Jump to content

HEQ5 πρόβλημα+απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή φεύγω για 3ήμερο για το χωριό και φυσικά για νυχτερινή εξόρμηση στα άστρα, δοκιμάζω εξονυχιστικά τον εξοπλισμό μου μην έχω εκει πάνω κανα απρόοπτο και την πατήσω!! :mrgreen:

Για να μην πολυλογώ, ο εξοπλισμός που θα πάρω είναι το SC 6" της Celestron, την HEQ5 pro καθώς και το Powertank 17Ah της Skywatcher (ίδιο ακριβώς με το Celestron). Αφού δοκίμασα το Powertank με τη Βάση, προέκυψαν μερικές ερωτήσεις + ένα πρόβλημα:

Το πρόβλημα είναι ότι μου έχει κολλήσει 2-3 φορές η βάση σε γρήγορο slew. Ενώ ακούγεται ο μηχανισμός να γυρίζει (το βουητό που κάνει δηλαδή), η βάση κολλάει. Αυτό το κάνει μόνο στην Ορθή αναφορά. Μόλις πιέσω λίγο παραπάνω το φρένο, συνεχίζει κανονικά. Αυτό είναι πρόβλημα ή απλά θέλουν λίγο πιο πολύ σφίξιμο τα φρένα, γιατί τα σφίγγω μέχρι εκεί που συναντώ αντίσταση και λίγο παραπάνω και φοβάμαι ότι το φρένο της Ο.Α λασκάρει με τις γρήγορες περιστροφές. Υπαρχει περίπτωση να μην είναι τα φρένα, αλλά το Powertank? Μήπως το φρένο θέλει το σφιξιματάκι του και παραείμαι "προστατευτικός"? Να αναφέρω πως το κόκκινο λαμπάκι της βάσης ανάβει σταθερά και δεν αναβοσβήνει όπως όταν δεν παίρνει σωστή τάση (το είδα με το καλώδιο που έδινε το Powertank και όταν το άλλαξα, έγινε σταθερό) και το voltage που φαίνεται στα utilities της βάσης είναι στα 12,4V και στο slew πέφτει στα 12,3 με 12,2.

Η άλλη απορία έχει να κάνει με την ασφάλεια της πρίζας. Το καλώδιο δηλαδή που συνδέω τη βάση με το Power tanκ (Cigarette lighter soket cable, το στρογγυλό δηλαδή), είχε μέσα μια ασφάλεια 6Α. Επειδή η βάση παίρνει μέχρι 2Α την αφαίρεσα μην τραβήξει πιο πολύ ρεύμα και την αντικαέστησα με 3Α. Επειδή δεν έχω το μαμίσιο καλώδιο που δίνει η Celestron/Skywatcher για σύνδεση σε powertank/αναπτήρα αυτοκινήτου, γνωρίζετε τι ασφάλεια έχει μέσα? Φοβάμαι μην μου κάψει καμια πλακέτα και θέλει ασφάλεια 2Α.

Τέλος λίπανα λίγο τα γρανάζι με WD40, αλλά απ' ό,τι είδα θέλει γράσσο με βάση το λίθιο. Υπάρχει περίπτωση να έχω κάνει...μαϊμουδιά???

Αυτά για την ώρα και ευχηθείτε μου καθαρούς ουρανούς!!! :) :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ζυγισμα ειναι ενταξει ;

 

Δεν έβαλα κάτι επάνω της, ούτε τηλεσκόπιο, ούτε αντίβαρα. Την τέσταρα μόνη της. Λες να φταίει αυτό???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη

 

Το φρένο πρέπει να είναι τόσο σφιχτό ώστε όταν επιχειρήσεις να κάνεις οποιαδήποτε περιστροφή με το χέρι να μην γίνεται. Διαφορετικά δεν κάνεις τίποτα.

 

Τα περι ασφάλειας δεν τα ξέρω........

 

Το άλλο είναι λάθος τραγικό Το WD 40 ΔΕΝ είναι λιπαντικό. Εϊναι αφαιρετικό σκουριάς. Το πιθανότερο είναι εκεί να τα ψιλοσκάτωσες......Φυσικά και θέλει γράσσο λιθίου....Καθάρισε το καλά και ξαναλίπανε και ευχήσου να πάνε όλα καλά

 

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη

 

Το φρένο πρέπει να είναι τόσο σφιχτό ώστε όταν επιχειρήσεις να κάνεις οποιαδήποτε περιστροφή με το χέρι να μην γίνεται. Διαφορετικά δεν κάνεις τίποτα.

 

Τα περι ασφάλειας δεν τα ξέρω........

 

Το άλλο είναι λάθος τραγικό Το WD 40 ΔΕΝ είναι λιπαντικό. Εϊναι αφαιρετικό σκουριάς. Το πιθανότερο είναι εκεί να τα ψιλοσκάτωσες......Φυσικά και θέλει γράσσο λιθίου....Καθάρισε το καλά και ξαναλίπανε και ευχήσου να πάνε όλα καλά

 

Δημήτρης

 

Δημήτρη (χρόνια μας πολλά παρεπιπτόντως!! :mrgreen: ) Σ' ευχαριστώ πολύ!

Αυτό κατάλαβα κι εγώ με το φρένο. Το έσφιξα λίγο παραπάνω, όπως είπες, και τώρα δείχνει να πηγαίνει μια χαρά. Διαπίστωσα ότι πριν δεν το έσφιγγα αρκετά και μάλλον με την περιστοφή λάσκαρε και λυντόταν!!!

Το WD40 ρώτησα πριν απο λίγο γνωστό με οικοδομικά υλικά και μου είπε πως είναι λιπαντικό στην ουσία, αλλά δεν κάνει όντως γι' αυτή τη δουλειά. #-o

Ευτυχώς μου είπε πως είναι έτσι η σύστασή του που δεν θα μου δημιουργήσει πρόβλημα και καλό θα είναι να το αφήσω τώρα, αλλά να κάνω σωστό γρασάρισμα κάποια στιγμή. Πάντως, παρά την πατάτα, ευτυχώς, δεν βλέπω πρόβλημα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης