Jump to content

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ WEBCAM - ΠΡΟΒΛΗΜΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τροποποιήσει μια philips spc880 σε LX και επιπλέον έχω τοποθετήσει peltier cooling στον αισθητήρα ccd. Η κάμερα έχει τοποθετηθεί σε νέο κουτί στο οποίο μπορώ να προσαρμόζω διάφορους φακούς. Το πρόβλημα είναι ότι εμφανίζεται κατά τη φωτογράφηση της σελήνης ένα μπλε "φωτοστέφανο" επάνω και δεξιά. Το ίδιο συμβαίνει και σε λειτουργία LX όπου τα άστρα φαίνονται σαν κομήτες με μπλε ουρά. Παραθέτω δύο βιντεάκια για να δείτε τί εννοώ. Η σελήνη τραβήχτηκε με φακό SLR 29mm προσαρμοσμένο στην κάμερα, ενώ ο ωρίωνας με φακό cctv 8mm.

Αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι μήπως δεν είναι ευθυγραμισμένος ο ccd αισθητήρας με τον φακό που κάθε φορά προσαρμόζω (δηλαδή δεν είναι κάθετος στον κύριο άξονα του φακού).

Θα ήθελα τη γνώμη σας παρακαλώ.

orion.rar

moon.rar

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισως σωστα υποθετεις

Τυπωσε αυτο που σου εστειλα και προσπαθησε να εστιασεις μετα στο κεντρο.

Η κεντρικη γραμμη δηλ. να χωριζει την foto που θα βγαλεις , στη μεση.

Προσπαθησε να εισαι καθετα στην Α4 ,και συγκρινε τις γραμμες στα ακρα της φωτο αριστερα -δεξια για διαφορες στην εστιαση και αν αυξανεται το ανοιγμα των γραμμων.

Αυτο θα σου πει που ειναι το λαθος και ισως αν προσθεσεις κατι στο σημειο εκεινο να το φερεις στα ισα του.

καλη επιτυχια

scale45.thumb.jpg.7f82bd4c68a92a7777a9a05f0e1ece99.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο αν βαλεις τη καμερα απευθειας στο , καλα ευθυγραμμισμενο,τηλεσκοπιο σου κανει τα ιδια ;

 

Στο πρωτο καρε του Ωριονα τα αστρα φαινονται καλα , εκτος απο αυτα στις ακρες του πεδιου .

Η αποσταση της μοντουρας για τους φακους , ειναι στη σωστη αποσταση απο το εστιακο επιπεδο του αισθητηρα ;

Μπορεις να μας δειξεις και καποια φωτο ,με αφεστιασμενα αστερια ;

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά για τις υποδείξεις. Θα σας ενημερώσω μόλις κάνω τις δοκιμές. Αλέξανδρε θα προσπαθήσω απόψε να σου στείλω φωτο με αφεστιασμενα αστέρια.
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διόρθωσα μία οφθαλμοφανή κλίση που είχε ο αντάπτορας του φακού και στη συνέχεια φωτογράφησα το σχέδιο που μου έστειλε ο Δημήτρης. Το αποτέλεσμα είναι αυτό που ακολουθεί. Δεν βλέπω κάποια σημαντική παραμόρφωση. Πάντως το βράδυ που δοκίμασα στο νυχτερινό ουρανό, μου φάνηκε ότι το πρόβλημα διορθώθηκε. Θα δοκιμάσω και σελήνη που ήταν πιο έντονο το πρόβλημα και βλέπουμε. Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.

T-SCALE0000.jpeg.ef96029d2250d95c64f577d579d3f103.jpeg

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης