Jump to content

αστροφωτογραφιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ - images/smiles/icon_smile.gif

 

Πρόσφατα αγόρασα μία ή μάλλον δύο μηχανές κατάλληλες για αστροφωτογράφηση και έριξα αρκετό ψάξιμο οπότε μπορώ να σε πληροφορήσω για τα δρώμενα...

 

Καταρχάς η κατάλληλη μηχανή για αστροφωτογράφηση πρέπει να είναι τύπου SLR και να παίρνει φίλμ 35mm. (to standard). Οι καινούριες SLR έχουν πολλά φρου φρου ψιλοάχρηστα για αστροφωτογράφηση. Θα σου πρότεινα λοιπόν να αγοράσεις μια παλιά. Τα μοντέλα που θα σου προτείνω έχουν σταματήσει να βγαίνουν παρόλα αυτά μπορείς να τα βρείς μεταχειρισμένα. Τα περισσότερα πράματα ΔΕΝ θα τα βρείς στην Ελλάδα και γι'αυτό θα πρέπει να τα αγοράσεις απ'έξω. Το καλύτερο μέρος πιστεύω είναι το Ebay .

Ψάξε να βρείς μιά από τις παρακάτω:

 

1. Olympus OM 1

2. Pentax K-1000

 

Όλες οι παλιές SLR πού επιτρέπουν στο φωτογράφο να κρατάει ανοιχτό το κλείστρο απεριόριστο χρόνο (Bulb ή Time) κάνουν μια χαρά για αστροφωτογράφηση αλλά αυτές που σου αναφέρω είναι κλασσικές. Εγώ έχω την Olympus OM 1 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος...κάποια στιγμή θα αγοράσω και την Pentax. Μαζί με ένα ή περισσοτέρους φακούς θα τα βρείς κάτω από 160$ πολύ φτηνότερα απ'ότι θα τα βρείς εδώ και πολύ πιο φθηνά πό τις καινούριες. Στα 160$ που σου αναφέρω συμπεριλαμβάνω και τα σταλτικά που γι'αυτό το βάρος πακέτου είναι γύρω στα 20$ και κάνει περίπου μια βδομάδα για να έρθει.

 

Τέλος σχετικά με τους φακούς αν σκοπεύεις να κάνεις star trails και φωτογραφίες αστερισμών ως 20 seconds (ανοιχτό κλείστρο) σου κάνουν μια χαρά οι standard φακοί που έχουν πανω (50mm) και οι ευρυγώνιοι (π.χ. 28mm). Αν πάλι σκοπεύεις να κάνεις piggyback φωτογράφηση (η μηχανή πάνω στο τηλεσκόπιο εκμεταλλευόμενη μόνο το τρίποδο και το μοτέρ του τηλεσκοπίου) μπορείς να πάρεις τηλεφακούς 100mm και πάνω. Τέλος για φωτογράφηση μέσω της κύριας εστίας δεν χρειάζεσαι κανένα φακό (μόνο κάποιους αντάπτορες που πρέπει να αγοράσεις από μαγαζί με τηλεσκόπια) και έτσι μπορείς να αγοράσεις σκέτο camera body.

 

Ελπίζω να βοήθησα αρκετά

Αν θες και άλλες πληροφορίες κάνε ένα

search για astrophotography στο google

 

Αυτά

timepasser

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ta dio simantika themata pou prepei na prosekseis einai i mixani na exei Bulb (opos anefere kai o timepasser) kai to shutter na einai mixaniko! An einai ilektroniko, tote gia na meinei anoikto xreiazetai na katalonei reuma apo tin mpataria, opote me tin proti ekthesi sto kryo tis nyktas exei teleiosei i mpataria kai i mixani einai axristi! Episis kalo einai na exei xronokathysterisi (typika 10sec), oste na teleionoun oi talantoseis pou dimiourgountai apo to patima tou koumpiou prin parei tin eikona... Auta einai ta basika kai gia astrofotografisi den xreiazesai tipote parapano! Psakse se magazia pou poulane metaxeirismenes kai kati tha breis...

 

Petros

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για τη βοηθεια

Εκτός από το ebay μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο ελληνικό internet και εκτός από τις παλιές μηχανές olympus om1 και pentax k1000 υπάρχουν άλλες αντίστοιχες γιατί αυτές τις δύο έχω προσπαθήσει να τις βρώ αλλά δεν το κατάφερα.

Σχετικά με τις μηχανές COSINA C1 και COSINA C3 πόσο κατάλληλες για αστροφωτογράφιση μπορούν να θεωρηθούν

-
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

YPARXOYN KAI HLEKTRONIKES MHXANES POY EXOYN Bulb KAI TO shutter ANOIGEI KAI KLEINEI HLEKTRONIKA ALLA TO DIASTHMA POY EINAI ANOIKTO DIATHREITAI SE AYTH TH THESH MHXANIKA (XORIS XRHSH MPATARIAS).

MIA TETOIA MHXANH EINAI H CANON EOS-10 POY EXO.

EPISHS NA SHMEIOSO OTI AN MILAME KAI GIA FOTOGRAFHSH PLANHTON-SELHNHS HLIOY TOTE H DYNATOTHTA LEITOYRGIAS THS MHXANHS SE POLLES TAXYTHTES EINAI APARAITHTH.DHMOPRASIES STHN ELLADA GINONTAI EDO :

http://www.fleamarket.gr/

MANOS

Μάνος Καρδάσης

http://kardasis.weebly.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

-

 

Εχω την Cosina C1S - Απλή μηχανή, ελαφριά και μιά χαρά για επίγεια ή αστρική φωτογράφηση (κατά την μη ειδική μου γνώμη). Στο επίπεδο της αστροφωτογράφησης παλεύω ακόμα με τα βασικά, οπότε δεν μπορώ να σου πώ πόσο καλή είναι. Επειδή όμως δέχεται φακούς με το ίδιο σύστημα της Pentax (κ-mount) θα βρείς εύκολα t-ring για να την προσαρμόσεις σε τηλεσκόπιο και πολλούς φακούς πιο κατάλληλους από τον standard 35-70mm f3.5 που έρχεται με την μηχανή. Οσον αφορά άλλα site εκτός e-bay, μπορείς να δοκιμάσεις και το www.fleamarket.gr, το www.ibid.gr και το www.3nsold.gr με το fleamarket να είναι το καλύτερο από πλευράς ποικιλίας.

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως περιγράφει ο φίλος Μάνος, η σειρά Canon EOS είναι πολύ καλή για αστροφωτογράφηση. Εγώ έχω την EOS 3 και είμαι πολύ ευχαριστιμένος. Ταυτόχρονα, με την Cosina, θα ήθελα να προτείνω και την Argus Cosina STL 1000 όπου μπορεί να τις βρει κανείς για περίπου $20 στο eBay - τις δικές μου τις έχω εδώ και περίπου 25 χρόνια και είναι ακριβώς ότι πρέπει.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

images/smiles/icon_confused.gif Έχω αρχίσει να μπερδεύομαι.Δεν ξέρω τι να κάνω. Βρήκα κι'άλλες μηχανές όπως η PENTAX MZ-M η NIKON FM3A καιη MINOLTA X370S. Συγκρίνοντας cosina c1 με c3 ποιά είναι καλύτερη
-
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

-, images/smiles/icon_smile.gif

 

Η C3 διαφέρει από την C1 στο ότι έχει και αυτόματη έκθεση, χαρακτηριστικό άχρηστο για την αστροφωτογραφία.

 

Για να μην μπερδεύεσαι, πάρε ότι πιό φθηνό μπορείς να βρείς - έστω και μεταχειρισμένο. Οι Olympus OM1 και Pentax K1000 που σου ανέφερε ο timepasser είναι μια χαρά για ξεκίνημα. Και η C1 καλή είναι, αλλά γιατί να χαλάσεις 240 Ευρώ όταν μπορείς να βρείς μια μεταχειρισμένη που να κάνει την ίδια ακριβώς δουλειά με 150 Ευρώ? Για παραπάνω πληροφορίες πήγαινε: http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/I03/I03.HTM

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

images/smiles/icon_wink.gif Δυστυχώς δεν έχω πιστωτική κάρτα με αποτέλεσμα να μη μπορώ να αγοράσω κάποια μηχανή από το internet.Τί να κάνω? Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε και τώρα? Ευχαριστώ για τη μέχρι τώρα πολύτιμη βοήθεια.
-
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το πρόβλημα είναι καθαρά η απουσία πιστωτικής κάρτας, μπορείς να το λύσεις εύκολα εάν προμηθευτείς την κάρτα prepay από την Εγνατία Τράπεζα. Αυτή η κάρτα λειτουργεί όπως η καρτοκινητή τηλεφωνία, παρέχοντας προπληρωμένη, ανώνυμη & ασφαλή πίστωση για αγορές μέσω internet. Μπορείς να διαλέξεις το ποσό με το οποίο θα την 'φορτώσεις'.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

images/smiles/icon_smile.gif Ευχαριστώ για τη συμβουλή για την κάρτα prepay, θα δω τι μπορώ να κάνω με την κάρτα αυτή.

Μήπως όμως μπορώ να αγοράσω κάποια μεταχειρισμένη μηχανή από κάποιο φωτογραφείο? Υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα που να έχει μεταχειρισμένες μηχανές ή μόνη λύση είναι το internet.

-
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε -

 

Είχα και εγώ στην αρχή κάποιες επιφυλάξεις αλλά σε διαβεβαιώ ότι είναι ότι καλύτερο να αγοράσεις από το internet φωτογραφική μηχανή

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

images/smiles/icon_rolleyes.gif Ίσως είναι καλύτερα να αγοράσω από το internet μηχανή αλλά μήπως υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα από το οποίο να μπορώ να αγοράσω μια μηχανή?
-
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί μου φίλοι.

Μήπως κανείς σας έχει σκεφτεί μία ωραία μηχανούλα που λέγεται Zenit 122? Βεβαίως δεν είναι όπως της Νίκον η άλλων εταιριών με βαρύ όνομα,αλλά είναι μία μηχανή που μπορεί να κάνει κανείς καθημερινές λήψεις αλλά και αστροφωτογραφία μια και έχει όλα τα απαραίτητα για αυτό και είναι και πολύ φτηνή(περίπου 25000 δραχμές).Και έχει και φωτεινό θαμπόγυαλο.

Αγαπητέ μου φίλε -.

Ολες οι φωτογραφίες που θα δείς αν πας στο WWW.geocities.com/dimikolgr

έχουν παρθεί με αυτή την μηχανή.

 

Φιλικά.Δημήτρης.

Δημήτριος Κολοβός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hello Member 302,

 

I would just like to agree with what Dimitri posted. Strictly speaking, for the pupose of astrophotography, any 35mm camera will do. Of course, purchasing a camera that does not require the onboard battery to maintain the shutter open during long exposures is welcome. Basically, as long as the camera is light proof and you can purchase a T-ring, you should be fine.

 

On the other hand, if you are also looking for a camera to do general terrestrial photography with, a whole new set of issues will need to be addressed.

 

Oh yes, I can vouch for Dimitri using his Zenit camera for all of the images that he has posted on his web site.

 

Astro Vox is an excellent place for all of us to come to when we have questions and want to share and assist others with our experiences.

 

Clear Skies,

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τί ακριβώς είναι το θαμπόγυαλο και πόσο απαραίτητο είναι για αστροφωτογράφιση? Γνωρίζετε ποιές μηχανές το διαθέτουν? Γενικότερα ποιά είναι τα απαραίτητα στοιχεία που πρέπει να έχει μια μηχανή έτσι ώστε να μπορεί να κάνει αστροφωτογράφιση?Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει συγκεκριμένα μοντέλα.

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για το ενδιαφέρον και τη βοήθειά τους.

-
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και πιστεύω ότι οι ερωτήσεις είναι τελείως περιττές από τη στιγμή που δεν είσαι διατεθιμένος να αγοράσεις φωτογραφική μηχανή (απ'ότι φαίνεται τουλάχιστον από τα μηνύματα σου) παρ'όλα αυτά πιστεύω πως οφείλω να σου απαντήσω...

 

Όλες οι φωτογραφικές μηχανές SLR έχουν θαμπόγυαλο. Το θαμπόγυαλο είναι αυτό που παρεμβάλεται μεταξύ του καθρέπτη και του μέρους που βάζεις το μάτι σου για να εστιάσεις. Όταν η φωτογραφία δεν είναι εστιασμένη τα βλέπεις όλα θαμπά εξού και θαμπόγυαλο. Ορισμένες μηχανές όπως η OLYMPUS OM1 την οποία σου πρότεινα εξ'αρχής έχουν τη δυνατότητα αλλαγής θαμπόγυαλων ανάλογα με τη δουλειά που κάνεις.

Έτσι υπάρχει και θαμπόγυαλο ειδικό για αστροφωτογράφηση το οποίο είναι όλο matt. Όμως αυτά θα τα βρείς πια μόνο στο ebay και πουθενά αλλού. Άλλες πάλι μηχανές δεν έχουν τη δυνατότητα αλλαγής θαμπόγυαλου, όπως είναι η Pentax K-1000 που διακρίνεται για την απλότητα της. Η ξένη ορολογία του θαμπόγυαλου είναι focusing screen σε περίπτωση που θέλεις να κάνεις περαιτέρω έρευνα.

 

Πάντως επαναλαμβάνω ότι πρέπει να πάρεις μια απόφαση γιατί δεν πρόκειται ποτέ να καταφέρεις να κάνεις αστροφωτογράφηση- μα ποτέ - αν δεν αγοράσεις πρώτα μια SLR μηχανή.

 

Αυτά τα ολίγα

 

[ 09 Απριλίου 2003: Το μήνυμα τροποποιήθηκε από: timepasser ]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε, timepasser

 

επειδή παρακολουθώ τις συζητήσεις προσπαθώντας να μάθω πράγματα από πιο έμπειρους ανθρώπους, και τους ευχαριστώ εκ των προτέρων, θα ήθελα να συνεχιστεί η ευγενική και ανευ σχολίων κατάθεση των γνώσεων που διαθέτει ο καθένας. Ωστόσο, δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος που ζητούσε τις ίδιες πληροφορίες με τον φίλο μας -, στις 04/02/2003, μπορεί μετά από δύο μήνες να κάνει διαπυστώσεις και να προσβάλει ένα ένας συναδέλφό του. Επίσης, πρέπει να σου πω ότι δεν οφείλεις να απαντάς σε κανένα, ειδικά με αυτό των τρόπο και ειδικότερα αν δεν έχεις και τις γνώσεις.

Ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά από όλους για τη παρέμβαση, και κλείνω εδώ το θέμα χωρίς καμιά διάθεση για περαιτέρω αντιλογίες.

Μένω όμως αναγνώστης των συζητήσεων από τις οποίες έχω ήδη αποκομίση πολλά και σας ευχαριστώ όλους (βεβαίως και τον κ.timepasser).

 

Τα καλύτερα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mia diorthosi, to thampogialo legetai etsi oxi giati otan den estiazeis einai thampa, alla giati einai akribos auto pou leei i leksi! Einai ena gialaki me tin mia epifaneia oxi leia alla traxeia. An kaneis koitaksei mesa apo to tzamaki auto ta antikeimena piso tou fainontai thampa akribos logo tis traxititas tis epifaneias. Ostoso i eikona tou fakou otan estiastei epano se auti tin traxeia epifaneia mporei na fanei kai apo piso kai gia auto xrisimopoieitai stis fotografikes mixanes. Me alla logia to thampogialo einai akribos opos ena rizoxarto, an deis mesa apo auto ola fainontai thampa, alla an pareis ena fako kai estiaseis se auto i eikona fainetai kai mpros alla kai piso apo auto.

 

Petros

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε malamatina2002,

 

Προφανώς παρεξηγήσατε τον τρόπο με τον οποίο απάντησα στον - . Εγώ, όπως φαίνεται νομίζω από όλα τα μηνύματα μου, γράφτηκα σε αυτό το forum για μοιραστώ τις λίγες γνώσεις μου και για να αποκτήσω περισσότερες από άλλους που ενδεχομένως να έχουν κάνει καποια περισσότερη έρευνα σε τομείς όπου εγώ έκανα λιγότερη.

Δεν προσέβαλα ποτέ κανέναν και φροντίζω πάντα να απαντώ σε ότι με ρωτάνε με αρκετή σαφήνεια. Έαν νομίζετε ότι το τελευταίο μήνυμα μου σχετικά με το θαμπόγυαλο είχε προσβλητικό χαρακτήρα τοτέ μάλλον κύριε malamatina2002 βιαστήκατε να μου γράψετε την παρατήρηση σας αντί να ξαναδιαβάσετε το μήνυμα μου. Όσο αναφορά την κατάθεση γνώσεων χωρίς σχόλια, αυτό το κάνει μια εγκυκλοπαίδια και όχι ένας άνθρωπος. Δεν έχετε κανένα δικαίωμα να απαγορεύεται τόσο σε μένα όσο και σε όλους τους υπόλοιπους να συμπεριλαμβάνουν σχόλια στην απάντηση τους ειδικά όταν πρόκειται για καλοπροαίρετα που μόνο σκοπό έχουν την παρακίνηση του αναγνώστη για την ενεργοποίηση του στον χώρο της αστροφωτογραφίας.

 

Ζητώ ειλικρινά συγνώμη που το θέμα έγινε προσωπικό αλλά όπως προείπα δεν είμαι εγκυκλοπαίδεια και όπως δέχομαι σχόλια (όχι πάντα καλοπροαίρετα) έτσι μπορώ και εγώ να κάνω (μόνο καλοπροαίρετα)

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης