Jump to content

Κάθε πράγμα στον καιρό του και οι Περσείδες...σήμερα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

.

 

Παιδιά, πακετάρω και φορτώνω εσπευσμένα και πάω στο Όρος να κυνηγήσω Περσείδες, Υδροχοείδες και ό,τι άλλο προκύψει, με τρίποδες, φακούς, τηλεφακούς, ντεκλανσέ, piggy back, μια σακούλα slides, αρνητικά, ψωμοτύρι, ντομάτες, κεφτεδάκια κλπ. Ευχηθείτε μου καλό βόλι!

 

Βαγγέλης.

 

.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά, τις τελευταίες βδομάδες ο Βαγγέλης περνά περισσότερες μέρες στον Πάρνωνα παρά στο σπίτι του!

Αφού με το ζόρι φεύγει κάθε φορά.

Και τώρα, μου φαίνεται οτι όταν ξαναπάμε στις αρχές Σεπτεμβρίου εκείνος θα είναι ακόμα εκεί!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγελη,

 

Καλο δρομο ... και τα λεμε σε μερικες ωρες στον Ορο. Θα φυγω λιγο νωριτερα απο οτι ειχα υπολογησει.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά, τις τελευταίες βδομάδες ο Βαγγέλης περνά περισσότερες μέρες στον Πάρνωνα παρά στο σπίτι του!

Αφού με το ζόρι φεύγει κάθε φορά.

Και τώρα, μου φαίνεται οτι όταν ξαναπάμε στις αρχές Σεπτεμβρίου εκείνος θα είναι ακόμα εκεί!

 

Κανει την ποιο εξυπνη δουλεια κατα τη γνωμη μου. Λιγη υπομονη και θα εχει παρεα με τα τετρα/πενταημερα στον Παρνωνα καθε μηνα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λευτερη,

 

Τα δυο μεγιστα ειναι στις 18.29 UT (αποψε) και 00.12 UT λιγο μετα τα μεσανυκτα.

 

Εγω βαζω μπρος για φωτογραφηση στις 22.02 UT+3 ...

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

στις αρχές Σεπτεμβρίου εκείνος θα είναι ακόμα εκεί!

 

Xαχα!!Κ εγω αυτο νομιζω Αγγελε,αλλα τον καταλαβαινω απολυτα ειναι τελεια στο βουνο.Ουτε εγω ηθελα να φυγω την Κυριακη που μας περασε!!

 

Καλη τυχη Βαγγελη, περιμενουμε τα αποτελεσματα!!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λευτέρη, η καλύτερη ώρα παρατήρησης είναι από τις 04:00 π.μ. Θ.ω.Ε. μέχρι να φωτίσει το λυκαυγές.

Όχι ότι πριν δε φαίνονται αλλά μετά τις 04:00 γίνεται χαμός!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη είμαι σίγουρος ότι θα μαγέψεις κόσμο πάλι με τις φωτογραφίες σου,

καλή επιτυχία!

Εύχομαι σε όλους καλό ξενύχτι :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λευτέρη, η καλύτερη ώρα παρατήρησης είναι από τις 04:00 π.μ. Θ.ω.Ε. μέχρι να φωτίσει το λυκαυγές.

Όχι ότι πριν δε φαίνονται αλλά μετά τις 04:00 γίνεται χαμός!

 

 

Θα μπορούσατε να μας πείτε και με τι πρωτόκολλο να φωτογραφίσουμε?

 

Ευχαριστώ

Γιώργος Τ.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδω στη Μυκονο εχει δυνατο αερα, ελπιζω να ειμαι τυχερος παρολαυτα και να κοπασει το βραδυ εστο για μια ωριτσα. Ευελπιστω να βγαλω κι εγω καποιες φωτογραφιες (θα ειναι και οι πρωτες μου).

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, δε χρειάζεται πρωτόκολλο. Ο χαμός δεν μπορεί να πρωτοκολληθεί! :D

Εύχομαι να χάσετε το μέτρημα!

Ιδού και η εξήγηση:

http://www.jupiterscientific.org/sciinfo/meteormorning.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρατήρηση : Περσείδες της 12ης - 13η Αυγούστου 2005

Τόπος : Αλεξ/πολη, εντός πόλης, περιοχή Κ.Α.Π.Ι. Αλεξ/πολης

Παρατηρητές : Πρασόπουλος Δημήτρης, Ταρσούδης Γιώργος

Απλά προσπαθήσαμε μια πρόχειρη καταγραφή και σχολιασμό του χθεσινού φαινομένου από τις 00,00 έως τις 04,30. Υποχρεώσεις της δουλειάς μας ανάγκασαν να διακόψουμε.

Μπορείτε να δείτε το δεσμό : http://www.astrothraki.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=252&Itemid=108

Φωτογραφίες δεν έχουμε ακόμα. Το ένα φίλμ δόθηκε αλλά περιέχει μόνο 5 φωτογραφίες από την χθεσινή φωτογράφηση. Το δεύτερο φίλμ δεν δόθηκε ακόμα.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρατήρηση : Περσείδες της 12ης - 13η Αυγούστου 2005

Τόπος : Αλεξ/πολη, εντός πόλης, περιοχή Κ.Α.Π.Ι. Αλεξ/πολης

Παρατηρητές : Πρασόπουλος Δημήτρης, Ταρσούδης Γιώργος

Απλά προσπαθήσαμε μια πρόχειρη καταγραφή και σχολιασμό του χθεσινού φαινομένου από τις 00,00 έως τις 04,30. Υποχρεώσεις της δουλειάς μας ανάγκασαν να διακόψουμε.

Μπορείτε να δείτε το δεσμό : http://www.astrothraki.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=252&Itemid=108

Φωτογραφίες δεν έχουμε ακόμα. Το ένα φίλμ δόθηκε αλλά περιέχει μόνο 5 φωτογραφίες από την χθεσινή φωτογράφηση. Το δεύτερο φίλμ δεν δόθηκε ακόμα.

Πιάσαμε και ένα αεροπλάνο σε διαδικασία προσγείωσης προς το Αεροδρόμειο Αλεξανδρούπολης. Αυτό θα βγεί σίγουρα. !!!!

 

 

Δύσκολη προσπάθεια καταγραφής από μια φωτογραφική μηχανή και μάλιστα όταν έχει μονάχα τόσες λίγες (Περσίδες)!!! Ελπίζω άλλη ερασιτέχνες να είναι ποιο τυχερή από εμάς. Έδωσα το film για εμφάνιση, ελπίζω να πετύχαμε κάτι, όχι τίποτα άλλο να μην πάει τζάμπα το ξενύχτη μας!!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, παρατηρήσατε από περιοχή με φωτορύπανση?

 

Εγώ βγήκα αργά 04:20 και παρατήρησα μέχρι το λυκαυγές. (70-80 λεπτά).

Οι συνθήκες ήταν δυσμενείς με θολή ατμόσφαιρα και έντονη φωτορύπανση -φαίνονταν αστέρια μόνο μέχρι και 4ου μεγέθους.

Παρατήρησα 17 μετέωρα τα περισσότερα στην περιοχή Ηριδανού - Κήτους - Ιχθύων -Υδροχόου.

Τα πιο πολλά μετέωρα έπεσαν πολύ μακρυά από το ακτινοβόλο σημείο (radiant) από 30 ώς 45 μοίρες!

Ελάχιστα έπεσαν κοντά σε αυτό.

Επίσης ελάχιστα σε άλλες περιοχές του ουρανού (Λύνξ-Μ. Άρκτος)

Το λαμπρότερο (-5) έπεσε στις 05:04 Θ.ω.Ε. στην περιοχή Κήτους - Ηριδανού.

Πάντως, ενώ μετά την τελευταία προσέγγιση του κομήτη Swift Tuttle το 1992 αρχικά παρατηρήθηκε πολύ μεγάλη δραστηριότητα της βροχής(τουλάχιστο 40 μετέωρα την ώρα και πολλές βολίδες - πάντα πριν το ξημέρωμα), ειδικά τα τελευταία χρόνια η δραστηριότητα έχει πέσει πολύ κάτι όμως που θεωρείται φυσιολογικό.

Περιμένω και τα στοιχεία από τους φίλους που πήγαν Πάρνωνα που σίγουρα θα είναι πολύ πιο πλούσια γιατί τα αμυδρά μετέωρα είναι πολύ περισσότερα.

Σήμερα πάντως απογοητεύτηκα βλέποντας πόσο έχει χειροτερέψει η κατάσταση στην περιοχή μου... Όμως ήταν και θέμα κακής βραδυάς.

Θα μπορούσε η νύχτα να ήταν πιο διαυγής.

Βέβαια στον Πάρνωνα είναι παράδεισος και έχω πάθει πλέον στέρηση!!!

Βαγγέλη, σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο Καλαματα πηγα μαζι με τον φιλο Παναγιωτη στο χωριο Ακοβος Αρκαδιας,περιπου 30-35km μακρια.

Στησαμε κατα τις 12 την βαση Vixen polaris,και στατικο τριποδα για αστροιχνη (star trails).

Επισης ειχαμε μαζι και το dobsonian skywatcher 10" του Παναγιωτη.

Καθησαμε εκει εως 5 παρα το πρωι.Δεν ειδαμε πολλα μετεωρα αλλα τραβηξα καλες φωτο piggyback παροτι ο ουρανος δεν ειχε την διαυγεια που περιμεναμε.Δυστυχως η φωτορυπανση της Καλαματας ακομα και 30 km μακρια κανει τον νοτιο οριζοντα αχρηστο.Μια φωτο της περιοχης του Τοξοτη εχει πνιγει στο skyfog :(

Καποιες φωτο με αστροιχνη πρεπει να καταστραφηκαν απο φωτα αυτοκινητων ξενυχτηδων :( Ελπιζω ωστοσο στις υπολοιπες κατι να χει καταγραφει (δεν εμφανισα ακομη το συγκεκριμενο φιλμ).

Απο βαθυ ουρανο ειδαμε για πρωτη φορα το μεφελωμα Cocoon χρησιμοποιωντας προσοφθαλμιο erfle 32mm και φιλτρο Baader UHC-S.

Ισως να ταν ορατο και το νεφελωμα California (διακριναμε μια αυξημενη λαμπροτητα του πεδιου).

Κρατωντας ωστοσο το UHC-S μπροστα απο το ματι και κοιτωντας την περιοχη με περιφερειακη οραση το California ξεπηδησε σαν αμυδρο συννεφακι!

Τα δυο αυτα νεφελωματα θελουν φιλτρο H-beta που δυστυχως δεν διαθετω ακομη.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, παρατηρήσατε από περιοχή με φωτορύπανση?

 

Εγώ βγήκα αργά 04:20 και παρατήρησα μέχρι το λυκαυγές. (70-80 λεπτά).

Οι συνθήκες ήταν δυσμενείς με θολή ατμόσφαιρα και έντονη φωτορύπανση -φαίνονταν αστέρια μόνο μέχρι και 4ου μεγέθους.

Παρατήρησα 17 μετέωρα τα περισσότερα στην περιοχή Ηριδανού - Κήτους - Ιχθύων -Υδροχόου.

Τα πιο πολλά μετέωρα έπεσαν πολύ μακρυά από το ακτινοβόλο σημείο (radiant) από 30 ώς 45 μοίρες!

Ελάχιστα έπεσαν κοντά σε αυτό.

Επίσης ελάχιστα σε άλλες περιοχές του ουρανού (Λύνξ-Μ. Άρκτος)

Το λαμπρότερο (-5) έπεσε στις 05:04 Θ.ω.Ε. στην περιοχή Κήτους - Ηριδανού.

Πάντως, ενώ μετά την τελευταία προσέγγιση του κομήτη Swift Tuttle το 1992 αρχικά παρατηρήθηκε πολύ μεγάλη δραστηριότητα της βροχής(τουλάχιστο 40 μετέωρα την ώρα και πολλές βολίδες - πάντα πριν το ξημέρωμα), ειδικά τα τελευταία χρόνια η δραστηριότητα έχει πέσει πολύ κάτι όμως που θεωρείται φυσιολογικό.

Περιμένω και τα στοιχεία από τους φίλους που πήγαν Πάρνωνα που σίγουρα θα είναι πολύ πιο πλούσια γιατί τα αμυδρά μετέωρα είναι πολύ περισσότερα.

Σήμερα πάντως απογοητεύτηκα βλέποντας πόσο έχει χειροτερέψει η κατάσταση στην περιοχή μου... Όμως ήταν και θέμα κακής βραδυάς.

Θα μπορούσε η νύχτα να ήταν πιο διαυγής.

Βέβαια στον Πάρνωνα είναι παράδεισος και έχω πάθει πλέον στέρηση!!!

Βαγγέλη, σε καταλαβαίνω απόλυτα!

 

Ναι σχεδόν στο κέντρο της Αλεξανδρούπολης σε ταράτσα αλλά δεν φταίει αυτό πιστεύω, αλλά το ότι είναι φτωχές οι Περσίδες φέτος. Τα καιρικά φαινόμενα και σε μας ήταν ακριβώς τα ίδια. Δεν πειράζει στα επόμενα Μετέωρα!!!!!

Καθαρούς ουρανούς Ηλία!!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι βρε παιδια κ εγω ψιλοαπογοητευτηκα.Φταιει μαλλον που ειχα παρατηρησει το μεγιστο των Περσιδων περσι στον Παρνωνα (που γινοταν χαμος!).Παρατηρησα απο 3 πμ εως 5.15 πμ σε μια παραλια εξω απο το Αιγιο.Αν κ ο Περσεας δεν ηταν μεσα στο φως απ την πολη (ευτυχως) ο ουρανιος θολος ηταν αρκετα φωτεινος..Ειδα πολυ λιγοτερα μετεωρα απο οτι περιμενα(κ λιγα εντυπωσιακα).Δεν ξερω αν φταιει μονο η φωτορυπανση (που σιγουρα ειχε μεγαλο μεριδιο) αλλα κ η χαμηλη δραστηριοτητα.Περιμενω επιβεβαιωση,αν ισχυει, απο τους φιλους που ταξιδεψαν στον Παρνωνα κ απο τον κ.Αντωνη (Αγιομαμιτη) που ηταν κ περσι στο βουνο.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρισκόμαστε δυστυχώς υπό την επίδραση θερμών αερίων μαζών της Αφρικής και ο αέρας είναι αρκετά βρώμικος.

Στον Πάρνωνα όμως (στα 1500 μέτρα) σίγουρα τα παιδιά θα είχαν εξαίρετο ουρανό.

Γιώργο, πως δεν πήγατε κάπου σκοτεινά?

 

Rtavn00120050812.gif.33e1d32777eee0fad783e863fc1b279c.gif

Surface pressure- 500mb temps- 12 Aug 2005

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμείς βρεθήκαμε στο συνηθισμένο πλέον χώρο παρακολούθησης στην Αρχαία Άπτερα λίγο πιο έξω από τα Χανιά. Είχαμε μαζί και δύο νέα μέλη της ομάδας που είχαν έρθει στο προηγούμενο σταρ-πάρτι.

 

Οι συνθήκες ήταν άθλιες για παρατήρηση για άλλη μια φορά. Οι Περσίδες από τις 10 το βράδυ έδιναν από 1 μέχρι 3 το 5άλεπτο, μετά τις 1 το πρωί δεν είχαμε καμία δραστηριότητα για μια σχεδόν ολόκληρη ώρα, δεν ξέρω αν και άλλοι παρατήρησαν το ίδιο. Κατά τις 2 σήκωσε αέρα που έκανε την παρατήρηση σχεδόν αδύνατη με τηλεσκόπιο.

 

Μετά από αρκετές μπύρες, καμιά 30αριά συνολικά Περσείδες (από τις οποίες 5 βολίδες μεγέθους 1,5 - 2,5) 3 φωτογραφίες, μισό κιλό στραγάλια, 5 τραγούδια στην κιθάρα του Χρήστου και μια μακρά συζήτηση για το αν αξίζει τον κόπο να κάνουμε σύλλογο ή να το κρατήσουμε ομάδα, αποφασίσαμε ότι Στις Λεοντίδες θα κάνουμε μια δέηση να μας λυπηθεί ο καιρός να μαζέψουμε λίγο από την χασούρα των Περσείδων....

 

Ο μόνος ευτυχισμένος μου φάνηκε ο Δημήτρης που δοκίμασε τον καινούριο του εξοπλισμό αλλά που δεν με έπεισε να πάρω τηλεσκόπιο και θα μείνω στα κιάλια μου.

 

Χάιλάιτ της βραδιάς ο Χρήστος που είδε μια βολίδα να περνάει μέσα από τα 15χ70 μου και από τον ενθουσιασμό του παραλίγο να μου τα ρίξει κάτω.

 

Περιμένω να μάθω νέα από τον Πάρνωνα

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια κ εγω ψιλοαπογοητευμενος ειμαι... :cry:

Βασικα δεν ξερω και αν φταινε κατι ουζα που ειχα πιει σε ενα διπλανο μαγαζακι απο τη παραλια που εκατσα και εβλεπα τους διαττοντες 8)

 

Στιμιοτυπο απιστευτο,τηλεφωνει ενας φιλος απο Μεθωνη κ λεει:

Η πολυ μεθυσμενος ειμαι ή δε πεφτει τιποτα.....

Πολλα γελια!!!

 

Πιστευω ο Βαγγελης κ ο Αντωνης να μας φερουν ωραιες φωτογραφιες μαζι με πολλα σχολια!!!

 

Παντως προσεξα οτι ηταν πολυδιαφημισμενο γεγονος,στα ραδιοφωνα κυριως!!!Καλο αυτο,μακαρι να γινεται και για αλλα event ετσι :D

 

(ακουσα και μια απο ενα σταθμο :twisted: :παρτε τα τηλεσκοπια κ πιαστε τα βουνα για να δειτε τα αστερια που πεφτουν.... τους εστειλα ενα sms οτι δε χρειαζεται τηλεσκοπιο,απλα να πανε καπου σκοτεινα κ να δουν το φαινομενο αλλα αυτοι ειπαν μονο οτι:ενας φιλος προτεινει να παμε καπου σκοτεινα. ασχολιαστο)

 

 

Καλες παρατηρησεις!!!

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρισκόμαστε δυστυχώς υπό την επίδραση θερμών αερίων μαζών της Αφρικής και ο αέρας είναι αρκετά βρώμικος.

Στον Πάρνωνα όμως (στα 1500 μέτρα) σίγουρα τα παιδιά θα είχαν εξαίρετο ουρανό.

Γιώργο, πως δεν πήγατε κάπου σκοτεινά?

 

 

Έχεις δίκιο αλλά θέλαμε να κάνουμε και άλλα πράγματα και γι'αυτό επειδή ο εξοπλισμός δεν κουβαλιέται εύκολα την βγάλαμε στην ταράτσα. Το φαινόμενο με τις θερμοκρασίες το κατάλαβα παρατηρώντας την σελήνη παρόλα αυτά πήρα την παρακάτω εικόνα καλή για πρώτη φορά που χρησιμοποιούσα την δώρο LPI.

1695739680_LPI.jpg.63b7b71f4718b1c956f356ca098ff350.jpg

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης