Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια...

 

σας διαβαζω αρκετο καιρο.

 

σε μερικες μερες θα παραγγειλω ΚΑΙ εγω αυτο το τηλεσκοπιο απο το πλανηταριο.

 

επιτελους το ονειρο που εχω και εγω απο πολυ πιτσιρικας θα γινει πραγματικοτητα...

 

η ερωτηση ειναι η εξης. (και με συγχωρειτε που ανοιξα νεο τοπικ αλλα ο ενθουσιασμος βλεπετε... :D )

 

επειδη κατα την ανοιξη θα θελησω να ασχοληθω και με αστροφωτογραφηση , αξιζει τα λεφτα του μαζι με την αλλαγη της στηριξης σε ισημερινη?

 

ή υπαρχει καποιος καλυτερος συνδιασμος διαφορετικου τηλεσκοπιου πανω σε ισημερινη στηριξη?

 

οπως βλεπω το dob 8" το προτεινετε σε αρχαριους αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιζει μαζι με την αλλαγη της στηριξης...

 

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις.

 

υ.γ ναι παρηγγειλα το nightwatch :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια χαρα !

 

Τη κανει μια χαρα τη δουλεια του αυτο το τηλεσκοπιο και σε ισημερινη .

Αυτο ομως εξαρταται και απο την ισημερινη που θα διαλεξεις .

 

Να ΄σαι καλα και καλη συνεχεια

Αλέξανδρος

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μπορεις να δεις στην σελιδα μου που εχω το dob 8 με μια heq5pro τι εχω βγαλει. για βαση παντως θα προτεινα μια eq6

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επειδη κατα την ανοιξη θα θελησω να ασχοληθω και με αστροφωτογραφηση , αξιζει τα λεφτα του μαζι με την αλλαγη της στηριξης σε ισημερινη?

Νομίζω πως χρειάζεται κάποιες μετατροπές για να εστιάσει η κάμερα, αλλά καλύτερα να σου πουν όσοι το έχουν δοκιμάσει.

ή υπαρχει καποιος καλυτερος συνδιασμος διαφορετικου τηλεσκοπιου πανω σε ισημερινη στηριξη?

Κ βέβαια.Αρκεί να είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις αρκετά παραπάνω χρήματα.Πάντως μην το φοβάσαι.Τα χρήματα που ζητάει αυτό το όργανο είναι πολύ λίγα για όσα προσφέρει.Ακόμη κ να μην σου κάνει στο μέλλον για φωτογράφιση πάντα χρειάζεται ένα dob.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

 

σημερα εφτασε και το nightwatch και το εχω ριξει στη μελετη!

 

αν και ασχολουμαι απο 8 χρονων με τα θεωρητικα της αστρονομιας (εχω πατερα μαθηματικο και οταν πηγαινα 4η δημοτικου-πριν 20 χρονια δηλαδη- τον επρηζα να μου φερει την αστρονομια της δευτερας λυκειου την οποια ξεφυλισσα σε λιγες ωρες εννοειται..χεχεχε), δεν ετυχε ποτε(αν και το ηθελα παντα) να ασχοληθω με τον "νυχτερινο ουρανο".

 

ηρθε η ωρα ομως.

 

γιατι το παθος εξαργυρωνεται στην πραξη.

 

υ.γ φιλε μου filiatra ναι στα ιδια λεφτα πανω κατω εννοουσα.αυτο ειναι το οριο μου...

 

υ.γ2 kookoo_gr θα ημουν πανευτυχης με τετοιο αποτελεσμα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

υ.γ φιλε μου filiatra ναι στα ιδια λεφτα πανω κατω εννοουσα.αυτο ειναι το οριο μου...

Οπότε δεν έχεις άλλη επιλογή.Με το καλό να το πάρεις.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα και παλι...

 

αυριο θα μου φερουν ενα dob 10" για να δω και να το αγορασω αν θελω σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ τιμη...

 

το θεμα ειναι επειδη δεν εχω εμπειρια απο τηλεσκοπια απο πρωτο χερι φοβαμαι μηπως εχει καποια ζημια που επηρρεαζει την αποδοση του τηλεσκοπιου..

 

οπως μου εχουν πει εχει ενα μικρο χτυπηματακι στο εξωτερικο μερος αλλα τα οπτικα ειναι σε τελεια κατασταση...

 

υπαρχει καποιο tip ωστε να το ελεγξω μονος μου?

 

δεν θα το πληρωσω πριν το δοκιμασω και σιγουρα θα το εχω καποιες μερες στην κατοχη μου...

 

δεν εχω προβλημα να κανω υπομονη λιγο μερες ωστε να αγορασω το 8" καινουριο που ηθελα αρχικα αλλα η τιμη ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ για το dob 10"

 

ισως καποιος απο κορινθο να μπορουσε να με βοηθησει απο κοντα?

 

ευχαριστω πολυ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτο που σε ενδιαφερει στα οπτικα ειναι να κοιταξεις το πρωτευων κατοπτρο και το δευτερευων με το ματι ωστε να μην εχουν γρατσουνιες η μεγαλους λεκεδες σκονης ή καποιο αλλο ξενο αντικειμενο. για το πρωτευων απλα ανοιγεις το καπακι και κοιταζεις το πρωτευων ριχνοντας λευκο φως με ενα φακο. για το δευτερευων ανοιγεις το καπακι που μπαινουν οι προσοφθαλμιοι και επαναλαμβανεις την ιδια διαδικασια (τα καταοπτρα πρεπει να ειναι καθαρα οπως ο καθρεπτης του σιτιου σου και ακομα καλυτερα). για τα προσοφθαλμια απλα να κοιταξεις μην ειναι γρατσουνισμενα ή αν τα κουνησεις να μην ακουγεται τιποτα ( που σημαινει οτι κατι δεν παει καλα). εαν ολα αυτα ειναι ενταξει και το παρεις ειναι πιθανον η ευθυγραμμιση να ειναι εκτος, μην ανυσυχεις υπαρχουν αρκετα θεματα εδω σχετικα με ευθυγραμμιση νευτωνειου μιας και ολοι οσοι εχουμε νευτωνειο την ελεγχουμε και την διορθωνουμε στα δικα μας.

 

πριν κλεισω δυο σημειωσεις

 

α) χωρις να υπερασπιστω κανενα ατομο ή κατασταση η ποιοτητα μεταπωλησης των τηλεσκοπιων και αντικειμενων απο εδω ειναι 99% σε αριστη καταστση οποτε και δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.

 

β) εαν τα οπτικα εχουν σκονη αλλα δεν ειναι γρατσουνισμενα ή δεν εχουν αλλο προβλημα μπορουν να καθαριστουν με ειδικη διαδικασια και ακομα και καποιο ποσοστο σκονης να υπαρχει δεν θα σου επηρεασει την οπτικη παρατηρηση

 

γ) υπαρχουν δυο - τρεις αστρονομοι στην κορινθο, ο πρωτος και γνωστος (αλλα αστροφωτογραφος) ειναι ο αγγελος κεχαγιας

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω πολυ κωστα!

 

αν γινοταν με καποιον απο εδω η μεταπωληση δεν νομιζω να το ειχα αναφερει καν...νιωθω οτι το περιβαλλον ειναι πολυ ομορφο και εχω να κανω με σωστους ανθρωπους...

 

το θεμα ειναι οτι θα το αγορασω απο γνωστο καποιου γνωστου οποτε καταλαβαινεις...ηθελα να εχω μια αποψη περι του τι να προσεξω...

 

παντως αν κατι δεν μου φανει σωστο παω για καινουριο 8αρι...δεν το διακινδυνευω :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου είναι εύκολο να το τσεκάρεις μόνος σου αν κ στην Κόρινθο σίγουρα κάποιος θα βρεθεί να το κάνει αυτό.Αν τελικά το τσεκάρεις μόνος σου πρόσεξε τα οπτικά να μην έχουν γρατζουνιές ή λεκέ, η κίνηση του είναι ομαλή κ όλες οι βίδες ευθυγράμμισης σε πρωτεύων κ δευτερεύων είναι σε καλή κατάσταση.Πρόσεξε μόνο μην το απορρίψεις για μερικά σαριδάκια από σκόνη.Δεν επηρεάζουν σε τίποτα την απόδοση του τηλεσκοπίου.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ' αρχήν καλώς όρισες στην παρέα. Δεύτερον αν έχεις σκοπό να πάς στην αστροφωτογράφιση (σαν καινούργιος θα σου έλεγα να παρατηρείς τον ουρανό και να την ξεχάσεις) δεν είναι ο σωστός δρόμος παίρνω 8 dob και ΘΑ το κάνω ισημερινό. Ούτε θα ασχοληθώ με φωτογράφιση στην κύρια εστία. Θα χρειαστείς DSLR (έχεις; ) η CCD camera και πρώτα και κύρια ΒΑΣΗ και για αστροφωτογράφιση με 8" θέλεις γερή βάση.

Πάρε λοιπον ΒΑΣΗ και όταν λέμε βάση τουλάχιστον HEQ5 και τηλεσκόπιο να βάλεις πάνω. Πάρε και 6" ακόμα επένδυση είναι η βάση όχι ο σωλήνας αν θέλεις αστροφωτογράφιση. Το σπίτι το χτίζεις από τα θεμέλια όχι από τη στέγη. Επίσης αφού την άνοιξη θα ασχοληθείς με την αστροφωτογραφία τότε γιατί δεν περιμένεις ως τότε να πάρεις μια και καλή τηλεσκόπιο σε ισημερινή στήριξη;

Επίσης ξεκίνα από παράλληλη φωτογράφιση (piggyback) όχι από την κύρια εστία του τηλεσκοπίου. Αν πάρεις ισημερινή βάση θα μάθεις να ευθυγραμμίζεις πολικά και να την χειρίζεσαι μιας και αρχικά οι κινήσεις της θα σε ξενίζουν και θα κάνεις και πιο άνετη παρατήρηση σε υψηλές μεγεθύνσεις που το (κινέζικο) dob θα σε εκνευρίζει στο "σπρώξε" κάθε τόσο.

Αν σκοπός σου είναι η οπτική παρατήρηση τότε το dob είναι καλή λύση ειδικά το 8" ή το 10" και ξεχνάς την αστροφωτογραφία.

Η καλύτερη λύση σημειώνεται στην υπογραφή μου.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα θα αναφέρω εδώ την απορία μου.

 

Αύριο θα πάω να αγοράσω το DOB 8" από το πλανητάριο Θεσσαλονίκης.Χρειάζομαι αρχικά να αγοράσω κάτι για τις πρώτες παρατηρήσεις μου,πχ προσοφθάλμια,φακούς κτλ?

 

Επίσης αξίζει να αγοράσω κάτι τέτοιοhttp://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=751,λέει ότι είναι έκδοση για μέχρι το 2011.Θα αλλάξουν τα άστρα από το 2011 και μετά ή μόνον για πλανήτες θα ανανεωθεί η έκδοση αυτή?

 

Να παραγγείλω και Online τον Pocket Sky Atlas που διαβάζω εδώ πως είναι must have?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βιβλίο είναι καλό. Όχι τα άστρα δεν αλλάζουν και οι προσοφθάλμιοι που σου δινονται μαζί (Plossl 25 και 10mm είναι καλοί) το πολύ πολύ εναν barlow (μόνο televue).

Πάρε έναν ερευνητή 1x (κόκκινης κηλίδας ή telrad ή quickfinder) που είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ.

Τον Pocket sky atlas καλά δεν τον αγόρασες ακόμα; :cheesy: Είναι ο πρακτικότερος χάρτης που υπάρχει.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον Γιώργο. Να πάρεις το βιβλίο με κλειστά μάτια, κοστίζει όσο ένα περοδικό. Τις θέσεις των πλανητών θα στις στέλνει σε email το Πλανητάριο κάθε εβδομάδα, υπάρχουν και παντού στο internet και σε δωρεάν προγράμματα (Stellarium, Cartes du Ciel), άσε που βγάζουν μάτι στον ουρανό, φθάνει να μην έχει σύννεφα. Τα άστρα κοίταξε να μάθεις, με αυτό σε επίπεδο αστερισμών και τον Pocket Sky Atlas λεπτομερέστερα.

Οι προσοφθάλμιοι, αν είναι οι ίδιοι που δίνει με το SW 130 (γράφουν επάνω Super 25 & Super 10) δεν είναι πραγματικοί Plossl αλλά τροποποιημένοι αχρωματικοί (Modified Achromats), δηλαδή μια παραλλαγή του Kellner. Θεωρητικά είναι κατώτεροι των Plossl ή των συμμετρικών, αλλά στην πράξη ο 10 έχει καλύτερο eye relief και μεγαλύτερη διάμετρο φακού από ίσης εστιακής Plossl ή Erfle, άρα είναι περισσότερο άνετος για έναν αρχάριο. Μπορείς άνετα να αρχίσεις μαζί τους και με έναν Barlow με τον οποίο θα πας στα 240x, σχεδόν το πραγματικό όριο του τηλεσκοπίου. Εκτός του TV και ο Celestron Ultima 2x είναι πολύ καλός. Κατόπιν θα βρεις ποιά προσοφθάλμια θα αναβαθμίσουν την εμπειρία σου και μπορείς να αγοράσεις και μεταχειρισμένα από τις μικρές αγγελίες.

Έχω επηρεαστεί από το κλίμα του Astrovox: σήμερα πρότεινα με την σειρά μου σε έναν συνάδελφο το SW Dob 8 και ας μην το προτίμησα για τον εαυτό μου (έχω όμως τον Βενιαμίν της σειράς, δικαιούμαι να ομιλώ).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Το βιβλίο και εγώ είπα να το πάρω,8 ευρώ είναι 2 καφέδες.Το Stellarium το έχω εννοείτε και από εκεί θα βλέπω για πλανήτες αν είναι,τους αστερισμούς τους έμαθα 2 μήνες τώρα με γυμνό μάτι-μάπα κιάλια :P.Το pocket sky θα το παραγγείλω online μιας και από Ελλάδα δεν το βρίσκω.

 

Για ερευνητή τώρα χρειάζεται να πάρω κάτι ακριβό ή δεν έχει μεγάλη σημασία?Είδα οι τιμές κυμαίνονται από 30-200 ευρώ.Κάτι τέτοιο ας πούμε κάνει την δουλεία του αξιοπρεπώς?http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1808

 

Τώρα για Barlow που λέτε,αύριο θα έχω στερέψει από λεφτά οπότε λέω να περιμένω 2 βδομαδούλες ακόμα μιας και από ότι βλέπω έχει 100+ ευρώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ερευνητής είναι μια χαρά, αν και για τηλεσκόπιο χωρίς GOTO καλύτερα ο Telrad ή Rigel.

 

http://www.aktistar.com/neanea/fin/finders.htm

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=875

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία καταλήγω σε Telrad αν είναι.20 ευρώ τώρα δεν θα τσιγγουνευτούμε :P

 

Barlow της televue να πάρω 2Χ ή 3Χ ή να πάρω των Celestron Ultima 2x?

 

Θεωρώ τον 2x χρησιμότερο. Με τους φακούς που έχεις δίνει 96x & 240x που είναι χρήσιμα ανά πάσα στιγμή. Το 360x του 3x είναι υπερβολικό τις περισσότερες νύκτες, μέσα στα όρια του 8'' όμως. Θα αγόραζα τον 3x μόνο αν είχα έφεση στους διπλούς αστέρες.

Όποιον και να πάρεις θα μείνεις ικανοποιημένος. Εγώ έχω τον Televue Powermate 2.5x και τον Orion Shorty Plus 2x (ίδιος ακριβώς με τον Celestron Ultima) και διαλέγω κυρίως με βάση την μεγέθυνση, μου αρέσει όμως ο 2x στο ότι είναι βραχύτερος. Εάν έχουν διαφορά δεν είναι κραυγαλέα. Αν είσαι TV junkie δεν το γνωρίζουμε ακόμη, αν όμως γίνεις θα σου αρέσει να είχες προτιμήσει τον TV.

Και ο Vixen πρέπει να είναι αντάξιός τους, δεν γνωρίζω όμως με βεβαιότητα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θεωρώ καλύτερο κιτ το 25mm, 12.5mm balrow 3x. Και το 25mm, 10mm barlow 2x επίσης δεν είναι άσχημο. Ο καλύτερος 1x ερευνητής για το 8" είναι ο rigel διότι ο telrad είναι μακρύς και πρέπει να σκύβεις για να στοχεύεις ο rigel έχει μικρό πάτημα είναι και πανάλαφρος και μπορεί να μπει αρκετά πιο μπροστά στο σωλήνα. Το πρόβλημα είναι πως δεν τον βρίσκεις εύκολα στην Ελλάδα οπότε και ο telrad θα σε βολέψει.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα είναι πως δεν τον βρίσκεις εύκολα στην Ελλάδα οπότε και ο telrad θα σε βολέψει.

Γιώργο γιατί δεν τον βρίσκεις εύκολα στην Ελλάδα?Τον έχει η ΑΚτίς.

http://www.aktistar.com/

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προέκυψε πρόβλημα...

 

Έχει μείνει 1 κομμάτι μόνον το οποίο είναι εκθεσιακό αλλά μου είπε πως δεν έχουν ανοιχτεί ούτε τα καπάκια του ούτε έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ.Να το αγοράσω ή παίζει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εμένα που του έχω αλλάξει τα φώτα δεν έχει διαμαρτυρηθεί, γιατί να υπάρχει πρόβλημα με τον εκθεσιακό; Απλώς συνεννοήσου για επιστροφή αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Προσοχή: όταν τον δοκιμάσεις να το κάνεις σε σκοτάδι. Οι κύκλοι του Rigel δεν είναι τόσο έντονοι όσο των RDF που είναι σημειακές πηγές φωτός, οπότε σε φως ημέρας μπορεί να είναι και αόρατοι (γι αυτό κρατώ και τα RDF μου και έχουν φτάσει τα 3 τα άτιμα). Αυτό βέβαια είναι καλό και όχι κακό γιατί σου επιτρέπει να σημαδεύεις και αχνά άστρα ή αντικείμενα.

Άλλα πλεονεκτήματα του Rigel εκτός του μεγέθους; Έχει μικρότερη κάτοψη, συνοδεύεται από δεύτερη βάση για να μπεί σε 2 τηλεσκόπια (αν έμπαινε και σε 5 ακόμη καλύτερα), είναι πανάλαφρος, είναι υψηλότερος (μπορείς να δεις χωρίς να κολλήσεις το μάγουλο στον σωλήνα) και έχει επιλογή να αναβοσβήνει για να σημαδέψεις ιδιαιτέρως αχνά αντικείμενα. Μάλιστα η επιλογή αυτή είναι ανεξάρτητη από την ένταση. Η ευθυγράμμισή του είναι εξαιρετικά εύκολη και αν δεν περιστρέψεις τους ρυθμιστές την κρατά για πάντα, ακόμη και αν το βάλεις και βγάλεις 100 φορές. Και είναι και όμορφος, αν και θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ακριβότερο πλαστικό.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι, έχουν μόνο ένα εκθεσιακό Dob8; Θα ξαναφέρουν, το SW Dob 8 θα καταργηθεί μαζί με την Coca Cola. Κάνε υπομονή. Δεν έχει και σπουδαίο ουρανό τελευταία, δεν υπάρχει λόγος βιασύνης. Μπορείς να μαζέψεις χρήματα τα Χριστούγεννα για το 10 Flextube.

Εγώ πάντως πήρα ένα εκθεσιακό SW Dob 5'' και δεν υπήρχε πρόβλημα πέρα από

1. Σημάδια στην Dovetail από την βίδα (θα τα έκανα και εγώ ούτως ή άλλως)

2. Χαλαρωμένα παξιμάδια αζιμουθίου (απλά ήθελαν σφίξιμο)

 

Τα κάτοπτρα δεν είχαν ούτε ένα σημάδι ή κόκκο σκόνης.

Γι αυτό γράφουν "Μην εγγίζετε" στις εκθέσεις. :wink:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης