Jump to content

Πληροφορίες για sky-watcher ED80


nikk2875

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι νέος στο χώρο και κάτοχος ενός sky-watcher dob 6''. Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός sky-watcher ed80. Έχω κάνει μια σχετική αναζήτηση στο forum κι έχω μια εικόνα (πολύ θετική τολμώ να πω), θα ήθελα όμως αν μπορούν οι πιο έμπειροι της παρέας (και βασικά αυτοί που έχουν το αντίστοιχο τηλεσκόπιο) να με βοηθήσουν στα παρακάτω:

 

1) Θέλω κάτι ποιοτικό που θα μεταφέρεται εύκολα σε εκδρομές ή διακοπές. Βασικά ξεκίνησα αναζητώντας κυάλια, αλλά: α) θα ήθελα κάτι ποιοτικό άρα ψιλοακριβό (>200 ευρώ), β) το χέρι τρέμει και θα χρειαζόμουν οπωσδήποτε τρίποδα. Αφού λοιπόν σαν τιμή θα ανέβαινα, στράφηκα στη λύση μικρού σε μέγεθος τηλεσκοπίου σε μια αλταζιμουθιακή, που θα μπορεί να μου δώσει και το κάτι παραπάνω. Αξίζει τον κόπο όμως να πληρώσει κάποιος το κάτι παραπάνω ή να επιμείνω να ψάχνω για κυάλια?

 

2) Αν το αγοράσω, το πλάνο μου είναι να συμπληρωθεί αργότερα από ένα μεγαλύτερο 8'' ή 10'' (που θα χρησιμοποιώ για "σοβαρή" παρατήρηση). Αυτό όμως δε σημαίνει ότι σκοπεύω στις εκδρομές να το κουβαλάω μόνο για να βλέπω το φεγγάρι! Γενικά, φαίνεται να είναι κορυφαίο στην παρατήρηση πλανητών και σελήνης, αλλά το ενδιαφέρον μου είναι κυρίως στα DSO. Πόσο καλά μπορώ λοιπόν να δω DSO από 80mm? Μπορώ π.χ. να βλέπω Μ57 ή Μ31? Τι να ξεχάσω πως θα βλέπω από DSO, όταν το χρησιμοποιώ?

 

3) Χθες το βράδυ με το 6αράκι, είχα μια μέτρια ευκρίνεια του Δία (στο ζενίθ) ακόμα και στις 110 μεγεθύνσεις (Televue barlow 2Χ+Vixen LVW 22mm). Θα μπορούσε το ED80 να το υποκαταστήσει στην πλανητική παρατήρηση (ειδικά στο φωτορυπασμένο Αθηναϊκό ουρανό)?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. Περιμένω και εγώ την απάντηση με ενδιαφέρον. ED80 πουλιούνται πολύ συχνά εδώ, σχεδόν όλοι οι παλιοί τα έχουν χρησιμοποιήσει. Το έχει ένας φίλος αστροφωτογράφος και το εκθειάζει, αλλά δεν το έχει χρησιμοποιήσει ποτέ σε σκοτεινό ουρανό για να μου πει. Εκείνος μου το συνέστησε για την χρήση σαν δεύτερο και πολλές φορές σκέφτηκα να πάρω ένα μεταχειρισμένο αλλά τελικά αγόραζα κάτι άλλο:

1. SW 130 Flextube Νευτώνιο επειδή είναι μεγαλύτερης διαμέτρου

2. Synta ST80 Αχρωματικό επειδή είναι ελαφρύτερο και κοντύτερο

3. Celestron C4 Maksutov για τους 2 παραπάνω λόγους αλλά και επειδή έχει μεγάλη εστιακή απόσταση και όχι ψευδόχρωμα.

Μου έχει μείνει η απορία ωστόσο: Καθαρά για οπτική παρατήρηση, τι προσφέρει το ED80 σε αρκετά σκοτεινό ουρανό και σε σύγκριση με τις άλλες λύσεις;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. Περιμένω και εγώ την απάντηση με ενδιαφέρον. ED80 πουλιούνται πολύ συχνά εδώ, σχεδόν όλοι οι παλιοί τα έχουν χρησιμοποιήσει. Το έχει ένας φίλος αστροφωτογράφος και το εκθειάζει, αλλά δεν το έχει χρησιμοποιήσει ποτέ σε σκοτεινό ουρανό για να μου πει. Εκείνος μου το συνέστησε για την χρήση σαν δεύτερο και πολλές φορές σκέφτηκα να πάρω ένα μεταχειρισμένο αλλά τελικά αγόραζα κάτι άλλο:

1. SW 130 Flextube Νευτώνιο επειδή είναι μεγαλύτερης διαμέτρου

2. Synta ST80 Αχρωματικό επειδή είναι ελαφρύτερο και κοντύτερο

3. Celestron C4 Maksutov για τους 2 παραπάνω λόγους αλλά και επειδή έχει μεγάλη εστιακή απόσταση και όχι ψευδόχρωμα.

Μου έχει μείνει η απορία ωστόσο: Καθαρά για οπτική παρατήρηση, τι προσφέρει το ED80 σε αρκετά σκοτεινό ουρανό και σε σύγκριση με τις άλλες λύσεις;

Απλά....για τους πλανήτες οι εικόνες είναι αρκετά οξείες και τα χρώματα πιο πλούσια, με μεγάλη διαφορά απ΄το CPC 925 που έχω...! Έτσι απλά....

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε σκοτεινό ουρανό δεν το έχω δοκιμάσει γιατί πρέπει να του πάρω μια βάση...οπότε δεν μπορώ να πω για DSO αλλά ακόμα και τα αστέρια φαίνονται καλύτερα απ΄το 925! Η φορητότητα του είναι εκπληκτική αφού τοποθετείται μέσα σε ένα μικρό και διακριτικό βαλιτσάκι και το βάρος παραμένει αμελητέο.
Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ νομίζω ότι το 80άρι δεν είναι η καλύτερη επιλογή για παρατήρηση, ειδικά αμυδρών deep sky αντικειμένων. Είναι για τα λεφτά του ένα πολύ καλό φωτογραφικό εργαλείο αλλά για παρατήρηση θες ίντσες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να τονίσω πως για παρατήρηση θα είναι το δευτερεύον τηλεσκόπιο, πάντα θα υπάρχει ένα μεγαλύτερο. Αλλά στην Πάργα που είχα πάει το καλοκαίρι, δεν μπορούσα να μεταφέρω και να στήνω ένα 8ιντσο... :)

Με ενδιαφέρει λοιπόν αν οι κάτοχοι του το αξιολογούν ως "επαρκές" συγκριτικά με τα μεγαλύτερα που έχουν χρησιμοποιήσει (πάντα όμως για χρήση grab' n' go).

 

Νίκος Κουρούνης

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να τονίσω πως για παρατήρηση θα είναι το δευτερεύον τηλεσκόπιο, πάντα θα υπάρχει ένα μεγαλύτερο. Αλλά στην Πάργα που είχα πάει το καλοκαίρι, δεν μπορούσα να μεταφέρω και να στήνω ένα 8ιντσο... :)

Με ενδιαφέρει λοιπόν αν οι κάτοχοι του το αξιολογούν ως "επαρκές" συγκριτικά με τα μεγαλύτερα που έχουν χρησιμοποιήσει (πάντα όμως για χρήση grab' n' go).

 

Νίκος Κουρούνης

 

Έχοντας τοποθετήσει το ED80 πάνω στο CPC 925 και παρατηρώντας το σκορπιό απ'τη γειτονιά μου, πριν κανά μήνα, μπορώ να πω ότι τα ανοιχτά σμήνη και κάποια νεφελώματα τα έβλεπα. Κάποια κλειστα σμήνη φαινόταν μόνο μια θαμπάδα όμως. Δεν το έχω δοκιμάσει στον Ηρακλή Μ13. Πιστεύω ότι και Ανδρομέδα και M33 θα φαίνονται, κυρίως λόγω του μεγάλου πεδίου και της χαμηλής μεγένθυσης. Όσο αφορά την πλανιτική νομίζω ότι στον Κρόνο διέκρινα ζώνες πραγμα που δεν μπορούσα να διακρίνω με το 925 και ανυπομονώ να το δοκιμάσω στον Δία!

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμμ... :-k

Κατόπιν συστηματικής ανασκοπήσεως των απαντήσεων και περίσκεψης, νομίζω πως κατανόησα πλέον τον λόγο για τον οποίο πωλούνται τόσα μεταχειρισμένα ED80 και δη τα πλείστα εξ αυτών μετ' επισημάνσεως ''σαν καινούριο'', ''σχεδόν αμεταχείριστο'' κτλ.

Οπότε φίλε Nikk, από αυτά που έχω δοκιμάσει προσωπικά έχω να προτείνω:

1. Αν θες κυρίως επίγεια παρατήρηση σε 10-60x το Orion ST80.

2. Αν θες πλανήτες Mak 90-100mm. Με focal reducer παλεύεις και άλλους φωτεινούς στόχους. Εκτός του C4 υπάρχουν και πολλά 90ρια από Skywatcher, Orion κλπ. Όχι όμως το C90, δεν ήταν καλό και αντικαταστάθηκε από το C4. Θέλεις και τρίποδα φυσικά.

3. Για DSO's δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια παραχωρήσεων σε διάμετρο. Και αφού έχεις ήδη 6'' η μέγιστη παραχώρηση είναι να πέσεις μόνο μία παρακάτω. Εδώ το Skywatcher 130 Flextube προσφέρει μεγάλη διάμετρο, Dobsonian λογική με την οποία είσαι εξοικειωμένος, ενσωματωμένη επαρκέστατη βάση, μικρό μέγεθος και καλή τιμή. Μόνο ένα τραπεζάκι χρειάζεται και ένα φωτοχιτώνιο. Βλέπεις και τους πλανήτες βέβαια, και σε μεγάλη μεγέθυνση με barlow.

Αυτά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω ότι και Ανδρομέδα και M33 θα φαίνονται, κυρίως λόγω του μεγάλου πεδίου και της χαμηλής μεγένθυσης. Όσο αφορά την πλανιτική νομίζω ότι στον Κρόνο διέκρινα ζώνες πραγμα που δεν μπορούσα να διακρίνω με το 925 και ανυπομονώ να το δοκιμάσω στον Δία!

Σίγουρα θα φαίνονται Ανδρομέδα κλπ, αφού φαίνονται ωραιότατα και με τα κιάλια. Σχετικά με τις ζώνες του Κρόνου υποψιάζομαι πως ήταν απλά θέμα collimation, οπότε προτείνω να ξαναδοκιμάσεις, ευκαιρίας δοθείσης.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα με προβλημάτισες με το SW130... :-k

 

Το είχα δει στο Πλανητάριο (μου το πρότειναν μάλιστα), αλλά τολμώ να πω ότι το απέρριψα γιατί δεν μου γέμισε το μάτι (μου φάνηκε κάπως εύθραυστο + ότι ήταν ακάλυπτο). Ψάχνοντας λίγο στο forum, είδα πως είχες προσωπική εμπειρία με το συγκεκριμένο και μάλιστα θετική (για το ρόλο του ως δευτερεύον)... Τι να πω μάλλον πρέπει να το ψάξω περισσότερο!

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

vasilas432,

 

Έχω προβληματιστεί πάρα πολύ με το post σου. Είμαι και εγώ στην έρευνα για την αγορά το πρώτου μου πραγματικού τηλεσκοπίου και έχω καταλλήξη σε Celestron 9.25' για την μεγάλη του διατομή και πολύ καλά του χαρακτηριστηκά. Ώς δεύτερη επιλογή θεωρώ οτι ενα καλό refractor θα ήταν οκ.

 

Θα περίμενa βέβαια να έβλεπα μέσα απο ενα APO Refractor 80-90mm αρκετά λιγότερη λεπτομέρια σε σχέση με έναν 9.25 SCT. Αντιθέτος, αναφέρεις οτι βλέπεις καλύτερη αναλυση με το refractor απ'οτι το SCT!!!

 

Ισχύει το ίδιο και τα τα deep space objects? Θεωρητικά απο αυτά που έχω διαβάσει, δεν πρέπει να ισύχει, αλλά δεν ξέρω τι να πιστεψω- βλέπω οτι το θεωρητικό απο το πρακτικό μέρος των τηλεσκοπίων βρίσκεται σε πολύ μεγάλη απόκλιση!

_______________________

Chris Partsenidis

Founder & Senior Editor

http://www.Firewall.cx

The world''s most trusted IT Knowledgebase

Recommended by the Cisco Network Academy

World''s 1st Official Cisco Press Reviewer

_______________________

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

vasilas432,

 

Έχω προβληματιστεί πάρα πολύ με το post σου. Είμαι και εγώ στην έρευνα για την αγορά το πρώτου μου πραγματικού τηλεσκοπίου και έχω καταλλήξη σε Celestron 9.25' για την μεγάλη του διατομή και πολύ καλά του χαρακτηριστηκά. Ώς δεύτερη επιλογή θεωρώ οτι ενα καλό refractor θα ήταν οκ.

 

Θα περίμενa βέβαια να έβλεπα μέσα απο ενα APO Refractor 80-90mm αρκετά λιγότερη λεπτομέρια σε σχέση με έναν 9.25 SCT. Αντιθέτος, αναφέρεις οτι βλέπεις καλύτερη αναλυση με το refractor απ'οτι το SCT!!!

 

Ισχύει το ίδιο και τα τα deep space objects? Θεωρητικά απο αυτά που έχω διαβάσει, δεν πρέπει να ισύχει, αλλά δεν ξέρω τι να πιστεψω- βλέπω οτι το θεωρητικό απο το πρακτικό μέρος των τηλεσκοπίων βρίσκεται σε πολύ μεγάλη απόκλιση!

Συγνώμη που καθυστέρησα να απαντήσω αλλά είχα ανέβει Αθήνα για 3 ημέρες.

Τα αστέρια και οι Κρόνος, Αφροδίτη, Άρης φαίνονται καλύτερα και το φεγγάρι είναι τέλειο. Μπορείς επίσης να δεις κοντινά ανοιχτά σμήνη και κάποιους διπλούς αστέρες. Αλλά μέχρι εκεί. Τα κλειστά σμήνη φαίνονται μια θαμπάδα καθώς και τα περισσότερα Deep Sky. Βέβαια είναι μικρό και το πας όπου θες.

Με το 925 βλέπεις τρομερά πράγματα αλλά θα σου πρότεινα να πας στο 11" αφού βάρος και όγκος είναι πολύ κοντά.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

vasilas432,

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Η αλήθεια είναι οτι με τα παιδιά του ομίλου φίλων αστρονομίας Θεσσαλονίκης, το συζητήσαμε το θέμα και μου πρότειναν να ξεκινήσω με ένα μικρό refractor μέχρι να μάθω τα βασικά και να εξοικειωθώ με τα όργανα και να μην απογοητευτώ απο τα πιθανά προβλήματα των 'μεγάλων΄ τηλεσκοπίων.

 

Βέβαια δεν ήταν άσχημη η πρόταση τους και την βρήκα άκρος λογική, άλλωστε όπως θα συμφωνήσεις και εσύ, είναι πιο πρακτικό να παίρνεις το refractor και να πηγαίνεις στο βουνό, παρά το SCT.

 

Μετά απο σκέψη, αποφάσισα να περάσω σε ενα καλό refractor που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως imaging όργανο και έτσι κατέληξα στο Skywatcher Equinox 120 ED (FPL-53 optics). Πιστεύεις βάσει της εμπειρίας σου ότι πρόκειται για μια καλή επιλογή ?

 

Ευχαριστώ,

_______________________

Chris Partsenidis

Founder & Senior Editor

http://www.Firewall.cx

The world''s most trusted IT Knowledgebase

Recommended by the Cisco Network Academy

World''s 1st Official Cisco Press Reviewer

_______________________

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το Skywatcher ED120 και μπορώ να πω ότι είμαι γενικά ευχαριστημένος. Τα οπτικά του είναι πολύ καλά ενώ ήμουν τυχερός με το συγκεκριμένο κομμάτι και είναι ευθυγραμμισμένο καλά. Ως διοπτρικό δύο στοιχείων κρυώνει πολύ πιο γρήγορα από μια τριπλέτα και είναι έτοιμο προς χρήση "στο φτερό".

Από εκεί και πέρα, χρώμα ή υποψία χρώματος - διαφέρει από κομμάτι σε κομμάτι και βέβαια από μάτι σε μάτι - υπάρχει στις μεγάλες μεγεθύνσεις αλλά το είδωλο συνεχίζει να παραμένει καθαρό ακόμα και σε μεγεθύνσεις άνω των 300Χ. Είναι χαρακτηριστική η αίσθηση του πόσο ξακάθαρο είναι το σημείο εστίασης στη διαδρομή του εστιαστή, αυτό που οι ...φίλοι μας οι Αμερικάνοι λένε snap to focus. Για να μην παρεξηγηθώ, τέτοιες μεγεθύνσεις δεν έχουν νόημα μια και δεν προσθέτουν σε λεπτομέρεια ή ευκρίνεια στο είδωλο που παίρνει κανείς για παράδειγμα στις 150Χ (εξαρτάται βέβαια και από το θέμα, η σελήνη για παράδειγμα σηκώνει μεγάλες μεγεθύνσεις, τη βραδιά κλπ). Απλά είναι μια ένδειξη για την ποιότητα των οπτικών του τηλεσκοπίου.

Τα μηχανικά του τηλεσκοπίου δεν είναι αντίστοιχα με την ποιότητα των οπτικών του. Ο εστιαστής στην καλύτερη περίπτωση είναι αποδεκτός ενώ μπορεί να χρειαστεί να τον "πειράξεις" ελαφρώς - ανάλογα με τα κέφια του κινέζου που τον συναρμολόγησε - προκειμένου να πάρεις ότι καλύτερο μπορεί να σου προσφέρει. Αν μείνεις με αυτό τον σωλήνα, αξίζει να το προικίσεις με έναν καλύτερο εστιαστή (νομίζω η moonlite βγάζει φλάτζα για τα equinox προκειμένου να προσαρμόσει κανείς τους εστιαστές της). Το σκίαστρο στα equinox είναι πτυσσόμενο, κάτι πολύ θετικό σε σχέση με τα αντίστοιχα black diamond.

Στην αστροφωτογραφία σε CCD μέχρι 2/3" δεν υπάρχει ανάγκη για flattener ενώ σε μεγαλύτερους αισθητήρες ή DSLR θα χρειαστεί να προμηθευτείς και να συνυπολογίσεις στο κόστος ένα τέτοιο αξεσουάρ. Εναλλακτικά η Skywatcher έχει κυκλοφορήσει μια σειρά μειωτών/flattener που όμως δεν εφαρμόζουν στο equinox αλλά στα BD. Σίγουρα μπορείς με κάποια πατέντα να εφαρμόσεις έναν τέτοιο flattener και στο ED120.

Για το ED80: νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή - ειδικά ως μεταχειρισμένο - στα χρήματά του. Σαφέστατα ανώτερο από το ST80 - έχει περάσει ένα τέτοιο από τα χέρια μου πριν πολύ καιρό - εξαιρετικό στα μεγάλα πεδία όπως λέει κι ο Κώστας παραπάνω, αλλά σύγκριση με το ED80 δεν υπάρχει. Επιπλέον το τελευταίο μπορεί να συναγωνιστεί στα ίσια με οποιοδήποτε mak μέχρι τις 4 ίντσες χωρίς να έχει το στενό πεδίο που έχουν τα mak.

Φυσικά με το 130 mini dob μπορείς να δεις περισσότερα, αλλά τα σημειακά αστεράκια που δίνει ένα διοπτρικό δεν θα το πάρεις ποτέ από το 130άρι.

Και τέλος μια γενικότερη συμβουλή για τις αγορές: αν μείνεις στο χόμπυ ότι τηλεσκόπιο και να πάρεις το πιθανότερο είναι ότι δεν θα είναι για πάντα και σίγουρα δεν θα είναι το τελευταίο :)

Κάθε τύπος τηλεσκοπίου έχει τα θετικά και τα αρνητικά του.

Ελπίζω τα παραπάνω να βοηθούν.

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία,

 

Σε ευχαριστώ για την εξαιρετικά λεπτομερή απάντηση και εξήγηση. Πραγματικά βρίσκω σωστά αυτά που αναφέρεις, και ιδιαίτερα το τελευταίο, δηλαδή ότι δεν θα είναι το τελευταίο αν μείνω στον χώρο!

 

Υπάρχει βέβαια και άλλο πλεονέκτημα με τα λιγο ΄’μικρότερα’ refractors, πχ το 80-αρι που αναφέρεις – σε περίπτωση που προχωρήσω με το hobby και αποφασίσω να πάρω το δεύτερο μου τηλεσκόπιο (π.χ κανένα 11’ SCT), μπορώ να κάνω piggy-back το 80’ στο 11’ και να το χρησιμοποιήσω ως guiding scope, πράγμα λίγο δύσκολο με το 120-αρι λόγου του συνολικού βάρους…..

 

Πιστεύω ότι αξίζει να εξετάσω και το 80-αρι λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω.

 

Για μια ακόμη φορά, ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

 

Χρήστος,

_______________________

Chris Partsenidis

Founder & Senior Editor

http://www.Firewall.cx

The world''s most trusted IT Knowledgebase

Recommended by the Cisco Network Academy

World''s 1st Official Cisco Press Reviewer

_______________________

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως σχετικά με αυτό που λέτε για την φορητότητα, το 120ED είναι 1.5-2kg βαρύτερο από ένα C6 και διπλάσιο σε μήκος, ενώ υπολείπεται σημαντικά σε διάμετρο, ακόμη και αν αφαιρεθεί η κεντρική παρεμπόδιση. Νομίζω πως και το C8 είναι φορητότερο. Εννοείται πως υποθέτω πως θα μπουν στην ίδια στήριξη.

Αυτο το ED80 με προβληματίζει κατά μία έννοια όπως έχω ξαναδηλώσει. Όλοι λένε εξαιρετικά λόγια γι' αυτό αλλά τελικά πουλιούνται τόσα πολλά! Για ποιόν λόγο; Σίγουρα έχει πουλήσει πολύ και αυτό αυξάνει την διαθεσιμότητα και στην αγορά μεταχειρισμένων. Αλλά γιατί να το πουλήσει κάποιος; Μια σταλίτσα είναι και δεν πιάνει πολύ χώρο, όμορφο είναι, ποιοτικό είναι, για επίγεια κάνει, για πεδία κάνει, για φωτογράφηση κάνει, για τηλεφακός κάνει, για οδήγηση κάνει, για ρόπαλο κάνει, τα πλεονεκτήματα των διοπτρικών έναντι των κατοδιοπτρικών έχει, τα αχρωματικά τα σκίζει, τι πάνε και το πουλάνε χωρίς συχνά να βλέπω πως αναβαθμίζουν σε κάτι άλλο από την ίδια σειρά ή από τις τριπλέτες; Μήπως έχουν δημιουργηθεί πολλές προσδοκίες και τελικά η μικρή διάμετρος τις γκρεμίζει; Αν είναι έτσι το 120ED θα είναι πολύ καλύτερη επένδυση.

Πραγματικά, πάνω από 10 φορές πήγα να πατήσω το κουμπί για κάποια έκδοσή του σε τιμές από 160-280 ευρώ και πάντα αυτή η απορία με έκανε να το αναβάλω. Οι συνθήκες το έφεραν όπως είπα να σπάσω τις προδιαγραφές σε ένα ST80 & ένα Mak C4 & ένα SW130 που φυσικά όλα μαζί κοστίζουν όσο δύο μεταχειρισμένα ED80. Σαν αρχάριος που είμαι αυτές οι αγορές ήταν σχολείο, καθώς είδα στην πράξη στα εισαγωγικά αυτά δείγματα τις παραξενιές κάθε τύπου τηλεσκοπίου (μαζί μρ το C6 που ήδη είχα) και με έκανε να καταλάβω πως προτιμώ τελικά ένα μεγάλο SCT αλλά βολεύομαι με ένα λίγο μεγαλύτερο Νευτώνιο.

Δεν βαριέσαι, τα 80ED όπως είπα πωλούνται τόσο συχνά που αν αλλάξει κανείς γνώμη θα το βρει σύντομα. Ήδη πουλιέται ένα πανέμορφο Celestron.

Ρε, να το πατήσω το κουμπί;

:-k

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει βέβαια και άλλο πλεονέκτημα με τα λιγο ΄’μικρότερα’ refractors, πχ το 80-αρι που αναφέρεις – σε περίπτωση που προχωρήσω με το hobby και αποφασίσω να πάρω το δεύτερο μου τηλεσκόπιο (π.χ κανένα 11’ SCT), μπορώ να κάνω piggy-back το 80’ στο 11’ και να το χρησιμοποιήσω ως guiding scope, πράγμα λίγο δύσκολο με το 120-αρι λόγου του συνολικού βάρους…..

 

Όταν με το καλό το αποφασίσεις να προχωρήσεις σε ίντσες τότε πρέπει να εξετάσεις πολλούς άλλους παράγοντες. Επί τροχάδην επειδή δεν είναι του παρόντος: Το δικό μου C11 το έχω σε ισημερινή. Η βασική του χρήση είναι στην παρατήρηση αλλά έχω δοκιμάσει να φωτογραφίσω με οδηγητικό με επιτυχία. Βέβαια μετά από αυτά που είδα πρόσφατα πιστεύω ότι δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από off axis (παρά τις όποιες δυσκολίες). Όταν έλθει η στιγμή δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις να οδηγήσεις με το ED80 και αν το αποτέλεσμα σε ικανοποιήσει είσαι εντάξει. Μην προεξοφλήσεις όμως ότι το 80άρι θα έχει και αυτή την εφαρμογή.

Ξεφύγαμε όμως λιγάκι από το θέμα...

Νάσαι καλά και καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ed80 ειναι παρα πολυ καλο τηλεσκοπιο και κανες Π Α Π Α Δ Ε Σ και στην φωτο αλλα ακομη και στην παρατηρηση ξυριζει.

Τωρα γιατι ολοι το πουλανε ρωτησε τους οπως επισης ρωτησε τους γιατι σκανε ενα καρο λεφτα για πραγματα που δεν χρησιμοποιουν.Γενικα ο μοστρα παει συννεφο και ολοι μας θελουμε να εχουμε πολυ ακριβα πραγματα χωρις να τα δουλευουμε αλλα ετσι μια στο τοσο να φαινεται η υπεροχη του εξοπλισμου.Τα διοπτρικα 70-80-100-120-130.. απο τις περισσοτερες μαρκες φορουν τα ιδια οπτικα απλα πληρωνεις και το περιτυλιγμα αλλα η δουλεια βγαινει η ιδια οταν ξερεις τι κανεις.

Φυσικα γουστο και καπελο το καθενα τι θα παρει αλλα μην γυριζει μετα και λεει το ταδε δεν ηταν καλο και το αλλαξα γιατι δεν εκανε δουλεια και μπλα μπλα μπλα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν βαριέσαι, τα 80ED όπως είπα πωλούνται τόσο συχνά που αν αλλάξει κανείς γνώμη θα το βρει σύντομα. Ήδη πουλιέται ένα πανέμορφο Celestron.

Ρε, να το πατήσω το κουμπί;

Think

Σε πρόλαβα Κώστα! :mrgreen: :lol: :lol:

Διορθώνω με αυτό τον τρόπο την χαζομάρα που είχα κάνει παλαιότερα να δώσω ένα ED80. Τελικά μου έλειψε... Είναι ότι πρέπει για εκδρομές, μπαλκόνι, διπλούς και γιατί όχι ... σε λίγο καιρό για την κόρη μου :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν βαριέσαι, τα 80ED όπως είπα πωλούνται τόσο συχνά που αν αλλάξει κανείς γνώμη θα το βρει σύντομα. Ήδη πουλιέται ένα πανέμορφο Celestron.

Ρε, να το πατήσω το κουμπί;

Think

Σε πρόλαβα Κώστα! :mrgreen: :lol: :lol:

Διορθώνω με αυτό τον τρόπο την χαζομάρα που είχα κάνει παλαιότερα να δώσω ένα ED80. Τελικά μου έλειψε... Είναι ότι πρέπει για εκδρομές, μπαλκόνι, διπλούς και γιατί όχι ... σε λίγο καιρό για την κόρη μου :)

 

Άτιμε. :cheesy:

Αυτά παθαίνει όποιος είναι αναβλητικός! Καλορίζικο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να τονίσω για άλλη μια φορά και συμφωνώ με τον Άγγελο πιο πάνω, ότι το ED80 με FPL-53 optics ξυρίζει στην παρατήρηση και είναι πάρα μα πάρα πολύ βολικό στην μεταφορά. Το αλουμινένιο βαλιτσάκι είναι το κερασάκι στην τούρτα. Μπορείς να το βάλεις και πάνω σε μεγάλο καταδιοπτρικό αλλά υπάρχει ένα θέμα με το ζύγισμα, όταν ο στόχος είναι από τις 75 μοίρες και πάνω προς ζενίθ. Σε αυτή την περίπτωση τα μοτέρ ζορίζονται και μειώνεται η ακρίβεια του goto. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να προκληθεί και ζημειά.

Πάρακαλώ αν ξέρει κάποιος κάτι όσο αφορά το ζύγισμα (που μπαίνει το αντίβαρο, μπρός, πίσω ή ανάμεσα στα πηρούνια ώστε να διατηρηθεί κέντρο βάρους) , το βάρος στα μοτέρ και την ακρείβια το goto να με διαφωτίσει και μένα.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε vasilas432 αν δουλεύεις το τηλεσκόπιο αλταζιμουθιακά ουσιαστικά χρειάζεσαι μόνο ένα αντίβαρο που μπαίνει σε μια ράγα κατά μήκος του σωλήνα. Τοποθετείς το βαρύτερο προσοφθάλμιό σου ή/και το τηλεσκόπιο που θέλεις να τοποθετήσεις piggyback και με λυμένα φρένα (προσέχοντας βέβαια μήπως ο σωλήνας κάνει καμια ξαφνική "βουτιά") σταθεροποιείς το βαράκι στη θέση που χρειάζεται. Κάνεις άλλο έναν έλεγχο με τον σωλήνα σε μία κλίση περίπου 70 μοιρών - πάντα με λυμένα τα φρένα - διορθώνεις τη θέση του αντίβαρου και σε γενικές γραμμές είσαι εντάξει.

Για ζύγισμα σε σφήνα πιθανόν να χρειαστείς άλλο σύστημα 3D με off axis αντίβαρα κλπ. Αν και είχα ένα C8 σε πηρούνι και σφήνα δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ αντίβαρα και δεν ξέρω κάτι παραπάνω.

Ίσως κάποιος άλλος να μπορέσει να σε βοηθήσει καλύτερα.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε vasilas432 αν δουλεύεις το τηλεσκόπιο αλταζιμουθιακά ουσιαστικά χρειάζεσαι μόνο ένα αντίβαρο που μπαίνει σε μια ράγα κατά μήκος του σωλήνα. Τοποθετείς το βαρύτερο προσοφθάλμιό σου ή/και το τηλεσκόπιο που θέλεις να τοποθετήσεις piggyback και με λυμένα φρένα (προσέχοντας βέβαια μήπως ο σωλήνας κάνει καμια ξαφνική "βουτιά") σταθεροποιείς το βαράκι στη θέση που χρειάζεται. Κάνεις άλλο έναν έλεγχο με τον σωλήνα σε μία κλίση περίπου 70 μοιρών - πάντα με λυμένα τα φρένα - διορθώνεις τη θέση του αντίβαρου και σε γενικές γραμμές είσαι εντάξει.

Για ζύγισμα σε σφήνα πιθανόν να χρειαστείς άλλο σύστημα 3D με off axis αντίβαρα κλπ. Αν και είχα ένα C8 σε πηρούνι και σφήνα δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ αντίβαρα και δεν ξέρω κάτι παραπάνω.

Ίσως κάποιος άλλος να μπορέσει να σε βοηθήσει καλύτερα.

Φιλικά,

Ηλίας.

Έννοείς Ηλιά ότι κάνω ένα ζύγισμα σε οριζόντια θέση αρχικά και μετά διορθώνω στις 70 μοίρες? (ράγα υπάρχει στο κάτω μέρος για αντίβαρο και το αντίβαρο είναι διαθέσιμο, καθώς επίσης και στο πάνω μέρος για την τοποθέτηση του τηλεσκοπίου).

Το θέμα είναι οτι το βάρος του ED80 και των δύο ραγών και των δύο δαχτυλιδιών και των δύο προσοφθαλμίων και του 1kg αντίβαρου, προστέιθεται μάλλον όταν η κλίση είναι κοντά στο ζενιθ και μιλάμε για xxx βάρος.

Μήπως γενικά υπάρχουν κάποα όρια στην κλίση που λένε ότι εάν θές piggyback αλλά θες και τα μοτέρ της βάσης, τότε πάς μέχρι 70 ή 75 ή 80 μοίρες?

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη αν θες διάβασε και αυτό:

 

http://astroforum.gr/forum/viewtopic.php?t=3715&sid=f08cdbb1ce93b691bf0af5470faa7640

 

Απαντώντας στον φίλο Κώστα, επειδή και γω έκανα την κίνηση να πουλήσω ed80 πριν μερικούς μήνες, έχει να κάνει με το τι θέλει να κάνει ο καθένας και φυσικά μπορεί να έκανε λάθος αγορά.

Άγγελε, διαφωνώ ότι είναι θέμα μόστρας, τουλάχιστον δεν είναι σίγουρα για όλους.

 

Προσωπικά, το αγόρασα για οδήγηση και προοπτική στην φωτογράφιση.

Στο θέμα οδήγηση ήταν περιττό έξοδο, καθώς όπως είπε και ο Ηλίας, ο off-axis-guider είναι η καλύτερη επιλογή..ειδικά σε καταδιοπτρικά με μεγάλες εστιακές.

 

Για φωτογράφιση είναι εξαιρετικής ποιότητας αν πρόκειται για μεγάλα πεδία. Βασικά σχεδόν μόνο για διευρυμένα νεφελώματα. Επειδή ήθελα μεγαλύτερη ανάλυση-διακριτική ικανότητα θεώρησα ότι δεν θα ασχοληθώ με τόσο μεγάλα πεδία και μικρές αναλύσεις και γι αυτο το πούλησα.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης