Jump to content

Baader Maxbright Stereo Binoculars Βοήθεια!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρίν κανα μηνα μου έκαναν δώρο το διόφθαλμο της Maader, το Maxbright. Αμέσως αγόρασα και 2 15mm plossl της Televue να το συντροφεύουν!!! Να μην πολυλογώ, σήμερα είπα να τα δοκιμάσω, αλλά αυτό που πήρα ήταν το απόλυτο ξενέρωμα. Κι αυτό γιατί με τα 2 μάτια ταυτόχρονα δεν έβλεπα τίποτα!!

Για να μπορέσω να δω κάτι απ' το διόφθαλμο, έπρεπε να μετατοπίζω το κεφάλι μου λίγο προς τα δεξιά ή προς τ' αριστερά των προσοφθάλμιων, με αποτέλεσμα να βλέπω ή απ' το ένα ή απ' το άλλο το άστρο και όχι κι απ' τα 2 ταυτόχρονα και στερεοσκοπικά. Όταν κοιτούσα ακριβώς στη μέση και έκλεινα εναλλάξ τα μάτια έβλεπα το μισό πεδίο του ενος προσοφθάλμιου (Φανταστείτε να κοιτάτε μέσα απ' το προσοφθάλμιο πλάγια και όχι ευθύα για να καταλάβετε τι εννοώ) και το μισό πεδίο του άλλου με αποτέλεσμα, όταν εστίαζα στο κέντρο, έβλεπα την απόλυτη μαυρίλα, αφού έπεφτα στο "τυφλό" σημείο των 2 προσοφθάλμιων, δηλαδή το κομμάτι που δεν έβλεπα!!! Εννοείται ότι είχα κάνει όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο διόφθαλμο, όπως να του δώσω κλίση, "σπάζοντας" το στη μέση, όπως τα κυάλια, ώστε να προσαρμοστεί στα μάτια μου, αλλά τίποτα ακόμα και στο τέρμα του. Να προσθέσω ότι, αν κοιτούσα χωρίς τα προσοφθάλμια, απευθείας στις υποδοχές του διόφθαλμου και εστίαζα, έπλεπα κανονικά τον συνδυασμένο κι απ΄τα 2 μάτια κύκλο, που βλέπει κανείς και μέσα από κυάλια, όταν εστιάζει με το μάτι, αλλά με τα προσοφθάλμια ήταν αδύνατο κάτι τέτοιο, αφού δεν έβλεπα όλο το πεδίο.

 

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος αυτό?

Είναι λάθος τα προσοφθάλμια για αυτή τη δουλειά κι αν ναι ποια είναι τα κατάλληλα?

 

Ελπίζω να καταλάβατε ποιο είναι το πρόβλημα, γιατί δεν μπορούσα να το εξηγήσω καλύτερα!! :roll: :roll:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε δημητρη εχω ακριβως το ιδιο διοφθαλμιο,ολα αυτα μου φαινονται λιγο παραξενα που λες μαλλον πρεπει πρωτα να το εστιασεις πριν το δοκιμασεις.Σ'εμενα πηγαν ολα καλα βλεπω μια χαρα μ'αυτο απλως δεν εχει τοσο κοντρστ και φωτεινοτητα οσο με το μονο προσοφθαλμιο που εβλεπα πριν γιατι το φως περνωντας μεσα απο αυτο μοιραζεται.Για εστιαση αν εχεις dob τηλεσκοπιο οπως εγω θα κανεις το εξης θα βαλεις μπροστα απο αυτο εναν διπλασιαστη τυπου μπαρλοου αλλα επειδη η μεγεθυνση θα'ναι λιγο μεγαλη παρε ενα optical corrector adaptor[o.c.a] μετα δοκιμασε να εστιασεις πανω κατω και θα δεις,αν εχεις dob αναδιπλουμενο οπως εγω τοτε δεν χρειαζεται να βαλεις μπαρλοου απλως κατεβασε το τηλεσκοπιο κατω γυρω στα 18 με 20 εκατοστα εμενα καπου εκει εστιασε αφου βρεις το σημειο κανε μια πιο λεπτομερη εστιαση γυριζωντας τα προσοφθαλμια το καθενα ξεχωρα και εισαι ετοιμος ειδαλλως η εχεις κανει κατι στραβα η εχει προβλημα το δυοφθαλμιο σου αν και δεν το νομιζω
Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα!!!

Μάλλον παρεξηγήθηκα!! #-o

Στην εστίαση τα πάει περίφημα. Απλά είναι αδύνατον να δω στερεοσκοπικά απ' το διόφθαλμο, αφού τα προσοφθάλμια, όσο και να "σπάω" το διόφθαλμο στη μέση, που ορίζεις την κλίση μεταξύ δεξιού και αριστερού ματιού, δεν έρχονται ακριβώς στα μάτια μου, αλλά έχουν μια μικρή απόκλιση, αρκετή όμως για να βλέτω μόνο το μισό πεδίο του δεξιού και το μισό του αριστερού. Φαντάσου σαν να ανοίγεις τα κυάλια στις 70 και βάλε μοίρες, τέρμα επάνω δηλαδή και, αντί να βλέπεις και με τα 2 μάτια έναν εννοιάιο κύκλο, να βλέπεις 2, ένα για κάθε μάτι και στη μέση που εστιάζεις, τη μαυρίλα και αυτό να γίνεται και όταν τα κατεβάζεις κάτω απο τις 60 μοίρες, δηλαδή στο κατώτερο όριο των κυαλιών. Αν το κάνεις με κυάλια, θα καταλάβεις πως βλέπω!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταλαβα τιλες αλλα δεν νομιζωνα φταιει αυτο, ισως επειδη τα plossl τα (κοντα ) προσοφθαλμια εχουν αυτο το προβλημα με τα μπινος, για παραδειγμα εμενα στα meade που εχω το νουμερο των 6mm κανει σχεδον το ιδιο προβλημα, οσο μεγαλυτερα ειναι τα προσοφθαλμια μπορεις να ρυθμισεις ακριβως σε χειροκινητη φορμη το καθε ενα προσοφθαλμιο πως θα κοιταει μεσα, για παραδειγμα κατω οταν η εικονα δεν ειναι και τοσο στερεοσκοπικη απλα κουνας το ενα απο τα δυο και φτιαχνει, οσο πιο κοντο ειναι το προσοφθαλμιο τοσο πιο δυσκολη ειναι η ρυθμιση που κανεις

bino.jpg.3fc484b1055067cc5c3eb5e3a48408c0.jpg

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια ολα αυτα απ'οτι καταλαβα πρεπει να'χουν να κανουν και με το σχημα προσωπου του καθενος,σ'εμενα οταν π.χ βαζω προσοφθαλμια των 20mm τα κλεινω προς τα μεσα αρκετα οχι ως το τελος ακουμπαω το πανω μερος των ματιων περισσοτερο βαζω τα χερια μου στα πλαγια για να μπαινει οσο το δυνατον λιγοτερο ''φως'' μεσα και βλεπω μια χαρα χωρις να υπαρχει χωρισμα στη μεση

Με των 10mm το κλεινω προς τα μεσα λιγο περισσοτερο αν θυμαμαι καλα

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης