Jump to content

Ζητείται skywatcher ed80 ή celestron 80ed ή C80ed


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

 

Έχω μαζέψει αυτή τη στιγμή 270€ και ενδιαφέρομαι για τηλεσκόπιο στη κατηγορία του skywatcher ed80.. Όποιος έχει να προτείνει κάτι σε αυτή τη κατηγορία αποχρωματικών μαζί με δαχτυλίδια παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου είτε μέσω pm είτε στο 6947912047...

 

Ευχαριστώ πολύ....

Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

UP .... Είμαι σίγουρος ότι ανάμεσα σας υπάρχει κάποιος με 5 τηλεσκόπια που μένει μαζί τους μόνο για συναισθηματικούς λογούς... Ας αδειάσει κάποιος λίγο χώρο απο το σπίτι του και τη ψυχή για να μπω και γω στο κόσμο της αστροφωτογράφησης....
Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μαλλον σε βλεπω να αγοραζεις καινουριο και να σου πω καλυτερα διοτι θα εχεις εγγυηση αγορας και θα ειναι καινουριο .Βεβαια αυτο στοιχιζει αλλα για λιγα ευρω παραπανω νομιζω πως αξιζει .ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ ΚΡΙΣΗ ....!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γω για εκεί με κόβω.... :( Η πλάκα είναι ότι έκανα παγκόσμια αναζήτηση και βρήκα 3 τηλεσκόπια..... :( Γράφτηκα στο astromart (10 €) , γράφτηκα στο UK astronomy buy & cell έψαξα και ebay (com, uk, china) και βρήκα 3... Ή είμαι πολύ άτυχος, ή στέρεψε ο κόσμος από αποχρωματικά 80 mm... Τι να πω...
Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

UP...... Επίσης, αν ενδιαφέρει κάποιον, το ανταλλάσω με 8" DOB Skywatcher σε πολύ καλή κατάσταση με την DOB βάση του, αλλά και δαχτυλίδια με dovetail...
Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το δίνω 200€. Το πακέτο είναι: Βάση DOB, το τηλεσκόποιο 8", προσοφθάλμιο 10mm , οι adaptores που ειχε μαζί, ο παλιος εστιαστής (δλδ, οχι ο crayford), τον απλό ερευνητη 9χ50.(Αν καποιος ενδιαφέρεται και για τα δαχτυλίδια και dovetail ειναι έχτρα 30€). Αυτά.. Το δίνω γιατί ξέρω οτι δε θα το ξαναχρησιμοποιήσω, ειναι δύσκολο στη μεταφορά, φτάνει την HEQ5 στα οριά της και ειναι κρίμα να κάθετε.. Καλύτερα να το χαρεί και να εκμεταλευτεί τις δυνατοτητές του καποιος νέος στον χόρο... Ουτός η αλλως θέλω να χοθώ με τα μούτρα στην αστροφωτογραφιά τωρα, η απλη παρατήρηση δε με γεμίζει τοσο ποια.... Αυτα, οποιος ενδιαφέρετε να μου στείλει πμ...
Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πουλήθηκε το DOB (καλές παρατηρήσεις DOUKAS :P ) Αλλα εγώ ακόμα δεν έχω ED80 .... UPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP [-o<
Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

200 euro + 270 euro = 470 euro!!! Για ρίξε μια ματιά εδώ.. http://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c55_Apochromatic-Refractor.html με τα λεφτά που διαθέτεις έχεις κάποιες επιλογές!! Αν είναι να διαλέξεις κάποιο ρίξε μία ερώτηση εδώ για να σου πούνε αυτοί που ξέρουν κάτι παραπάνω την γνώμη τους!

 

εμενα αυτό μου αρέσει!! http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1072_Astro-Professional-ED-80-560mm---2--Crayford-MIKRO---DELUXE.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που δεν έχω καταλάβει καλά είναι ποσό ποια μεγάλη διαφορά μπορεί να έχει το αποχρωματικό 80mm της skywatcher από ένα άλλο αποχρωματικό 80mm 5 φορές πιο ακριβό.. Η φωτογραφία που θα βγει από το ακριβό τι διαφορές θα έχει?

Η μεγέθυνση δεν αλλάζει.

Η ανάλυση δεν αλλάζει.

Το contrast?

Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@ziorange

 

Το είχε και αλλος εδω μέσα http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=9437

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι παιδιά και ευχαριστώ το είδα το θέμα!! Ερώτηση για την τριπλέτα έχει κανένας άποψη??

 

http://www.northstarastronomy.gr/5A2DBB0F.el.aspx

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευκαιρία να λυθεί μια απορία: σε τι διαφέρουν το χρυσό και το μαύρο- Black Diamond Skywatcher 80ED, πέραν του κόστους εννοείται;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας

 

Έχω μαζέψει αυτή τη στιγμή 270? και ενδιαφέρομαι για τηλεσκόπιο στη κατηγορία του skywatcher ed80.. Όποιος έχει να προτείνει κάτι σε αυτή τη κατηγορία αποχρωματικών μαζί με δαχτυλίδια παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου είτε μέσω pm είτε στο 6947912047...

 

Ευχαριστώ πολύ....

 

Και επειδή κάναμε Αρμένικη επίσκεψη, μην ξεχνάτε, το παιδί ψάχνει ένα ED80.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντος, UPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP για οποιοδήποτε ED80 σε ευλογη τιμη!!!!!!!

 

~ Aλλα με ενδιαφερει και μενα να μάθω τις διαφορες του SW 80ED και του αντιστιχου Black Diamond Skywatcher 80ED ...

Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eχουν τα ιδια οπτικα fpl-53 απλα το black diamond υποτιθεται πως η διαφορα του απο το παλιο ειναι πως το δευτερο στοιχειο ειναι απο schott glass.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεχασα να αναφερω πως ο εστιαστης ειναι πολυ καλυτερος στο black diamond απο το παλιο.

Αυτο που χαλαει τους περισσοτερους σε αυτο το τηλεσκοπιο ειναι πως εχει κρατησει το παλιο φινιρισμα και φαινεται λιγο παλιατζουρα σε σχεση με αλλα διοπτρικα που κυκλοφορουν πλεον.Τα οπτικα παντως ειναι κορυφαια και για τα χρηματα του ειναι ενα τελειο εργαλειο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης