Jump to content

Αγορά Sky-Watcher black Diamond ed 80-100!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους τους φίλους του ουρανού!

 

Ασχολούμαι αρκετό καιρό με το θεωρητικό κομμάτι της αστρονομίας που θεωρώ απαραίτητο να κάνει κάποιος και νομίζω ότι ήρθε η ώρα επιτέλους να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο!

 

Θα ήθελα την άποψή σας για τα black Diamond ed 80 και 100 της Sky-Watcher, καθώς και προτάσεις για μια καλή στήριξη με σύστημα αυτόματης πλοήγησης, όπως επίσης και εναλλακτικές προτάσεις τηλεσκοπίου!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, η βοήθειά σας είναι σημαντική για όλους εμάς τους αρχάριου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου και καλως ηρθες!

Για να σου προτεινουμε τηλεσκοπιο θα πρεπει πρωτα να μας πεις για τι πραγμα το θες οπως επισης και για το εαν θες να ασχοληθης με την αστροφωτογραφιση.

Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα ένα τηλεσκόπιο πρακτικό (μέγεθος - και βάρος κυρίως) και αξιόπιστο (κατασκευή)!

Από κει και πέρα με ενδιαφέρει περισσότερο η ευκρίνεια σε αυτό που θα βλέπω!

Όσον αφορά την αστροφωτογράφιση δεν με αφήνει αδιάφορο αλλά σίγουρα το πρ'ωτο μου μέλημα είναι η παρατήρηση!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ηθελες goto η οχι?

 

Εγω ακομη και αν εχω ενα goto τηλεσκοπιο σου προτεινω να μην παρεις goto γιατι πολυ απλα μετα απο καποιο καιρο βαριεσε να σε πηγαινει ενας υπολογιστης απο εδω και απο εκει και εσυ το μονο πραγμα που να κανεις να ειναι να κοιτας μεσα απο το προσοφθαλμιο και να λες, Α τι ωραιο! Επισης εαν ενδιαφερεσαι κυριως για παρατηρηση θα σου προτεινα το γνωστο dob 8 η ακομα καλυτερα το dob 10.

Εχει τυχη να δω μεσα απο ενα 100 black diamond και δεν ειδα καμοια διαφορα στην ευκρινια απο το δικο μου που ειναι ενα νευτωνιο 8".

 

Φιλικα Μιχαηλ.

Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια για τα dob 8 και 10, απλά θα προτιμούσα κάτι πιο ευέλικτο!

Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί λίγο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι το goto δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα gadget με διο τρεις χαρτες κανεις μια χαρα δουλεια. Προσφατα χειριστικα ενα 16ιντσο dob και τους γαλαξιες τους εβρισκα με αρκετη ευκολια.
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευέλικτο εννοώ να μην έχει πολύ μπελά για να βγει απ το σπίτι!

Να μην σκέφτεσαι την όλη διαδικασία όταν θες να πας τη βόλτα σου!

Για το μοντέλο που γράφω δεν έχετε καλή άποψη?

Υ.Σ.:Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρων!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολα εξαρτωνται απο τη χρηση που θελεις να κανεις και το κεφαλαιο που θελεις να ξοδεψεις.

 

Τα ΟΤΑ που αναφερεις ειναι μικρο-μεσαια διοπτρικα,αρκετα καλα για τα λεφτά τους αλλα αμα θελεις να κανεις παρατηρηση μονο, με τα ιδια λεφτά μπορεις να παρεις μεγαλυτερη διαμετρο και μια λυση ειναι ενα Ντομπσον απο 8"/12" που σιγουρα θα σου ανοιξει αλλο παραθυρο στον ουρανο.

Το 80ρακι ειναι ενα κλασσικο πια στον κοσμο της ερασιτεχνικης αστρονομιας και σιγουρα και στην αστροφωτογραφια.

 

Αν σκεφτεσαι να κανεις φωτογραφια ετοιμασου για εξοδα.Ειναι σαν δοχειο με τρυπα στον πατο.Το ξερω απο πρωτο χερι αλλα και πολλοι αλλοι φιλοι εδω στο φορουμ.

 

Γενικά ειμαι της αποψης οτι μια βαση Αλταζιμουθικη ειναι η καλυτερη και ποιο ανετη λυση για παρατηρηση ειται ειναι Ντομπσον ειται οτιδηποτε αλλο.

 

Μην πιστευεις οτι ενα 10"-12" Ντομπσον πιανει ντε και καλα περισσοτερο χωρο απο ενα τηλεσκοπιο σε ισημερινη βαση.

 

Η πιο ελαφρια λυση παντως ειναι σιγουρα το 80ρακι σε μια αλταζιμουδικη μικρη.Αλλα μην περιμενεις θαυματα στην παρατηρηση περα απο Rich field ,Σεληνη και τους 2 γιγαντες του συστηματος μας μαζι με την Aφροδιτη.Οπως και να χει θα σου επιτρεψει να "δεις" και τα ποιο βασικα Messier.

 

Φιλικα,

 

Μιχαλης

 

ΥΓ:Συγχωρεστε με για την ελειψη τονων αλλα γραφω με ιταλικο πληκτρολογιο και ειδη ειναι μια περιπετεια να βρω τα σωστα κουμπια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να βγάλεις το dob έξω δεν θα σου πάρει περισσότερο απο 10 λεπτά είναι η πιο ευέλικτη λύση! Με ένα dob 10 κανείς αξιοπρεπεστατη παρατήρηση. Κατα την γνώμη μου με αυτο το Τηλεσκόπιο πρέπει να μπεις στο χώρο της παρατηρησιακης αστρονομιας.
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tα ED ειναι κυριος φωτογραφικα και με αριστα οπτικα!!Τα προτημουν κυριος αστροφωτογραφοι για την ποιοτητα των οπτικων,διοτη ειναι εξερετικα!Για παρατηριση καλα θα ηταν να πας σε μεγαλητερες διαμετρους.Αν θελεις ο οπτικος σωληνας να εχει και προδιαφραφες για φωτο αν το αποφασησεις για αργοτερα ειναι και αυτο καλη σκεψη!τα dobson 6-8-10 μπορουν να ανεβουν σε ΚΑΛΗ ισημερινη στηριξη και με τον αναλογο εξωπλησμο μπορεις να ασχοληθεις και με αυτο.Ειναι μεγαλα τα ποσα ομως,οπως σου αναφερουν και αλλοι φιλοι.Υπαρχουν και αλλοι σωληνες καταλληλοι για συνδιασμο...Αν διαλεξεις καποιο ED να το παρεις γιατι θα θελεις να ασχολιθεις με φωτο,εστω και αργοτερα,γιατι οπτικα εχεις περιορησμους λογο μικρης διαμετρου.Παντος οτι θα δεις μεσα απο ενα ED,αυτα που φενονται, θα ειναι οπτικα αριστα!

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλύτερο είναι, μια και εισέρχεσε στον παρατηρησιακό τομέα της αστρονομίας, να ξεκινήσεις με κιάλια. Δε ξέρω κατά πόσο γνωρίζεις τους αστερισμούς, τους πλανήτες και άλλα αντικείμενα, αλλά με τα κιάλια θα βοηθηθείς κατά πολύ. Μετά εφόσον προχωρήσεις στην αγορά τηλεσκοπίου και δε ζητάς πολλά, το 80 ED πάνω σε μια αλτηζημουθιακή στίρηξη, είναι ένα από τα καλύτερα σε σχέση με τη τιμή του, μιας και δίνει πολύ καλές και ευκρηνέστατες εικόνες. (πάντα και σε συνδιασμό με καλά προσοφθάλμια). Αν θες να δεις περισσότερα (που σίγουρα θα θές) τότε αναγκαστικά θα ανέβεις σε ίντες άρα και σε όγκο! Σε αυτή τη περίπτωση σε συνδιασμό με ευελιξία και πολλές ίντες, το dob 8'' ίσος είναι μονόδρομος.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω, ενα ζευγαρι κυαλια,μακαρι πανω σε ενα τριποδο εαν καποιος θελει περισσοτερη σταθεροτητα, ειναι ισως απ τους ποιο ωραιους,οικονομικους και ανετους τροπους για να γνωρισει καποιος τον ουρανο.Και...για να πω την αληθεια δεν το αποχωριζομαι ουτε τωρα μετά απο 20 χρονια χρησης.Κρατουν καλη και ξεκουραστη συντροφια κατα τη διαρκεια της φωτογραφησης. :)

Δεν χρειαζεται να ειναι ακριβα, φτανει και ενα ζευγαρι οικονομικα κυαλια...και μια ξαπλωστρα :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Μάλλον θα προβώ στην αγορά ενός ζευγαριού κιάλια και στη συνέχεια με τη σχετική οικονομία θα αγοράσω το 120ρι εάν δω και έχω αυτή την έπαρση που έχω τώρα!

Ελπίζω να σας γνωρίσω και από κοντά κάποια στιγμή!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης