Jump to content

Linux4AstronomyF11DVD


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτες ανακοινωθηκε .

Βασιζεται στο Fedora 11 .

 

Εχει συγκετρωμενα πολλα εργαλεια για αστροφωτογραφηση .

Υποστηριζονται και τροποποιημενες webcams .

 

 

http://sourceforge.net/projects/linux4astronomy/files/

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πονεμενη ιστορια, δυστηχως η υποστηριξη του χομπυ στο -ΙΜΗΟ, μην αρχιζουμε OS wars τωρα- αγαπημενο λειτουργικο ειναι πολύ περιορισμενη. Και αυτο το CD ειναι μια απο τα ιδια.

 

Το καλύτερο που μπορει κανεις να βρει ειναι κανενα CDC με υποστηριξη Indi ή το KSTARS και το stellarium. Λιγοι drivers για καμερες περα απο webcam (sbig, QSI, κατι παει να γινει και για QHY), το PHD που το εβγαλε open source o Stark και το Pixinsight. Και φυσικα το starlink αν εχεις την υπομονη να το ψαξεις. Κατα τα αλλα δεν υπαρχει κατι ολοκληρωμενο (αλλιως θα με εβλεπες να εχω κανει format το λαπτοπ που χρησιμοποιω στο πεδιο σε μια νυχτα.)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πονεμενη ιστορια, δυστηχως η υποστηριξη του χομπυ στο -ΙΜΗΟ, μην αρχιζουμε OS wars τωρα- αγαπημενο λειτουργικο ειναι πολύ περιορισμενη. Και αυτο το CD ειναι μια απο τα ιδια.

 

Το καλύτερο που μπορει κανεις να βρει ειναι κανενα CDC με υποστηριξη Indi ή το KSTARS και το stellarium. Λιγοι drivers για καμερες περα απο webcam (sbig, QSI, κατι παει να γινει και για QHY), το PHD που το εβγαλε open source o Stark και το Pixinsight. Και φυσικα το starlink αν εχεις την υπομονη να το ψαξεις. Κατα τα αλλα δεν υπαρχει κατι ολοκληρωμενο (αλλιως θα με εβλεπες να εχω κανει format το λαπτοπ που χρησιμοποιω στο πεδιο σε μια νυχτα.)

 

Και νόμιζα ότι ήταν η ιδέα μου... :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης