Jump to content

Πλανητικη φωτογραφιση, ερωτηση περι τεχνικης γνωμης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολα τα παιδια

 

Σκεφτομαι να κανω κατι εντελως δοκιμαστικα και θελω να μου πειτε αν αξιζει να το κανω

 

Eχοντας ειδη μια καμ, neximage, σκεφτομαι πανω στην εβδομαδα να φωτογραφισω τον Δια με τεχνικη ως εξης :

 

Διαθετοντας binoviewer , σκεφτομαι να δανειστο αλλη μια neximage ενος φιλου και να βαλω και τις δυο καμ ταυτοχρονα μεσο απο 2 ξεχωριστα λαπτοπ και να αρχισω τις ληψεις. Ο στοχος μου ειναι οσο το δυνατοτερο λιγοτερα frames, η σκεψη μου πρατοντας αυτο ειναι οτι αφου γνωριζοντας οτι οσα ποιο πολλα frames ειναι μειονεκτημα γιατι χανει αρκετες λεπτομερειες λογο της περιστροφης του πλανητη. Οποτε για παραδειγμα αν τραβουσα με την neximage γυρω στα 150 frames, τωρα θα τραβηξω 300 frames με (ταυτοχρονη ληψη) τα οποια θα μοιραστουν 150 στην μια καμ και αλλα 150 στην αλλη, αυτο σκεφτομαι οτι σαν αποτελεσμα θα μου δωσει : καλυτερη λεπτομερεια χωρις παραπανω 150frames την περιστροφη του πλανητη. Μετα απο την ληψη των καμ, θα μπουν στο virtualdub, εκει υπαρχη μια εντολη που ανακατευει τα frames των δυο video, οχι τυχαια , αλλα προσθετη εναλαξ καθε ενα frame και απο της 2 καμερες.

 

Oι ερωτησεις μου ειναι οι εξης

Αφου γνωριζοντας οτι ενας αισθητηρας παντα σε καθε ληψη , παιρνει παντα διαφορετικη εικονα επισης θα προσεχτη πολυ το κεντραρισμα του πλανητη και στις δυο καμερες , ωστε να μηδενιστη η αποκλιση δεν θα δωσει καλυτερα αποτελεσματα οταν το βαλω πχ στο registax ?

Σκεφτητε μονο αυτο εχω 300 frames , αλλα στην ουσια τα περιστροφικα που καταστρεφουν την εικονα ειναι μονο 150, δηλαδη ειναι μια ληψη απο 150frames αλλα με μπολικο υλικο για να κοληθουν.

 

Εγω θα το κανω !

Οτιδηποτε γνωμες θα με βοηθησουν

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμείς περιμένουμε τα αποτελέσματα των πειραματισμών σου τι γνώμες να δώσουμε; Εγώ πάντως δεν το θεωρώ και καλή ιδεα γιατι το δυοφθάλμιο (ας λέμε και κανέναν ελληνικό όρο :cheesy: ) έχει πολλές οπτικές επιφάνειες που παρεμβάλλονται. Μπορεί να χάνεις από εκεί αλλά η πρακτική σου δοκιμή θα δείξει αν είναι καλή ιδέα. Δοκίμασέ το και πες μας!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου φαινετε ετσι θα γινει Γιωργο οπως τα λες, το μονο πραγμα που φοβαμαι ειναι το κοντραστ οτι θα μοιραστει, ολα τα υπολοιπα με ερχονται σε δευτερη μοιρα, θα δειξει....
82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις και με μεγαλυτερο αριθμο frames. μεχρι 1800 δεν θα εχεις προβλημα. μπορεις να κανεις δοκιμαστκες ληψεις στα 150-300 οπως λες και μερικες στα 1500-1800 και να δεις (δουμε) τις διαφορες

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικα οταν ειχα τραβηξει Δια με 1000frames τον ειχα καψει..... με αποτελεσμα οι ζωνες να γινουν ισιες ταινιες.. :lol:

Αλλα εχεις δικιο, οταν θα κανω την ληψη θα τραβηξω 2000frames ,και μετα θα απομονονω οσα θελω εγω (150, 300,800 ktl klt) , ωστε να εχω ποικιλια.

 

Πιστευα οταν ειχα βγαλει Δια με δυοφθαλμιο οτι θα εκοβε πολυ κοντραστ, αλλα τελικα δεν ειδα να υπαρχη τοσο σοβαρο προβλημα, η ευαισθησια και το gain ανοιγε και αλλο με εμφανης στο monitor τις κηλιδες του.... Ανυπομονω :cheesy:

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνω από ένα λεπτό συνολικό χρόνο έκθεσης αρχίζεις να έχεις πρόβλημα λόγω της περιστροφής του Δία που είναι ταχύτατη.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης