Jump to content

Παρατηρητηριο Μessier Observatory επιτελους τελειωσε...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υστερα απο δυο μηνες αδιάκοπης κουρασης και φανατικης πορωσης για το τελειωμα του παρατηρητηριου μου, κατάφερα να το φτιαξω στην εξοχικη μου οικια οπου ειναι στην Αγιας Μαρινας στο Κορωπι. Πρόκειται για μια ιδιόμορφη κατασκευη που θα σας εξηγησω παρακατω :

Στο ενα κτιριο του σπιτιου πανω στην πλακα, καταφερα να κτισω ενα δωματιο με διαμετρο 3χ2.5

Το δωματιο περιεχει ενα μεγαλο παγκο σαν γραφειο, 2 ομορφες καρεκλες, μια τζαμαρια με θεα την ανατολη, δυο υπολογιστες και πολλους ομορφους χαρτες πανω στον παγκο, και επισης ομορφες αφισες τοποθετημενες στους τοιχους.

 

Σαν αποτελεσμα βγηκε πολυ καλαίσθητο και μολις πηρε λιγο ψυχη κατευθειαν με γεμισε με θετικη ενέργεια! Η ιδιομορφια του ειναι οτι η παρατηρηση δεν θα γινετε μεσα απο αυτο αλλα απεξω, και αυτο γιατι θεωρω και ειμαι καθετος απο προσωπικου γουστου οτι η αστρονομια δεν ειναι μεσα απο ενα δωματιο αλλα εξω στην φυση ,περαν του κρυου η της ζεστης, καθοτι αστρονομια = φυσιολατρεία. Τωρα για τους κρυους χειμωνες θα μου πειτε τι γινετε ?

 

Το παρατηρητηριο φτιάχτηκε πιο πολυ για την ασχολια με την αστροφωτογραφια, πανω στην πλακα η οποια βαφτηκε και εγινε γυαλι.. φτιαχτηκαν μακετες απο υπολογιστη και βάφτηκαν στο πατωμα 3 πολικες ευθυγραμμίσεις οι οποιες απο της 3 η καθε μια παρεχει τροφοδοσια ρεύματος απο 6v εως 12v ,ανετη καρεκλα και εναν παγκο για προσοφθαλμια κτλ κτλ. Πανω απο το παρατηρητηριο τοποθετηθηκαν 3 προβολεις με κοκκινο φωτισμο ωστε ο καθε ενας ξεχωριστα να φωτιζει την καθε πολικη ευθιγραμμιση με ενα απαλο κοκκινο φωτισμο !! (ο οποιος στην εναρξη της παρατηρησης φυσικα και θα κλεινει..) Στο παρατηρητηριο μεσα εγινε μια τρυπα στον τοιχο και προσθεθηκαν τα εξης καλωδια, 3 προεκτασεις usb , 3 διπολικα καλωδια εως 3 εξαπολικα, σαν αποτελεσμα να μπορω τον χειμωνα να κανω φωτογραφιση μεσα απο το γραφειο.

 

Η περιοχη κυμαίνετε γυρω στα 5mag, εξαίσια! για οριακα που θεωρειτε πολυ κοντινο μερος για μεσα στην πολη, ο οριζοντας δεν εχει κανενα εμποδιο σε ολη την κυκλικη διαμετρο του πραγμα που τον κανει εναν ευκολο αναγνωρισιμο νυχτερινο ουρανο.

 

Το παρατηρητηριο φτιαχτηκε με 2 παραπανω θεσεις (πολικες ευθιγραμμισεις) για εναν και μονο σκοπο.. για οσους θελετε να ερθετε και να κανουμε παρατηρησεις μαζι, οι προθεσεις του δεν φτιαχτηκαν μονο για μενα.

 

Πιστευω τελος του μηνα να εχω τελειωσει και τις παραμικρες ατελειες/λεπτομερειες, παρα εχω μονο να σας το ανακοινωσω και να σας καλεσω ολους για να μοιραστω την χαρα μου μαζι σας.

 

Για να μην παρεξηγηθει ο λογος μου ολοι οι φιλοι του αστροβοξ τουλαχιστον αυτοι που μπορουν ειναι καλεσμενοι, απλα οσοι απο σας θα μπορεσετε να ερθετε να μου στειλετε ενα ΠΜ για να κανονισω τα αναψυκτικα και τα ποτα μας.

 

Παρακατω να δωσω τα ονοματα απο καποιους φιλους που θα χαιρομουν ιδιαιτερος αν μου κανανε την τιμη να ερθουν, επισης μεσα απο την λιστα αυτοι που δεν ξερω θα χαιρομουν παλι το ιδιο να τους γνωριζα και απο κοντα !

 

 

Χαράλαμπος Γιαννόπουλος

Θεμης Καρτέρης

Σταθης Μεξιας

Aργύρης

ziorange

Τάσος Βρατόλης

Supernovus (αρε γειτονα)

Γιωργος Gapos

Στρατος StratosGr

kkokkolis (αρε γειτονα και συ)

Aγγελος Κεχαγιάς

Στέφανος Σοφολόγγης

Ανδρέας Παπαλάμπρου (Astrovox) σιγα μην ερθει η Πατρα αθηνα :lol:

Planetman

Efxar1sto

mavrofridis

sevax

seti

DIMITRIS.K

eliasq2004

despet (σιγα μην ερθεις εκει που εισαι.. :lol: )

βολιωτης

Βι2l

sot78

papgeo

kookoo.gr

Οσοι αλλοι θελετε καλοδεχουμενοι, μονο θερμη παρακληση να μου στειλετε ενα ΠΜ ωστε να μπορω να υπολογισω να υπαρχουν αφθονα αναψυκτικα για ολους παιδια.

 

Την επομενη βδομαδα θα σας δωσω την ακριβες ημερομηνια των (εγκαινιων) :mrgreen:

Nα υπολογισετε γυρω το τελος του μηνα.

.thumb.jpg.a816f57dabf46f5eeb207420e2d6eae8.jpg

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλά με έχεις πρώτο στη λίστα & δεν θα έρθω;

Θα σου αδειάσω το ψυγείο. :D :D :D

Κααι θα ](*,) το κεφάλι σου που με έβαλες στους καλεσμένους.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας δικό σου χώρος είναι ότι πρέπει για να περνάς ευχάριστα το όμορφο hobby σου.

Μπράβο Σωτήρη φαίνεται πολύ όμορφο το σχέδιο, αλλά η κριτική θα έρθει στα εγκαίνια του !!!

Μα φυσικά θα ήμαστε εκεί να ανοίξουμε την σαμπάνια και το βάφτισμα του....

 

Καλές παρατηρήσεις =D> =D> =D> :mrgreen: :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπαρχη ποιο ωραιο συναισθημα και συγκινηση να βρεθεις με φιλους στους οποιους μιλας μηνες ακομα και χρονο και να τους γνωρισεις απο κοντα, ιδιως που αγαπουν την ιδια ασχολια, πιστεψτε με..

 

Οπως ειπα οι παρουσια ολων σας θα ειναι η ευχαριστηση μου, και οι ευχαριστηση ολων πιστευω.

:lol:

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια!!!! =D> =D> =D> =D> =D>

 

Καλές παρατηρήσεις, καλές οινοποσίες, καλά μεζεκλίκια και ότι άλλο καλό θες εσύ!!!!

 

θα κανονίσουμε με Θέμη να έρθουμε στα εγκαίνια και φυσικά δε θα έρθουμε οι δυο μας μιας και έχεις ξεχάσει αρκετούς άλλους στην ανεπίσημη λίστα!!!!

 

Εύχομαι ότι καλύτερο και πάντα καθαρούς ουρανούς!!!! 8) 8)

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δουλειες ? δεν το καταλαβα ?

 

ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ ΚΑΤΙ : ΟΙ ΔΥΟ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΑΠΟ ΑΣΤΡΟΒΟΞ ,ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ! .

 

Δεν ξερω αν το εθεσες ετσι, σε ευχαριστω παραπολυ αλλα το δουλειες πιστευω να καταλαβαινεις οτι ηθελε μια διευκρινηση. Πιστευω οτι αρκετοι φιλοι θα σου πουν οτι οι αστρονομια γινετε ευχαριστα με φιλους και ΟΧΙ ΠΕΛΑΤΕΣ.

Σε ευχαριστω και παλι για τα καλα σου λογια και μην με παρεξηγησεις.

Καλοδεχουμενος φυσικα οποτε θελεις και εσυ

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουτε εγω, αλλα υπαρχει κοσμος στο σπιτι του που μπορει να καταλαβει κατι αντιθετο.

Φυσικα δεν υπαρχει λογος παραξηγησεις Αργυρη με τον Δημητρη οπως ειπα παραπανω.

:cheesy:

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> μεγιες και καλες παρατηρησεις και φωτογραφησεις. η προσθηκη φωτισμου παντως που εκανες καθως και η πολικες ευθυγραμμισεις ειναι φανταστικες ιδεες. τα εγκαινια για ποτε τα υπολογιζεις; αν ειναι παντως σεπτεμβριο (που αμφιβαλω, λεω να περασω και εγω να το δουμε μιας και ξεκιναω απο σεπτεμβριο την φθινοπορινη αγωνιστικη περιοδο και θα ανεβοκατεβαινω αθηνα).

 

υ.γ. βαλε φωτο, απ'οτι περιγραφεις ειναι φανταστικη κατασκευη

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Αργυρης ειπε παραπανω

 

μιας και έχεις ξεχάσει αρκετούς άλλους στην ανεπίσημη λίστα!!!!

 

Συμφωνω απολυτα εχω ξεχασει παραπολλους απλα ειμαι ζαλισμενος απο την δουλεια.

Εξαλου ειπα ελευθερα ολοι τους, αρκει να μας χωρεσουν 100τετρ (πλακα) 8)

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωτήρη συγχαρητήρια για την κατασκευή σου =D> =D> =D>

 

και ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ!!!

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστω παραπολυ εισαι ο δευτερος που μου ευχηθηκε διπλα μια για το παρατηρητηριο και μια για την γιορτη μου, πρωτος ηρθε ο κ.Κωστας (kokkolis)

Σε ευχαριστω, σε περιμενω τελος του μηνα αν μπορεσεις.

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόπο ναι ρε σί!! Χρόνια Πολλά!! Να χαίρεσαι το όνομα σου!! Πρέπει να πάρω και τον αδερφό μου τηλέφωνο!! :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑ!!!

 

Το δώρο σου το πήρες (παρατηρητήριο) δε πιστεύω να θες και άλλο???!!!

 

Ότι επιθυμείς φιλαράκι πάντα με υγεία!!!

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωτηρη πρωτα απ'ολα χρονια πολλα για τη γιορτη σου .Να ΄σαι καλα και για τη προσκληση .Να το χαρεις το παρατηρητηριο σου στο επακρο :D
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωτήρη σου εύχομαι χρόνια πολλά με υγεία και ότι άλλο ποθείς,συγχαρητήρια για την κατασκευή σου,κάτι το οποίο γίνετε με κόπο και πολύ αγάπη σε γεμίζει με έντονα συναισθήματα,πιστεύω θα σε εξυπηρετήση και στην παρατήρηση και στην φωτογράφιση,σ'ευχαριστώ για την πρόσκληση.Νίκος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης