Jump to content

Αστροπαρατήρηση με κιάλια


scoutboy71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

είμαι νέος στην παρέα του φόρουμ και μετά από πολύ καιρό αποφάσισα να ξεσκονίσω το noname μικρό τηλεσκόπιο για παρατήρηση του ουρανού. Με το τηλεσκόπιο έχω καταφέρει να δω τους πλανήτες Κρόνο, ¨Αρη, Αφροδίτη Διά και τη σελήνη με τους κρατήρες. Λόγω της Αθηναϊκής φωτορίπανσης και του περιορισμένου οπτικού πεδίου από το μπαλκόνι δεν έχω καταφέρει να δω κάτι άλλο. Διαβάζοντας μέσα στο φόρουμ και λαμβάνοντας σοβαρά τις προτάσεις διάβασα το NightWatch κατέβασα ένα stellarium και αγόρασα ένα ζευγάρι κιάλια (Celestron 15x70). Επίσης διάβασα και το Binocular Highlight και σημείωσα ορισμένα αντικείμενα για παρατήρηση. Δυστυχώς ακόμα δεν έχω καταφέρει να τα χρησιμοποιήσω σε σκοτεινό ουρανό πράγμα που σχεδιάζω να κάνω στις Αυγουστιάτικες διακοπές.

Η ερώτηση μου είναι πως θα φαίνονται ορισμένα ουράνια αντικείμενα μέσα από τα κιάλια. Ενδεικτικά έχω σημειώσει Μ4, Μ7, Μ6, Μ13, Μ57, Μ51 που αναφέρει το βιβλίο Binocular Highlights. Μπορώ να προσομοιώσω πως θα φαίνονται οι παραπάνω στόχοι μέσα από το stellarium;

 

Σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων για το χρόνο σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναλογα στην διαμετρο που εχουν τα κυαλια σου, αλλα χοντρικα ενα σμηνος με κυαλα θα το δεις περιπου σαν ενα αστρο με λιγο θολη αλο περιμετρικα του και τιποτα παραπανω, μπορει και να μην το παρατηρησεις καν γιατι προφανος θα το περασεις για αστρο. Οσο για την πλανητικη για πες μου, τον κρονο οταν τον εντοπισες τι μπορεσες να δεις πανω του ?
82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ' όσο θυμάμαι για deep sky, το stellarium δεν παρέχει πολλές δυνατότητες προσομοίωσης. Τώρα, όσον αφορά το πώς θα φαίνονται οι στόχοι μέσα από κιάλια: τα σμήνη (είτε ανοιχτά είτε σφαιρωτά) θα μοιάζουν με μικρές νεφώδεις κηλίδες (μέχρι το τηλεσκόπιο να ξεπεράσει τις 5-6", οπότε φαίνονται αμυδρά μεμονωμένα αστέρια). Οι πλανήτες φαίνονται σα μικρές λαμπρές κουκκίδες και οι πιο απομακρυσμένοι πλανήτες μοιάζουν με δίσκους (Ποσειδώνας, Ουρανός). Προτείνω ακόμα, να ψάξετε για διπλούς αστέρες και εύκολους γαλαξίες και νεφελώματα (Μ31, Μ42). Καλή συνέχεια, περιμένουμε απόψεις και εμπειρίες!

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκιμάστε και αυτό.

 

Είναι ένας προσομοιωτής τηλεσκοπίου, ο οποίος ανάλογα με τη διάμετρο και το προσοφθάλμιο δίνει το αντίστοιχο αποτέλεσμα. Μιας και ενδιαφέρεστε για σμήνη, δοκιμάστε κάτω αριστερά, τις Πλειάδες, που είναι γνωστός, ανοιχτός και εύκολος για αρχάριους στόχος.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλημέρα και σε σένα. :D

Δεν γνωρίζω την απάντηση στην ερώτησή σου, γιατί δεν χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Εναλλακτικά όμως μπορώ να σου προτείνω να δεις ρεαλιστικά σκίτσα των αντικειμένων που έχουν σχεδιαστεί από ερασιτέχνες αστρονόμους, κοιτάζοντας μέσα από τα κιάλια τους.

 

Π.χ :

http://rodelaet.xtreemhost.com/binocular_astronomy.html

http://ioannis.virtualcomposer2000.com/astronomy/Simulation.html#M8

Για περισσότερα, googliσε: scetch (αριθμός αντικειμένου messier) binocular

 

Πάντως εντυπωσιακός μέσα από κιάλια είναι ο γαλαξίας της Ανδρομέδας (M31) σε αντίθεση με το Μ57 που θα δυσκολευτείς να διακρίνεις το πλανητικό νεφέλωμα.

Τα Μ4, Μ6, Μ7 στο Σκορπιό, θεωρούνται εύκολοι στόχοι. Όπως και το σφαιρωτό σμήνος του Ηρακλή (Μ13), που φαίνεται με γυμνό μάτι από σκοτεινό ουρανό.Τώρα για το whirlpool (Μ51) τι να πω. Δεν τον θεωρώ εύκολο στόχο για κιάλια αλλά σίγουρα είναι καλός στόχος για εξάσκηση. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Scoutboy71,

 

If you can read English, here is a site that will give you some information on objects to observe with your binoculars. The link is...

http://www.astroleague.org/al/obsclubs/binomess/binomesb.html

 

The Binocular Messier Club - Appendix B is for persons with binoculars over 50mm up to 80mm.

 

There is PDF file with charts of interesting objects. This file comes from the Cloudy Nights site which is worth exploring if you are not yet aware of the site. Located at...

http://www.cloudynights.com/documents/binocular.pdf

 

Cloudy Nights main page is at... http://www.cloudynights.com/

 

Hope this helps you out a bit.

 

Enjoy,

 

Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

@blackholesun : τον Κρόνο των έχω δεί μόνο με το τηλεσκόποιο, δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα τα κιάλια για πλανήτες, εκτός από τη σελήνη χθες το βράδυ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@ scoutboy71:

 

Θέλετε να μας πείτε τι διάμετρο έχει το τηλεσκόπιό σας για να σας δώσουμε πιο σαφείς απαντήσεις;

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε γράφει πόσες ίντσες είναι το τηλεσκόπιο...

 

Απλά, αν έχει συνδυασμό κιαλιών και τηλεσκοπίου θα έχει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από το αν χρησιμοποιούσε μόνο τα κιάλια. Ρωτάω, μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε για να έχει τη μέγιστη απόδοση που μπορεί να πετύχει με τον εξοπλισμό που διαθέτει.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είδα να γράφει πουθενά πως θα πάρει μαζί του το τηλεσκόπιο.

Αλλά ακόμα κι αν το πάρει, αφού είναι μικρό και noname, λογικά θα έχει καλύτερες εικόνες με τα συγκεκριμένα κιάλια.

Εύχομαι μόνο να έχει τρίποδο, αλλιώς προβλέπω να παθαίνει... "αγκύλωση" και στα δύο χέρια :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο που έχω γράφει πάνω 114mm Aperture Focal length: 900mm.

Τα δύο προσοφθάλμια που έχω το ένα γράφει 2 και το άλλο αν θυμάμαι καλά 18. Δυστυχώς λόγω χώρου δεν μπορώ να πάρω μαζί μου το τηλεσκόπιο αλλά θα με ενδιέφερε η γνώμη σας για το τι μπορώ να δω καμιά σκοτεινή νύχτα στην Αθήνα.

Τα κιάλια θα τα χρησιμοποιησω με τρίποδα φωτογραφικής μηχανής.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

scoutboy ποιον τριποδα εχεις παρει για τα κιαλια σου?εχω τα ιδια κιαλια και θελω να αγορασω και εγω ενα λειτουργικο και οικονομικο τριποδα..εχετε να προτεινετε κατι?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω εκτός από ένα noname τηλεσκόπιο ,έχω επίσης κυαλια BRESSER SATURN 20x60 με τρίποδο Bresser (ελαφρύ με τιμή γύρο στα 50€).

Στην Λεσβο που ήμουν διακοπές είχα την ευκαιρία να δώ τον Δία (μεγαλύτερο από μπιζέλι στο μεγεθος) και τους δορυφόρους του....αλλά είδα και τον γαλαξία της Ανδρομέδας θολό μεν αλλά γέμισε το οπτικό πεδίο μου.

 

Ο εν λόγω εξοπλισμός

 

http://www.telescopeshop.gr/show.asp?productId=654

http://www.telescopeshop.gr/show.asp?productId=337

:cheesy: VS :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης