Jump to content

Χαιρετω,νεος στον χωρο ζηταει απαντησεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε.

 

Δεν θαλεγα οτι ειμαι νεος στον χωρο οπως στον τιτλο,αλλα ψηνομαι να γινω.

Και ο λογος ειναι οτι ειμαι τυχερος να εχω εξοχικο στην περιοχη του Σουνιου οπου επικρατουν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΒΡΑΔΥΑ οταν βεβαιως δεν εχει συννεφια,που τις πιο πολλες βραδιες δεν εχει,ιδιαιτερα το καλοκαιρι παιδια,νομιζεις οτι εισαι μερος του ουρανου.

 

Εκει λοιπον τα βραδυα,καθομαι στο μπαλκονι και χαζευω τον φανταστικο ουρανο,μαλιστα εμαθα και που ακριβως ειναι και η μεγαλη αρκτος ! !

 

Ετσι λοιπον μου γεννηθηκε η επιθυμια να αγορασω καποιο τηλεσκοπιο και να αρχισω να περναω δημιουργικα τις σκοτεινες αυτες νυχτες.

 

Εχω δει πολλα site και πολλες μαρκες και τυπους,αλλα δεν μπορω να αποφασισω για καποιο μοντελο.

 

Να ξεκαθαρισω οτι η αστροφωτογραφηση θα με ενδιεφερα αλλα οχι στο αρχικο σταδιο.

 

Εχοντας υπόψιν αυτα τα ολιγα λοιπον,ζηταω να μου προτεινετε κατι που να αξιζει τον κοπο,με ποσο γυρω στα 400 ευρω

 

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

 

:D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε μου και καλωσορισες!!!! :wink: Το τηλεσκοπιο που θα σου προτεινα εγω ειναι το dob 8 της sky watcher. O λογος ειναι οτι αυτο το τηλεσκοπιο συμπελιναμβανει και λογικη τιμη και καλη διαμετρο και φορητοτητα! Το μονο που θα χρειαστεις ειναι ενας χαρτης , ενας ερευνητης τυπου Telrad και μερικα προσοφθαλμια.

 

Και φυσικα θα σου προτεινα να παρεις ενα βιβλιο που λεγεται Nightwatch.

Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

+1 στον εξοπλισμο που προτεινει ο michael497 αλλα απο βιβλιο θα προτεινα το http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1765 εχε υποψη οτι με αυτο το τηλεσκοπιο δεν μπορεις να κανεις φωτογραφιση

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

νεος στον χωρο ειμαι...

 

αλλα αφου θα παρατηρεις απο σταθερο σημειο τοτε θα σου προτεινα το dob 10".

 

και μεταχειρισμενο μπορεις να το βρεις στο μπατζετ που εχεις ορισει... :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πληροφοριες καταιγιστικες.....ευχαριστω

 

Μαζευω και αλλες,διαβαζω και κειμενα να καταλαβω την λειτουργια του αντικειμενου,καθωτι αρχαριος-ρουκις,μου φαινονται βουνο !

 

Μπας και διαβαζει καποιος που να ασχολειται απο την περιοχη μου (Αναβυσσο-Σουνιο) να βρεθουμε για μια πιο λεπτομερη προσεγγιση στο θεμα ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης