Jump to content

bresser lyra 70/900


Προτεινόμενες αναρτήσεις

kalispera se olous tous filous. tha ithela na ekthesw mia aporia:

 

san 1o tilescopio (gia paratirisi selinis k planitvn kirios) einai kali agora to bresser lyra 70/900? mou to proteinan sta 199 euro, alla tha ithela mia gnomi apo edw pou vlepw oti iparxei megali ebiria kai gnosi. Me endiaferei episis k i astrofotografisi (pio melodika).

 

Efxaristw.

Aris from milkyway!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

kalispera se olous tous filous. tha ithela na ekthesw mia aporia:

 

san 1o tilescopio (gia paratirisi selinis k planitvn kirios) einai kali agora to bresser lyra 70/900? mou to proteinan sta 199 euro, alla tha ithela mia gnomi apo edw pou vlepw oti iparxei megali ebiria kai gnosi. Me endiaferei episis k i astrofotografisi (pio melodika).

 

Efxaristw.

 

Γειά σου φίλε,

 

Το τηλεσκόπιο αυτό έχει πολύ μικρό άνοιγμα και πολύ γρήγορα θα ξεπεραστεί ο αρχικός ενθουσιασμός. Επίσης σαν αχρωματικό διοπτρικό πρέπει να έχει έντονη χρωματική εκτροπή για την τιμή πώλησής του. Το γεγονός αυτό δεν θα κάνει την παρατήρηση ευχάριστη. Καλύτερα μάζεψε μερικά ακόμα χρήματα για να πάρεις κάτι καλύτερο...

 

Καλό ψάξιμο,

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

islascanarias

 

Μαλλον θα δώσεις τζάμπα λεφτά :(

Καλύτερα δες για κάτι πιό μεγάλο (π.χ. dobson 6" ή 8") :wink: χωρίς απαραίτητα να ξοδέψεις μια περιουσία

Στην ιστοσελίδα της AKTIS (www.aktistar.gr) μπορείς να δεις τιμές και να το ψάξεις πιό πολύ

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

iparxei kamia protasi sta 200 (peripou) evro apo esas pou xerete kalitera?

Ναι η.. αποταμιευση για να παρεις ενα καλυτερο τηλεσκοπιο!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ αυτό λέω !!! περίμενε πάντως, εγώ περίμενα 1 χρόνο αγαπητέ φίλε. Βλέπεις ότι όλοι αυτό λένε, ξέρω πως θα τρελαίνεσαι στην αναμονή αλλά έτσι πρέπει. Πάντως η ΑΚΤΙΣ πουλάει Dobsonian με 350 και προσοφθάλμια μαζί πήραμε για τον σύλλογο μας 2 (GSO Dobsonian 200E από Κίνα) και είναι καλά θα έλεγα και μάλιστα 8". Βέβαια ξέχνα την αστροφωτογράφιση!!! κάνουν μονάχα για παρατήρηση λόγο στήριξης. Αλλά αργότερα χτυπάς και μια γερμανική στήριξη και θα είσαι πρώτος!!!

 

Φιλικά

Γεώργιος Ταρσούδης

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

opote (kai signomi gia tin epimoni, alla edw mesa me tosi gnosi k diaforetikes apopseis exw trelathei, pragmati iparxei poli kalo periexomeno kai ebiria), mporw na exw etsi merika xaraktiristika paradeigmata tileskopiwn gia arxarious? estw kai mexri 300 euros!

 

efxaristw poly!

Aris from milkyway!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το πρώτο τηλεσκόπιό ψάξτε πάντα για ένα (150mm) 6"Reflector (Κατοπτρικό) ή ένα 90mm - 100mm Refractor (Διοπτρικό).

<ή μεγαλύτερα>

 

Είναι δύσκολο να αγοραστεί κάτι "καλό" με ένα μικρό προϋπολογισμό.

Τηλεφωνήστε στους προμηθευτές στην Ελλάδα και ελέγξτε τις τιμές.

 

φιλικα.

-Frank

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

opote (kai signomi gia tin epimoni, alla edw mesa me tosi gnosi k diaforetikes apopseis exw trelathei, pragmati iparxei poli kalo periexomeno kai ebiria), mporw na exw etsi merika xaraktiristika paradeigmata tileskopiwn gia arxarious? estw kai mexri 300 euros!

 

efxaristw poly!

 

Αυτό είναι το τηλεσκόπιο που σου λέω, μια εικόνα λέει ποιό πολλά πράγματα από χίλιες λέξεις!!!

GSO_8_ok1.jpg.5ddb1a47d8f090e2270d0cd44d2d6780.jpg

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να καταθέσω και την δική μου εμπειρία.

 

Aπέκτησα τηλεσκόπιο 4 χρόνια μετά την πρώτη μου επαφή με την ερασιτεχνική αστρονομία.

 

Αρχικώς παρατηρούσα δια γυμνού οφθαλμού χρησιμοποιόντας χάρτες εκτυπωμένους από το internet και εν συνεχεία χρησιμοποιούσα κιάλια 10-30Χ60, τα οποία και μου άνοιξαν πραγματικά τους ορίζοντες στην αστρονομία. Επίσης διάβασα αρκετά βιβλία όπως το Nightwatch και το Starware και διάφορα άλλα και επισκεπτόμουν συχνότατα το Atrovox και το Cloudy Nights.

 

Μετά από ένα χρόνο και πλέον έρευνα αγοράς στο internet και επισκέψεις στον Κιθαιρώνα και στον Πάρνωνα, κατέληξα ότι ένα dobsonian 8" ήταν η καλύτερη επιλογή για τις δικές μου απαιτήσεις - κυρίως οπτική παρατήρηση.

Αφού εξοικιώθηκα αρκετά με την τεχνολογία και την χρήση των τηλεσκοπίων και βελτίωσα τις γνώσεις μου και τις δυνατότητές μου στο star hopping, απέκτησα ένα μικρό διοπτρικό 80mm ED grap and go τηλεσκόπιο για τις διακοπές ή τις συντομες εξορμήσεις το Σαββατοκύριακο.

 

Πιστεύω ότι η εξοικίωση στα πρώτα στάδια με τον ουρανό με βοήθησε αργότερα να προσαρμοστώ γρήγορα στην χρήση του τηλεσκοπίου και να χαρώ τις δυνατότητές του. Εάν κανείς δεν γνωρίζει καλά τον ουρανό είναι ευκολο να απογοητευθεί.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Φιλικώτατα,

 

Angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να καταθέσω και την δική μου εμπειρία.

 

Aπέκτησα τηλεσκόπιο 4 χρόνια μετά την πρώτη μου επαφή με την ερασιτεχνική αστρονομία.

 

Αρχικώς παρατηρούσα δια γυμνού οφθαλμού χρησιμοποιόντας χάρτες εκτυπωμένους από το internet και εν συνεχεία χρησιμοποιούσα κιάλια 10-30Χ60, τα οποία και μου άνοιξαν πραγματικά τους ορίζοντες στην αστρονομία. Επίσης διάβασα αρκετά βιβλία όπως το Nightwatch και το Starware και διάφορα άλλα και επισκεπτόμουν συχνότατα το Atrovox και το Cloudy Nights.

 

Μετά από ένα χρόνο και πλέον έρευνα αγοράς στο internet και επισκέψεις στον Κιθαιρώνα και στον Πάρνωνα, κατέληξα ότι ένα dobsonian 8" ήταν η καλύτερη επιλογή για τις δικές μου απαιτήσεις - κυρίως οπτική παρατήρηση.

Αφού εξοικιώθηκα αρκετά με την τεχνολογία και την χρήση των τηλεσκοπίων και βελτίωσα τις γνώσεις μου και τις δυνατότητές μου στο star hopping, απέκτησα ένα μικρό διοπτρικό 80mm ED grap and go τηλεσκόπιο για τις διακοπές ή τις συντομες εξορμήσεις το Σαββατοκύριακο.

 

Πιστεύω ότι η εξοικίωση στα πρώτα στάδια με τον ουρανό με βοήθησε αργότερα να προσαρμοστώ γρήγορα στην χρήση του τηλεσκοπίου και να χαρώ τις δυνατότητές του. Εάν κανείς δεν γνωρίζει καλά τον ουρανό είναι ευκολο να απογοητευθεί.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Φιλικώτατα,

 

Angelos

 

Συμφωνώ με τον Άγγελο!!! έχει δίκιο.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

efxaristw olous, i epistimi enwnei opos fenete.

 

tha ithela na pw oti meta apo POLY psaximo sto net, se ellinika k xena fora, i agora enos tileskopiou gia kapion arxario einai POLIPLOKI ipothesi, elpizw sto telos na kanw kali agora alla opos k na exei, ta asteria einai ekei gia na ta doume iopos k na exei, me 5,6 i 7 intses :-)

 

Aris

Aris from milkyway!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι κατα των Ντικινσον ενα απο τα τηλεσκοπια της δεκαρας...

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε islascanarias,

 

αν θέλεις ένα εισαγωγικό τηλεσκόπιο με απλώς καλή και αξιοποιήσιμη κατασκευή, θα πρέπει να ανεβείς λίγο ακόμη σε χρήματα (€ 500-700). Όμως, με €250-400 περίπου μπορείς να αγοράσεις υπέροχα κιάλια, κατάλληλα για αστρονομική παρατήρηση (δες τα Vixen/Celestron Ultima 8Χ56, 9Χ63) και να χαθείς στη μαγεία της εξερεύνησης του νυχτερινού ουρανού - πάντα με ένα καλό χάρτη. Κάπως έτσι είναι το καλύτερο ξεκίνημα...

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

loipon, eimai 2-3 meres prin tin teliki apofasi :oops:

 

mou esteile simera enas filos me link kai tis prosfores sto aktistar tou celestron c4r 102/1000 (dioptr.) sta 500eur, kathos k tou CELESTRON C6-N (katoptr.) sta 460 eur, kommataki ipsiles times vevea gia osa stoxeva, alla ithela an ginete na rwtisw tin apopsi sas oson afora ta sigekrimena!

 

efxaristw!

Aris from milkyway!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν πρέπει να διαλέξεις οπωσδήποτε μεταξύ των δύο, ασφαλώς το δεύτερο!

 

Ακόμη καλύτερα ένα dobsonian 8"...

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ, γενικά, κι εγώ με τα παιδιά και ειδικά με τον Στέφανο.

 

Τελικά, τα dobson 8'' αποτελούν την χρυσή τομή μεταξύ δυνατοτήτων παρατήρησης, δυνατότητας μεταφοράς (με μεταφορικό μέσο εννοείται) και ήπιου κόστους. Ένα τέτοιο όργανο θα μπορούσε να αποτελέσει τον πολύτιμο σύντροφο κάθε αρχαρίου για αρκετό καιρό. Mόνο για αστροφωτογράφηση δεν ενδείκνυνται, αλλά κι αυτό μπορεί να ρυθμιστεί με μελλοντική αναβάθμιση της στήριξης. Θα αγόραζα 6'' αποκλειστικά και μόνο για λόγους έλλειψης χρημάτων - αν δεν μπορούσα λίγο ακόμα να περιμένω (ανθρώπινο).

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημέρα! δεν ξέρω εάν τελικά η αγορά ενός τηλεσκοπίου καθιστά αυτόματα κάποιον σαν "αρχάριο αστρονόμο" ή όχι, αλλά πήρα την απόφαση και αγόρασα τελικα το skywatcher 130mm από το πλανητάριο Θεσσ/νίκης για μια καλή αρχή. οταν καλή του ώρα έρθει, περιμένω και εγώ με τη σειρά μου να δω καλύτερα τη μαγεία του νυχτερινού ουρανού!

 

θα πω μόνο οτι, από την τρομερή δυνατότητα επιλογών που έχει κανείς, πάλι καλα που υπάρχει το astrovox και μερικά ξένα fora γιατι κάπου και εγώ είχα παραλύσει απο την ανάλυση (paralysis from analysis) και θα γινόταν το όλο θέμα άγχος αντί για ένα νέο όμορφο hobby.

 

thanx again! :D

Aris from milkyway!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης