Jump to content

Διάττοντας αστέρας; Το είδε κανείς άλλος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

01-10-2010 Ώρα 23:15

Περιοχή:Θεσσαλικός κάμπος,πιο βόρεια από τα Φάρσαλα,σε πλάγια με θέα προς το Νότο.

 

Μια φίλη μου αναφέρει ότι είδε ένα πολύ φωτεινό αντικείμενο, σαν διάττοντα αστέρα μα πολύ πιο κίτρινο. Έμοιαζε με μια παχιά γραμμή φωτιάς και είχε πορτοκαλί και κίτρινα χρώματα, και πιθανόν λίγο γαλάζιο στην ουρά. Τότε ο ουρανός εκεί ήταν συννεφιασμένος και χωρίς άστρα, ενώ το αντικείμενο ήταν πολύ έντονο. Κράτησε 2-3 δευτερόλεπτα και εξαφανίστηκε εκεί ψηλά. Αναφέρει ότι πιθανόν πρέπει να ήταν στα 15.000 πόδια, σε ένα σημείο που περνάνε συχνά επιβατικά αεροσκάφη.

 

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ήταν ή διάττοντας αστέρας ή δορυφόρος. Το έχει όμως πετύχει κανείς άλλος; Κάποια καταγραφή υπάρχει;

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμενα μου ανέφεραν οτι είχε 5Χ φόρες την φωτεινότητα του Δία... τωρα απο εκει και περα δεν γνωριζω γιατι δεν ειδα κατι.

Στο τσακ που δεν το έπιασαν με την φωτογραφική, τουλαχιστον φωτογράφισαν τον καπνο του :D (οταν θα την εχω την φωτο θα την ανεβάσω)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θετική αναφορά κι απο Σπάρτη. Κάποιοι γνωστοί μου με πήραν τηλέφωνο προβληματισμένοι νομίζοντας ότι πέφτει κάποιος πύραυλος ή κάποιος δορυφόρος.

 

Ανέφεραν ότι εκινείτο απο ΒΔ-ΝΑ ότι ήταν πολύ λαμπρό, άφησε πολύ καπνό και στο τέλος διασπάστηκε σε αρκετά κομμάτια!!!

 

Πρέπει να ήταν πολύ εντυπωσιακό πάντως αν κρίνω απο τις περιγραφές τους.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είδε και μια φίλη από καραβάκι κοντά στα Κύθηρα! Δεν μου είπε κατεύθυνση και δεν είδε να διασπάται, κίτρινο-πράσινο χρώμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης