Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, ονομάζομε Χρήστος και κατάγομε από Σέρρες… το επάγγελμα μου είναι ελαιοχρωματιστής. Στης 30/1/2011 και ενώ βρισκόμουνα πάνω σε στέγη δημοτικού σχολείου σχεδόν επίπεδη πήγε το μάτι μου σε ένα αντικείμενο που δεν είχα ξαναδεί, από περιέργεια πλησίασα και το έπιασα στο χέρι μου κοίταξα και το σημείο εκείνο και είχε 4 κεραμίδια σπασμένα, αμέσως πέρασε από το μυαλό μου πως ενδέχεται να είναι ένας μετεωρίτης. Υποψιαζόμενος άρχισα να ψάχνω και τριγύρω μήπως και βρω κι άλλο, και αρκετά μέτρα πιο πέρα βρήκα ένα κομμάτι σαν ελαφρόπετρα πάλι ανάμεσα σε σπασμένα κεραμίδια. Υποθέτω πως έχω δυο πολύτιμα κομμάτια που δεν ανήκουνε στον δικό μας πλανήτη. http://www.youtube.com/watch?v=tvVBv7-ghRU

1.jpg.4e1d8678603559aca19649fb5aa6e5dc.jpg

2.jpg.fe1fe10d0488ebb4641858b4e1a734bf.jpg

3.jpg.5ea16dba0b74bc9b780cfc8774819bd6.jpg

4.jpg.4518529aa8f081f37866d97f6fd691cf.jpg

5.jpg.026559ee80ce6168a8dc9a8e05919579.jpg

6.jpg.ee9d025a7fbf3db9b628def66d3b1f0a.jpg

7.jpg.caaf1cfbc28e95404cf33fb6f0e9178c.jpg

8.jpg.1620078d16d22744b2895e82d876c01a.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. Αν και δεν έχω σπουδάσει γεωλογία μου μοιάζουν ασβεστολιθικά πετρώματα. Λίγο υδροχλωρικό οξύ ( το χρησιμοποιούμε στο σπίτι) αν ρίξεις σε μία άκρη του πετρώματος είναι αξιόπιστη δοκιμή. Αν παρατηρήσεις βρασμό τότε είναι ασβεστόλιθος. Το πέτρωμα με τις πολλές οπές μου θυμίζει τραβερτίνη. Θα βράσει με το υδροχλωρικό οξύ. Επίσης τα άσπρα στίγματα μήπως είναι κοχυλάκια ή κελύφη; Τότε είναι σίγουρα ασβεστολιθος. Κάποιος ειδικότερος μπορεί να σου πεί πιό πολλά.
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα 3c273 ούτε και εγώ έχω γνώσης, με συγκρίσεις που έχω κάνη με φωτογραφίες που βρήκα στο internet μοιάζουνε πάρα πολύ… αλλά θα ακολουθήσω το πείραμα που ανάφερες, τη ακριβός συμπεριφορά πρέπει να έχει ένα πέτρωμα που να προέρχεται από το διάστημα στο υδροχλωρικό οξύ? Πάντως ευχαριστώ για της παρατηρήσεις
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. Αν και δεν έχω σπουδάσει γεωλογία μου μοιάζουν ασβεστολιθικά πετρώματα. Λίγο υδροχλωρικό οξύ ( το χρησιμοποιούμε στο σπίτι) αν ρίξεις σε μία άκρη του πετρώματος είναι αξιόπιστη δοκιμή. Αν παρατηρήσεις βρασμό τότε είναι ασβεστόλιθος. Το πέτρωμα με τις πολλές οπές μου θυμίζει τραβερτίνη. Θα βράσει με το υδροχλωρικό οξύ. Επίσης τα άσπρα στίγματα μήπως είναι κοχυλάκια ή κελύφη; Τότε είναι σίγουρα ασβεστολιθος. Κάποιος ειδικότερος μπορεί να σου πεί πιό πολλά.

 

Μάλλον ηφαιστειακά είναι. Αυτό με τις οπές ίσως είναι κίσσηρις.

Τα λευκά στίγματα στο άλλο είναι πιθανότατα κάποιες συνήθεις (συνηθέστατες) εξαλλοιώσεις.

Βέβαια οι γεωλόγοι εδώ έχουν τον πρώτο λόγο.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σέβομαι την γνώμη σας, εσείς ξέρεται πολλά περισσότερα… η απογοητεύσει είναι ζωγραφισμένη στο πρόσωπο μου γιατί πίστεψα πως κρατούσα στα χέρια μου 2 κομμάτια που δεν ανήκουνε στον δικό μας πλανήτη
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο κι εμείς εδώ, δυο τρία άτομα, απλά γνώμη εκφέραμε, όπως κι εσύ.

Το σωστό είναι να πάρεις τη γνώμη ενός ειδικού, πχ γεωλόγου, πριν σχηματίσεις τελική άποψη (και πριν το δημοσιοποιήσεις) για το αν βρήκες μετεωρίτες ή όχι.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα έχεις δίκιο vtsamis… από τον ενθουσιασμό μου μέχρι και στο youtube το έβαλα και μάλλον θα πρέπει να το αφαιρέσω ε?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έπεσαν αυτά από τον ουρανό δεν θα έσπαγαν απλώς μερικά κεραμίδια. Μάλλον από την αυλή έπεσαν, κατά την διάρκεια πετροπολέμου, βανδαλισμού ή παιδικής- εφηβικής χονδροκομμένης πλάκας.

Δεν έχουν σημάδια τήξης όπως αναμένεται από την ανάπτυξη υψηλών θερμοκρασιών. Το ανοικτόχρωμο δεν μοιάζει με ελαφρόπετρα. Φαίνεται ως ιζηματογενές, ασβεστόλιθος, τα μαλακά τμήματα του οποίου έχουν διαβρωθεί από ρευστά στοιχεία (νερό- αέρα).

Και εγώ δεν είμαι ειδικός, έχουμε όμως τον Γεωλόγο Άρη, Mars1980, στην παρέα μας.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δεν έχω ιδέα απο γεωλογία,απλά σκέφτηκα ότι αν ήταν μετεωρίτες αυτά τα 2, με τέτοιο μέγεθος..Δεν θα υπήρχε το σχολείο.. :mrgreen:
Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο όταν επιδράσεις με το υδροχλωρικό οξύ σε πέτρωμα που δεν είν αι ασβεστολιθικό απλά βρέχεται. Όταν είναι ασβεστολιθικό (ή γενικά περιέχει ανθακικό ασβέστιο) θα παρατηρήσεις βρασμό. Κάνε το πείραμα με κιμωλία ή μάρμαρο (όχι του σπιτιού γιατί δε σε βλέπω καλά από την νοικοκυρά).
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδία σας ευχαριστώ πολύ για της παρατηρήσει σας, το πείραμα θα το εφαρμόσω αύριο με το υδροχλωρικό οξύ γιατί οπός διαπίστωσα μας τελείωσε… και φυσικά στα πετρώματα και όχι στο μάρμαρα του σπιτιού…. Γιατί αν το εφαρμόσω στο μάρμαρο βλέπω τους υποτιθέμενους κατά τι γνώμη σας μετεωρίτες να μου έρχονται στο κεφάλι….. άσε καλύτερα. [-X Τα νεότερα μου αύριο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είμαι ειδικός, αλλά επειδή είμαι συλλέκτης πετρωμάτων, απολιθωμάτων κ.λπ, έχω ρωτήσει κατά καιρούς γεωλόγους. Τα σκουρόχρωμα "μυρίζουν" λάβα ηφαιστειακή και τα ανοιχτόχρωμα με τις οπές "μυρίζουν" Θάλασσα και άνεμο!

 

1271020846_.jpg.b5193fbe9505979c7554cd5001fdb469.jpg

διαβρωμένη πέτρα από αέρα

 

.jpg.202944a8a17cb7fe0f76179c7f26f717.jpg

θαλασσινές πέτρες

 

1142729.jpg.2e4b9462cf040e12c57bc0ee28201c3d.jpg

ηφαιστειακές πέτρες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο μιά και wereniki έβαλε κάποια γηινα πετρώματα να σου επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες μετεωριτών. Οι μετεωρίτες είναι στερεά σώματα εξωγήινης προέλευσης υπολείματα μεγαλύτερων αστρικών σωμάτων που αποσυντέθηκαν. Από το σύνολο των μετεωριτών που έχουν βρεθεί 60 στους 100 αποτελούνται από πυριτικές ενώσεις (λιθομετεωρίτες), 35 από κράμα σιδήρου νικελίου (σιδηρομετεωρίτες) και 5 από ίσο ποσοστό πυριτικών ενώσεων και σιδήρου (λιθοσιδηρομετεωρίτες). Οι μετεωρίτες που περιέχουν σίδηρο μαγνητίζονται, ένα χαρακτηριστικό που βοηθά στην αναγνώρισητους που δεν είναι απλή διαδιακσία. Ανεξαρτήτως του αποτελέσματος μην απογοητεύσαι. Σε κάποιες αλλες συζητήσεις νιώσαμε και εμείς την ίδια απογοήτευση.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13548

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13533

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13109&postdays=0&postorder=asc&start=15

 

 

Αν υποθέσουμε ότι το εύρημα σου είναι στην πριοχή των Σερρών τότε πιθανότατα να σχετίζεται με ιζηματογενές πέτρωμα ή και ηφαιστειακό ακόμη που είπε ο Βαγγέλης (γεωτεκτονική ζώνη της Ροδόπης).

Αν όμως σου αρέσει το διάστημα μπορείς εύκολα να το βιώσεις ασχολούμενος με την αστρονομία ξοδεύοντας λίγα έως ελάχιστα χρήματα (κιάλια απλοι χάρτες ουρανού για αρχή).

123.thumb.jpg.675f0d64359f45a7362be1d8265718aa.jpg

122.thumb.jpg.50d973f26059ccc3de79be272182bbcc.jpg

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης