Jump to content

SKYWATCHER DOB 10''


giorgos v

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια,

θα ηθελα να ρωτησω το εξης:σκεφτομαι να παρω το παρακατω τηλεσκοπιο http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=656 κ θα ηθελα την αποψη οποιων φιλων το εχουν δουλεψει.

εχω το skywatcher 130mm (σε ισημερινη στηριξη) εδω κ 5 χρονια κ αφου το ''εκμεταλλευτηκα'' στο επακρο,νομιζω οτι ειναι η στιγμη για ενα βημα παραπανω.

θεωρω οτι τα οπτικα του ειναι αρκετα καλα αλλα θα ηθελα επιπροσθετως να μαθω και τι θα μου προσφερει το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο σε πλανητικη παρατηρηση κ τι σε αντικειμενα βαθεως ουρανου?να επισημανω οτι ειμαι κυριως παρατηρησιακος κ οχι φωτογραφικος (για αυτο επιλεγω dob).

με ενδιαφερει πολυ η οξυτητα των ειδωλων(αν κ σε αυτο παιζει μεγαλο ρολο το προσοφθαλμιο) καθως επισης κ το φαινομενο της κομης στα ορια του προσοφθαλμιου.αν το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο παρουσιαζει εντονη κομη πχ,θα ηταν λογος αποθαρρυνσης για την αγορα του..

 

φιλικα

γωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Γιώργο,

Έχω την τύχη να έχω ακριβώς το ίδιο τηλεσκόπιο και η γνώμη μου είναι να προχωρήσεις

αμέσως στην αγορά του.Είναι πάρα πολύ καλό και προσφέρεται για παρατήρηση πλανητών

και βαθέως ουρανού.Αν έχεις και τα κατάλληλα φίλτρα τότε θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε μακη σε ευχαριστω για την απαντηση σου =D> .οταν κοιταζεις αστερι παραμορφωνει καθολου το σχημα του?κ δεν μιλαω για την ακρη του πεδιου αλλα οταν το αστερι ειναι στο κεντρο του προσοφθαλμιου.

φοβαμαι λιγο γιατι ναι μεν καλα τα οπτικα της skywatcher αλλα δεν ειναι σαν τα orion optics,δυστυχως!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Αν και δεν εχω το συγκεκριμένο (εχω το 8"), εχω δει όμως μέσα απο 10" και η γνώμη μου είναι να το πάρεις.

Για παραμόρφωση ούτε κουβέντα, εννοείται οτι το αστέρι είναι κουκίδα, και αναλόγως και το προσοφθάλμιο παραμένει κουκίδα ακόμα και στην άκρη :wink:

Τώρα άμεση σύγκριση με τα Orion δε νομίζω οτι μπορεί να γίνει (οτι πληρώνεις παίρνεις..) αλλα για την τιμη του είναι άριστο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οταν κοιταζεις αστερι παραμορφωνει καθολου το σχημα του?

 

Όχι δεν παραμορφώνεται το σχήμα του.Θα παραμορφωθεί μόνο αν φλουτάρεις το

είδωλο του αστεριού,τότε το σχήμα του θα παραμορφωθεί.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια σας παιδια,

θα ηθελα να ρωτησω το εξης:σκεφτομαι να παρω το παρακατω τηλεσκοπιο http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=656 κ θα ηθελα την αποψη οποιων φιλων το εχουν δουλεψει.

εχω το skywatcher 130mm (σε ισημερινη στηριξη) εδω κ 5 χρονια κ αφου το ''εκμεταλλευτηκα'' στο επακρο,νομιζω οτι ειναι η στιγμη για ενα βημα παραπανω.

θεωρω οτι τα οπτικα του ειναι αρκετα καλα αλλα θα ηθελα επιπροσθετως να μαθω και τι θα μου προσφερει το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο σε πλανητικη παρατηρηση κ τι σε αντικειμενα βαθεως ουρανου?να επισημανω οτι ειμαι κυριως παρατηρησιακος κ οχι φωτογραφικος (για αυτο επιλεγω dob).

με ενδιαφερει πολυ η οξυτητα των ειδωλων(αν κ σε αυτο παιζει μεγαλο ρολο το προσοφθαλμιο) καθως επισης κ το φαινομενο της κομης στα ορια του προσοφθαλμιου.αν το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο παρουσιαζει εντονη κομη πχ,θα ηταν λογος αποθαρρυνσης για την αγορα του..

 

φιλικα

γωργος

 

Φίλε Γιώργο,

από ότι κατάλαβα σε απασχολεί το θέμα της κόμης, Ένα νευτώνειο σαν το 10" που αναφέρεις με κάτοπτρο εστιακού λόγου f4.7 έχει σίγουρα κάποια κόμη. Καλό είναι να έχεις και κάποια πιο ποιοτικά προσοφθάλμια που θα την εξαλείψουν σε κάποιο βαθμό. Αν είσαι πολύ "ευαίσθητος" στο φαινόμενο, τότε μόνο θα σε ενοχλήσει, υπάρχουν άλλοι, εμού συμπεριλαμβανομένου που δεν δίνουν και τόσο σημασία, δεν τους ενοχλεί και την αγνοούν.

Αν είχες f4.5 εστιακό λόγο και κάτω, αρχίζει και γίνεται πολύ πιο αισθητή η παρουσία του φαινομένου και η χρήση paracorr επιβάλλεται! Στο f5 που έχω εγώ την διακρίνω πολύ λίγο έως καθόλου με τα televue. Στο κέντρο του πεδίου δεν θα φανεί, στα άκρα υπάρχει ότι υπάρχει. Αν στο κέντρο δεν βλέπεις ένα αστέρι με τις 4 ακτίνες περίθλασης (αυτές που προκαλεί η αράχνη δηλαδή) σαν τέλειο σταυρό, έχεις θέμα με την ευθυγράμμιση των κατόπτρων παρά με την κόμη.

 

Η παραμόρφωση του αστεριού από την κόμη στα άκρα του πεδίου, το κάνει να δείχνει σαν κομήτης με ουρά, το φλουτάρισμα που λέει ο Μάκης είναι αν το αφεστιάσεις.

Είναι φοβερό το τηλεσκόπιο για deep space, θα πάθεις πλάκα, καμία σχέση με τα 130mm που έχεις τώρα. Οι πλανήτες έχουν πολύ ωραία απεικόνιση επίσης, μόνο που ίσως σε ενοχλήσουν λίγο οι 4 ακτίνες της περίθλασης κάποιες φορές. Το δυνατό του σημείο είναι deep space, θα σε ταξιδέψει πολύ βαθιά φτάνει να...το πας σε σκοτεινό ουρανό!!!

 

Οι 10" είναι η χρυσή τομή στο τηλεσκόπιο από όλες τις απόψεις. Τώρα για τα οπτικά και την ποιότητα κλπ κλπ..νομίζω ότι και όπως είναι θα καλύψει τις περισσότερες ανάγκες σου και στα πιο απαιτητικά αντικείμενα...και στο Orion Optics να πας, πάλι την χρυσή τομή θα την έχεις. Νομίζω όμως με μεγαλύτερο κόστος... :-k

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης