Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφώνω απόλυτα με τα όσα λέει ο roryt. Μην το κουράζουμε με μαθηματικές αποδείξεις. (καλές είναι δε λέω) αλλά πολλές φορές ξεχνάμε παραμέτρους του δικού μας setup και προσπαθούμε να αποδείξουμε κάτι που ίσχύει κάτω από ιδανικές συνθήκες. Επίσης πολλές φορές η θεωρία απο τη πράξη διαφέρει πολύ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φτιαχνοντας το exposure calculator για την δική μου καμερα απο τις εξισώσεις του starizona η μεγαλύτερη έκθεση που πετυχαίνω εινα 1 λεπτο σε lum .Αν πάρω εκθέσεις του μισού λεπτου ...γιούχου έφαγα τον σκληρό σε μία νυχτα. ](*,) Ετσι λοιπόν βγάζω εκθέσεις 3-5 λεπτών και κάνω την δουλειά μου. :-note

(Το calculator το τεστάρισα με αυτο του starizona και μου βγάζει το ίδιο αποτέλεσμα.)

Η ανθρώπινη σκέψη αυτοσυνείδηση του σύμπαντος?

WE ARE ALL STARDUST...

http://kallias.wix.com/kiastrophotography

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η παραπάνω θεωρία μια χαρά τα λέει κατά τη γνώμη μου, είναι βασισμένη σε θεμελειώδεις εξισώσεις επεξεργασίας σήματος (δεν τις γνωρίζω σε βάθος αλλά τη γενική έννοια νομίζω μας την εξηγούν) και είναι ένα μαθηματικό (=ακριβές) μοντέλο υπολογισμού που λαμβάνει ρεαλιστικά υπόψη τις πραγματικές συνιστώσες (readout noise, shot noise), επομένως δεν πιστεύω πως εφαρμόζεται μόνο σε "ιδανικές καταστάσεις".

 

Είναι πολύ πιθανό οι χρόνο που επιλέγουμε "εμπειρικά" κάθε φορά (στην πόλη ή στο βουνό) να πέφτουν κοντά σε αυτές τις τιμές, οπότε και δεν "σπαταλάμε" χρόνο, μπορεί και όχι όμως. Το αν θα δούμε διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα δεν εξαρτάται μόνο από αυτό αλλά και από μια σειρά παραμέτρους οι οποίες δεν είναι εύκολο να κρατηθούν σταθερές (υγρασία, seeing, οδήγηση, επεξεργασία κλπ ακόμη και το ίδιο το θέμα).

 

Μόνο αν κρατήσουμε όλα τα υπόλοιπα σταθερά και αλλάξουμε μόνο το subexposure time μπορούμε να έχουμε ένα πιο ασφαλές συμπέρασμα, γι'αυτό Άγγελε περιμένουμε γρήγορα τη συνέχεια του πειράματος το ίδιο βράδυ με τις ίδιες συνθήκες και το ίδιο θέμα κλπ κλπ.

 

Όσο για το dithering, θα συμφωνήσω πως κανείς δεν έχει δικαιολογία να μην το εφαρμόζει μιας και δεν κοστίζει τίποτα (πέρα από μερικά δλ. επιπλέον ανά έκθεση) και βελτιώνει σημαντικά το τελικό S/N, χειρωνακτικό ή αυτόματο είναι must.

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και είναι ένα μαθηματικό (=ακριβές) μοντέλο υπολογισμού που λαμβάνει ρεαλιστικά υπόψη τις πραγματικές συνιστώσες (readout noise, shot noise), επομένως δεν πιστεύω πως εφαρμόζεται μόνο σε "ιδανικές καταστάσεις".

 

Αχ, ενας ρομαντικος που πιστευει στην απολυτοτητα των μαθηματικων μοντελων :lol:

Και απο ποτε το ΤΙ θα περιλαβεις στο μοντελο σου δεν ειναι αμφισβητισιμο ; Για να μην πω για το ιδιο το μοντελο;

 

Χωρις πλακα τωρα, δεν ειναι απολυτα αυτα τα πραγματα. Παρακολουθω πχ ενα αντιστοιχο εργαλειο που αναπτυσεται στο φορουμ του PixInsight, και τελικα εχουν περιλαβει μεσα τρια μοντελα στηριζομενα σε τρεις διαφορετικες γνωμες του πως πρεπει να υπολογιζεις το χρονο των subs. Προσωπικα μονο το τριτο μου "καθεται" καλα και συμφωνα με το τι βλεπω απο την πραξη. Εκει που τα πρωτα δυο μου λενε "που πας ρε Καραμηχαλε με 5 λεπτα εκθεση μεσα απο Καλλιθεα, εσυ πρεπει να τραβας με 40 δευτερολεπτα και λιγοτερο" :roll: :lol: ](*,) το τριτο τουλαχιστον μου βγαζει χρονο 3.5 λεπτα που ακουγεται λογικο.

 

Αυτα..... O:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει κάποιος οδηγός για το dithering;

 

Υ.Γ. Γιάννη τραβάς βρε θηρίο 3.5 λεπτά από καλλιθέα; Εγώ στο Περιστέρι αν τραβήξω πάνω από 60'' στο τέλος παίρνω FLATS !!! ](*,) ](*,) (Εντάξει υπερβολή.. για να καταλάβεις τη φωτορύπανση)

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με φιλτρα Γιαννη, παντα με φιλτρα. Κανενα IDAS πχ. Με narrowband παει και στα 10 λεπτα (και τωρα θα ορμησουν ολοι να με φανε οτι το τεστ πρεπει να ειναι χωρις φιλτρα :mrgreen: )

 

Το περισσοτερο που εχω τραβηξει L ειναι 2 λεπτα σε σκοτεινη νυχτα ](*,)

 

Για το dithering τι χρειαζεσαι ; εξαρταται απο το προγραμμα που χρησιμοποιεις και αν το υποστηριζει αυτοματα μεσω οδηγησης (τα δυο που ξερω, nebulosity+phd και MaximDL το κανουν), αλλιως απλα μεταξυ εκθεσεων φροντιζεις να "μετακινησεις" τον στοχο σου μερικα pixel.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόγραμμα που χρησημοποιώ για τη φωτογράφηση με την 20D είναι το APT 1.4 (Astro photograpy tool http://www.ideiki.com/astro/) και έχει τη δυνατότητα για dithering μέσω του phd.

Είναι η πρώτη φορά που ακούω για το dithering και δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

 

Για το Nebulosisty δεν ξέρω αν υποστηρίζει την 20D σε windows 7. Θα πρέπει να κάνω ένα test για να δω.

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν μπορείτε, νά φωτογραφίζετε πάντα μέ Dithering. Κάνει μεγάλη διαφορά!

Τό Maxim τό χειρίζεται καλά.

 

Ερώτησις: Στόν υπολογισμό τών υποεκθέσεων τό ADU τό μετράμε πρίν τό

callibration, ή μετά (Dark/Flat); π.χ. σέ μιά από τίς λήψεις πού

έχω τό πρίν είναι 1315 καί τό μετά 514 ADU...

hgg2016.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Roryt, σωστά το κάνεις. Δεν ισχύει ότι τις μετρήσεις τις κάνουμε χωρίς φίλτρο. Η σωστή απάντηση είναι, τις κάνουμε με το φίλτρο που ενδιαφερόμαστε να χρησιμοποιήσουμε. Έτσι, αν θες να είσαι ακριβής θα πρέπει να κάνεις υπολογισμό του subexposure για κάθε φίλτρο ξεχωριστά, γιατί εξαρτάται :

 

1) από το εύρος του φίλτρου

2) από την φασματική περιοχή του φίλτρου

3) από την φασματική απόκριση του εκάστοτε αισθητήρα στην κάθε φασματική περιοχή.

 

Βέβαια αυτό αν θέλουμε να είμαστε απόλυτα ακριβείς. Εγώ από την στιγμή που βρω τον σωστό χρόνο έκθεσης για το Ha για παράδειγμα, βρίσκω τον χρόνο έκθεσης των άλλων narrowband φίλτρων ώστε αυτές να είναι σε κοντινές τιμές ADU. Βέβαια αυτό δεν είναι απόλυτα σωστό γιατί έτσι είναι σαν να απαιτείς ο ουρανός να εκπέμπει τα ίδια ποσά σε κάθε φασματική περιοχή, κάτι που δεν ισχύει..(είναι και ο λόγος που οι περισσότεροι πειράζουν(με) πολύ τα χρώματα στην τελική επεξεργασία). Ο ακριβής υπολογισμός έκθεσης για κάθε φίλτρο δεν είναι απλή υπόθεση γενικότερα..

 

Hgg, πρέπει να γίνουν οι μετρήσεις μετά το calibration, ώστε να αφαιραιθούν τα σφάλματα που εισάγει το οπτικό και ηλεκτρονικό σύστημα (τηλεσκόπιο, ccd κλπ)

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(και τωρα θα ορμησουν ολοι να με φανε οτι το τεστ πρεπει να ειναι χωρις φιλτρα :mrgreen: )

 

Φυσικα και δε θα σε φαει κανεις! Δεν υπαρχει ενας καταλληλος χρονος με τον οποιο θα τραβας σε καθε περιπτωση. Ο ιδανικος χρονος αλλαζει με το φιλτρο, αλλαζει με τη φωτεινοτητα του ουρανου (και ως προς το βουνο/πολη και ως προς πανσεληνος/νεα σεληνη) κλπ κλπ Αν εχεις βρει εναν καταλληλο χρονο για να βγαζεις με L, δε σημαινει απαραιτητα πως ο ιδιος χρονος ειναι καλος και με ενα narrow OIII... Μπορεις να κανεις το τεστ με ο,τι φιλτρο θελεις - το αποτελεσμα θα ειναι για αυτο το φιλτρο και για τις συγκεκριμενες συνθηκες φωτορυπανσης (απο την ποσοτικη πλευρα του θεματος, οχι την ποιοτικη)

 

Ερώτησις: Στόν υπολογισμό τών υποεκθέσεων τό ADU τό μετράμε πρίν τό callibration, ή μετά (Dark/Flat);

 

Μετα

 

Επεξεργασια μετα τη δημοσιευση: γραφαμε μαζι Ιφικρατη, συγγνωμη αν φαινεται οτι επαναλαμβανω αυτα που λες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα ενοειται οτι πρεπει να γινει ξεχωριστα, απλα αναφερομουν στις οδηγιες πχ απο το Starizona. Αν τις ακολουθησω σωστα πρεπει να το κανω χωρις φιλτρα, στο ζενιθ, χωρις φεγγαρι, με τελειο seeing, και με ουρανο mag(λα) 6 :mrgreen: (πλακα κανω, απλα θελω να τονισω την υπερβολή στο να ακολουθουμε οδηγιες αλλων χωρις να τις σκεφτουμε).

 

Εγω οτι εxω δοκιμασει -αναγκαστικα - ειναι με narrowband , τι να μετρησω με L 2 λεπτα, ειμαι καργα μεσα στην περιοχη που κυριαρχει τοσο η φωτορυπανση οσο και το readout noise, ποσο κατω να παω ; ](*,) ](*,)

 

Γιαννη αφου το APT εχει συνδεση με PHD, ενεργοποιησε το server option στο PHD και το dithering στο προγραμμα σου και εισαι ετοιμος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...

Γιαννη αφου το APT εχει συνδεση με PHD, ενεργοποιησε το server option στο PHD και το dithering στο προγραμμα σου και εισαι ετοιμος.

 

ΟΚ ευχαριστώ Γιάννη !

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.....

 

Για το dithering τι χρειαζεσαι ; εξαρταται απο το προγραμμα που χρησιμοποιεις και αν το υποστηριζει αυτοματα μεσω οδηγησης (τα δυο που ξερω, nebulosity+phd και MaximDL το κανουν)......

Γιάννη το nebulosity+phd το χρησιμοποιω με πολυ καλο αποτελεσμα πιστευω, μενει μονο να δοκιμασω την λειτουργεια του dithering.Εκεινο που δεν δοκιμασα στην πραξη ειναι η φωτογραφιση με το maxim. Κάνεις ταυτοχρονα ληψη με την camera 1 και οδηγηση με την camera 2 ? Τωρα προεκυψε και το dithering και τα πραγματα γινονται πιο πολυπλοκα.Νομιζω οτι ισως πρεπει να ανεβει ενας πληρης οδηγος με τις λειτουργειες αυτες, γιατι βρισκω περισσοτερο πολυκλοκο το συγκεκριμμενο πρόγραμμα. Ευχαριστω .

http//www.ethaleia.gr/ , http//astrochania.blogspot.gr/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

. Κωστα ευχαριστω για την απαντηση αλλα πιστευω ενας οδηγος στα Ελληνικα οπως αυτους που εχουν ανεβει στην AVAT , οδηγηση με το PHD, οδηγος EQMOD κλπ θα ηταν πιο προσιτος στους περισσοτερους.
http//www.ethaleia.gr/ , http//astrochania.blogspot.gr/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης