Jump to content

σκονη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας! εχω το skywatcher maksutov eq1 90 mm και οταν καθαριζω το πρωτευον κατοπτρο μενει 1 κοκκος σκονης ο οποιος δε φευγει με τιποτα.δε μοιαζει με χαραγμα αρα μαλλον ειναι σκονη.Ισως ειναι απο τη μεσα μερια του σωληνα.Παντως δε δημιουργει προβλημα στη παρατηρηση.τι να κανω?

 

καθαρους ουρανους

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα τηλεσκόπια κλειστού σωλήνα όπως ένα mak πρέπει να ανοίγονται μόνο όταν έχει γίνει κάτι το εξαιρετικά στραβό ώστε να εισχωρήσει βρώμα στο εσωτερικό τους.

Από αυτά που γράφεις όμως υποπτεύομαι οτι δεν μιλάς για το πρωτεύον κάτοπτρο, αλλά για τον χοντρό διορθωτικό φακό του τηλεσκοπίου διότι αν μιλάμε για κάτοπτρο, δεν μπορείς να βλέπεις και τις δύο πλευρές του.

Προσπάθησε να προφυλάσεις τα οπτικά όσο το δυνατόν περισσότερο ώστε να τα καθαρίζεις όσο το δυνατόν σπανιότερα, καθώς μεγαλύτερη ζημιά γίνεται από τον καθαρισμό παρά από την χρήση τους.

Γνώμη μου: άσε την σκόνη να κάθεται στο εσωτερικό του διορθωτικού και μην πολυτρίβεις τα οπτικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια σας! εχω το skywatcher maksutov eq1 90 mm και οταν καθαριζω το πρωτευον κατοπτρο μενει 1 κοκκος σκονης ο οποιος δε φευγει με τιποτα.δε μοιαζει με χαραγμα αρα μαλλον ειναι σκονη.Ισως ειναι απο τη μεσα μερια του σωληνα.Παντως δε δημιουργει προβλημα στη παρατηρηση.τι να κανω?

καθαρους ουρανους

Με τι τρόπο και υγρά καθαρίζεις τα οπτικά;

Αυτό που λέει ο Άγγελος είναι η καλύτερη τακτική, όσο για τον ένα κόκκο σκόνης ούτε να το συζητάς -είναι πρακτικά ανύπαρκτος στην παρατήρηση.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά δεν καθαρίζω ποτέ τον φακό του Etx 125 παρά μόνο μέ αέρα και απαλό τρίχινο βουρτσάκι. Ποτέ δε χρησιμοποιώ πανί ή υγρό γιατί καταστρέφουν τις επιστρώσεις.

Μπορεί εμφανισιακά να μη μου αρέσει που ο φακός φαίνεται βρώμικος (κολλημένη σκόνη, κηλίδες κ.λ.π.) αλλά δεν υπάρχει καμία επίπτωση στην απόδοση του τηλεσκοπίου.

Ακόμη και τα ανοικτά Maksutov (που δεν έχουν φακό) πρέπει να καθαρίζονται κάθε χρόνο ή αραιότερα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω ολους!Δε χρησιμοποιω υγρα μονο 1 πανι.Σκεφτομουν 1 lens pen . Θα ακολουθησω τη συμβουλη σας? Ομως με ποιο τροπο καταστρεφονται οι επιστρωσεις απο τη χρηση πανιου?

καθαρους ουρανους

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης