Jump to content

Εξορμηση στον Αγιον Ορος Πελοποννησου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηλια,

 

Τωρα βλεπεις γιατι δεν ειδες και εμενα αναμεσα στην παρεα. Ο καιρος ειναι πολυ ευνοικος απο αποψε και μετα ... αν γνωριζα οτι θα ειχα παρεα αποψε, θα εβαζα μπρος για τον Παρνωνα.

 

Σιγουρα ομως θα την κανω Δευτερα η Τριτη για κατι προεστοιμασιες περι τον Περσειδων την Πεμπτη/Παρασκευη. Σκεφτομαι και για μια εξορμηση στον Παρνασσο και τα 2000+ μετρα.

 

Λυπαμαι που ο καιρος δεν ηταν καλυτερος για ολους μας. Ισως τον Σεπτεμβρη να ειναι ποιο ευνοικος.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΑΝΤΩΝΗ ΟΝΤΟΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΚΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΗΜΕΡΑ ΚΥΡΙΑΚΗ ΟΜΩΣ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΗ ΕΠΑΝΩ ΕΧΟΥΝ ΦΟΒΕΡΟ ΟΥΡΑΝΟ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟ .ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΟΙ .. ΕΓΩ ΛΕΩ ΓΙΑ 2,3,4 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ, ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ .. ΑΝΤΩΝΗ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΟΞΑΔΕΡΦΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ :cry: ΚΥΡΙΟΙ ΤΑ ΛΕΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ...ΑΝΤΩΝΗ ΕΧΕΙΣ ΒΡΕΙ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΜΕ ΤΑ DARK NEBULA ΑΝ ΝΑΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΤΩΝ ΒΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΣΤΡΟΧΑΡΤΗΣ ΜΕ ΤΑ DARK . CU

 

DARK DARK SKY BY DARK NEBULA

:D [DARK DARK SKY BY DARK NEBULA

http://www.spartastronomy.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τακη,

 

Περι τον καταλογο για τα σκοτεινα νεφελωματα, ριξε μια ματια στους συνδεσμους που περιγραφω εδω: http://www.perseus.gr/Astro-DSO-Dark-Nebulae.htm ... θα βρεις οτι χρειαζεσε.

 

Κριμα για τον Παρνωνα αυτη τη φορα ... εγω θα κανω κατι απο Δευτερα και για την υπολοιπη την εβδομαδα μεταξυ Παρνωνα και Παρνασσο. Οι προβλεψεις καιρου ειναι τελειες για Πεμπτη/Παρασκευη και τη βροχη διατωντων.

 

Καλοριζικη η ψηφιακη μηχανη !!!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΠΡΩΤΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΤΡΕΜΕΙ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ..ΣΚΕΦΤΕΣΕ ΓΙΑ ΠΑΡΝΩΝΑ ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΝΑ ΑΝΕΒΕΝΑΜΕ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΟΝΟΗΜΕΡΟ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΣΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΝΕΒΩ :D :D

:D [DARK DARK SKY BY DARK NEBULA

http://www.spartastronomy.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κρίμα ρε παιδιά γιατί ήταν κάτι που το περιμέναμε όλοι με λαχτάρα, άσχετα αν τελικά δεν μπόρεσα ν'ανέβω. Πέρα από τη συννεφιά έβρεξε κιόλας; Ας είναι τουλάχιστον οι αδειούχοι ή όσοι δεν δεσμεύονται να παρατηρήσουν και να αστροφωτογραφήσουν (αγαπητέ Αντώνη Aristarchus) απόψε και τις επόμενες νύχτες.Η παρέα Ηλία δυνατή έ; Εύχομαι τις επόμενες φορές να έχουμε καθαρούς ουρανούς.

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, πρόλαβες την ερώτηση που θα σου έκανα σε σχέση με την απουσία σου από το βουνό.

 

Είναι ευκαιρία να κανονιστεί αστροβραδυά την άλλη Παρασκευή για τις Περσείδες, αλλά πρέπει να συμφωνηθεί τόπος συνάντησης.

Στον Παρνασσό έχεις υπόψη σου τοποθεσία?

Πάντως εγώ δε μπορώ να φύγω Πέμπτη και προτιμώ κάπου κοντά.

Και ο Κιθαιρώνας δεν είναι άσχημη λύση. Ξέρω, υπάρχει φωτορύπανση αλλά σίγουρα θα είναι καλύτερα από την Αθήνα!

Όσο για το Σεπτέμβρη ξεχάστε το γιατί έχουμε το συνέδριο στο Ευγενίδειο.

 

Νίκο, γεια χαρά και ελπίζω σύντομα να βρεθούμε για παρατήρηση.

Πάνω έβρεξε, αλλά λίγο. Πολύ εκνευριστικό ήταν το ότι ο καιρός ανοιγόκλεινε σπάζοντάς μας τα νεύρα.

Έφαγα μεγάλη φρίκη!!! :shock: :x :evil:

Π.χ. την Παρασκευή μόλις νύχτωσε ο καιρός άνοιξε εντελώς για λίγο, κατόπιν έκλεισε (απειλητική συννεφιά, αστραπές και έντονη οσμή βροχής) και τελικά όταν κατέβηκα στον Άγιο Πέτρο άνοιξε, ενώ πάνω όχι!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια,

 

Εμαθα οτι κτιζουν ενα νεο χονιοδρομιακο κεντρο σε περιπου 2100 μετρα ... εχω δει και κατι φωτογραφιες απο την αμεση περιοχη και φαινεται υπεροχα οσον αφορα σκοταδι και φυσικη ομορφια.

 

Η εβδομαδα απο Δευτερα ειναι πολυ καλη λογω καιρου και σεληνης ... δεν πρεπει να παει χαμενη με τιποτα και ιδιαιτερα με τους Περσειδες την Πεμπτη/Παρασκευη.

 

Ο στοχος μου ειναι ναι επιβεβαιωσω το σημειο για την φωτογραφηση των Περσειδων οσο νωριτερα μπορω και ο λογος για εξορμηση σε Παρνωνα/Παρνασσο απο αυριο (; ).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σελήνη ακόμη και την Παρασκευή θα δύσει λίγο πριν τις 12:00 τα μεσάνυχτα, οπότε έχουμε αρκετές ώρες για παρατήρηση βαθύ ουρανού.

'Αλλωστε, οι περισσότερες και πιο εντυπωσιακές Περσείδες φαίνονται μετά τις 04:00.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οι δύο τολμηροί που ανέβηκαν μόνοι τους από Τετάρτη

:D :D

 

Ηλια ηταν τρομερη εμπειρια!!Την συστηνω ανεπιφυλακτα!!Χαχα.

 

Στα σοβαρα τωρα,ειμασταν τυχεροι κ καναμε πολυ καλη παρατηρηση την Τεταρτη κ την Πεμπτη (ειχε πολυ καλο ουρανο κ κλιματικες συνθηκες).Την Παρασκευη δυστυχως δεν μας εκανε το χατηρι αλλα η κορυφαια βραδια ηταν η χθεσινη (του Σαββατου) οπου μετα την βροχη κ την ομιχλη ο ουρανος ανοιξε κ μας χαρισε αλλη μια υπεροχη βραδια παρατηρησης (με πολυ υγρασια βεβαια)!!

 

Παντως αυτο που εχω να πω ειναι πως η παρεα του Παρνωνα ηταν καταπληκτικη,περασαμε τελεια κ θα το θυμομαστε για καιρο.Βρηκαμε τους γνωστους μας απο περυσι,καναμε νεους φιλους κ πραγματικα ακομα κ στις αντιξοες συνθηκες που βρεθηκαμε περασαμε υπεροχα!! :wink:

 

Κ επειδη εμεις δεν θα ξαναπαμε τον Σεπτεμβρη δινουμε ραντεβου ξανα στο συνεδριο κ του χρονου ξανα στον Παρνωνα!!! :D :D

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι αλήθεια ότι ακόμη δεν έφυγα η παρέα μου λείπει πολύ!

Επίσης και ο υπέροχος ουρανός! :cry:

Στις αστροπαρατηρήσεις μας δημιουργείται μια μοναδική φιλική ατμόσφαιρα που είναι απίστευτη και μόνο όσοι το ζήσατε μπορείτε να καταλάβετε τι εννοώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο που να αρχισω και που να τελειωσω!!!

 

Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον κυριο Μιχαλη ο οποιος ηταν ο σωτηρας του Παρνωνα διοτι ειχαμε ενα μεγαλο προβλημα με το αμαξι δεν ηξερα αν θα γυρναγαμε Πατρα αλλα ας ειναι καλα ο ''γιατρος'' μας επιδιορθωσε το αμαξι επιτοπου,εξω ακριβως απο τις σκηνες κ ηρθαμε χθες χωρις κανενα προβλημα!!!Τον ευχαριστω πολυ!!

 

Καταπληκτικος ανθρωπος .-

 

Μου λειπει η παρεα του Παρνωνα απιστευτα ατομα,απιστευτες προσωπικοτητες!

 

Αρχιζουμε:

 

Νικος , Παναγιωτης, Βαγγελης, Κυριακη, Αγγελος, Αρης, Μαρθα, Αντωνης, Νικος-Σωτηρης, Λεωνιδας, οικογενεια dark nebula, Νικος (ο μαγειρας!!), Γιωργος, Θανασης, Στεφανος, κ. Μιχαλης !!! , Νικος Κ., Γιωργος Π., Ηλιας, Γιαννης, Αννα, οι μαθηματικοι της παρεας φιλοι του giorgosgr, Χριστινα, Στελλα

και μερικοι ακομη φιλοι που δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη.

 

Επισης ενα σημαντικο προσωπο ο κ. Κωστας απο το καταφυγιο.....

 

Απο αντικειμενα που παρατηρησαμε,τι να πρωτοαναφερω,ασε να μη στεναχωρησω αυτους που δεν ηταν εκει.

 

Αρκετος κ ομορφος εξοπλισμος,αξιομνημονευτα αντικειμενα παρατηρησης!!

 

Στεναχωριεμαι παρα πολυ που γραφω για αυτα που θυμαμαι.

 

Η καθε στιγμη στο βουνο με τοσους πολλους ανθρωπους ειναι μοναδικη,και χαιρομαι που ειχα την ευκαιρεια να το ζησω αυτο.

 

Εγραψα παρα πολλα που δεν εχουν σχεση με το τι πηγαμε να κανουμε εκει,αλλα αυτα ειναι που μενουν περισσοτερο τολμω να πω.

 

Περιμενω λοιπον να ερθει ολη η παρεα,να αρχισουμε να λεμε για τις εμπειριες μας και τοτε θα αρχισω να αναφερω συγκεκριμενα πραγματα,διοτι αν αρχισω να λεω για το τι μου εμεινε απο την Τεταρτη μεχρι τη

Κυριακη που φυγαμε,θα γραφω ωρες ατελειωτες!!!

 

Ευτυχως θα ξαναβρεθουμε παλι στο συνεδριο τον Σεπτεμβρη!! :D

 

Σιγα-σιγα θα ανεβουν και φωτογραφιες για να εχουμε να θυμομαστε!!

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο,

πραγματικά ήταν υπέροχα και έχω την αίσθηση οτι οι εξορμήσεις γίνονται όλο και καλύτερες καθώς υπάρχει ζεστό κλίμα μεταξύ της μεγάλης παρέας που δημιουργείται. Ελπίζουμε να καταφέρουμε να πάμε και τον Σεπτέμβριο, το ΣαββατοΚύριακο 2-3-4 του μηνός που προηγείται του συνεδρίου.

Οσο για φωτογραφίες, έχω αρκετές και έχω στείλει μήνυμα στον administrator για να μου πεί που να τις ανεβάσω καθώς δεν θέλω να τις ρίξω χύμα μέσα στις "Διάφορες". Αν μπορείς να επικοινωνήσεις με τον Αντρέα και να μου στείλετε ένα private mail για να μου πείτε πού να τις ανεβάσω.

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγγελε,

 

Αν δεν κανω λαθος, ο Ανδρεας απουσιαζει στην Ισπανια για μια εβδομαδα. Απλα λιγη υπομονη ... ευχομαι να τα πουμε αυριο και με αλλες φωτογραφιες απο τον Παρνωνα! :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Συγνωμη για την καθυστερηση αλλα ανεβασαμε καποιες φωτογραφιες απο το Παρνωνα στο site μας, www.orionas.gr στις φωτογραφιες εκδηλωσεων,θα ανεβουν και εδω βεβαια αλλα ας το κανω αυριο καλυτερα γιατι ειναι ηδη αργα τωρα...

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης