Jump to content

Γρανάζια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες,

 

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ γρανάζια (μπρούντζινα η καλά πλαστικά) με τουλάχιστον 50 δόντια για μία κατασκευή που θέλω;

 

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη και Κώστα,

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, θα κοιτάξω και τα λέμε

 

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν βάζαμε όπως υποστηρίζει το παραπάνω site "Precision Gears" δεν θα λειτουργεί με μεγαλύτερη ακρίβεια η κάθε στήριξη;
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα βελτιωθει η ακριβεια της βασης αλλα μονο κατα το ημιση μιας και εχεις και το worm gear και το μεγαλο γραναζι της βασης τα οποια ειναι custom

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν εννοεις για το goto δεν παιζει ρολο το ποσο καλα γραναζια εχεις αλλα ποσο καλη πολικη ευθυγραμμιση εχεις κανει. αν λες για ακριβεια στην οδηγηση τα γραναζια ειναι ενα μερος της ολης εξισωσης. σαφως θα βελτιωθει η ακριβεια στην οδηγηση αλλα κατα την γνωμη μου μιας και εχω διαλυσει την βαση μου μπολικες φορες μεσα στο ετος ρυθμιζοντας την θα ελεγα οτι δεν ειναι σημαντικο να τα αλλαξεις. με καλο και προσεκτικο service στην βαση σου θα βελτιωσεις την ακριβεια της βασης σου με πολυ μικρα εξοδα.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα γραναζια μετεχουν σε μικρο ποσοστο (συνηθως κατω απο 30%) στην ποιοτητα της οδηγησης, συνηθως προσθετοντας υψηλες αρμονικες που κανενα προγραμμα οδηγησης δεν μπορει να πιασει. Το μεγαλυτερο μερος των πολλων σφαλματων ειναι απο το worm gear/worm. Παντως ενα ζευγος καλων hobbed γραναζιων (πιθανων anti-backlash και με καλυτερο τροπο στηριξης στον αξονα) ολο και κατι θα βελτιωσει.

 

Αυτα αν δεν εχεις προβλημα Βacklash, οπως ειχα εγω. Ο αξονας του μοτερ στην δικια μου συνδεεται με το γραναζι με μια αλενοβιδα της πλακας , εισαγοντας μεγαλο Backlash. Δες αυτο: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=156035#156035

 

To PecPrep ειναι ενα ελευθερο προγραμμα που μπορει να σου κανει αναλυση τοσο του περιοδικου σου λαθους, οσο και των λαθων οδηγησης και να σου πει που εχεις το προβλημα, δοκιμασε το. Εγω το εφαρμοζω με τα Logs του PHD και ας μην εχω EQMOD.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χοντρικα, η καθυστερηση αποκρισης οταν αλαζεις κατευθυνση. Ας πουμε οτι κινεις την κεφαλή στο DEC προς το Βορρα, ανα αλαξεις πληκτρο και την πας στο Νοτο, ποσο χρονο θελει για να παρει μπρος; Παιζει σημαντικο ρολο στην οδηγηση γιατι αν το προγραμμα πιστευει οτι η κεφαλη εχει κινηθει αλλα αυτη κουκουκουρουκου ](*,)

 

Αν μαλιστα δεις στο mastrovox ο Αγγελος Κεχαγιας ειχε βαλει ενα ωραιο βιντεακι πως το ρυθμιζεις σε EQ6.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης