Jump to content

Μεταπτυχιακο στην αστροφυσικη απο ''τεχνολογικη'' σχολη?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φορουμ!

 

Σπουδάζω τηλεπικοινωνιες σε ΑΕΙ και σε μερικους μήνες παίρνω το πτυχίο μου!

Παρόλα αυτα απο πιτσιρικά με προσέλκυε η φυσική και κυρίως ο χώρος της αστροφυσικης...και βλέπω πλέον οτι τελικά με αυτο τον τομέα θα ήθελα να ασχοληθω.....το ζητούμενο είναι τι επιλογές έχω να συνεχίσω τις σπουδες μου σε μεταπτυχιακό επίπεδο από αυτή τη σχολή που είμαι σε κάποια του εξωτερικού πιθανότατα στον τομέα της αστρονομίας και της αστροφυσικής? Υπάρχει περίπτωση να γίνω δεκτός απο κάποιο σοβαρό πανεπιστημιο του εξωτερικού απο τη στιγμή που δεν είμια απόφοιτος φυσικού ή μαθηματικού? Ή θα πρέπει να καταφύγω στη λύση του bachelor degree in astronomy?

Πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να δαπανήσω άλλα 3 τουλάχιστον χρόνια σπουδων στον τομέα της φυσικής και μάλιστα χωρις να μπορω να εργάζομαι παράλληλα για να βγάζω τα έξοδα μου...?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω ότι είναι πολύ δύσκολο να κάνεις μεταπτυχιακό στην αστρονομία ή την αστροφυσική χωρίς να έχεις Bachelor (Β.Sc.) στην Φυσική ή τα μαθηματικά. Τουλάχιστον για το εξωτερικό είναι αδύνατο, γιατί να γίνεις δεκτός πρέπει να έχεις βιογραφικό, συστατικές όπου θα προσδιορίζουν αν μπορείς να κάνεις για αυτή την θέση. Για την Ελλάδα δεν ξέρω την διαδικασία όσο του εξωτερικού.

 

Αν θες να ρωτήσεις οτιδήποτε άλλο ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε. :D

 

Σκέψου το καλά αν θέλεις να προχωρήσεις. :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα, σε πρώτη φάση θα σου έλεγα να ψάξεις κάποιο μεταπτυχιακό αστρονομίας που να είναι κοντά στις γνώσεις και το αντικείμενο σου.

 

Δες τι παίζει στην ESA για παράδειγμα. Οι τηλεπικοινωνίες δεν είναι καθόλου άσχετες με το χώρο του διαστήματος, των κεραιών, της παρατηρησιακής αστρονομίας (ραδιοαστρονομίας κλπ). Ψάξτο.. σίγουρα υπάρχουν μεταπτυχιακά στα οποία μπορείς να ανταπεξέλθεις καλύτερα από ένα φυσικό ή ένα μαθηματικό. (είμαι τελειόφοιτος φυσικής και δεν έχω κάνει κανένα μάθημα για επικοινωνίες, κεραίες, μετάδοση κυμάτων (πρακτικά) κλπ, έχουμε μόνο κάποια επιλογής που δεν τα επέλεξα (είμαι στην κατεύθυνση της θεωρητικής φυσικής) )

 

 

υ.γ.

Τώρα αν ενδιαφέρεσαι για θεωρητικές σπουδές πάνω στην αστροφυσική, μάλλον δεν το γλιτώνεις το bachelor, με την έννοια ότι πρέπει να αποκτήσεις πιο "θεωρητικό υπόβαθρο", στη φυσική και τα μαθηματικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Τηλέμαχο. :D

 

Όντως, κάτι το οποίο παραμέλησα να αναφέρω, οι Τηλεπικοινωνίες είναι πολύ πιο κοντά στον τομέα της Διαστημικής και θα μπορούσες να κάνεις εκεί κάποιο μεταπτυχιακό στην Ευρώπη ή την Αμερική. :D

 

Τώρα αν θέλεις να ασχοληθείς με τον τομέα της Αστροφυσικής ή της Κοσμολογίας εκεί χρειάζεται να κάνεις Bachelor σε ένα από τα δύο τμήματα που ανέφερα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν να σας ευχαριστησω και τους 2 για το ενδιαφέρον και τις απάντησεις σας καθως και για την εναλλακτικη που μου δωσατε και που δεν την ειχα σκεφτει ιδιαιτερα...οσον αφορα δηλαδη τις τηλεπικοινωνιες σε καποιο σχετικο με την αστρονομια αντικειμενο...

 

Πέρα απο αυτό γνωριζετε αν υπάρχει στο εξωτερικο πάντα δυνατοτητα αποκτησης bachelor με part time σπουδες?

 

Και εξηγούμαι: Αν βρω μια δουλεια στις τηλεπικοινωνιες σε χωρα του εξωτερικου μπορω ταυτοχρονα να σπουδαζω παρακολουθωντας καποια μαθηματα απογευματινες ωρες? Ωστε σε καποιο ευλογο χρονικο διαστημα να αποκτησω ενα πτυχίο αστροφυσικής ή για την ακριβεια φυσικης με ειδικευση σε αστροφυσικη αστρονομια?

 

Γιατι από οσο γνωριζω η παρακολουθηση κρίνεται απαραίτητη στα πανεπιστημια του εξωτερικου και με πρωινη εργασια δε θα μπορω να παρακολουθω αν δεν υπαρχει τετοιο προγραμμα...

 

Η αλήθεια ειναι ότι θα μπορουσα ακολουθωντας κάποια βιβλιογραφία φυσικού τμήματος με πρόγραμμα και αρκετη μελέτη να αποκτήσω αρκετες γνώσεις πανω στα θέματα που με ενδιαφέρουν απο μόνος μου....απο την αλλη η ακαδημαικη γνωση και δυνατοτητα ερευνας ειναι κατι σημαντικο....και απο τη στιγμη που θα μελετησω και θα αφιερωσω ωρες γιατι να μην αποκτησω και ενα bachelor ή και master αργοτερα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε ...

 

Δεν έχω πραγματικά ιδέα εάν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στην ίδια την αστρονομία μετά από τις τηλεπικοινωνίες αλλά ξέρω μία κοπέλα από το γεωλογικό που κάνει μεταπτυχιακό σε κάποιο τομέα της αστρονομίας.

 

Σαν ειδικός στις τηλεπικοινωνίες ίσως μπορείς να ασχοληθείς με τον τομέα της Ράδιο Αστρονομίας που φαντάζομαι ότι έχει αρκετό ενδιαφέρων για εσένα.

 

Γνωρίζω προσωπικά τον κ. Μουσά Ξενοφώντα αναπληρωτή καθηγητή στο Ε.Κ.Π.Α. ο οποίος απασχολείτε με την Ηλιακή Ραδιοαστρονομία, επίσης ξέρω ότι στις Θερμοπύλες είναι στημένο το ραδιοτηλεσκόπιο ARTEMIS IV το οποίο είναι ένα ηλιακό ραδιοτηλεσκόπιο ( http://web.cc.uoa.gr/~artemis/ ) από το οποίο παράγονται μερικά από τα ποιο αξιοζήλευτα δεδομένα στον πλανήτη αυτή την στιγμή.

 

Νομίζω ότι δεν έχεις τίποτε να χάσεις με το να του κάνεις ένα τηλέφωνο (αρχικά) και να κλήσεις ένα ραντεβού στο γραφείο του να τα πείτε και από κοντά.

 

Εάν θέλεις στείλε ΠΜ για να σε φέρω αν είναι σε επαφή και από εκεί και πέρα κανονίζεις μόνος σου.

 

Καθαρούς Ουρανούς

Ι.Δ.Στρίκης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ: Μόλις μίλησα στο τηλ. με τον κο Μουσά και είναι αρκετά χαρούμενος για την απόφασή σου να κάνεις μεταπτυχιακό και λέει ότι έχεις μεγάλες πιθανότητες να σε πάρουν στο Ε.Κ.Π.Α. και θα ήθελε να μιλήσετε και από κοντά
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω ακούσει κάποιο τέτοιο πρόγραμμα δυστυχώς.

 

Όταν λες αστροφυσική τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου; Αστροφυσικός μπορεί να είναι κάποιος που κάνει παρατηρήσεις σε αστεροσκοπεία, και επίσης κάποιος που κάνει θεωρητική δουλειά (π.χ. simulations) στη φυσική πλάσματος. Πρέπει να δεις που περίπου θέλεις να κινηθείς. Αν θελήσεις να κάνεις κάτι παραπλήσιο με την πρώτη επιλογή, η σωστή επιλογή ενός master ή/και ενός διδακτορικού μπορεί να σε οδηγήσει σε μια καλή δουλειά πάνω στο αντικείμενο άμεσα. Αν θέλεις να κάνεις κάτι σχετικό με τη "θεωρητική" επιλογή, μάλλον θα πρέπει να επιλέξεις ένα bachelor (ακόμα καιστην Ελλάδα) έχοντας υπόψη σου φυσικά ότι μετά θα χρειαστείς και master/phd.

 

 

Θα επέμενα πάντως στην πρόταση μου και θα σου πρότεινα (αν θες να κερδίσεις χρόνο) να διαβάσεις, να ρωτήσεις καθηγητές κλπ σχετικά με το τι μπορείς να κάνεις πάνω στην ειδικότητα σου (με εφαρμογή στην αστρονομία πάντα) για να πάρεις ιδέες.

Νομίζω ότι η πιο σωστή κίνηση είναι αυτή, γιατί ξαναλέω, έχεις το υπόβαθρο, υπάρχουν πολλές εφαρμογές, μέλλον και χρηματοδότηση..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ: Μόλις μίλησα στο τηλ. με τον κο Μουσά και είναι αρκετά χαρούμενος για την απόφασή σου να κάνεις μεταπτυχιακό και λέει ότι έχεις μεγάλες πιθανότητες να σε πάρουν στο Ε.Κ.Π.Α. και θα ήθελε να μιλήσετε και από κοντά

 

Άμεσες επεμβάσεις "Ο ΙΑΚΩΒΟΣ".... :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Τηλέμαχε ...

 

Είμαι σβέλτος καθώς είναι κάτι που θα ήθελα και εγώ να κάνω στην ζωή μου αλλά δυστυχώς ούτε το μυαλό είχα τότε για διάβασμα (όταν έπρεπε γιατί τώρα τα καταπίνω σχεδόν τα βιβλία σχετικά με την Ηλιακή φυσική) και επιπλέον οι σπουδές μου είναι στην φωτογραφία και μάλιστα σε δημόσιο ΙΕΚ κάτι που είναι απαγορευτικό για μετέπειτα σπουδές στην ίδια την αστρονομία ή έστω μία ειδίκευση στην "Επαγγελματική Αστροφωτογραφία" ...

 

Επιπλέον αφού μπορούμε να κρατήσουμε κάποιους από τους φοιτητές μας στην Ελλάδα γιατί να μην το κάνουμε παρά να τους στείλουμε αμέσως εξωτερικό (ρητορική εν μέρη η ερώτηση αλλά πραγματικά υπάρχουν καλές ευκαιρίες και στην Ελλάδα και στεναχωριέμαι όταν βλέπω να φεύγουν άτομα από την χώρα τους).

 

Καθαρούς Ουρανούς

Ι.Δ.Στρίκης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλαρακο καλυτερα να το κοιταξεις μονος σου το θεμα με τα πανεπιστημια και αν μπορεις με το πτυχιο σου να παρακολουθησεις το μεταπτυχιακο που θες..

επειδη αυτη την περιοδο ψαχνω και εγω μεταπτυχιακα στο εξωτερικο σου δινω 2 λινκ παρακατω για να παρεις μια ιδεα..

εχε υποψιν σου ομως οτι οι σπουδες στο εξωτερικο ειδικοτερα στην αμερικη ειναι λιγο ακριβες (υπολογισε περιπου 25.000 δολλαρια το χρονο τα διδακτρα, εκτος αν βρεις υποτροφια )

επισης η αμερικη εχει και την εξης ιδιαιτεροτητα...αν βγαλεις βιζα για να σπουδασεις εκει δεν σε αφηνουν να δουλεψεις οσο σπουδαζεις..και εννοω για νομιμη δουλεια.

παντως προγραμματα part- time υπαρχουν σε πολλα πανεπιστημια εξω.

 

http://www.gradschools.com/search-programs/all-programs/astronomy-and-astrophysics/masters

 

http://www.hotcoursesabroad.com/

celestron nexstar 4se

celestron ultima barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν λες αστροφυσική τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου; Αστροφυσικός μπορεί να είναι κάποιος που κάνει παρατηρήσεις σε αστεροσκοπεία, και επίσης κάποιος που κάνει θεωρητική δουλειά (π.χ. simulations) στη φυσική πλάσματος.

 

Μια μικρή παρατηρηση:

 

η 'θεωρητική' δουλειά που αναφερθηκε δε σημαινει οτι εχει μαθηματικα, γεωμετριες οπως για το θεωρητικο φυσικο.

Κωδικες και αριθμητικη δουλεια ειναι (numerical για να μη παρεξηγηθω απο τους αγγλομαθεις :-))!!

 

@centaurus

Με λιγα λογια για να το κανεις πρεπει λιγο πολυ να σου αρεσει να προγραμματιζεις (quite a lot).

 

ΓΚΟΥΝΤ ΛΑΚ!!

 

 

ΥΓ: Κανε αιτησεις στα πανεπιστημια που σε ενδιαφερουν και θα δεις αν τους κανεις απο τα offer που θα παρεις. Περιμενω να μας ερθεις με νεο θρεντ ''σε ποιο απο τα παρακατω πανεπιστημια να παω??''΄ ;-)

φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν να σας ευχαριστησω και τους 2 για το ενδιαφέρον και τις απάντησεις σας καθως και για την εναλλακτικη που μου δωσατε και που δεν την ειχα σκεφτει ιδιαιτερα...οσον αφορα δηλαδη τις τηλεπικοινωνιες σε καποιο σχετικο με την αστρονομια αντικειμενο...

 

Πέρα απο αυτό γνωριζετε αν υπάρχει στο εξωτερικο πάντα δυνατοτητα αποκτησης bachelor με part time σπουδες?

 

Και εξηγούμαι: Αν βρω μια δουλεια στις τηλεπικοινωνιες σε χωρα του εξωτερικου μπορω ταυτοχρονα να σπουδαζω παρακολουθωντας καποια μαθηματα απογευματινες ωρες? Ωστε σε καποιο ευλογο χρονικο διαστημα να αποκτησω ενα πτυχίο αστροφυσικής ή για την ακριβεια φυσικης με ειδικευση σε αστροφυσικη αστρονομια?

 

Γιατι από οσο γνωριζω η παρακολουθηση κρίνεται απαραίτητη στα πανεπιστημια του εξωτερικου και με πρωινη εργασια δε θα μπορω να παρακολουθω αν δεν υπαρχει τετοιο προγραμμα...

 

Η αλήθεια ειναι ότι θα μπορουσα ακολουθωντας κάποια βιβλιογραφία φυσικού τμήματος με πρόγραμμα και αρκετη μελέτη να αποκτήσω αρκετες γνώσεις πανω στα θέματα που με ενδιαφέρουν απο μόνος μου....απο την αλλη η ακαδημαικη γνωση και δυνατοτητα ερευνας ειναι κατι σημαντικο....και απο τη στιγμη που θα μελετησω και θα αφιερωσω ωρες γιατι να μην αποκτησω και ενα bachelor ή και master αργοτερα?

 

Χμμμ, κοίταξε, το εξωτερικό είναι μια μεγάλη απόφαση και θα πρέπει να ζυγιάσεις όλες τις παραμέτρους. Όπως σωστά αναφέρθηκε παραπάνω σε χώρες εκτός ΕΕ δεν μπορείς να δουλέψεις εκτός πανεπιστήμιου όταν σπουδάζεις.Τουλάχιστον για Αμερική και Καναδά που γνωρίζω.Το πιο σημαντικό από όλα είναι το οικονομικό μέρος. Για να φύγεις στο εξωτερικό πρέπει να έχεις υπόψιν σου ότι η ενοικίαση σπιτιού, τα έξοδα ακόμα και τα tuitions είναι καθαρά δικό σου κομμάτι στα περισσότερα πανεπιστήμια.

Aν και τα πανεπιστήμια δίνουν κάποια οικονομική βοήθεια σε master national students, σε international students δεν δίνουν .Χρειάζεται να βρεις fundings από ιδιωτικό ή δημόσιο οργανισμό για να σου πληρώσουν ένα κομμάτι των σπουδών σου. Μόνο για Ph.D δίνουν.Ταπεινή μου άποψη είναι ότι πρώτα εξάντλησε όλες τις ευκαιρίες της Ελλάδας και τι μπορείς να κάνεις και μετά κοίταξε για Ευρωπαικά προγράμματα και μεταπτυχιακά. Είναι οικονομικά ασύμφορο να κάνεις 2ο Bachelor στο εξωτερικό, ίδιως στην Αμερική ή τον Καναδά.

Για Bachelor υπάρχουν part-time και full-time jobs αλλά μόνο εντός πανεπιστήμιου και μόνο για την πληρωμή μέρους των σπουδών σου.

 

Τώρα για ΕΕ δεν γνωρίζω τόσο καλά την διαδικασία και τις προυποθέσεις.

 

Αυτά. :D

 

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι..Καλή συνέχεια.. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επισης στο αμερικα υπαρχουν state universities που απ οτι ξερω δεν πληρωνεις εκει.

παντως ψαξου για καμια υποτροφια κτλ.

αν μιλαμε για πρωτοκλασσατα πανεπιστημια ειναι πολυ δυσκολο να καλυπτουν ολα τα εξοδα αλλα κανε μια προσπαθεια.

 

ταπεινη μου αποψη ,αν και δεν ανηκω στον χωρο των θεωρητικων μαθηματικων φυσικης κτλ ειναι οτι ειναι ασυμφορο να κοιταξεις σε πανεπιστημια του εξωτερικου μεγαλα.

παλεψε το στην ελλαδα ισως με κατακτηριες να πετυχεις προπτυχιακες σπουδες σε καποιο τμημα μαθηματικων η φυσικης και σε δυο χρονια να εχεις ενα δευτερο πτυχιο.

βεβαια θελει πολυ υπομονη και πολυ χρονο στον οποιο ισως δεν θα μπορεσει να δουλεψεις.

επισης για καλο και για κακο ψαξε στο εξωτερικο.

το λεω απο προσωπικη πειρα:στην ελλαδα το διπλωμα του μετσοβιου δεν το αναγνωριζουν σαν μεταπτυχιακο εδω (παρολο που ειναι πενταετης ο κυκλος σπουδων) ενω καποια πανεπιστημια στο εξωτερικο σου δινουν θεση διδακτορικου φοιτητη κατευθειαν μολις τελειωσεις τα προπτυχιακα στην ελλαδα και κανεις αιτηση εκει.καποιες φορες στην ελλαδα ειμαστε και λιγο αδικοι με τους επιστημονες που βγαζουμε.

 

ψαξτο και εντος και εκτος ελλαδας.

καλη επιτυχια :cheesy:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ CentaurusA,

 

Και πρακτικά και θεωρητικά αυτό που θέλεις γίνεται. Δηλαδή, υπάρχουν πανεπιστήμια που δέχονται για μεταπτυχιακές σπουδές φοιτητές με το δικό σου υπόβαθρο, αλλά και για σένα είναι εφικτό να φτάσεις μακριά με το υπόβαθρο που έχεις. Η αλήθεια είναι πως η διαδρομή που διάλεξες δεν είναι η πλέον συνηθισμένη. Ανεξάρτητα από αυτό όμως πρέπει να εξετάσεις τις απαιτήσεις των μεταπτυχιακών στα πανεπιστήμια, σε μερικά τμήματα ζητούν ρητά πτυχίο φυσικής, σε άλλα όμως υπάρχει ευελιξία, αυτό θα το δεις για κάθε πανεπιστήμιο ξεχωριστά, και φυσικά ανάλογα με το βαθμό πτυχίου σου, συστατικές επιστολές και εν γένει βιογραφικό θα δεις σε ποια πανεπιστήμια αξίζει τον κόπο να στείλεις αίτηση -μπορείς να βρεις στο διαδίκτυο τις κατατάξεις πολλών σχολών ανάλογα με το επίπεδο σπουδών, έρευνας, οπότε τελικά θα κάνεις μια αντιστοίχηση. Φυσικά όταν καταλήξεις σε κάτι καλό είναι να επικοινωνήσεις με κάποιο από τους καθηγητές τις σχολής σου ή κάποιον αστρονόμο -ο κ. Μουσάς θα σου δώσει πολύτιμες συμβουλές. Όσον αφορά τα αμερικάνικα πανεπιστήμια, τα περισσότερα ζητούν πρώτα τις εξετάσεις GRE (γενικές και θεματικές ανάλογα με την σχολή), οπότε πρέπει να προγραμματίσεις σχεδόν ένα χρόνο πριν την όποια κίνηση. Τα δίδακτρα εν γένει τα πληρώνεις, το ποσό ποικίλλει από χώρα σε χώρα, αλλά είναι εφικτό να βρεις κάποια χρηματοδότηση μέσω υποτροφιών, ή εκτελώντας βοηθητικό διδακτικό ή ερευνητικό έργο. Η άποψή μου είναι να μην κινηθείς σε ένα δεύτερο προπτυχιακό πτυχίο αστρονομίας, γιατί έχοντας το πρώτο πτυχίο ήδη σε ένα σοβαρό μεταπτυχιακό με αντίστοιχη δουλειά είσαι σε θέση να καλύψεις την ύλη συντομότερα.

 

Υποθέτω ότι έχεις από τη σχολή σου εμπειρία από κεραίες και ανάλυση σήματος, οπότε ο τομέας της ραδιοαστρονομίας μάλλον σου ταιριάζει, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, ενώ ένα βήμα σε πιο θεωρητικά θέματα μπορεί να μην είναι τόσο εύκολο.

 

Κατά συνέπεια, δοκίμασε να δεις ορισμένα μεταπτυχιακά προγράμματα πανεπιστημίων και να επικοινωνήσεις με άτομα που είναι στο χώρο.

 

Καλή επιτυχία,

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε θεωρητικό επίπεδο έχω ήδη καλύψει ύλη 7 μαθηματων που αφορουν κωδικες,επεξεργασια σηματος και κεραιες...ασυρματες επικοινωνιες και τα συναφη...και θα παρω και αλλα 2 τοσο για βελτιωση βαθμου όσο και για να διευρυνω τις γνωσεις μου...γενικοτερα ειναι ενα θεμα που μου αρεσει αρκετα...ηδη βρηκα καποια μεταπτυχιακα στις δορυφορικες επικοινωνιες σε πανεπιστημια του εξωτερικου.

 

Οσον αφορα τωρα στην επιλογη μεταξυ εξωτερικου ή ελλαδας στην ευρωπη τα διδακτρα ειναι σχετικα καλα στο μεταπτυχιακο επιπεδο για πολιτες της ευρωπαικης ενωσης και αν μαλιστα το μεταπτυχιακο εχει διαρκεια 1 ετους τοτε ουσιαστικα με μια καλη δουλεια στην ιδια τη χωρα αργοτερα κανεις αμεσα αποσβεση...Με ενδιαφερει κυριως για εξωτερικο ωστε να δουλεψω αμεσα μετα με ενα σχετικα καλο μισθο και να αποκτησω προυπηρεσια και αν το αποφασισω καποτε να γυρισω...είχα σκεφτει την επιλογη να κανω μεταπτυχιακο εδω και ταυτοχρονα να μπω και στο φυσικο με κατατακτηριες....αλλα ακουγοντας παρα πολλα απο μεταπτυχιακους ολοι ανεξαιρετως με συμβουλεψαν να φυγω στο εξωτερικο σε καποιο καλο πανεπιστημιο της αγγλιας των σκανδιναβικων χωρων ή και της ολλανδιας με τη λογικη οτι σε αυτες τις χωρες οι σπουδες και η συνεργασια με τους καθηγητες κυμαινεται σε υψηλα επιπεδα...

 

Αυτο το εξαμηνο θα εχω και 2 μαθηματακια στο φυσικο τα οποια θα παρω ως ελευθερα και θα μπορεσω να μιλησω και με περισσοτερα ατομα του χωρου απο κοντα....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε θεωρητικό επίπεδο έχω ήδη καλύψει ύλη 7 μαθηματων που αφορουν κωδικες,επεξεργασια σηματος και κεραιες...ασυρματες επικοινωνιες και τα συναφη...και θα παρω και αλλα 2 τοσο για βελτιωση βαθμου όσο και για να διευρυνω τις γνωσεις μου...γενικοτερα ειναι ενα θεμα που μου αρεσει αρκετα...ηδη βρηκα καποια μεταπτυχιακα στις δορυφορικες επικοινωνιες σε πανεπιστημια του εξωτερικου.

 

Οσον αφορα τωρα στην επιλογη μεταξυ εξωτερικου ή ελλαδας στην ευρωπη τα διδακτρα ειναι σχετικα καλα στο μεταπτυχιακο επιπεδο για πολιτες της ευρωπαικης ενωσης και αν μαλιστα το μεταπτυχιακο εχει διαρκεια 1 ετους τοτε ουσιαστικα με μια καλη δουλεια στην ιδια τη χωρα αργοτερα κανεις αμεσα αποσβεση...Με ενδιαφερει κυριως για εξωτερικο ωστε να δουλεψω αμεσα μετα με ενα σχετικα καλο μισθο και να αποκτησω προυπηρεσια και αν το αποφασισω καποτε να γυρισω...είχα σκεφτει την επιλογη να κανω μεταπτυχιακο εδω και ταυτοχρονα να μπω και στο φυσικο με κατατακτηριες....αλλα ακουγοντας παρα πολλα απο μεταπτυχιακους ολοι ανεξαιρετως με συμβουλεψαν να φυγω στο εξωτερικο σε καποιο καλο πανεπιστημιο της αγγλιας των σκανδιναβικων χωρων ή και της ολλανδιας με τη λογικη οτι σε αυτες τις χωρες οι σπουδες και η συνεργασια με τους καθηγητες κυμαινεται σε υψηλα επιπεδα...

 

Αυτο το εξαμηνο θα εχω και 2 μαθηματακια στο φυσικο τα οποια θα παρω ως ελευθερα και θα μπορεσω να μιλησω και με περισσοτερα ατομα του χωρου απο κοντα....

 

Για εμένα αγαπητέ, πήρες την πιο σωστή απόφαση. :D

 

Στην Ολλανδία, την Αγγλία και τις Σκανδιναβικές χώρες υπάρχουν πολύ καλά πανεπιστήμια για να αποκτήσεις ένα καλό υπόβαθρο.Εκτός αυτού ανήκουν στην ΕΕ οπότε δεν χρειάζεται να βγάλεις visa και έχεις το δικαίωμα να δουλέψεις. Εύχομαι ειλικρινά να πετύχεις σε αυτό που διάλεξες και να προοδεύσεις. =D>

 

 

Υ.Γ. Κάποιος αναφέρθκε για τα state universities στην Αμερική. Τονίζω ότι πολλά από αυτά τα πανεπιστήμια δεν έχουν χρηματοδοτήσεις και είναι ελάχιστα αυτά που προσφέρουν καλή οικονομική βοήθεια (και για bachelor και για master).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@ bellatrix Η βοήθεια σου ηταν πολυτιμη καθως και των υπολοιπων παιδιων του φορουμ που συμμετειχαν ωστε να σκεφτω αυτην την εναλλακτικη κατευθυνση.. :D

 

Μια ερωτηση ακομα μονο: Ειναι προτιμοτερο να κυνηγησω μεταπτυχιακα διαρκειας 1 ετους full time και κατευθειαν για δουλεια? Ή να ακολουθησω ενα part time μεταπτυχιακο και ταυτοχρονα εργασια ωστε να εχω αποκτησει με το περας του μεταπτυχιακου μια πιο πρακτικη γνωση και προυπηρεσια 2,3 ετων??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε μιλας για δουλεια λες και την εχεις ετοιμη ή καποιος σου εχει εγγυηθει οτι θα βρεις...

αν ειναι βασικη προυποθεση για να βγεις εξω να δουλευεις ταυτοχρονα τοτε πρωτα πρεπει να ξεκινησεις το ψαξιμο της δουλειας και μετα του πανεπιστημιου...

μεταπτυχιακο βρισκεις ευκολα (ειδικα οταν το πληρωνεις :) ), δουλεια ειναι δυσκολο να βρεις..

celestron nexstar 4se

celestron ultima barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε δουλεια δεν εχω ετοιμη ουτε εδω ουτε στο εξωτερικο...ελαχιστοι πιστευω εχουν....και ακομα δεν εχω κατασταλαξει ουτε σε ποια χωρα θα παω οταν ερθει η ωρα ουτε αν θα ειναι full-time ή part time το μεταπτυχιακο...ευελπιστω με το πτυχιο απο τις τηλεπικοινωνιες με καλο βαθμο και μια εξειδικευση σε πρακτικα θεματα να μπορω να καλυπτω ενα μερος των εξοδων μου σε μια απασχοληση....παντως απο δω περισσοτερες ευκαιριες λογικα θα εχει....ειδικα σε αυτον τον τομεα.

 

Εγω ρωτησα απλα για το αν αξιζει ενα full time vs ένα part time μεταπτυχιακο με ταυτοχρονη εργασια για αποκτηση εμπειριας, προυπηρεσιας και πρακτικης εφαρμογης των οσων θα μαθαινω παραλληλα....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ρωτησα απλα για το αν αξιζει ενα full time vs ένα part time μεταπτυχιακο με ταυτοχρονη εργασια για αποκτηση εμπειριας, προυπηρεσιας και πρακτικης εφαρμογης των οσων θα μαθαινω παραλληλα.

 

Δύσκολη ερώτηση και δεν νομίζω ότι μπορεί να απαντηθεί γενικά, εξαρτάται από τί δουλειά θα κάνεις, πόσο χρόνο θα χρειάζεται να αφιερώνεις, πόσο κοντά θα είναι στο αντικείμενό σου. Αυτά θα μπορέσεις να τα απαντήσεις στην πορεία αφού έχεις κάποιες χειροπιαστές προσφορές.

 

Όσον αφορά τα state universities στις ΗΠΑ, επιβεβαιώνω ότι ζητούν δίδακτρα τα οποία εν γένει είναι χαμηλότερα από τα ιδιωτικά και έχουν προνόμια για τους πολίτες της συγκεκριμένης πολιτείας.

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις αυτή τη στιγμή είναι να δεις τα μεταπτυχιακά στα πανεπιστήμια της Ελλάδας και να μιλήσεις με άτομα που τα ξέρουν από πρώτο χέρι, και να δεις τις ιστοσελίδες των πανεπιστημιών του εξωτερικού (ψάξε για admissions - graduate courses), εκεί θα σου λυθούν οι περισσότερες απορίες, και αν χρειαστείς κάτι παραπάνω εδώ είμαστε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης