Jump to content

ερώτηση σχετικά με τον γαλαξία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε σκοτεινή τοποθεσία, είναι δυνατον να δούμε το γαλαξία μας, όπως φαίνεται στις φωτογραφίες? (http://apod.nasa.gov/apod/image/0710/MilkyWayRoad_landolfi.jpg)

γιατί στη πιο σκοτεινή τοποθεσία που έχω βρεθεί ως τώρα, φαινόταν σαν ένα ασημένιο νέφος, (αρκετά θεαματικο βέβαια)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω το ιδιο νομιζα :mrgreen:

Οχι ετσι δεν θα τον δεις.. στις φωτογραφιες ειναι τοσο εντυπωσιακος επειδη υπαρχει μεγαλη εκθεση και νομιζω επεξεργασια..

Τωρα αν πας στην μεση του Ειρηνικου ωκεανου.......δεν ξερω πως θα τν δεις,...! :P

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε σκοτεινή τοποθεσία, είναι δυνατον να δούμε το γαλαξία μας, όπως φαίνεται στις φωτογραφίες? (http://apod.nasa.gov/apod/image/0710/MilkyWayRoad_landolfi.jpg)

γιατί στη πιο σκοτεινή τοποθεσία που έχω βρεθεί ως τώρα, φαινόταν σαν ένα ασημένιο νέφος, (αρκετά θεαματικο βέβαια)

 

 

Τον γαλαξία θα τον δείς σαν ένα αχνό νέφος προς τον νότο.Επειδή η Γη περιστρέφεται

γύρω απ'τον ήλιο τον βλέπεις σε διάφορα σημεία του:προς το κέντρο του το καλοκαίρι

(που είναι πολύ εντυπωσιακός),προς τα προάστια του τον χειμώνα,προς την βάση του την άνοιξη

και το φθινόπωρο προς την οροφή του.

Θα τον δείς ως αχνό νέφος όπου και να πας,ακόμα και στην μέση του Ειρηνικο΄τ.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης