Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανε μόλις διάβαση ο ISS? 20.55 από Κορινθία φάνηκε πολύ φωτεινό αντικείμενο σαν τον ISS να διασχίζει τον ορίζοντα. Σαν να πήγαινε και αριστερά δεξιά κάποιες φάσεις αλλά μάλλον ήτανε οφθαλμαπάτη. Ακόμη και με το φεγγάρι ήτανε πολύ φωτεινός, σαν τον Δία, εντυπωσιακός.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, ο ISS ήταν! Το έλεγξα και στο Heavens Above. Από εδώ είχε διάβαση στις 20.55 νότια-νοτιοδυτικά. Ήταν πράγματι πολύ λαμπρός, αλλά έχει υπάρξει και εντυπωσιακότερος! Η Σελήνη πάντως σήμερα, είναι πανέμορφη...

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπαρχει καποιο προγραμμα που μπορουμε να ελεγχουμε τις διαβασεις δορυφορων?

Μπορω να το κατεβασω απο το internet?

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπαρχει καποιο προγραμμα που μπορουμε να ελεγχουμε τις διαβασεις δορυφορων?

Μπορω να το κατεβασω απο το internet?

 

Και το stellarium εχει την δυνατοτητα να σου δειχνει τις διαβασεις δορυφορων.

Πας "Παραθυρο ρυθμισεων --> Προσθετα --> Δορυφοροι" και ενεργοποιεις την επιλογη

Ένα τηλεσκόπιο....

 

....για να κοιτάς πλανήτες μακρινούς

κομήτες και αστέρια

και να ονειρεύεσαι κάτω από το φώς του φεγγαριού

κόσμους μαγικούς και αλλιώτικους!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπαρχει καποιο προγραμμα που μπορουμε να ελεγχουμε τις διαβασεις δορυφορων?

Μπορω να το κατεβασω απο το internet?

 

Και το stellarium εχει την δυνατοτητα να σου δειχνει τις διαβασεις δορυφορων.

Πας "Παραθυρο ρυθμισεων --> Προσθετα --> Δορυφοροι" και ενεργοποιεις την επιλογη

 

Ευχαριστω!!! :D

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έκανε μόλις διάβαση ο ISS? 20.55 από Κορινθία φάνηκε πολύ φωτεινό αντικείμενο σαν τον ISS να διασχίζει τον ορίζοντα. Σαν να πήγαινε και αριστερά δεξιά κάποιες φάσεις αλλά μάλλον ήτανε οφθαλμαπάτη. Ακόμη και με το φεγγάρι ήτανε πολύ φωτεινός, σαν τον Δία, εντυπωσιακός.

 

τον ειδα και εγω, χθες το βραδυ απο το εξοχικο της μητερας μου που ειχαμε παει βολτα.

χωρις να ξερω οτι θα περασει, ειδα κατι πολυ φωτεινο, σαν τον Δια οπως λες, να διασχιζει τον οριζοντα απο νοτιοδυτικα προς βορειοανατολικα. :shock:

καταλαβα κατευθειαν τι ηταν και φωναξα τον αντρα μου και την μητερα μου να το δουν, λεγοντας : κοιταξτε, ο διεθνης διαστημικος σταθμος =D>

περιτο να πω οτι με κοροιδευαν λεγοντας οτι αποκλειεται να ειναι δορυφορος και οτι ειναι αεροπλανο... [-X

τελικα τους επεισα οτι ΔΕΝ ηταν αεροπλανο, αν και αμφιβαλω οτι πιστεψαν οτι ηταν ο ISS... :(

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Και το stellarium εχει την δυνατοτητα να σου δειχνει τις διαβασεις δορυφορων.

Πας "Παραθυρο ρυθμισεων --> Προσθετα --> Δορυφοροι" και ενεργοποιεις την επιλογη

 

μηπως εχω παλαιοτερη εκδοση του stellarium (0.10.2) γιατι δεν εχει την επιλογη που λες... :?

απο που μπορω να το κατεβασω? :?:

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Και το stellarium εχει την δυνατοτητα να σου δειχνει τις διαβασεις δορυφορων.

Πας "Παραθυρο ρυθμισεων --> Προσθετα --> Δορυφοροι" και ενεργοποιεις την επιλογη

 

μηπως εχω παλαιοτερη εκδοση του stellarium (0.10.2) γιατι δεν εχει την επιλογη που λες... :?

απο που μπορω να το κατεβασω? :?:

 

Απο το site του Stellarium (http://www.stellarium.org/el/). Στην αρχικη σελιδα επελεξε το λειτουργικο σου συστημα (Windows, Linux κτλ) και θα σε παραπεμψει σε μια αλλη σελιδα. Εκει λογικα θα σου εμφανιστει με αναδυομενο παραθυρο η επιλογη για να το κατεβασεις.

 

Αυτη τη στιγμη εχουν την εκδοση 0.10.5.

Ένα τηλεσκόπιο....

 

....για να κοιτάς πλανήτες μακρινούς

κομήτες και αστέρια

και να ονειρεύεσαι κάτω από το φώς του φεγγαριού

κόσμους μαγικούς και αλλιώτικους!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη ξεχάσετε σήμερα!!

Υπέρλαμπρος στις 21.17

 

λεπτομέρειες,

εδώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον ειδα κ εγω!! :D

Οντως ηταν πολυ λαμπρος! Απο τον πολικο δεν περασε μπροστα αλλα πολυ κοντα!!

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ όμορφος!

 

Και ότι και να λένε για τα flares με τα -7 mag...

Ο ISS είναι πολύ πιο εντυπωσιακός!

Μόνο εάν αναλογιστεί κανείς πόσα χρόνια συνεχούς εργασίας, πόσος κόπος και πόσα χρήματα έχουν διατεθεί για να κατασκευαστεί αυτό το εργαστήριο μικροβαρύτητας, τότε αντιλαμβάνεται την αξία του εγχειρήματος.

Δεν είναι απλά μια φωτεινή κουκκίδα στον ουρανό. Είναι η προσπάθεια χρόνων και συνεχών μελετών.

 

Αξίζει κάθε φορά που τον αντικρίζουμε να τα θυμόμαστε όλα αυτά!

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρετε για σήμερα τίποτα για τον ISS; Προχθές είχα κεντράρει και απλά έβλεπα τον ζ της μεγάλης άρκτου με περίπου 40 μεγενθύνσεις και ξαφνικά πέρασε ένα αεροπλάνο(νομίζω) και ειλικρινά παραλίγο να πάθω καρδιακό!! :roll: Λέτε να ήταν ο ISS;
Έλληνες αεί παίδές εστε, γέρων δε Έλλην ουκ έστιν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για σήμερα υπάρχει διέλευση και νομίζω με μεγαλύτερη λαμπρότητα απ' ότι χθες. Όμως περίπου 1 ώρα πιο νωρίς.

Το γνωστό πλέον site www.heavens-above.com έχει τις λεπτομέριες.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μπερδέψεις ένα αεροπλάνο με τον ISS. Ο Σταθμός είναι σα να βλέπεις τον Δία ή την Αφροδίτη να κινείται στον ουρανό. Δίνει ένα σταθερό φως, ενώ στα αεροπλάνα υπάρχουν πάντα τα φωτάκια που αναβοσβήνουν.

Πάντως χθες πραγματικά κανα-δύο αεροπλάνα είχαν πορεία κάθετη προς αυτή του ISS. Βέβαια υπήρχε μια κάποια ..... διαφορά ύψους μεταξύ τους! ( :mrgreen: :mrgreen: )

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο, Ελένη. Αυτό ισχύει για τη Βέροια. Για εμάς εδώ είναι σήμερα αυτό το μέγεθος που εσύ θα δεις αύριο.

Μην ξεχνάμε ότι το φαινόμενο μέγεθος του σταθμού διαφέρει από περιοχή σε περιοχή ανάλογα με το γεωγραφικό πλάτος ή μήκος. Π.χ. ο Πειραιάς με τη Βέροια διαφέρουν κατά 2°. Η Βέροια έχει 40°31' ενώ ο Πειραιάς γύρω στο 37°57'. Φαντάζομαι ότι αυτό έχει να κάνει με τον τρόπο που αντανακλόνται οι ακτίνες του Ήλιου στις επιφάνειες του ISS. Όσο πιο κάθετα προς τον παρατηρητή, τόσο πιο λαμπερός ο σταθμός.

Νομίζω το ίδιο παίζει ρόλο και στα Iridium.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με συγχωρείτε :D Δεν περίμενα να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά, γι' αυτό και μίλησα με τόση σιγουριά. Όπως και να' χει πάντως, θα ήταν ωραία αν κάποιος αυτές τις μέρες που έχει σχετικά υψηλή λαμπρότητα το φωτογράφιζε.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με συγχωρείτε

Δεν υπάρχει λόγος. Άλλωστε κι εγώ τώρα τελευταία τα συνειδητοποιώ όλ' αυτά και κάνω τον έξυπνο :lol: :lol:

Πράγματι, μακάρι να είχαμε καμμιά καινούργια φωτογραφία του στο φόρουμ.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτη φορά είδα λαμπρό πέρασμα με τόσο φως, μόνο πέντε λεπτά

μετά τη δύση το Ήλιου, σήμερα 20:09! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω πως κάτι τέτοιο είδα και εγώ από Κάλυμνο την ίδια ώρα. Η λαμπρότητά του συγκρινόταν με της Αφροδίτης που εκείνη την ώρα βρισκόταν χαμηλά Δυτικά. Είχε μία κίνηση σταθερή με κατεύθυνση προς τα Βορειοανατολικά. Τι ήταν ;

 

Φιλικά chaos.

\"Οι ουρανοί διηγούνται δόξαν Θεού, ποίησιν δε χειρών αυτού αναγγέλλει το στερέωμα\" (Ψαλ. 18,1)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης