Jump to content

barlow + barlow γινεται;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γίνεται αλλα θα έχεις βινιετάρισμα και πτώση της ποιότητας ωστόσο γιατί αντι να ρωτάς δεν το δοκιμάζεις;
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω μονο εναν.Απλα σκεφτομουν αντι να παρω ενα καλης ποιοτητας προσοφθαλμιο για υψηλες μεγενθυσεις να παρω εναν ακομα barlow με μικροτερο κοστος και να τους χρησιμοποιήσω μαζι με το ES100 14mm, αλλα αν ειναι να χασω σε ποιοτητα και σε πεδιο θα το ξανασκευτω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις 85x με τον 14mm και 170x με Barlow 2x. Για τις περισσότερες δουλειές δεν θα χρειαστεί να πας παραπάνω. 4x σημαίνει 340x, αρκετά υπερβολικό για τις συνήθεις συνθήκες παρατήρησης. Χωρίς να υπολογίσουμε πιθανό βινιετάρισμα, χρωματική εκτροπή, σκόνη στο επίπεδο εστίασης, απώλειες από τα 2-3 περισσότερα στοιχεία, μεγάλο ύψος που δυσκολεύει την παρατήρηση, μεγάλο βάρος και ροπές στρέψης κλπ.

Καλό θα ήταν να πάρεις άλλον 1 φακό (ή άλλους δύο, έναν μεγαλύτερο και ένα μικρότερο) ώστε με τον Barlow να έχεις 4 (ή 6) μεγεθύνσεις. Εγώ θα έπαιρνα έναν γύρω στα 9-10mm (τον ES100 9 ίσως; ) για 120-133x (240-266x με barlow) με exit pupil κοντά στο ιδανικό για DSO's 2mm (και 1mm για πλανήτες) και κάποιον SWA ή UWA 32mm για το μέγιστο πεδίο, 1.8- 2.2 μοίρες, με το μέγιστο exit pupil, 7mm.

Με αυτά θα είσαι καλυμμένος σχεδόν για τα πάντα ή και χωρίς το σχεδόν.

Αν είσαι ευχαριστημένος με τον ES θα σου πρότεινα ES82 32mm και ES100 9mm.

Αν είσαι "λεφτάς" Televue Nagler T5 31mm και Nagler T6 9mm ή Ethos 10mm αν προτιμάς μεγάλο eye relief Delos 10mm.

Αν είσαι ΕΔΤ (Έχεις Δίκιο Τάκη) Hyperion Aspheric 31mm και Hyperion 10mm (με δακτυλίδια)

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το εχω κανει δοκιμαστικα με ενα 2χ και 3χ ωστε να παρω 5χ στην φωτογραφιση και η εικονα ηταν τελειως θολη και σκοτεινη λογω των πολλων οπτικων στοιχειων και δεν το προτεινω ουτε εγω. αν ειναι παρε κατευθειαν ενα 4χ barlow για να μην εχεις προβληματα στην ποιοτηατ της εικονας. αν μπορεις κανε μια δοκιμη με ενα δανεικο δευτερο barlow 2x για να δεις τα αποτελεσματα. τελος αν μπορεις παρε ενα 7mm προσοφθαλμιο ωστε να μην εχεις μειωση της ποιοτας της εικονας απο τον barlow.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης