Jump to content

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ CORONADO PST - FIRST LIGHT


cptfurz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

 

Βλέπω σε διάφορα forums του εξωτερικού επιτυχημένες απόπειρες τροποίησης του Coronado PST. Συγκεκριμμένα αυτο που βλέπω είναι η αντικάτασταση του οπτικού σωλήνα με σωλήνα άλλου τηλεσκοπίου 3" η 4" με παράλληλη χρήση φιλτρου D-ERF μπροστά απο τον αντικειμενικό και απ' οτι διαβάζω τα αππτελέσματα είναι εντυπωσιακά.

 

Σκοπεύω να κοντύνω ενα 102r της Bresser ωστε να προσαρμόσω επάνω του το σώμα του Coronado. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι οτι το σπείρωμα του σωλήνα του Coronado είναι 50 mm με 1 mm βήμα.

 

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο adaptor με παρόμοιο εξωτερικό σπείρωμα που να καταλήγει είτε σε 2" σωλήνα ή σε κάποιο άλλο σπείρωμα πιο συμβατό με τα αστρονομικά παρελκόμενα? (π.χ. το εσωτερικό σπειρωμα όλων των 2" accessories είναι 48mm)

 

Κυτάζοτας τα διαφόρα ιντερνετικα μαγαζιά στο εξωτερικό, έχω βρει αντάπτορες για 48 mm και 52 mm αλλα οχι για 50.

 

Φιλικά

Μιχάλης - CptFurz

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιταξτε τερμα κατω σε αυτη τη σελιδα :D

 

http://www.teleskop-austria.at/prod.php?tid=38&lng=slo#sonne-adap-pst

 

Το τηλεσκοπιο τι εστιακο λογο εχει ;

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βολιώτη είσαι πρώτος! Ευχαριστώ πολύ.

 

Το bresser είναι f10 υπολογίζω τελικό κόψιμο όσο και το μήκος του σώματος του Coronado ( αρχίζω από μικρότερο μήκος με τον εστιαστή περίπου στην μέση και προχωράω)

 

Αν έχεις καμμιά άλλη ιδεα είμαι όλος αυτιά

 

Φιλικά

Μιχάλης - CptFurz

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατι βρηκα εδω

 

http://paulsastropics.blogspot.com/2009/04/pst-modification.html

 

Μπορειτε να μου στειλετε με π.μ. το e-mail σας ;

Θελω να σας στειλω κατι χρησιμο :D

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οΚ ευχαριστω το έχω δεί αυτό το site. O τύπος έχει προχωρήσει περισσότερο και έχει αφαιρέσει το σώμα του pst κρατώντας το etalon και το τελικό φίλτρο αντιμετωπίζοντας πρόβλημα με την ευθυγράμιση του πρίσματος. Στις περισσότερες περιπτωσεις που έχω δει το σωμα μένει ως εχει.

 

To mail μου είναι cptfurz@yahoo.gr

 

Φιλικά

Μιχάλης - CptFurz

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλεξανδρε το έλαβα και είναι απιστευτα καλό και λεπτομερές.

 

Κα πάλι σε ευχαριστώ πολύ

 

Φιλικά

Μιχάλης

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Λοιπόν ο τίτλος του θέματος άλλαξε, αφού η μετατροπή ολοκληρώθηκε και το νέο πλέον ηλιακό τηλεσκόπιο είδε το πρώτο φως.

 

Πριν πω οτιδήποτε άλλο οφείλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κύριο Δημήτρη "Sevah", για τις συμβουλές του που έκαναν εφικτή την κατασκευή του αντάπτορα στον τόρνο και τον Αλέξανδρο "Βολιώτη" για τις οδηγίες και τις πληροφορίες που μου πέρασε.

 

Για την κατασκευή χρησιμοποίησα το κλασσικότερο setup που υπάρχει στο internet, δηλαδή αφαίρεση του σωλήνα του pst και αντικατάσταση του με ένα αντάπτορα 2" και προσθήκη ενός φιλτρου D-ERF μπροστά από τον αντικειμενικό.

 

Τα υλικά που χρησιμοποίησα με εξαίρεση το φίλτρο των 90 mm ήταν ευτελή.

Ενας αλουμινένιος σωλήνας 50mm, ένας πλαστικός στην ίδια διάμετρο, ένα κομμάτι plexiglas 6mm και μία τάπα πλαστικού σωλήνα 125mm. Τα δύο τελευταία κομμάτια χρησιμοποιήθηκαν για την στήριξη του D-ERF μπροστά απο τον αντικειμενικό. Το τηλεσκόπιο δότης ήταν ένα bresser messier R102 αγορασμένο από το Lidl πριν μερικά χρόνια.

 

Η κατασκευή ήταν μια πρόκληση και γι' αυτό αγνόησα την αγορά έτοιμων κομματιών και αποφάσισα να τα φτιάξω όλα μόνος μου (θα δώσω περισσότερες λεπτομέρειες για την κατασκευή των επί μέρους κομματιών σε επόμενο post).

 

Τώρα για να περάσω στην ουσία.

Για την πρώτη δοκιμή αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το προσοφθάλμιο των 20mm που συνοδεύει το Coronado. Ακολούθησε το υποχρεωτικό πετσόκομα του σωλήνα κατά 12 περίπου εκατοστά (έκοψα κατι παραπάνω από το μισό μήκος του εστιαστή) για να μπορέσω να εστιάσω.

Το είδωλο που πήρα ήταν περίπου το 50% του δίσκου του ήλιου. Ρυθμίζοντας το εταλόν πήρα ένα εξαιρετικά ανάγλυφο δίσκο (τόσο καλό όσο τον έχω δει μόνο σε διαφημιστικά) και εξαιρετική ευκρίνεια και contrast στα prominences και στο χείλος.

Το μόνο μειονέκτημα που είδα ήταν ότι δεν λειτούργησε ο ερευνητής του pst (καλύπτεται από τον όγκο του σωλήνα) και επομένως δάκρυσα μέχρι να τον βρω. Μικρό το κακό αφού ενα solar finder της baader αναπληρώνει την έλλειψη.

Μετά το πρώτο φως δοκίμασα το τηλεσκόπιο με έναν υπερίωνα 13 mm με τον οποίο είχα πάρει τα καλύτερα είδωλα με το pst. Η μεγένθυση ήταν πολύ μεγάλη και δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε.

Στην συνέχεια δοκίμασα ένα προσοφθάλμιο 25mm του κιλού. Η ευκρίνεια ήταν ανάλογη με την ποιότητα του και έτσι το έβαλα στην άκρη.

Πιστεύω οτι ένα προσοφθάλμιο 17-18mm είναι το ιδανικό για αυτό το setup.

 

Επισυνάπτω μια φωτο από το στημένο τηλεσκόπιο και θα επανέλθω με λεπτομέρειες για την κατασκευή

 

Φιλικά

Μιχάλης - CptFurz

 

FL..thumb.jpg.4990378192fe6ab511aa43edf3061e93.jpg

First Light

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτέλους να δούμε και ένα τροποποιημένο-PST..στην Ελλάδα σε δράση.

 

Μιχάλη το τηλεσκόπιο που προσάρμοσες το PST,(Bresser) τι εστιακό μήκος έχει..?(FL=1000)

Το f του δηλαδή είναι =10.??

Το σωλήνα του PST τον έκοψες...ή το ξεβίδωσες..?

Πολύ θα ήθελα να βλέπαμε και κάποια φωτό από το δίσκο..

Να περιμένω/περιμένουμε , να δούμε κάτι ...αν σου είναι εύκολο...??!! :-k

 

Τα λέω αυτά γιατί γνωρίζουμε την όλη ιστορία και τη κατασκευή όπως και άλλους τρόπους...αλλά δεν έχουμε απτά αποτελέσματα τουλάχιστο εδώ στην Αθήνα.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=9871

 

 

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ

Τώρα το είδα πιο πάνω ότι είναι f/10... :mrgreen:

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέτρο καλησπέρα

 

Είμαι εκτός Αθηνών αλλά όταν επιστρέψω θα ανάβασω πληροφορίες για όλη τη κατασκευή.

Το bresser είναι όντως f10. Το Coronado το ξεβιδωσα. Δεν υπήρχε περίπτωση να το καταστρψω.

 

Αλεξάνδρε στην πρώτη παρατήρηση είμαι.....

 

Φιλικά

Μιχάλης - CptFurz

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

 

Η όλη διαδικασία της μετατροπής είχε ως εξής:

1. Πρώτα ξεβίδωσα τον σωλήνα από το σώμα του PST. Οπως είναι γνωστό η Coronado βάζει κόλα στο συγκεκριμένο σπείρωμα με αποτέλεσμα να βγει αρχικά ο σωλήνας μαζί με όλο το σύστημα του εταλον. Ξέροντας πως υπάρχει μια μικρή βίδα - stoper - στο σύστημα του εταλον, δεν χρησιμοποίησε κανένα εργαλείο αλλά άσκησα δύναμη προοδευτικά μέχρι να αρχίσει να στρίβει ο σωλήνας. Στην πρώτη φωτογραφία το αποτέλεσμα.

 

2. Άρχισα να ψάχνω για ένα αντάπτορ ώστε να μπορέσω να στηρίξω το σώμα του PST σε focuser 2". Εδώ υπάρχει μια ιδιαιτερότητα: Το σπείρωμα του σωλήνα ειναι 50mm με 1mm βήμα, άρα ασύμβατο με όλα τα σπειρώματα που έχουν σχέση με τα τηλεσκόπια. Στο πρώτο μου post o Αλέξανδρος "βολιώτης" με παρέπεμψε σε ένα Αυστριακό site και όντως το βρήκα στα 50 ευρώ + μεταφορικά. Κάπου εκεί άρχισα να σκέφτομαι αν μπορώ να το φτιάξω μόνος μου στον τόρνο. Ο κος Δημήτρης "Σεβάχ" μου έδωσε οδηγίες πως θα φτιάξω το σπείρωμα και έτσι προχώρησα.

Μη βρίσκοντας σωλήνα 2" χρησιμοποίησα ένα κομμάτι αλουμινένιο σωλήνα 50mm και έφτιαξα ένα χιτώνιο από πλαστικό σωλήνα της ίδιας διαμέτρου που αφού το ζέστανα το εφάρμοσα στον αλουμινένιο και μετά το λέπτυνα στον τόρνο μέχρι να πάρω εξωτερική διάμετρο 2". Ο πλαστικός σωλήνας και το σπείρωμα του ενός από τα δυο αντάπτορ βάφτηκαν μαύρα με σπρέυ απλά για αισθητικού λόγους. Μαύρο ματ έβαψα και το εσωτερικό του αλουμινένιου για να αποφύγω τις αντανακλάσεις. Στις φωτογραφίες 2 & 3 ο πλαστικός σωλήνας και οι αντάπτορες έτοιμοι για χρήση. Στην φωτογραφία 4 ο αντάπτορας βιδωμένος στο PST.

Το κόστος ων υλικών μικρότερο από 5 ευρώ. Ο χρόνος κατασκευής γύρω στις 3-4 ώρες (πρώτη φορά έβγαζα σπείρωμα σε τόρνο).

 

3. Αφού τα πρώτα βήματα ήταν επιτυχημένα προχώρησα στην παραγγελία ενός φίλτρου D-ERF 90 mm της Baader από Πλανητάριο και ακολούθησε η κατασκευή ενός αντάπτορα για να προσαρμοστεί μπροστά από τον αντικειμενικό.

Τα υλικά που χρησιμοποίησα ήταν 2 τάπες με σπείρωμα για πλαστικό σωλήνα υδραυλικών με διάμετρο 125 mm. Κόστος 2 ευρω η κάθε μία (υπάρχει έτοιμος αντάπτορας από αλουμίνιο αλλά το κόστος του είναι αρκετά μεγάλο). Από ένα κομμάτι πλέξιγκλας 6 mm (κόστος 10 ευρώ) έβγαλα δύο στεφάνια (χρησιμοποίησα για το κόψιμο επιτραπέζιο δράπανο με κυκλικό κόφτη). Στα στεφάνια έφτιαξα πατούρες με φάλτσο ώστε το D-ERF να έχει κλίση ως προς τον διαμήκη άξονα και να εξαλείψω τις αντανακλάσεις με τον αντικειμενικό.

Στο καπάκι της μίας τάπας έφτιαξα ένα στρογγυλό άνοιγμα, κόλλησα το ένα στεφάνι εσωτερικά, έβαλα το S-ERF και επάνω του έβαλα το δεύτερο στεφάνι το οποίο λειτούργησε σαν σφιγκτήρας. Το τελικό στερέωμα του φίλτρου έγινε με 3 βίδες άλλεν περιμετρικά του D-ERF που βιδώνουν στο έξω στεφάνι.

Οι φωτογραφίες 5-6-7 δείχνουν την όλη κατασκευή.

 

Το επόμενο βήμα ήταν να προσαρμόσω την τάπα στον σωλήνα του τηλεσκοπίου. Αφαίρεσα το dew shield και το έκοψα τόσο πίσω από τον αντικειμενικό όσο να έχει περιθώριο να μπεί το τμήμα της τάπας με το εξωτερικό σπείρωμα. Για καλή μου τύχη η τάπα των 125 mm εφάρμοσε τέλεια στο στεφάνι του αντικειμενικού. Για να αποφύγω μετακινήσεις από μικρο χτυπήματα στο μέλλον άνοιξα 3 τρύπες περιμετρικά και γέμισα το κενό με θερμή σιλικόνη.

Για αισθητικούς λόγους έβαψα dew shield και τάπα μαύρα. Το καπάκι της δεύτερης τάπας το χρησιμοποιώ σαν βιδωτό κάλυμμα του αντικειμενικού.

Στην φωτ. 8 το αποτέλεσμα.

Στην φωτ. 9 το φίλτρο βιδωμένο μπροστά από τον αντικειμενικό.

 

Όπως είχα γράψει σε προηγούμενο post το τηλεσκόπιο δότης είναι ενα Bresser R102 / f10. Χρειάστηκε να κοπεί στο πίσω μέρος 10-12 εκατοστά για να μπορώ να εστιάσω. Με την χρήση φίλτρου 90mm προφανώς o εστιακός λόγος f αυξήθηκε, αλλά κόβοντας τον σωλήνα πρέπει να επανήλθε κοντά στο f10.

 

Για την εστίαση χρησιμοποιώ ενα motor focuser, ιδιοκατασκευή (προσαρμοσμένη στο bresser από παλιά λόγω του άθλιου focuser που έχει) για να αποφεύγω τους κραδασμούς.

 

Για την εύρεση του ήλιου εν αναμονή ενός sol searcher της televue έφτιαξα έναν στοιχειώδη ερευνητή (φωτ 10)

 

Η όλη κατασκευή ολοκληρωμένη στην φωτογραφία 10

 

Είναι αυτονόητο πως όποιος φίλος θέλει άλλες λεπτομέρειες είμαι στην διάθεση του.

 

Φιλικά

 

Μιχάλης

img11.thumb.jpg.d28d36af35ef85ec2d5fd587fb265511.jpg

img10.thumb.jpg.1632c4a091e3078c784f0a52913d9bf9.jpg

img9.thumb.jpg.2e9902deef1bed67659d8130b289b0c1.jpg

img8.thumb.jpg.7fbfc8d8e8853648525f29f42ca11ceb.jpg

img7.thumb.jpg.ac2ad9acd14772a5aa10fcd8985d8dae.jpg

img6.thumb.jpg.fbe8102ebb14a4168f05cf4b0d245021.jpg

img5.thumb.jpg.dd362d3461ae8688673c3e7254e251c5.jpg

img4.thumb.jpg.80a5082e1c5ab4e509a12e10ac1fdc56.jpg

img3.thumb.jpg.faae205c0b2ee59dceab80ffceb92ef4.jpg

img2.thumb.jpg.4b84c2f0411edb5ece57309a69026bcb.jpg

img1.thumb.jpg.68ac19a868c684cc28de0ba171fb7af0.jpg

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο καλη... ηλιοθεραπεία \:D/ =D>

 

Με τον εγκλωβισμό στην Αθήνα που έχει πέσει τον τελευταίο καιρό ισχύει η σοφή ρήση "από το τίποτα καλή κι' η Παναγιώταινα". Η ευχή σας καλοδεχούμενη.

 

Ελπίζω να τα καταφέρω να ανέβω στο Αλεποχώρι (η κανένα Σάββατο στον Κιθαιρώνα) και να περάσω να σας δω.

 

Φιλικά

Μιχάλης

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους ....

 

Μιχάλη ευχαριστώ πολύ για την πολύ ωραία εμπειρία από την σημερινή παρατήρηση ...

 

Οι παρακάτω εικόνες είναι με το τηλεσκόπιο του Μιχάλη, αλλά με το δικό μου PST.

 

Μιχάλη αυτές είναι αφιερωμένες σε εσένα ...

 

Καθαρούς Ουρανούς

Ι.Δ.Στρίκης

www.photogreece.weebly.com

www.elobs.weebly.com

www.dailysolar.weebly.com

Mod_Cor_04_Strikis_Stefanou.jpg.2f6e33d22eb1d55ae5b9782695f1be91.jpg

Mod_Cor_03_Strikis_Stefanou.thumb.jpg.d1aed4f425c100a71717320952469eff.jpg

Mod_Cor_02_Strikis_Stefanou.jpg.edb76cf4214f74bac3f2c904f06f4d59.jpg

Mod_Cor_01_Strikis_Stefanou.jpg.02455583ef17788873f2f327ee6523a3.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιακωβε εγώ πρέπει να σε ευχαριστήσω και όπως σου είπα η ζημιά ήταν αμοιβαία ...

To Elizabeth Observatory εκκολάπτει μικρόβια και αλίμονο σε όποιον τα κολλήσει.

 

Φιλικά

Μιχάλης

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης