Jump to content

Ποια είναι η καλύτερη εποχή για παρατήρηση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά στην περιοχή μου έχω παρατηρήσει ότι καλύτερες συνθήκες ορατότητας υπάρχουν άνοιξη και φθινόπωρο. Από έτος σε έτος όμως μπορεί να υπάρχουν διαφοροποιήσεις.

Το καλοκαίρι είναι φυσικά κατάλληλο, όμως κυρίως σε υψηλά υψόμετρα, γιατί κοντά στο ύψος της επιφάνειας της θάλασσας συνήθως υπάρχει πολλή αχλύς και θολούρα λόγω της στασιμότητας των αερίων στρωμάτων, της θέρμανσης του εδάφους κ.λ.π.

Ο χειμώνας προσφέρει τη μεγαλύτερη νύχτα, αλλά εκτός από την αυξημένη νέφωση υπάρχει το πρόβλημα των χαμηλών θερμοκρασιών που δυσκολεύουν τις παρατηρήσεις.

Επίσης, το χειμώνα η παρουσία μικρών παγοκρυστάλλων στα στρώματα αέρα κατά τη διάρκεια της νύχτας (που πέφτουν στην επιφάνεια της γης ως πάχνη) προκαλούν κακή ορατότητα.

Βέβαια από πλευράς αντικειμένων κάθε εποχή έχει τα καλά της.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με το τελευταίο του Ηλία, κάθε εποχή έχει τα καλά της. Ο ουρανός αλλάζει συνεχώς δίνοντας της ευκαιρία να δούμε διαφορετικά πράγματα από μήνα σε μήνα και μην ξεχνάμε και τα αντικείμενα όπως οι πλανήτες, οι κομήτες, οι βροχές διατόνων που είναι μοιρασμένα κάθε μήνα του χρόνου.

 

Ο χειμώνας είναι δύσκολος, πρέπει να είσαι κατάλληλα ντυμένος, θέλει περισσότερη υπομονή με τις κακές καιρικές συνθήκες αλλά προσωπικά είναι η αγαπημένη μου εποχή για παρατήρηση.

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλοκαίρι η θερμότητα δεν είναι πιο σημαντικός ανασταλτικός παράγοντας από ότι το κρύο το χειμώνα; (εννοώ ως προς την ποιότητα των παρατηρήσεων;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης