Jump to content

Εξέλιξη και ίδρυση συλλόγου ερασιτεχνικής αστρονομίας Χανίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

μετά από αρκετό χρονικό διάστημα συναντήσεων και συζητήσεων με τις φίλες και τους φίλους της αστρονομίας :idea: νομίζω ότι και εμείς εδώ θα πρέπει να ενωθούμε και να οργανώσουμε την Παρατηρησιακή Ερασιτεχνική Αστρονομία στην πόλη μας και γιατί όχι και σε όλο το νομό Χανίων. Να δούμε πόσοι είμαστε :?: και να γνωρίσουμε και τους υπόλοιπους :D

Γι΄αυτό καλούμε όσους ενδιαφέρονται να γράψουν τα σχόλια τους, να καταθέσουν τις απόψεις τους και την γνώμη τους.

ΜΙΑ ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΒΓΑΛΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΜΑΣ ΛΕΕΙ

"Το 'ενα χέρι νίβει τ΄άλλο...." :)

Επεται συνέχεια :arrow:

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχόμαστε ολόθερμα καλή επιτυχία. Δεν είμαστε οι καλύτεροι για να δίνουμε συμβουλές απλά μπορούμε να σας δώσουμε μέρος των συναισθημάτων που νιώσαμε όταν δημιουργούσαμε το Σύλλογο Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Θράκης και ήταν αυτά : :D :?: :oops: :shock: :evil: :cry: :cry: :D :roll: :D :D .

Καλό κουράγιο, καλό δρόμο. Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός. Αν νομίζετε ότι χρειάζεσθε βοήθεια ή συμβουλές ή καταστατικά μπορώ να σας στείλω το δικό μας για να πάρετε ιδέες. Φυσικά θα το τακτοποιήσετε στα δικά σας δεδομένα και τις προθέσεις σας.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη καλησπέρα,

ευχαριστώ πολύ για τα θερμά σου λόγια και την ολόψυχη συμπαράσταση σου.Ασφαλώς θα χρειαστούμε και την βοήθεια σας και τις συμβουλές σας .

Ορμώμενος από το δικό σας παράδειγμα και 'οραμα ξεκινάμε μία δύσκολη (το γνωρίζουμε) προσπάθεια, η οποία πιστεύουμε ότι θα έχει ευτυχή κατάληξη.

Και πάλι σε ευχαριστώ καθώς και όλα τα παιδιά της Αστροθράκης.

ΥΓ. Ελπίζω ότι θα τα πούμε στο 4ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επανερχόμαστε στο θέμα και ζητάμε τις γνώμεσ συμβουλες προτάσεις όσων ενδιαφέρονται.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ.

ΕΙΜΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ. ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΥΡΩΝΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΛΕΜΕ.

ΚΑΛΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ.

ΧΡΗΣΤΟΣ

http//www.ethaleia.gr/ , http//astrochania.blogspot.gr/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο καλησπέρα,

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Σε παρακαλώ γράψε άν έχεις κάποιες προτάσεις.

Csot , Stelios περιμένω τις απαντήσεις σας.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλη επιτυχια παιδια,

 

να εχετε παντα υποψη οτι η ψυχη ενος συλλογου δενειναι τα καταστατικα και τα Δ.Σ αλλα το κοινο παθος που ενωνει τα μελη, οι συχνες συνατνησεις (ματια που δε βλεπονται...) οι κοινες παρατηρησεις, η συνεχης επικοινωνια, η παρεα που κουβαλαει την κοινη "τρελα" για την αστρονομια.

 

ευχομαι να ευοδωθουν τα σχεδια σας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΜYRWN ΜAYROGIANNAΚIS ?

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη καλησπέρα.

ο συγκεκριμμένος Μύρων δέν είναι ο Μαυρογιαννάκης που ρωτάς.

Ξέρεις κάποιον Μύρωνα Μαυρογιαννάκη που ζεί στα Χανιά και ενδιαφέρεται για την αστρονομία ?

Αν ναί τότε να επικοινωνήσει μαζί μας.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από μένα και μετά από απουσία λόγω των καλοκαιρινών διακοπών. Ο ουρανός στα Κύθηρα δεν είναι ιδιαίτερα καλός για παρατηρήσεις μιας που είχαμε και την Αυγουστιάτικη πανσέληνο να ισοπεδώνει τα πάντα, αλλά η Παλαιόχωρα και το Ελαφονήσι είναι καταπληκτικά και κάναμε εκπληκτικές παρατηρήσεις.

 

Όσο αφορά το θέμα του συλλόγου μιας που ο Δημήτρης ζήτησε τις απόψεις μας πιστεύω ότι θα πρέπει να διοργανώσουμε μερικά σταρ-πάρτις και να προσεγγίσουμε τον κόσμο που έρχεται σε αυτά στο να δημιουργήσουμε σύλλογο. Ας μην ξεχνάμε ότι πρέπει να μαζευτούμε αρκετοί.

 

Μια αστρο-συνάντηση με συγκεκριμένο θέμα όπως ¨γνωρίστε τον φθινοπωρινό ουρανό" ή μια ομιλία με κάποιο θέμα όπως "πως να χρησιμοποιήσω ένα τηλεσκόπιο" θα τραβούσε κόσμο που θα μπορούσε να συμμετείχε σε ένα σύλλογο.

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη,

 

Ξέρω κάποιον Μύρωνα Μαυρογιαννάκη από τα Χανιά, που μένει χρόνια στην Αθήνα. Θα του πω για σας.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Γειά χαρά σε όλη την παρέα και Χρόνια Πολλά.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ή κάποιοι από το forum έχουν την εμπειρία συμμετοχής σε τηλεοπτική εκπομπή με θέματα αστρονομίας.

 

Η ερώτηση τίθεται για τον εξής λόγο: Δημοσιογράφος από τοπικό (Χανιώτικο) τηλεοπτικό κανάλι, προφανώς ορμώμενη από την ανοικτή βραδυά αστροπαρατήρηρησης που είχαμε διοργανώσει και συμμετείχε με θετικά σχόλια μάλιστα, θέλει να κάνει εκπομπή αφιερωμένη σε θέματα αστρονομίας (παρατήρηση,εξοπλισμός,βιβλιογραφία κλπ).

 

Γι αυτόν τον λόγο πρότεινε στον Χρήστο , να κάνει την συγκεκριμμένη εκπομπή με την συμμετοχή μας και με παράλληλη παρουσίαση του εξοπλισμού που διαθέτει αυτή τη στιγμή η ομάδα μας.

 

Επειδή τόσο ο Χρήστος όσο κι εγώ δεν έχουμε προηγούμενη τηλεοπτική εμπειρία ζητάμε την βοήθεια, όσων πιθανώς έχουν, καθώς και τις απόψεις σας για το κατά πόσον μια τέτοια εκπομπή θα μπορούσε να βοηθήσει στην προσπάθεια μας για την ίδρυση συλλόγου στην πόλη μας.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω εμπειρία αλλά καλά θα ήταν φίλοι μου να είχατε τις ερωτήσεις από πιο πριν!!! γιατί μην βρεθείτε προ εκπλήξεως και σας ρωτάνε για UFO και για φαντάσματα!!! Εάν δεν θελήσουν μην πάτε!!! Θα είστε και καλύτερα προετοιμασμένοι!!! Τα λέω αυτά γιατί είμαι σε πολύ συχνή επαφή με τον Πρόεδρο του συλλόγου μας ΣΕΑΘ και μια φορά σε τηλεφωνική συζήτηση κάτι πήγε να γίνει !!! βέβαια ο Δημήτρης είναι πολύ ετοιμόλογος και ξέρει καλά πολλά θέματα και ξέφυγε με πολύ καλό τρόπο.

 

Φιλικά πάντα Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ .ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ.ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΘΑ ΕΧΩ ΤΟ CPC 8" GPS(ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ).Η ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΑΦΟΥ ΑΛΛΟΣΤΕ

ΕΛΕΙΠΕ.ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΟΡΙΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ. :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Arcantos καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Την πρόταση σου θα την κοινοποιήσω και στα υπόλοιπα παιδιά και σίγουρα θα κανονίσουμε μία συνάντηση.

Περισσότερα μπορεί να βρείς στην διεύθυνση http://chania-astro.blogspot.com/

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ.ΣΥΓΧΑΡΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΙΤΕ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ.ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ:

1)ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ CCD ΓΙΑ ΤΟ CPC ΕΩΣ 300 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΝΑ ΑΞΙΖΕΙ;

2)ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ καλο το site ολα ωραια και καλα εκτος απο κατι που μου καθεται στο λαιμο σαν αγκαθι.

Κοιτωντας τα link ειδα τα blog που εχετε εσεις οι Contributors και ειδα το παρακατω σε μερικους:

* Age:.....

* Gender: ......

* Astrological Sign: .......

* Zodiac Year: ......

* Industry: ...........

* Occupation:.........

* Location: ...........

Τα περη αστρολογιας σε ανθρωπους που ασχολονται με την αστρονομια , για μενα ειναι απραδεκτο!!!!

Βρειτε καποιο αλλο τροπο βρε παιδια να δημοσιευεται τις εμπειριες σας ή αφαιρεστε αυτα τα πραματα.

 

Φιλικα

Γιαννης

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ.ΣΥΓΧΑΡΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΙΤΕ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ.ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ:

1)ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ CCD ΓΙΑ ΤΟ CPC ΕΩΣ 300 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΝΑ ΑΞΙΖΕΙ;

2)ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ;

Arcantos καλημέρα,

δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω στα παραπάνω ερωτήματα σου γιατί και εγώ τώρα κάνω τα πρώτα μου βήματα στην αστροφωτογράφηση.

Οι φίλοι εδώ στο Astrovox μπορούν σίγουρα να σε βοηθήσουν καλύτερα απο εμένα.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αγαπητέ inest, έχεις δίκιο αλλά το blogspot (που ανήκει στο Goggle) και μας φιλοξενεί τα βάζει αυτά default οπότε δεν έχουμε επιλογή να τα αφαιρέσουμε.

 

Από την άλλη ας μην βγάζουμε σπυράκια όταν ακούμε ζωδιακό σύμβολο και αστρολογία μιας που αυτά τα δύο περπατούσαν για πολύ καιρό μαζί και η Αστρονομία χρησιμοποιεί τον ζωδιακό κύκλο φυσικά με αλλαγές γιατί εξελίσσεται σε αντίθεση με την Αστρολογία που είναι κολλημένη στο Πτολεμαϊκό ημερολόγιο Ακόμα και μεγάλοι αστρονόμοι στο παρελθόν για να βγάλουν το ψωμί τους ήταν και αστρολόγοι, δεν τους κάψαμε στην πυρά αλλά τους έχουμε ονομάσει πατέρες της Αστρονομίας.

 

Ας μην ξεχνάμε ότι ο ζωδιακός κύκλος βασίζεται στους Αρχαίους Έλληνες και Άραβες που με τους μύθους που έπλασαν μας χάρισαν μια εκπληκτική ουρανογραφία και έθεσαν τις βάσεις για αυτά που παρατηρούμε σήμερα. Προτιμώ να ακούω για τον Σκορπιό, τους Διδύμους, τον Υδροχόο παρά να έχω να να αντιμετωπίσω αστερισμούς με ονόματα όπως Κινητό τηλέφωνο, Κόκα Κόλα, Μεγάλη και Μικρή Audi και δέκατους πλανήτες με το όνομα Ζίνα.

 

Και ναι, θα το εξομολογηθώ. Διαβάζω το ζώδιο μου στην εφημερίδα και το χρησιμοποιώ τα ζώδια για να σπάσω το πάγο ιδίως με κοπέλες. Θέτω τον εαυτό μου στην ιερά εξέταση του Astrovox :D

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης