Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι μεγάλη η γκίνια μου.Το πρόβλημα είναι ότι θα ξαναφέρουν τέλη Γενάρη μου είπε που πέφτει λίγο μακριά,ήδη περίμενα 1 1/2 μήνα.Το φοβάμαι μωρέ το εκθεσιακό,προτιμώ να το πάρω "του κουτιού".

 

Θα ρωτήσω και στο Aktis που πρέπει και αυτό να είναι αξιοπρεπέστατο μαγαζί εδώ στην Θεσσαλονίκη και αν το έχουν θα το πάρω από εκεί(είναι και 5 ευρώ πιο φθηνό :P)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γιώργο γιατί δεν τον βρίσκεις εύκολα στην Ελλάδα?Τον έχει η ΑΚτίς.

 

Δεν το ήξερα. Τότε να πάρει τον rigel. Κώστα όχι δεν είναι ψηλότερος από τον telrad απλώς επειδή είναι λεπτός και στο όρθιο δημιουργείται αυτή η ψευδαίσθηση :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πάω να το πάρω σε δύο ωρίτσες το τηλεσκόπιο από Aktis τελικά και αφού θα πάω μέχρι εκεί παίρνω και τον Rigel ερευνητή αφού τον θεωρείτε καλύτερο :D

 

Το βράδι(αν βοηθήσει ο καιρός βέβαια) θα το στήσω στην αυλή μου.Υπάρχει κάποιος κίνδυνος λόγω υγρασίας-κρύου κτλ που πρέπει να προσέξω?

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας,ήταν ιδιαίτερως κατατοπιστικές! :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλοριζικο τοτε... προσεξε να ευθυγραμισεις σωστα τους ερευνητες σου και συγκεκριμενα που θα τοποθετησεις τον rigel και να προσεξεις την φορα του (οι βιδες ρυθμισης του στοχαστρου πρεπει να βλεπουν προς τα εξω) για το κρυο ντυσου ζεστα και βαλε σκουφο, για την υγρασια μην αφηνεις ξεσκεπαστα τα προσοφθαλμια για να μην πιασουν υγρασια. σκεπασε τα και οταν ειναι να τα χρησιμοποιησεις τοτε ξεσκεπασε τα. επισης εαν εχεις το προσωπο σου σχεδον εξ'επαφης με το προσοφθαλμιο λογω κρυου και υγρασιας μπορει να θολοσουν, απλα φυσηξε τα με ενα πουαρκαι ποτε με το στομα σου γιατι θα λερωθουν απο την υγρασια της ανασας σου

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πάω να το πάρω σε δύο ωρίτσες το τηλεσκόπιο από Aktis τελικά και αφού θα πάω μέχρι εκεί παίρνω και τον Rigel ερευνητή αφού τον θεωρείτε καλύτερο :D

Αφού θα πας ο ίδιος εκεί θα συμβούλευα να δεις κ τα GSO.Οχι ότι έχουν μεγάλες διαφορές.Κ αυτά Κινέζικα είναι της ίδιας περίπου ποιότητας.Απλά κοίταξε τα κ πάρε όποιο σου αρέσει καλύτερα με το πλουσιότερο εξοπλισμό.Οπως κ να έχει καλορίζικο κ καλές παρατηρήσεις.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είχα δει μέσω net και ήταν στην ίδια τιμή και έδινε 1 προσοφθάλμιο οπότε προτίμησα το Skywatcher.

 

Το έχω πλέον σπίτι μου συναρμολογημένο και έτοιμο για χρήση!!!! \:D/

 

Μένει μόνον η ευθυγράμμιση του ερευνητή που δεν φαίνεται να είναι κάτι το δύσκολο.Φαντάζομαι το κανονικό τηλεσκόπιο είναι ευθυγραμμισμένο,πως καταλαβαίνω το αντίθετο?

 

Επίσης έβαλα τον Rigel ελάχιστα πίσω και αριστερά από τον ερευνητή μιας και αν το έβαζα μπροστά του δεν θα χωρούσε το κεφάλι μου.Είναι η σωστή τοποθεσία αυτή?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν μπορεις ανεβασε και μια φωτο. οσο για την ευθυγραμμιση μην την θεωρεις δεδομενη και καλο ειναι να την τσεκαρης μιας και απο τις μετακινησεις χιλιαδων χιλιομετρων μπορει και να εχουν φυγει λιγακι απο τις δονησεις.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ορίστε δύο φωτογραφίες

CIMG1333.jpg

 

CIMG1334.jpg

 

Πως σας φαίνεται?

 

Το Σάββατο παρά την αρκετή συννεφιά και την σχεδόν γεμάτη Σελήνη το έβγαλα για πρώτη φορά για παρατήρηση \:D/

 

Οι στόχοι που είδα ήταν ο Δίας,ο Σείριος,τον τριπλό στο λ Ωρίωνα,ο Beltaguese,το Νεφέλωμα του Ωρίωνα και το διπλό σμήνος του Περσέα.Τίποτα δύσκολο αλλά πραγματικά με τέτοιο καιρό(και φυσικά την φωτορύπανση) δεν μπορούσα να βρω και πολλά άλλα.Όλα ήταν φανταστικά,ιδιαίτερα το Νεφέλωμα που το διέκρινες καθαρά και έβλεπες και ένα πρασινωπό χρώμα.Δυστυχώς ο χρόνος μου ήταν περιορισμένος και δεν το ευχαριστήθηκα στο έπακρον το τηλεσκόπιο.Ιδιαίτερες δυσκολίες να βρω τους στόχους δεν είχα,οπότε νομίζω η ευθυγράμμιση που έκανα ήταν καλή.

 

Είχα μόνον ένα πρόβλημα.Με το προσοφθάλμιο των 10mm δεν μπορούσα να εστιάσω άριστα.Έκανα και πολύ μικρές κινήσεις αλλά πάλι δεν εστίαζε τέλεια.Μήπως χρειάζεται να κάνω και τίποτα άλλο,ήταν θέμα του καιρού ή να το αποδεχτώ πως έτσι είναι τα πράγματα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μια χαρα ειναι τοποθετημενος. οσο για την εστιαση με το 10αρι μπορει να συνβαινουν τα εξης

 

α) θελεουν ευθυγραμμιση τα οπτικα. θα βρεις αρκετους οδηγους και λινκ εδω μεσα εαν ψαξεις το φορουμ και ειναι το πιο σημαντικο κοιταξε αυτο πρωτα

 

β) ειχες συννεφεια. δοκιμασε οταν εχεις χρονο σε ξαστερη νυχτα

 

γ) κακο seeing. οταν φυσαει εχεις και καko seeing οποτε και αρκετες φορες βλεπεις θολα τα αντικειμενα ή να βραζουν ιδιαιτερα στους πλανητες.

 

δ) οταν εχεις και μεγαλες μεγςθυνσεις χανεις και ποιοτητα εικονας αν και στην περειπτωση σου δεν νομιζω να συμβαινει αυτο με το 10αρι προσοφθαλμιο

 

ε) το τηλεσκοπιο δεν ειχε θερμικη ισσοροπια. συνηθως οταν περασει μιση ωρα περιπου τα οτπικα ειναι σε θερμοκρασια περιβαλλοντος οποτε και βλεπεις καλυτερα τις λεπτομεριες

 

καλη συνεχεια

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ, απλώς να προσθέσω πως είναι ευκολότερο να φτιαχτεί ένα φθηνό προσοφθάλμιο μεγάλης εστιακής, παρά μικρής, όπου οι καμπύλες των φακών είναι περισσότερο βαθειές. Μπορεί να πέτυχες εστίαση στο κέντρο, αλλά τα άκρα (ακόμη και τα 2/3) να έχουν αστιγματισμό. Μπορεί ένας φακός να μετακινήθηκε- πρόσεξε αν όλα είναι βιδωμένα σωστά. Γενικά με τα 10mm των περισσότερων τέτοιων φακών υπάρχουν παράπονα. 120χ δεν είναι και τόσο μεγάλη μεγέθυνση για ένα 8ρι, το οποίο χειρίζεται με άνεση τα 200x και ακόμη παραπάνω. Ο φακός πρέπει να φταίει. Αν πήρες ήδη barlow χρησιμοποίησε αυτό με το 25mm μέχρι να αποκτήσεις καλύτερους φακούς.

Το Rigel μπήκε ωραία.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ευθυγράμμιση οπτικών δεν νομίζω να τίθεται θέμα διότι σύμφωνα με τις οδηγίες που είχε το τηλεσκόπιο η εικόνα που βλέπω δίχως προσοφθάλμιο είναι απολύτως ευθυγραμμισμένη.Επίσης θερμική ισσοροπία υπήρχε μιας και το είχα αφήσει καμία ώρα έξω το τηλεσκόπιο.

 

Σύννεφα υπήρχαν,όπως και ένα αεράκι, και μάλιστα αρκετά οπότε ελπίζω να ήταν αυτό το πρόβλημα.Θα προσπαθήσω και σε ξάστερη νύχτα αρκεί να μας κάνει αυτή την χάρη ο ουρανός...

 

Πολύ πιθανόν να φταεί και ο φακός όπως λέει ο kkokkolis.Θα προσπαθήσω την επόμενη φορά να κεντράρω ακριβώς τον στόχο μου μπας και μόνον τα 2/3 έχουν αστιγματισμό.Δυστυχώς barlow δεν πήρα αλλά σε 1-2 βδομάδες θα το κάνω και αυτό το βήμα :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

τα νευρα μου...

 

πηρα την aktis να παραγγγειλω το dob 8" και εξαντληθηκε και σε αυτους εδω και λιγα 24ωρα...

 

SOS! στην ελλαδα μονο το πλανηταριο και η ακτις το φερνουν?? SOS!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν θες ριξε και μια ματια εδω στις μικρες αγγελιες..

συχνα πυκνα πωλουνται αυτα τα τηλεσκοπια και σε καλες τιμες...

αλλιως περιμενεις... :)

celestron nexstar 4se

celestron ultima barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα νευρα μου...

 

πηρα την aktis να παραγγγειλω το dob 8" και εξαντληθηκε και σε αυτους εδω και λιγα 24ωρα...

 

SOS! στην ελλαδα μονο το πλανηταριο και η ακτις το φερνουν?? SOS!

Πάρε το gso.Το ίδιο είναι.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΤΙΜΕΣ TELESCOPE-SERVICE Χρόνοι παράδοσης για μη άμεσα διαθέσιμα προϊόντα 1 - 3 εβδομάδες

TS GSO DOBSON 200C (200/1200) εστιαστής Crayford 329 €

ΤS GSO DOBSON 8" (200/1200) (εστιαστής 2" !) ρουλεμάν στην οριζόντια περιστροφή 300 €

TS GSD DOBSON 680 8'' ( 200/1200 ) Dobson με φρένο μεταβαλλόμενης τριβής 445 €

TS GSD DOBSON 880 10'' ( 250/1250 ) 2" Crayford focuser με φρένο μεταβαλλόμενης τάσης 617 €

TS GSD DOBSON 980 12'' ( 300/1500 ) 2" Crayford focuser με φρένο μεταβαλλόμενης τάσης 845 €

TS GSD DOBSON 400 TDI 16" ( 400/1800 ) 2" Crayf. / Truss tube με φρένο μεταβαλλόμενης τριβής 2.022 €

 

Είσαι σίγουρος?Αυτά τα αντέγραψα απ τον τιμοκατάλογο της.

Αλλά Κ έτσι να είναι

"ΤΙΜΕΣ TELESCOPE-SERVICE Χρόνοι παράδοσης για μη άμεσα διαθέσιμα προϊόντα 1 - 3 εβδομάδες"

 

Ρώτα για gso κ στο πλανητάριο μήπως έχουν.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μολις πηρα τηλ για να επιβεβαιωσω...

 

δεν υπαρχει κανενα 8ιντσο...

 

αυτη τη φορα βεβαια μου ειπε οτι θα ερθουν 10-15 ιανουαριου... ενω την αλλη φορα μου ειχε πει 30...

 

2 βδομαδουλες ειναι...ελα να περνανεεεεε... :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηπως μιας και σ'ενδιαφερει η αστροφωτογραφιση να μαζευες λεφτα για το SW 10' autotracking?Δεν ειμαι σηγουρος αν ειναι καταλληλο αλλα καποιος κατοχος θα μας βοηθουσε...

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηπως μιας και σ'ενδιαφερει η αστροφωτογραφιση να μαζευες λεφτα για το SW 10' autotracking?Δεν ειμαι σηγουρος αν ειναι καταλληλο αλλα καποιος κατοχος θα μας βοηθουσε...

 

το συγκεκριμένο μοντέλο με autotracking είναι κατάλληλο μόνο για παρατήρηση. Για αστροφωτογράφηση dso απαιτείται οπωσδήποτε ισημερινή στήριξη! Αλλιώς θα έχει το φαινόμενο περιστροφής πεδίου (field rotation) επειδή η βάση του, δεν είναι πολικά ευθυγραμμισμένη όπως η ισημερινή στήριξη.

Για να δεις πόσο ακατάλληλη είναι μια υψοαζιμουθιακή βάση (dob autotracking) για αστροφωτογράφηση δες το παρακάτω άρθρο που λέει ακριβώς αυτό

http://www.allaboutastro.com/Articlepages/fieldrotation.html

 

:wink: :roll:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σκεφτομαι μελλοντικα να το ανεβασω σε eq6.

 

αν και απ'οσο διαβαζω , πολλοι θα προτειναν καινουριο τηλεσκοπιο ακομα και σε λιγοτερες ιντσες παρα το 8ιντσο σε ισημερινη.

 

μπορει να μου εξηγησει καποιος τον λογο? (για να μαθαινουμε κιολας :P )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης