Jump to content

Πωλειται TELEVUE διαγώνιος. ΠΩΛΗΘΗΚΕ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαγώνιο κάτοπτρο 90 TELEVUE EVERBRIGT 31,8 mm. Χρησιμοποιήθηκε σε μικρό αριθμό παρατηρήσεων λόγω χρήσης διαγώνιου 50,8 mm.

Kατάσταση άριστη.

 

Αρχική τιμή 200 €,΄πωλείται στα 90€. (Μεταφορικά αγοραστή)

 

http://planitario.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1013

http://www.astroshop.eu/televue-everbrite-zenitspiegel-90d-1-25-/p,16903

 

ΠΩΛΗΘΗΚΕ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
μπορειτε να μου πειτε τι διαφορα του διαγωνιου διηλεκτρικου televue που πουλατε σε συγκριση με ενα απλο διαγωνιο κατοπτρο της skywatcher? θα ηθελα να αναβαθμισω αυτο που εχω με ενα διηλεκτρικο και θα ηθελα την γνωμη σας. Ευχαριστω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι φακοί με διηλεκτρική επιστρωση βελτιώνουν την απόδοση του τηλεσκόπιου. Οι εικόνες είναι πιο φωτεινές καθότι αντανακλούν περισσότερο φως σε αντίθεση με τους απλούς φακούς. Στο link του Πλανηταρίου που δίνω στην αγγελία, θα πάρεις περισσότερες πληροφορίες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μου επιτρέπετε, να προσθέσω πως πέραν από την αύξηση της ανακλαστικότητας από περίπου 90% σε περίπου 99%, κυρίως θεωρούνται περισσότερο ανθεκτικοί στην φθορά. Τα απλά κατοπτρικά διαγώνια φθείρονται με τον χρόνο, όπως και τα κάτοπτρα των νευτωνίων, ενώ η διηλεκτρική επίστρωση είναι σκληρότερη και ανθεκτικότερη. Για τον ίδιο λόγο καθαρίζονται και πιο εύκολα αν χρειαστεί ποτέ να γίνει αυτό.

Επιπλέον, στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για ένα προϊόν Televue, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Εγώ περνώντας από ένα απλό πρίσμα Celestron σε ένα κατοπτρικό διηλεκτρικό κινέζικο Optcorp, δεν είδα διαφορά στην φωτεινότητα, αλλά εμφανέστατη διαφορά στην ποιότητα εικόνας. Τα άστρα απέκτησαν σαφέστερο σχήμα. Ίσως η διαφορά να αποδοθεί σε καλύτερο collimation είτε σε καλύτερη ποιότητα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης