Jump to content

Αποριες αρχαριου σχετικα με την εικονα απο το προσοφθαλμιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας και παλι,

δοκιμασα για λιγο κ για πρωτη φορα το καινουργιο μου τηλεσκοπιο Dob 8".

Πρωτον: η εικονα ειναι εξαιρετικα ευαισθητη ρυθμιζοντας τον εστιαστη.Ειναι φυσιολογικο αυτο?Δηλ πρεπει να βρεις ακριβως το σωστο σημειο.Αλλιως χαλαει πολυ ευκολα η εικονα του 'αστεριου'.

Δευτερον:πειραζοντας τον εστιαστη ειναι φυσιολογικο να βλεπεις απο το προσοφθαλμιο την εικονα που βλεπεις οταν κανεις ευθυγραμμιση?δηλ τον πρωτευοντα.Διοτι το εβλεπα.

Τριτον:αλλαζοντας προσοφθαλμια εχανα την εικονα!Μηπως δεν εχω κεντραρει καλα τον ερευνητη?τι να πω.

Αυτα απο την πρωτη μου ολιγολεπτη παρατηρηση διοτι ειχε πολυ συννεφια κ ειχα κ τα προβληματακια που ανεφερα.

Οποιος μπορει να βοηθησει λιγο..Ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1) ενα κολπο για να δεις οταν εχεις σωστη εστιαση ειναι οταν εστιαζεις σε ενα αστερι να δεις 4 καρφια, εαυτα ειναι η περιθλαση απο τις στηριξεις του δετερευωντος. η εστιαση ειναι ειναι ευαισθητη αναλογα με την μεγεθυνση και πρεπει να την εχεις ακριβως αλλιως η εικονα δεν ειναι καλη, επισης αν εχεις κακο seeing δεν θα βλεπει παντα τελειως καθαρο τον στοχο και θα μοιαζει να βραζει οποτε οτι και να κανεις στην εστιαση δεν θα εχεις παντα τα επιοθυμιτα αποτελεσματα.

 

2) οταν εστιαζεις δεν βλεπεις το πρωτευων. εκτος και αν λες οτι οταν δεν εισαι εστιασμενος τοτε βλεπεις στο κεντρο μια μαυρη τρυπα και 4 γραμμες. αυτο ειναι το δευτερευων και οταν κανεις καλη εστιαση παλι δεν το βλεπεις. για να κανεις δοκιμη σε αστερι αφεστιαζεις ελαφρα και τοτε βλεπεις ομοκεντρους κυκλους (εφοσον εχεις κανει καλη εστιαση) χωρις να βλεπεις τα στηριγμτα του δευτερεωντος

 

3) οσο μεγαλωνεις την μεγεθυνση τοσο μικραινει το οπτικο πεδιο και ειναι λογικο να μην εινια παντα ο στοχος στο οπτικο σου πεδιο, ειδικα εαν ειναι αρκετα μικρος π.χ. αρης. ενα καλο κολπο για να εχεις πιο καλη ακριβεια στον ερευνητη εινια να τον ευθυγραμμισεις ξανα αφου εχεις αλλαξει μετα σε μεγαλυτερη μεγεθυνση

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν kookoo_gr ,

Καταρχήν ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις σου .

 

1) ενα κολπο για να δεις οταν εχεις σωστη εστιαση ειναι οταν εστιαζεις σε ενα αστερι να δεις 4 καρφια

 

Όταν λες 4 καρφιά εννοείς τις 4 γραμμές γύρω από το άστρο όπως εδώ?http://www.skyandtelescope.com/observing/ataglance (όπως στη venus)

Διότι αυτό το έβλεπα.

 

2) οταν εστιαζεις δεν βλεπεις το πρωτευων. εκτος και αν λες οτι οταν δεν εισαι εστιασμενος τοτε βλεπεις στο κεντρο μια μαυρη τρυπα και 4 γραμμες. αυτο ειναι το δευτερευων και οταν κανεις καλη εστιαση παλι δεν το βλεπεις. για να κανεις δοκιμη σε αστερι αφεστιαζεις ελαφρα και τοτε βλεπεις ομοκεντρους κυκλους (εφοσον εχεις κανει καλη εστιαση) χωρις να βλεπεις τα στηριγμτα του δευτερεωντος

 

Αυτό ακριβώς!Βλέπω την μαύρη τρύπα και τις 4 γραμμές αναλόγως πόσο θα γυρίσω τη ροδέλα του εστιαστή.Και σε κάποια στιγμή πετυχαίνω την κατάλληλη εστίαση.

Νομίζω (θα το ξανακοιτάξω βέβαια) ότι αφεστιάζοντας ελαφρά όπως λες δεν βλέπω ομόκεντρους κύκλους αλλά χαλάει αμέσως η εικόνα ,θολώνει και μετά βλέπω πάλι το δευτερεύων.Οπότε πρέπει να ξανακοιτάξω την ευθυγράμμισή μου μάλλον?

 

3) οσο μεγαλωνεις την μεγεθυνση τοσο μικραινει το οπτικο πεδιο και ειναι λογικο να μην εινια παντα ο στοχος στο οπτικο σου πεδιο, ειδικα εαν ειναι αρκετα μικρος π.χ. αρης. ενα καλο κολπο για να εχεις πιο καλη ακριβεια στον ερευνητη εινια να τον ευθυγραμμισεις ξανα αφου εχεις αλλαξει μετα σε μεγαλυτερη μεγεθυνση

 

Οκ ,οπότε χρειάζεται ξανά ευθυγράμμιση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης,δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η σωστή εικόνα ενός αστέρα.

 

Πρέπει να φαίνεται ο δίσκος του Airy ή πρέπει να φαίνεται σαν αστέρι με τις 4 γραμμές που είπαμε πιο πάνω?

 

Edit : Από ότι κατάλαβα ο δίσκος του Airy έχει να κάνει με το focus και defocus.Σε σωστή εστίαση πρέπει να βλέπουμε το αστέρι με τις 4 γραμμές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.youtube.com/results?search_query=collimate%20telescope&search=Search&sa=X&oi=spell&resnum=0&spell=1

 

 

 

δες αυτα τα βιντεο σχετιμα με την ευθυγραμμιση, οταν λεμε τα καρφια ναι οπως την αφροδιτη που λες ειναι 4 ευθειες και σχηματιζουν ενα σταυρο. δες και το πρωτο βιντεο.

 

οσον αφορα για τον προσανατολισμο τηε εικονας δεν μας ενδιαφερει αλλα ενα κοπλο για να ξερεις τα σημεια του οριζοντα μεσα απο το προσοφθαλμιο ειναι το εξης.

 

βαλε ενα αστερι στο κεντρο απο το προσοφθαλμιο και αστο να φυγει απο το οπτικο σου πεδιο. η ακατευθυνση που πηγαινει το αστερι ειναι η δυση και η αντιθετη πελυρα η ανατολη. οσον αφορα για βορα νοτο απλα στρεψε ελαφρα το τηλεσκοπιο προς τον πολικο αστερα η κατευθυνση που θα κινηθει το αστερι ειναι ο βορας

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ!

Αρχίζω και μπαίνω στο νόημα σιγά σιγά.

Είχα δει και κάποια βιντεάκια από αυτά που με έστειλες,θα δω και άλλα.

 

Το μόνο ζόρι τώρα είναι η ευθυγράμμιση του πρωτεύοντος,Πολύ παίδεμα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βασικα το πρωτευων ειναι ευκολο να το ευθυγραμμισεις αρκει να εχεις κανει καλη ευθυγραμμιση του δευτερευωντος πρωτα. εχε υποψη οτι στο δευτερευων κατοπρτο πρεπει να βλεπεις σε ισες αποστασεις τα κλιπς που κρατανε το πρωτευων κατοπρτο αλλα επισης να προσεξεις να ειναι το δευτερευων και στο κεντρο οταν το βλεπεις μεσα απο τον εσταιστη. αν το κανεις σωστα το πρωτευων ευθυγραμιζεται μεσα σε 5 λεπτα.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τους χαιρετισμούς μου και από εμένα.....

 

Από ότι κατάλαβα το 8" Dob το αγόρασες του κουτιού! (καινούριο). Αν είναι έτσι μου φαίνεται λίγο παράξενο να χρειαζόταν εξαρχής ευθυγράμμιση, αφού εργοστασιακά πρέπει να ήταν ρυθμισμένο έτοιμο.

 

Βέβαια δεν αμφιβάλλω για το τι βλέπουν τα μάτια σου, αλλά κανονικά έπρεπε όλα να είναι ΟΚ. Τι να πώ... ίσως να έπεσες στην περίπτωση. Από την πρώτη μέρα στα βαθιά! #-o

 

Τώρα θα μου πεις γιατί τα αναφέρω όλα αυτά..... Θα σου πώ:

Όταν αγόρασα και εγώ το Dob μου, η πρώτη μου σκέψη ήταν να σιγουρευτώ για το αν είναι ευθυγραμμισμένο σωστά. Η πρώτη εκτίμηση μου ήταν θετική! Όμως όλο κάτι με έτρωγε να δω αν έχω την τέλεια ευθυγράμμιση. Να τονίσω ότι δεν είχε περάσει καν μία ημέρα από την αγορά του και δεν είχα δει ακόμα βράδυ τον ουρανό. Τελικά αποφάσισα να μην το πειράξω, κατί που αποδείχτηκε σοφή απόφαση.

 

Μέχρι και σήμερα 2 μήνες μετά την αγορά του (νέος είμαι :) ) όλα είναι μια χαρά. Βλέπω πεντακάθαρα και δεν έχω κανένα πρόβλημα στην εστίαση!

 

Άρα... αν και δεν αφορά την συγκεκριμένη περίπτωση που υπάρχει κατά πάσα πιθανότητα πρόβλημα, είναι καλό να μην κάνουμε βεβιασμένες κινήσεις γιατί τις περισσότερες φορές καταναλώνουμε άσκοπα χρόνο εις βάρος της ευχάριστης διαδικασίας -καθ'όλα αποδεδειγμένο- της ουράνιας παρατήρησης.

 

Πολλά είπα... Sorry :-# :-#

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλα και αγια ολα αυτα που ειπες aagios ειδικα για την πρωτη φορα αλλα οταν παιρνεις ενα νευτωνιο καλο ειναι να κοιταζεις την εργοστασιακη ευθυηγραμμιση του γαιτι μπορει να εχει με τις μετακινησεις και τις δονησεις που τρωει να εχει φυγει. στο δικο μου οταν το πηρα, το πρωτευων ηταν εκτος και χρειαζονταν ευθυγραμμιση. κατα κανονα το δυτερευων ειναι ευθυγραμισμενο και δεν χρειαζετε να το πειραξεις γιατι μετα θα το παλευεις ωρες αν δεν ξερεις. δειτε και εδω για μια παραπανω βοηθεια http://www.astro-baby.com/collimation/astro%20babys%20collimation%20guide.htm

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

 

aagios , ναι καινούργιο το πήρα και ήθελα να τσεκάρω την ευθυγράμμιση.Την έκανα με laser και είδα ότι ήθελε λίγη ρύθμιση.Βέβαια εχθές για να σιγουρευτώ την έκανα και με το μάτι (έκανα μια τρύπα σε πλαστικό καπάκι όπως λένε αλλά λίγο πρόχειρα) και με το laser ξανά.Θέλω όμως να το επιβεβαιώσω και με κάποιο αστέρι αν ποτέ εμφανιστεί σε αυτόν τον ουρανό!! Τι πράμα είναι αυτό,συννεφιά και νέφος!Δε λέει να φύγει!

 

kookoo_gr ,το έχω κοιτάξει το site και με βοήθησε αρκετά!

Εντάξει,στην αρχή ήταν λίγο βουνό αλλά τελικά όταν καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις (και σε αυτό πιστεύω με βοήθησε η ευθυγράμμιση) είσαι οκ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης