα νεα μου μαζι σας... :D

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με αυτους τους ρυθμους σε λιγους μηνες δεν θα πιανεσαι! Απλως να σε διορθωσω σε οτι αφορα τον Ηρακλη όπου προφανως ειδες τον Μ13 αλλα απο την μανια σου για το πλανητικο της Λυρας, ξαναεγραψες Μ57. Πιθανοτατα ειδες και το Lagoon nebula (Μ8) αφου ειναι στο χωρο που εψαχνες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με αυτους τους ρυθμους σε λιγους μηνες δεν θα πιανεσαι! Απλως να σε διορθωσω σε οτι αφορα τον Ηρακλη όπου προφανως ειδες τον Μ13 αλλα απο την μανια σου για το πλανητικο της Λυρας, ξαναεγραψες Μ57. Πιθανοτατα ειδες και το Lagoon nebula (Μ8) αφου ειναι στο χωρο που εψαχνες.

 

πραγματι , τον Μ13 εννοουσα... :-note

δεν ξερω αν σε λιγο καιρο τα πηγαινω καλυτερα 8-[ αλλα

ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και το κουραγιο που μου δινεις :D :D

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φοραω και φακους επαφης και στην προσπαθεια να εντοπισω κατι μεσα απο το προσοφθαλμιο στεγνωνουν οι φακοι και τα βλεπω θολα
Δοκίμασε χωρις !! Διορθωση σε αστιγματισμό δεν νομιζω οτι σου προσφερουν, οποτε μαλλον για μυωπια τους εχεις και σου κοβουν φως ! Βγαλτους οταν ειναι να παρατηρησεις, βαλε τα γιαλια σου για να μπορεις να χρησιμοποιησεις telrad / finder, αλλα θα τα βγαλεις και αυτα οταν εστιασεις στο προσοφθαλμιο (περιεργη μανουβρα αλλα αποδιδει)

 

ενθουσιαστηκα βεβαια που επιτελους ειχα βρει αυτο που εψαχνα, =D> αλλα για να πω την αμαρτια μου, δεν μου γεμισε και πολυ το ματι :oops: ( παρατηρουσα με τον 10 mm η με τον hyperion zoom)

Το FOV σου πρεπει να ηταν περιπου 0,42 μοιρες (παραδοχη του τι σου δινει το προσοφθαλμιό σου στο περιπου) το Μ57 ειναι 2'30" (0,04 μοιρες). Και θελει υπομονη, την επομενη φορα θα το δεις καλυτερα. Καμια φορα και τιποτα φιλτρα χρειαζονται (αλλα απο σκοτεινο ουρανο -που χανεις τον μπουσουλα με τα πολλα αστρα- δεν ειναι απαραιτητα για αρχη).

 

Αλλα φυσικά τα υπολοιπα πρεπει να σε ικανοποιησανε αρκετα - πας και εσυ , κολλησες :)

 

Καλή συνεχεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκίμασε χωρις !! Διορθωση σε αστιγματισμό δεν νομιζω οτι σου προσφερουν, οποτε μαλλον για μυωπια τους εχεις και σου κοβουν φως ! Βγαλτους οταν ειναι να παρατηρησεις, βαλε τα γιαλια σου για να μπορεις να χρησιμοποιησεις telrad / finder, αλλα θα τα βγαλεις και αυτα οταν εστιασεις στο προσοφθαλμιο (περιεργη μανουβρα αλλα αποδιδει).

 

πραγματι, για μυωπια μονο τους εχω. (και εχω 3,5 βαθμους)

το προβλημμα ειναι οτι δεν εχω καθολου γιαλια. :oops:

φοραω τους φακους απο το πρωι που ξυπναω ως την ωρα που παω για υπνο, και ειμαι ησυχη :cheesy:

βεβαια εχει τυχει πολλες φορες να σηκωθω το βραδυ και να βγω στο μπαλκονι να ριξω μια ματια και το μονο που εντοπιζω χωρις φακους ειναι κανενας πλανητης... :(

οποτε λεω να το σκεφτω για κανενα ζευγαρακι γιαλια... :cheesy:

 

οFOV σου πρεπει να ηταν περιπου 0,42 μοιρες (παραδοχη του τι σου δινει το προσοφθαλμιό σου στο περιπου) το Μ57 ειναι 2'30" (0,04 μοιρες). Και θελει υπομονη, την επομενη φορα θα το δεις καλυτερα. Καμια φορα και τιποτα φιλτρα χρειαζονται (αλλα απο σκοτεινο ουρανο -που χανεις τον μπουσουλα με τα πολλα αστρα- δεν ειναι απαραιτητα για αρχη).

 

δεν πολυκαταλαβαινω τους υπολογισμους που εκανες :oops: αλλα μαλλον εννοεις οτι οτι ηταν μικρο το αντικειμενο σε σχεση με το οπτικο μου πεδιο. πραγματι ετσι ηταν :-k

 

Αλλα φυσικά τα υπολοιπα πρεπει να σε ικανοποιησανε αρκετα - πας και εσυ , κολλησες :)

 

Καλή συνεχεια.

 

ολα τα αλλα ηταν ολα τα λεφτα, εχεις δικαιο :cheesy:

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης