Jump to content

ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ


gerofamily

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας. Είμαι νέος στο χόμπι της αστρονομίας, αλλά μπορώ να πω ότι έχω μία εμπειρία στα μηχανολογικά σαν χομπίστας…

Παρατήρησα ότι δουλεύετε σε πολλές εφαρμογές το τεφλόν.

Προφανώς δεν έχετε ακουστά το POM (πολυακετάλη)

Η μόνη διαφορά από το τεφλόν είναι ότι δεν έχει πολύ μεγάλη αντοχή σε χημικά (πράγμα που δεν νομίζω να σας ενδιαφέρει και πολύ) και το καλύτερο είναι ότι η τιμή του είναι μόλις 2 ευρώ περίπου το κιλό.

 

Γενικές ιδιότητες

Πολύ υψηλή διαστατική σταθερότητα, καλή κατεργαστικότητα, πολύ χαμηλή απορρόφηση υγρασίας, μεγάλη σκληρότητα, καλή χημική αντίσταση, καλή αντίσταση σε παραμόρφωση

 

Παραδείγματα εφαρμογών

Πλήμνες εδράνων, έδρανα ολίσθησης, οδοντωτοί τροχοί, ελατήρια, ράουλα, κοχλίες, δακτύλιοι, έμβολα, μήτρες, εξαρτήματα αυτοκινητοβιομηχανίας

 

Πρόγραμμα διάθεσης

 

Φυσικό (natural) λευκό χρώμα

• Ράβδοι διαμέτρου Ø6 έως Ø250 & μήκους 1000 mm

• Φύλλα πάχους 5 έως 60 mm & διαστάσεων 1000x2000 mm

• Φύλλα πάχους 8 έως 60 mm & διαστάσεων 620x2000 mm

 

Μαύρο χρώμα

• Ράβδοι διαμέτρου Ø16 έως Ø130 & μήκους 1000 mm

• Φύλλα πάχους 8 έως 60 mm & διαστάσεων 620x2000 mm

 

 

 

 

όχι ρε γαμ..... έσπασε....

image1.jpg.3d15c2be7e720e7455606f16243dc0cf.jpg

away from city lights
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχθές είχα την κουβέντα αυτή με έναν φίλο που μόλις πήρε ένα τορνάκι,να δοκιμάσουμε να φτιάξουμε αντάπτορες με αυτό το υλικό...θέλουμε όμως πληροφορίες για τα γρανάζια του τόρνου για να βγεί σωστά το βήμα στα σπειρώματα :-k

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου κι εγώ το δουλεύω στον τόρνο μου. δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα (ακόμα και σε τορνάκι) τα σπειρώματα αυτά σε σχέση με τα γρανάζια θα τα μάθεις από το manual του τόρνου. Εάν είναι optimum μπορώ να σε βοηθήσω.

Να σου δώσω να καταλάβεις εγώ κατασκευάζω ρομποτικά/CNC με ακρίβεια 0,0026mm και τα 2 κύρια υλικά που δουλεύω είναι το ατσάλι και το POM

away from city lights
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είσαι ο άνθρωπος μου :D

Θα χρειαστώ πληροφορίες σχετικά...να πιούμε και ένα καφέ να τα πούμε και απο κοντά αν θέλεις.

Είμαστε σε αρχαϊκό επίπεδό στο θέμα τόρνος ακόμη και θα χρειαστούμε τα φώτα σου(Πρωί ....όχι βράδυ και κάνουμε και φωτορύπανση)

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

sportikus αν και είμαι πατέρας μόλις 1 μηνός, και δουλεύω 9 ώρες την ημέρα, πάντα υπάρχει χρόνος για έναν καφέ. Άλλα ότι θέλεις μην διστάσεις να μου στείλεις pm.
away from city lights
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

..... Εάν είναι optimum μπορώ να σε βοηθήσω. ....

 

Φιλε μου καλέ που ήσουνα τοσο καιρο... Κριμα που είσατε στην Θεσσαλονικη βρε παιδια μετα χαρας θα σας εκανα παρεα για καφεδακι.

 

Εχω και εγω ενα optimum μικρο απο το praktiker. Ετοιμαζομαι να βγαλω σπειρωμα Μ50 Χ 1μμ. Απ' οτι κατάλαβα κυταζοντας την προσοψη του τορνου πρεπει να αλλαξω 2 γραναζια και να βαλω τα Νο 52 και 50 για να βγαλω το 1μμ.

Σαν μαχαιρι θα χρσιμοποιησω αυτο των 60 μοιρων της optimum.

Η εξωτερικη διάμετρος του σωληνα που θα χρησιμοποιησω θα ειναι 49μμ

Διαβάζοντας επισης δεξια αριστερα είδα πως καθε φορα που αυξανω το βαθος του σπειρωματος πρεπει να το κανω μετακινωντας το δευτερεύον φορίο (η οπως αλλοιως λεγεται) που πρεπει να το εχω στριψει σε γωνια 30 μοιρων ως προς τον καθετο άξονα.

 

Βγαζω σπειρωμα για πρωτη φορα - Πως τα βλεπεις τα παραπανω?

 

Φιλικά

Μιχάλης - CptFurz

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ εκεί κολλάω...στο εσωτερικό σπείρωμα :-k

Κοίτα που θα μαζευτούνε κι άλλοι τώρα :D

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

sportikus

αυτή τη διαδικασία την κάνεις ΜΟΝΟ με μεγάλους τόρνους. και το τονίζω αυτό γιατί πρώτον θα σου "σφάξει" (ταλάντωση του υλικού μας με αποτέλεσμα αυτό να μην κόβεται αλλά να γδέρνεται) το υλικό σου, και δεύτερον και κυριότερο να σου χαλαρώσουν οι σφήνες του χ και ψ πάνω απο τον κορμό του τόρνου. Τώρα εάν θέλεις να κάνεις πιο έντονο το σπείρωμα απλά κάντο με τον ψ (άξονας που είναι πάνω το μαχαίρι. αλλά προσοχή το βάθος δεν πρέπει να ξεπερνά τα 3/4 (θα το πω λαικιστη...) της απόστασης από αυλάκι σε αυλάκι.

 

στην δική σου περίπτωση θα αγόραζα ένα κολαούζο τόρνου για την κουκουβάγια (το εξάρτημα ακριβός απέναντι από το τσοκ) και θα το έκανα με αυτόν τον τρόπο.

όσο για τα γρανάζια είναι 60-Η, 42, 80-Η. όπου Η=δαχτυλίδι

στη διάθεση σας

 

 

και μία φώτο ενός cnc μου (δεν το έβαψα ακόμα)

IMG_0118.thumb.JPG.2fb4ab54531c6f01fb4ddc4d484dccd5.JPG

away from city lights
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλέπω είσαι καλλιτέχνης...μην το βάψεις άστο έτσι...βαρβατίλα :D

 

Έχεις πμ

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή ρωτήθηκα εάν βρίσκουμε το υλικό στην Ελλάδα..

 

http://www.stemplast.gr

http://www.namex.gr

http://www.etka.gr/

http://www.u-metals.com

 

εγώ αγοράζω από εδώ. http://www.orfanosp.gr

 

μέχρι και ράγες με βαγονέτα έχει για κάποιους που θέλουν το τηλεσκόπιο τους να κάνει μια συγκεκριμένη διαδρομή στην ταράτσα τους κτλ

away from city lights
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης