Jump to content

Dob 8 ή Skywatcher 130/900


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! O:)

Ποιο τηλεσκοπιο απο τα Dob 8 κα Skywatcher 130/900 θεωρειτε καλυτερη επιλογη για εναν αρχαριο?

Το Skywatcher 130/900 φαινεται καπως πιο κομψο και εχει ισημερινη βαση που ειναι απαραιτητη για καποιον που θελει να ασχοληθει με αστροφωτογραφιση. Ομως συνεχεια ακουω οτι το Dob 8 ειναι η καλυτερη επιλογη για πρωτο τηλεσκοπιο. Εχου παντως την ιδια τιμη (~350 Ε)

 

Ποιο απο τα δυο μου προτεινετε?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

προσωπικα προτεινω το οκταιντσο θα δεις πολλα περισσοτερα και να ξερεις οτι ακομα και το αλλο να παρεις εαν θελεις αστροφωτογραφηση πολυ δυσκολα θα χρησιμοποιησεις την στηριξη με την οποια ερχεται....

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε μου το sky-watcer 130/900 ειναι ενα καταπληκτικο τηλεσκοπειο. το εχω απο το 2004 κ πραγματικα μπορω να πω με σιγουρια οτι ειναι οτι πιο ανθεκτικο εχω δοκιμασει. φυσικα εχω αλαξει την στιριξη γιατι οπως ειπε κ ο μιχαλης απο πανω, σε καμια περιπτωση δεν θα μπορεσεις να ασχοληθεις με την αστροφωτογραφια. πρακτικα ειναι αχρηστη για τετοιο λογο. οποτε βαζεις στην ζυγαρια τις ιντσες, 5ιντο η 8ιντσο. (κ με τα ιδια χρηματα) :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε από τα δύο που αναφέρεις αβλεπί το dobsonian! Η ισημερινή "βάση" του Skywatcher 130/900 είναι της πλάκας και δεν κάνει ούτε για οπτική παρατήρηση θα αγγίζεις τον εστιαστή και θα κινείται για κανένα μισάωρο όσο για αστροφωτογράφιση αυτό αποτελεί ανέκδοτο...

Η ελάχιστη αποδεκτή βάση γι αυτό το τηλεσκόπιο είναι η EQ3-2 που είναι και η μικρότερη ισημερινή βάση που είναι παραπάνω από απλό παιχνίδι.

Όσο για το κομψό μην πέφτεις θύμα του μάρκετινγκ το τηλεσκόπιο το αγοράζεις για να κοιτάς μέσα από αυτό και όχι για να φαίνεται ωραίο στο σαλόνι σου. Όχι στο Skywatcher 130/900 εκτός και αν ταυτόχονα πάρεις την EQ3-2 ή καλύτερη βάση αλλά τότε καλό είναι να σκεφτείς τηλεσκόπιο 6" τουλάχιστον.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαρτάται τι είδους παρατήρηση θέλεις να κάνεις... Το dob γενικώς κερδίζει λόγω διπλάσιου ανοίγματος (4 φορές περισσότερο φως). Ωστόσο το ED ευνοημένο και από το μικρό του άνοιγμα θα δίνει πιο ευχάριστα είδωλα στο μάτι επηρεαζόμενο λιγότερο από την ατμοσφαιρική διαταραχή (seeing). Νομίζω για γενικη χρήση καλύτερο είναι το dob. Αν πας σε ED 5-6" το συζητάμε αλλά το κόστος είναι υπερπολλαπλάσιο από το dob.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση. Συνήθως θα βλέπω από ουρανούς με λίγη ή μέτρια φωτορύπανση. Επίσης, θα ήθελα να δω όσα περισσότερα μπορώ, δε θέλω να εστιάσω σε κάποιο συγκεκριμένο τομέα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης