Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και για και χαρα σε ολους τους φιλους.Ειμαι ο Στρατος απ'τη θερμη θεσ/νικης και νεο μελος στη παρεα σας.Εχω ξεκινησει εδω και πολυ καιρο το διαβασμα περί τηλεσκοπίων(η αληθεια ειναι οτι αν δω βιβλιο πεφτω με τα μουτρα που λενε)τα βασικα τα εμαθα τα εμπεδωσα, και πολυ αργοτερα απεκτησα ενα BRESSER 70mmkαι ενα CELESTRON LCM 114 με ρομποτικη βαση την ιδια μερα. Τωρα αν εκανα καλη επιλογη η οχι εσεις ξερετε καλυτερα απο μενα.υπηρχαν και φθηνοτερες λυσεις σε κατοπτρικα και σε αρκετα μεγαλυτερες διαμετρους θα μου πειτε ,αλλα το μικρουλι LCM 114 μου εκανε κλικ!Θελω να πιστευω πως θα εχω μια βοηθεια απο καποιο φιλο αν θα χρειαστει,γιατι νιωθω σα τον αρχαριο σερφερ αναμεσα σε float masters. =javascript:emoticon('=D>')D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλοσηλθες Στρατο , υπαρχουν οι εξης παγιδες -

Λογο του οτι εισαι καινουργιος στο σπορ.. με τα τηλεσκοπια που πηρες παιζει και αυτο που θα δεις να μην σαρεσει, δηλαδη να μην κολησεις με το αθλημα, οπως σε πολλους εχει συμβει λογο απο διαφορους λογους οπως διαμετρο, αστροφωτογραφιες κτλ κτλ

 

Φυσικα σου ευχομαι να σου αρεσει η Αστρονομια, καταρχην ο ουρανος που εισαι εκει ποσα mag ειναι ? αν εισαι ενα 5ρη πιστευω να δεις καποια πραγματα με το 114 σου αρκετα εντυπωσιακα !

Τωρα εγω στην θεση σου θα επαιρνα οχι αυτο που ειναι πιο ομορφο , αλλα αυτο που μαζευει.. ποιο πολυ φως... δηλαδη σιγουρα η επιλογη μου θα ηταν ενα dob 8ιντσο. Τα λεφτα σχεδον τα ιδια με τα ειδη υπαρχων τηλεσκοπια σου , αλλα η εικονα εντελως διαφορετικη σε δραματικα επιπεδα..

 

Ολοι μας κανουμε λαθη, αλλα σιγα σιγα διαβαζουμε, ενημερωνομαστε, διαλεγουμε, και αγοραζουμε αστρονομικο εξοπλισμο συμφωνα με τα κριτηρια μαε και τις απαιτησεις μας.

 

με το 114 θα δεις πολλα ομορφα πραγματακια, αρκει να εχεις σκοτεινο ουρανο !

 

Οτι θελεις εδω ειμαστε :cheesy:

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Στράτο καλημέρα,

 

Από ότι βλέπω μένεις στην Θέρμη. Θα σου προτείνω να επισκεφθείς τον Όμιλο Φίλων Αστρονομίας. Σήμερα το απόγευμα, όπως και κάθε Τετάρτη απόγευμα κατά τις 7:00μμ μαζευόμαστε, παρακολουθούμε ντοκιμαντέρ και μετά συζητάμε διάφορα θέματα και λύνουμε απορίες μας.

 

Ακόμη κάθε Σάββατο κατά τις 6:00 πραγματοποιούνται σεμινάρια με πολύ ενδιαφέροντα αστρονομικά θέματα. Τέλος, μπορείς να συμμετέχεις και στις εξορμήσεις του ομίλου για παρατήρηση, οι οποίες διοργανώνονται αρκετά συχνά.

 

Είμαι και εγώ μέλος του ομίλου και έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα από πολύ έμπειρα μέλη.

 

Η διεύθυνση είναι Αλεξανδρείας 113 (περιοχή Μαρτίου) Θεσσαλονίκη τηλ./fax: 2310 423133.

 

http://www.ofa.gr/

 

 

 

 

Φιλικά Δημήτρης

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολοι μας κανουμε λαθη, αλλα σιγα σιγα διαβαζουμε, ενημερωνομαστε, διαλεγουμε, και αγοραζουμε αστρονομικο εξοπλισμο συμφωνα με τα κριτηρια μαε και τις απαιτησεις μας.

Μην τον απογοητεύουμε.Ολοι χρειαζόμαστε από ένα μικρό δεύτερο τηλεσκόπιο.Ξέρεις πόσο ζηλεύω όλους όσους έχουν ένα τέτοιο μικρό που το βγάζουν σε μια στιγμή έξω στο μπαλκόνι?

 

 

με το 114 θα δεις πολλα ομορφα πραγματακια, αρκει να εχεις σκοτεινο ουρανο !
Καλός μας ήρθες φίλε Στράτο.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν τον απογοητευουμε ισα ισα που θα ηταν χαρα μας να μεινει στην ασχολια της αστρονομιας, απλα υπαρχει μια μαστιγα στο χομπυ και δυστυχως την πατσνε παρα πολλα παιδια , η κοινη παγιδα της αστρφωτογραφιας (δηλαδη αυτα που βλεπουν νομιζουν οτι θα τα δουν ετσι ακριβως !) και η μικρη διαμετρος ενος τηλεσκοπιου) λιγο φως λιγο ενδιαφερον, το τηλεσκοπιο ειναι θεμα γουστου και προτιμισεως καθαρα! Μπορει ο φιλος μας να μεινει με το 114 για ολοκληρη ζωη!

Αλλα αν του αρεσει αυτο που θα βλεπει μεσα απο αυτο και (κοληση) δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να μην αναβαθμιστη!

 

Συμφωνω απολυτα για ενα μικρο τηλεσκοπιο... απολυτο εξυπηρετικο.. ποσες φορες μετανιωσα που εδωσα το μικρο διοπτρικο μου.... (αντε τωρα να βγαλω την eq5 και το 150 μαζι με τα συμπρακαλα του πανω στην ταρατσα :-k ) Ειναι γνωστο οτι οι πιο σοφες λεξεις του Τerence ηταν εκει που ελεγε - το μικρο τηλεσκοπιο ειναι και το πιο χρησιμο!!!

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σας ευχαριστω ολους θερμα για το καλωσορισμα :lol: javascript:emoticon(':lol:')

 

νομιζω πως αν αγαπας αυτο που κανεις ειτε εχεις το 114 ειτε εχεις διαμετρο σαν τους πυργους εξατμισεως της πτολεμαιδας το ιδιο ειναι.

φιλε dimitri V τοθελω πολυ να ερθω και να γινω μελος ,αν και νομιζω πως πρεπει να με προτεινουν 2 μελη,να γνωριστουμε κιολας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Στράτο καλημέρα,

 

Φυσικά δεν είναι απαραίτητο να σε προτείνει κανείς για να γίνεις μέλος του ΟΦΑ.

 

Όπως σου έγραψα και παραπάνω κάθε Τετάρτη απόγευμα μαζευόμαστε μετά τις 7:00 για προβολή ντοκιμαντέρ και συζήτηση.

 

Σήμερα το απόγευμα στις 6:00 υπάρχει σεμινάριο 2 ωρών περίπου με θέμα "Σμήνη, νεφελώματα, γαλαξίες, αντικείμενα Messier". Δεν είμαι σίγουρος για τον θα καταφέρω να πάω. Παρ' όλα αυτά είναι σίγουρα πολύ ενδιαφέροντα αυτά που παρουσιάζονται εκεί και σίγουρα θα σε δεχθούν με χαρά όλοι.

 

Φιλικά,

 

Δημήτρης Βαλιάνος

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης