Jump to content

Χρειάζομαι την εμπειρία σας Webcam - 10" Dob.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα Skywatcher Dobsonian 10” autotracking και η δυο καλύτερες φωτογραφίες του Δια είναι συνημμένες. Τοις έβγαλα με Barlow x2, μια μονταρισμένη Microsoft HD Cinema webcam χωρίς φίλτρο IR&UV και από το μπαλκόνι μου στην Πεύκη. Τι πρέπει να κάνω για να εμφανίσω περισσότερες λεπτομέρειες? Θέλω σχόλια. Έχω φτάσει στο όριο της κάμερας η της περιοχης?

Ευχαριστω.

1159068226_2010-10-1700-02-10_015.thumb.jpg.199e1570137fcc98bc10fb1ac1aa46a2.jpg

jupi5stacked.thumb.jpg.77856b15a4e32ce4c62f16a1e5b47271.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πολυ ωραιες για πρωτες φωτο του δια. στο οριο παντως δεν εισαι ακομα μιας και εχεις και αφροδιτη, σεληνη, αρη, κρονο καθως και να χρησιμοποιησηεις barlow 2x, 3x ή και 5χ. σε αυτη την φωτο παντως θελει λιγο προσοχη η εστιαση μιας και εινια λιγο εκτος, αυτο μπορει να λυθει εαν παρεις ενα orion accufocus απο τον ακτις για να ρυθμιζεις την εστιαση καλυτερα και με ακριβεια και επισης την εχεις ή πολυ φωτεινη κατα την επεξεργασια (ειδικα την δευτερη) ή κατα την διαρκεια της ληψης

 

καλη συνεχεια

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια αρχη !

Κι εγω νομιζω θελει προσοχη στν εστιαση , οπως παντα , και μεγαλυτερη μεγεθυνση .

Εχεις δοκιμασει να φωτογραφισεις και Σεληνη ;

Ισως να χρειαστεις ενα IR cut φιλτρο .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια όντως Κώστα η εστίαση με έχει ξεπατώσει. Γιατί όποτε γυρίζω το laptop προς το τηλεσκόπιο έτσι ώστε να εστιάσω σωστά μόνο που κοιτάζω αλλού και ακουμπάω των εστιατή ο Δίας χοροπήδαει σαν μπαλάκι στην οθόνη μου. Επίσης φαίνετε ότι το crayford δεν έχει την ευκρίνεια. Ωραίο το ηλεκτρικό AccuFocus της ORION και σε προσιτή τιμή, το έχεις? Κάνει αυτό που λέει το κουτί?

 

@ βολιωτης, έχω προσπαθήσει την σελήνη αλλά σε αυτήν την περίπτωση νομίζω πως χρειάζομαι “μειωτήρα?“ Focal reducer? Αν και δεν είναι η μεγέθυνση το πρόβλημα αλλά κάτι δεν πάει καλά, αύριο θα ανεβάσω το αρχείο για να δείτε τι εννοώ. Όσο για φίλτρο πήρα ένα IR&UV από το πλανητάριο και μου έφτιαξε τα χρώματα.

 

:D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

την κανει και πολυ καλα για τα λεφτα του. εχει ποτενσιομετρο για να ρυθμιζεις την ταχητητα εστιασης οποτε μολις κανεις την χοντρικη εστιαση μετα μειωνεις την ταχητητα και εστιαζεις μικρομετρικα. τα μονα ισως μειονεκτηματα που μπορεις να πεις οτι εχει ειναι οτι εαν θελησεις να συνδεσεις το μοτερ με το λαπτομ καποια στιγμη θα χρειαστεις να αγορασεις ειδικο κυκλωμα (το οποιο κατα την γνωμη μου δεν χρειαζετε) και οτι το σπιραλ καλωδιο (ειναι τηλεφωνικο καλωδιο για ακουστικο τηλεφωνου) ειναι κοντο και βαρυ και το αντικατεστησα με πλακε τηλεφωνικο καλωδιο 3 μετρων για μειωσω βαρος και να ελεγχω την εστιαση απο αποσταση

 

για την σεληνη μπορεις να κανεις και μωσαϊκα οποτε θελησεις οποτε τα ορια της καμερας ανεβαινουν :D

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω βιντεάκι γιατί ότι έχω τραβήξει με το φίλτρο IR&UV είναι σε μορφή ΥUY2 τα οποία είναι τεράστια σε μέγεθος. Έχω όμως ένα AVI που δείχνει το πρόβλημα (χωρίς φίλτρο άρα τα χρώματα είναι λάθος), σαν να περνάνε κύματα πάνω στην επιφάνια της σελήνης. ](*,) και αυτό χαλάει το stacking πολύ.

Άρα το AccuFocus μπαίνει στον κατάλογο Must Have \:D/

Δεν μου επιτρέπει να ανεβάσω avi, γιατί?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τους επιτρεπτούς τύπους αρχείων και τα μεγέθη που μπορείς να ανεβάσεις δες εδώ :

http://www.astrovox.gr/forum/attach_rules.php?f=7

Πρέπει να ζιπάρεις το βίντεο σε .rar ή .zip και μετά να το ανεβάσεις.

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα μονα ισως μειονεκτηματα που μπορεις να πεις οτι εχει ειναι οτι εαν θελησεις να συνδεσεις το μοτερ με το λαπτομ καποια στιγμη θα χρειαστεις να αγορασεις ειδικο κυκλωμα (το οποιο κατα την γνωμη μου δεν χρειαζετε) και οτι το σπιραλ καλωδιο (ειναι τηλεφωνικο καλωδιο για ακουστικο τηλεφωνου) ειναι κοντο και βαρυ και το αντικατεστησα με πλακε τηλεφωνικο καλωδιο 3 μετρων για μειωσω βαρος και να ελεγχω την εστιαση απο αποσταση

:D

 

Κώστα μήπως έχεις περισσότερες πληροφορίες για αυτή τη δουλειά ;

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το κυκλωμα-καλωδιο ψαξε στη σελιδα του ακτις (για καποιο λογο δεν την βρισκει ουτε ο γουγλης σημερα γαι να σου δωσω λινκ), οσο για το καλωδιο που εκανα μπορεις να πας σε ενα καταστημα με ηλεκτρονικο υλικο ή ηλκτρολογικο υλικο και να του πεις να σου φτιαξουν (μιας και θελει ειδικη πρεσσσα) ενα καλωδιο τηλεφωνου με βυσματα για ακουστικο και η συνδεσμολογια τους ειναι ακριβως η ιδια όπως και το καλωδιο σπιραλ που εχουν τα τηλεφωνα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τονυ καταρχας το βιντεο σου ειναι πολυ μικρο σε διαρκεια και δεν θα μπορεσεις να βγαλεις πολλες λεπτομεριες. εφοσον εχεις autotracking dob ρυθμισε την ταχυτητα tracking στο 1χ και με μικρες ρυθμισεις προσπαθησε να κρατησεις την εικονα οσο πιο σταθερη γινεται για περιπου 3-5 λεπτα ή 1200-1500 frames. οσον αφορα το χρωμα ενεροποιησε την επιλογη auto white balance επισης μπορεις να απενεργοποισηεις το χρωμα μιας και την σεληνη την βλεπουμε ασπρομαυρη

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα προσπαθήσω Κώστα αλλά πιο εύκολα λέγετε πάρα γίνετε, το auto-tracking dobsonian της skywatcher έχει πολλή “λάσκα” , με την έννοια πατάς πχ επάνω, δεν γίνετε τίποτα, τίποτα , και ξαφνικά είσαι πάνω από το φεγγάρι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα προσπαθήσω Κώστα αλλά πιο εύκολα λέγετε πάρα γίνετε, το auto-tracking dobsonian της skywatcher έχει πολλή “λάσκα” , με την έννοια πατάς πχ επάνω, δεν γίνετε τίποτα, τίποτα , και ξαφνικά είσαι πάνω από το φεγγάρι.

 

Δεν γνωρίζω το λογισμικό της SW καθόλου, αλλά υποθέτοντας πως σχετίζεται με της Celestron (και έτσι πράγματι είναι) πρέπει να ρυθμίσεις τα "Backlash Settings" ή όπως αλλιώς τα ονομάζει η SW.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Marius

εδω θα δεις τη φασματικη αποκριση του Βaader moon & skyglow

 

http://www.company7.com/library/baader/neodymium_c7.pdf

 

Αφηνει να περασουν μηκη κυματος και στο υπερυρθο και στο υπεριωδες .

 

To τσιπακι της NexImage ενδεχομενως να "μπορει" να δει και πιο κατω απο τα 400nm , οποτε παλι θα εχεις υπεριωδες και υπερυθρο .(κοιτα στη σελιδα 7 )

 

http://www.unibrain.com/download/pdfs/Fire-i_Board_Cams/ICX098BQ.pdf

 

 

 

Δε ξερω ποσο ευσαιθητο ειναι το τσιπακι κατω απο τα 400 nm .

Αν εχεις το φιλτρο το καλυτερο εινα να το δοκιμασεις .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το κυκλωμα-καλωδιο ψαξε στη σελιδα του ακτις (για καποιο λογο δεν την βρισκει ουτε ο γουγλης σημερα γαι να σου δωσω λινκ), οσο για το καλωδιο που εκανα μπορεις να πας σε ενα καταστημα με ηλεκτρονικο υλικο ή ηλκτρολογικο υλικο και να του πεις να σου φτιαξουν (μιας και θελει ειδικη πρεσσσα) ενα καλωδιο τηλεφωνου με βυσματα για ακουστικο και η συνδεσμολογια τους ειναι ακριβως η ιδια όπως και το καλωδιο σπιραλ που εχουν τα τηλεφωνα

 

Ευχαριστώ :D

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τονυ καταρχας το βιντεο σου ειναι πολυ μικρο σε διαρκεια και δεν θα μπορεσεις να βγαλεις πολλες λεπτομεριες. εφοσον εχεις autotracking dob ρυθμισε την ταχυτητα tracking στο 1χ και με μικρες ρυθμισεις προσπαθησε να κρατησεις την εικονα οσο πιο σταθερη γινεται για περιπου 3-5 λεπτα ή 1200-1500 frames. οσον αφορα το χρωμα ενεροποιησε την επιλογη auto white balance επισης μπορεις να απενεργοποισηεις το χρωμα μιας και την σεληνη την βλεπουμε ασπρομαυρη

 

Μπορεις να τη κανεις και μετα ασπρομαυρη .Ισως να θες να επεξεργαστεις τη φωτο. ακι σε ψευδοχρωματα, οποτε κρατας τη φωτο απο την αρχη εγχρωμη .

Τα κυματα που λες ειναι απο τις ατμοσφαιρικες διαταραχες . Παντα θα εχεις τετοια και αυτα ειναι ο λογος που "τραβας" βιντεο .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Marius

εδω θα δεις τη φασματικη αποκριση του Βaader moon & skyglow

Δε ξερω ποσο ευσαιθητο ειναι το τσιπακι κατω απο τα 400 nm .

Αν εχεις το φιλτρο το καλυτερο εινα να το δοκιμασεις .

 

 

αφτι η φωτογραφία εινε τραβηγμένη με

spc900 and baader moon & skyglow

 

 

ηθελα να χερο αν με ενα IR cut τα έχω καλύτερα αποτελέσματα.

 

jupiter.thumb.jpg.19f840f57ad523b085e52beb8f966815.jpg

mak150@ f/24

spc900 @ baader moon & skyglow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυσκολο ν απω κατι γιατι δε μπορω να κρινω απο μια φωτογραφια .

Αυτη η φωτογραφια ισως να ηταν καλυτερη ή χειροτερη αν ο Διας ηταν πιο ψηλα ή πιο χαμηλα .

Ισως η ατμοσφαιρα να ηταν πιο σταθερη ή πιο ασταθης κατα τη διαρκεια ληψης του βιντεο .

Το φιλτρο ειναι ενας παραγοντας αλλα οχι ο μοναδικος .

 

Δοικιμασε με τις καλυτερες συνθηκες που μπορεις .Αν εισαι ικανοποιημενος με το αποτελεσμα τοτε για σενα τη κανει τη δουλεια του το φιλτρο που ηδη εχεις .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το κυκλωμα-καλωδιο ψαξε στη σελιδα του ακτις

 

Τώρα δουλεύει η σελίδα , αλλά δεν είδα κάπου για το κύκλωμα :-k

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Έχω ένα Skywatcher Dobsonian 10” autotracking και η δυο καλύτερες φωτογραφίες του Δια είναι συνημμένες. Τοις έβγαλα με Barlow x2, μια μονταρισμένη Microsoft HD Cinema webcam....

 

Αν δεν σου κάνει κόπος μας λες.... πως μοντάρισες την HD Cinema, έτσι ώστε να την προσαρμόζεις στο Dob σου?

 

Έκανες για παράδειγμα τις αλλαγές στην camera, όπως λέει το παρακάτω site... ( http://ghonis2.ho8.com/lifecam/lifecam1.html ) ή επέλεξες άλλη οδό?

 

Με ενδιαφέρει θα έλεγα και προσωπικά, επειδή αυτό τον καιρό κάνω μερικές δοκιμές με την HD Studio camera και.... για να πω την αλήθεια... με εχει χαλάσει το autofocus που έχει! ( δεν θέλω να την διαλύσω πριν είμαι απολύτος σίγουρος...)

 

1282957218_MSStudioCamera.jpg.6069b22a8ca296bdad919a2ca01ac6a3.jpg

MS Studio Camera

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης