Jump to content

Κατασκευή dslr Slider


sheliak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια απλή κατασκευή slider για dslr.

 

Συνολική διαδρομή 1m. Κινηση πάνω σε βέργες ασηματσαλου. Για την ολοκλήρωση μένουν ακόμα προσθήκη κεφαλής στήρηξης Dslr και μοτέρ με ηλεκτρονικό χρονοδιακόπτη για την κίνηση της πλατφόρμας.

DSC02137.thumb.JPG.cafa1e9288883f383845d86f88f2473f.JPG

DSC02136.thumb.JPG.b48b6895d36a624da108d55a77fae3c3.JPG

DSC02134.thumb.JPG.ae0a9b77bf2b487716c0a68a6a3ea847.JPG

DSC02126.thumb.JPG.b72e280906808bb68d03c6ef68ed8b27.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Σταμάτη!! :D Αυτό είναι... αν πιάνουν τα χέρια σου όλα γίνονται!

Πολύ κάλο! Θέλω κι εγώ :P

 

Άντε καλή συνέχεια!!

 

 

ΥΣ

η σανίδα είναι από κρεβάτι; :wink:

 

Το θέμα της κίνησης και φωτογράφισης εναλλάξ πως θα το λύσεις, μεσώ υπολογιστή ή απλά θα τραβάς βίντεο οπότε δεν σε νοιάζει;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά! :D

 

Χεχεχε..Βασίλη οχι αν και θα μπορούσε να είναι, ολα ειναι ''brand new''.. :wink:

 

Για την κίνηση του συστήματος έχω σκεφτεί την εξής λύση:

 

Εναν ελεγκτή σαν αυτόν: http://www.velleman.eu/distributor/products/view/?country=be&lang=en&id=341552 ο οποιος πωλείται σαν κιτ (δηλαδή σε επιμέρους κομμάτια τα οποία χρειάζονται συναρμολόγηση-κόλληση). Με αυτό μπορεί κανείς να προγραμματίσει πλήρως τα διαστήματα κίνησης και ''ηρεμίας'' της πλατφόρμας με λειτουργία η οποία βρίσκεται πάνω στην πλακέτα (δεν χρειάζεται τίποτα άλλο). Δεν ξέρω ακόμα τι παίζει με την τάση εξόδου απο αυτό..Απ'ότι βλέπω δεν παίζει να υπάρχει με έξοδο 12volt..

 

Επίσης δέν ξέρω ποιά είναι η απαιτούμενη κίνηση του μοτέρ. Εδώ χρειάζονται δοκιμές. Αφού υπάρξει μια εικόνα του πόση πρέπει να είναι αυτή η ταχύτητα τότε θα επιλέξω το σωστό μοτέρ. Λογικά ενα μοτέρ 5rpm απο ebay μια χαρα δουλειά θα κάνει.

 

 

Θα δούμε..

 

 

 

ΥΓ το αστείο είναι οτι δεν έχω dslr .....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σταματη πολυ ωραια κατασκευη ελπιζω να την δοκιμασουμε στον παρνωνα καποια στιγμη.

 

Εγω ειχα σκεφτει να γινει με τρενακι απο κανα jambo το οποιο θα κοστιζε και σχετικα λιγα χρηματα.

Θελει αυτα τα μεγαλα και να εχει ραγες μεγαλουτσικες ωστε να μπορεσει να σηκωνει μια dslr και να ειναι και σταθερο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε θα το δοκιμάσουμε σίγουρα και σύντομα! :D

 

Οσο για το http://www.velleman.eu/distributor/products/view/?country=be&lang=en&id=341552 , μόλις επικοινώνησα με το κατάστημα και τελικά βγάζει έξοδο 12volt.

 

Επομένως με αυτόν τον ελεγκτή μπορεί κανείς να ρυθμίσει τα διαστήματα κίνησης και ηρεμίας του μοτέρ σε χρόνους 2sec και πάνω..!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης