Jump to content

Μυωπία και Laser


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ακουσει οτι το επομενο τευχος του S&T εχει 15-σελιδο αρθρο για το θεμα. Το δικο μου τευχος ηδη εχει αργησει περιπου μια εβδομαδα αλλιως θα σου εστελνα και ενα σκαν απο το αρθρο.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάφορες τέτοιες ανησυχίες έχω και εγώ και λέω... τόσους αιώνες φοράω τα γυαλιά, ας πεθάνω μαζί τους (μήπως πρέπει να αγοράσω έναν οικολογικό σκελετό γυαλιών για να λοιώσω μαζί τους;)

 

Αντε να βγει το τεύχος Σεπτεμβρίου να δούμε τι λέει.

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως εγώ χρησιμοποιώ φακούς επαφής, ευτυχώς έχω μόνο μυωπία, και μπορώ να πω ότι παρατηρώ μια χαρά :). Δεν έχω το πρόβλημα του βάλε-βγάλε τα γιαλιά 8).

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα είναι ο αστιγματισμός.

 

Εκτός από την επέμβαση υπάρχει και άλλος τρόπος διορθώσεως όπως οι ειδικοί αστιγματικοί φακοί της Televue.

 

Ο κίνδυνος, κατά την άποψή μου, δεν έγκειται στην μείωση της φωτοευαισθησίας του ματιού, η οποια εξαρτάται κυρίως από την κατάσταση του αμφιβλιστροειδούς στο πίσω μέρος του οφθαλμού, όσο στην αστοχία της επεμβάσεως και στην εμφάνιση διαθλαστικών προβλημάτων όπως haze.

 

Φιλικώτατα,

 

Angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mas exei erthei edw to Sky and Telescope tou Septemvriou kai eida to sxetiko arthro, einai poly endiaferon. Einai sigoura xrisimo gia opoion exei provlima kai endiaferetai gia mia epemvasi. Epipleon omws leei kai gia ton katallilo typo gyaliwn pou tha veltiwsoun tis dynatotites gia tin paratirisi.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοι φιλοι,

 

Χθες ελαβα το νεο τευχος του S&T (δυο εβδομαδες αργα σε σχεση με αλλα τευχη) και ειδα το συγκεκριμενο αρθρο (ακομα να το διαβασω).

 

Αν καποιος φιλος "καιγεται" να το δει, μπορω να το σκαναρω.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλησπέρα σέ όλους

Να επεκτείνω την ερώτηση του φίλου nikfoe.

Το τεύχος του S&T αναφέρει κάτι και για την πρεσβυωπία?

Ξέρετε τι μπελάς είναι να είσαι μύωπας και πρεσβύωπας μαζί (Εγώ είμαι αυτός ):cry:

Βάλε τα μυωπικά για να δείς κάτι στον ουρανό, βγάλε τα και βάλε τα πρεσβυωπικά για να ρυθμίσεις κάτι στο τηλεσκόπιο , ξαναγβάλε τα για να δείς μέσα από το προσοφθάλμιο (εκεί δέν χρειάζονται ούτε τα μέν ούτε τα δε),περισσότερη ώρα κάνεις να αλλάζεις γυαλιά από το να παρατηρείς(εντάξει είναι λίγο υπερβολή) :?

Αντώνη (aristarchus) άν βρείς κάτι στο S & T ειδοποίησε σε παρακαλώ

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης