Jump to content

παρουσιαση σε σχολειο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι στην ευχαριστη θεση να κανω κατι που ηθελα εδω και παρα πολυ καιρο \:D/

 

μια πολυ καλη μου φιλη διδασκει σε δημοτικο σχολειο της περιοχης μου και συζητησαμε το ενδεχομενο παρουσιασης του θεματος "διαστημα" στα παιδακια της ταξης της (4η δημοτικου, 10 ετων).

 

το σχολειο διαθετει τον απαραιτητο εξοπλισμο οπως προτζεκτορα, υπολογιστες κτλ...

 

σκεφτομαι η παρουσιαση να αρχισει απο τον ηλιο μας, το ηλιακο συστημα με τους πλανητες του και τις τροχιες τους, τους αστεροειδεις, μετεωριτες κτλ...τον γαλαξια μας, και να φτασουμε στο σημειο οτι το συμπαν μας αποτελειται απο παρα μα παρα πολλους γαλαξιες :D

 

ολα αυτα απλα και κατανοητα για παιδακια αυτης της ηλικιας...

 

αν εχετε καποιες ιδεες ή υλικο θα ηθελα να τις μοιραστειτε...

 

θελω να γινει οσο το δυνατον καλυτερα...και να μαθουν επιτελους οτι τα αστερια που βλεπουμε στον ουρανο δεν "πεφτουν", οπως ακομα και σημερα ανθρωποι της ηλικιας μου πιστευουν :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα παιδία 10 ετών για να καταλάβουν και να μάθουν ξεκίνα με μυθολογία και σιγά σιγά να μπαίνεις στο θέμα μίλησε τους για τον Απόλλωνα τον Ερμή την Αφροδίτη κ.τ.λ. να το βλέπουν σαν παραμύθι. Γιατί ο ουρανός ο δικός μας βασίζετε στη μυθολογία.

Γεώργιος Ε. Μιχαήλ

ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ

ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΒΟΛΟΥ

www.astronomos.gr

http://amateur-skopelos-observer.blogspot.gr/

http://volnet.gr/home/index.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας εύκολος τρόπος να εξηγήσεις την κίνηση της Σελήνης γύρω από τη Γη και το πως φωτίζεται η κάθε μια είναι να βάλεις ένα παιδί να κρατάει μια μπάλα που παριστάνει τη Γη και ένα άλλο να γυρίζει γύρω του με μια δεύτερη μπάλα που παριστάνει τη Σελήνη. Αν η επίδειξη γίνει έξω στον Ήλιο θα έχουν και φυσικό φωτισμό.

 

Μην αγχωθείς να τους πεις πολύ βασικά πράγματα. Η ανιψιά μου που είναι 5 χρονών έμαθε από τη δασκάλα της στο νηπιαγωγείο για της μαύρες τρύπες :P Όχι ότι θα τα ξέρουν αυτά ή θα τα έχουν καταλάβει, αλλά δεν θα τα ακούν και για πρώτη φορά.

 

Αν βάλεις κάτι διαδραστικό, όπως ερωτήσεις, μην το τραβήξεις πολύ γιατί θα αρχίζουν και θα ξεσηκώνονται και δεν θα μπορούν να συγκεντρωθούν μετά.

 

Προσπάθησε να κρατάς τις πληροφορίες σε μικρές δόσεις για να τις θυμούνται.

 

Το καλύτερο θα είναι να μπορείς να τους δώσεις και κάποιες σημειώσεις για να πάρουν στο σπίτι ή κάτι αναμνηστικό (ξέρω είναι κόστος, αλλά πότε θα σου ξαναδοθεί η ευκαιρία; )

 

Για εμένα το σημαντικότερο είναι να καταλάβουν τη θέση τους μέσα στο σύμπαν, ότι δηλαδή η Γη είναι ένα τεράστιο διαστημόπλοιο.

Disclaimer: Είμαι Celestronάς τί να κάνω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=D>

Μπράβο. Αυτές είναι πολύ όμορφες προσπάθειες.

Βλέπω από τα παιδιά μου ότι όταν του δείξεις και αρχίσεις να τους εξηγείς μαγεύονται

Και πάλι μπράβο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

στενοχωρια :cry:

 

σημερα μιλησε η φιλη μου η δασκαλα με την διευθυντρια και δεν την αφηνει να πραγματοποιηθει η παρουσιαση επειδη δεν ειμαι παιδαγωγος...

 

κριμα κριμα κριμα... :evil: :? :cry: :cry:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και επειδη δεν εισαι παιδαγωγος τι σημαινει?

δηλαδη πρεπει να εισαι δασκαλος για να παρουσιασεις κατι που στο κατω κατω δεν ανηκει στο γνωστικο αντικειμενο του δασκαλου?

τι κολληματα ειναι αυτα ρε παιδια?δηλαδη ειναι τοσο κακο σε συννεονηση με την δασκαλα να πεις πεντε πραγματα λογω ενασχολησης με το αντικειμενο ?

ελεος...το 50% τον καθηγητων εχουν σοβαρα ψυχολογικα προβληματα και κολλαμε στην ιδιοτητα του παιδαγωγου!!!μου θυμιζει κατι σε ''οι διυλιζοντες τον κωνωπα και καταπινοντες την καμηλο ''

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης