Jump to content

ερωτηση για nebulosity


Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχει καποια επιλογη μεσα στο προγραμμα, για να κατεβαινουν οι φωτο σε μορφη raw και οχι σε fitt που τις αποθηκευει
ΛΑΖΑΡΟΣ ΨΩΜΟΠΟΥΛΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αγγελε εχω πανω την canon αν θυμασαι.την βαση που φτιαχναμε την πολικη διοπτρα. οσο για το raw εννοω τν μορφη που κατεβαινουν στον υπολογιστη οι φωτο.
ΛΑΖΑΡΟΣ ΨΩΜΟΠΟΥΛΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ακριβως. θα σου πω γιατι. οταν τα βαζω σε μορφη fitt στο ccd stack, ο υπολογιστης μου δν εχει αρκετη μνημη για να το σηκωσει. ετσι προς το παρον χρησιμοποιω το dss. γι' αυτο θελω να τα εχω σε cr2 μορφη
ΛΑΖΑΡΟΣ ΨΩΜΟΠΟΥΛΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ccdstack εχει προβλημα γενικα με τα πολλα fit και σκαει σε ολους μας.

Πηγαινε λοιπον στα options του ccdstack και ανεβασε την διαχειριση μνημης.,

Και cr2 να τα κανεις παλι θα σκαει γι'αυτο αν δεν βγαλεις ακρη δουλεψε με το dss που τα κανει ολα δεν σκαει και συμφερει .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και στο dss που παω και κανω ρυθμισεις για τα fitt. συγνωμη για τις ερωτησεις αλλα τις προαλλες του εβαλα καποια fitt και μου εβγαλε μια λευκη εικονα.
ΛΑΖΑΡΟΣ ΨΩΜΟΠΟΥΛΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H διαδικασια ειναι πολυ απλη.

Ανοιγεις το dss και πατας επανω αριστερα ..

 

1.Open picture files και επιλεγεις τα καρε σου.

2.Πατας αριστερα το check all.

3.Aν εχεις calibration frames τα βαζεις με την σειρα που σου εχει.

4.Check all και στα calibrarion frames.

5.Πατας πιο κατω το register checked pictures.

6.Πατας στο recommended settings και εκει σου προτεινει συμφωνα με αυτα που βλεπει οτι του εχεις βαλει την καλυτερη δυνατη λυση για το stack σου.

7.Πατας οκ.

8.Sit back and relax.

9.Μολις τελειωσει save picture to file και σωσε σε tiff.

10.Φευγεις απο το dss δεν κανεις τιποτε αλλο εδω.

11.Ανοιγεις photoshop και παιζεις με levels και curves σαν πρωτο βημα και υστερα color balance η και selective color.

12.Τα υπολοιπα δικα σου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δεν ανοίγω καινούριο θέμα μιας και η απάντηση μπορεί να δοθεί εδώ! Χρησιμοποιώντας το nebulosity και την Canon eos 550d κάθε fit σε εμένα έχει μέγεθος 100mb ανεξαρτήτου χρόνου έκθεσης ή οποιασδήποτε άλλης ρύθμισης , πράγμα που το θεωρώ υπερβολικό! Εντάξει το DSS δεν σκάει και τα κάνει όλα καλά αλλά δεν θα ήθελα τόσο μεγάλα τα αρχεία μου και δεν έχω και κανέναν super υπολογιστή..30 καρέ να βγάλεις είναι 3gb!! Σε έναν οδηγό που διάβαζα στο net (http://www.covingtoninnovations.com/dslr/Nebulosity/tutorial.pdf) για κάποια μάλλον παλαιότερη έκδοση του nebulosity λέει ακριβώς το ίδιο πράγμα να τις αποθηκεύουμε σαν σαν raw (σελ 3.) Χρησιμοποιώ την έκδοση 2.3.0 και οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη! Στην AVAT τα παιδιά λέγανε πως τα fit ήταν πολύ μικρότερα σε μέγεθος από αυτό που έχω εγώ!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά!!Από τα 100mb πήγα στα 32mb!! Βέβαια δεν τα αποθηκεύει σας RAW αλλά σαν FITS.. Όπως και να έχει την δουλειά του την κάνει!! :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άκυρο τελικά!! όντως πέφτει το μέγεθος αλλά τις αποθηκεύει ασπρόμαυρα!! Ξαναγυρνάω στα 102 Mb :(
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης