Jump to content

Ένα μικρό ταξίδι στην Μεγάλη Αρκτο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέρα Σάββατο, στην Νικαία, στους πρόποδες του όρους Αιγάλεω, περίπου 6:30 το απόγευμα. Πέρνω την απόφαση να "παίξω" με την Μεγάλη Αρκτο από το μπαλκόνι του σπιτιού μου.

 

Ετοιμάζομαι! Επιλέγω κλασικούς στόχους:

 

1. Alcor-Mizar για κεντράρισμα.

2. Μ101 πάνω αριστερά με 7.70mag

3. M51 - Whirlpool από κάτω με 8.40mag (τα πράγματα σκληραίνουν)

4. Μ109 λέμε με 9,80mag

5. M108 με 10,10mag (τρέλαααα)

6. Μ97 μπας και μας ξυπνήσουν οι κουκουβάγιες στα 11,10mag (που πας βρέ Καραμήτρο...)

7. Μ63 για το τέλος για να κλείσουμε με ένα ηλιοτρόπιο όμορφα καλά και ωραία.

 

'Ετοιμοι λοιπόν οι χάρτες-στόχοι, έτοιμο και το DOB 8", στημένο με έναν 15" NPL Vixen.

 

Κεντράρω αμεσώς Alcor-Mizar.

Ωρα 11:45μμ

Ορθή: 13h25m23s

Αποκ: 54,55,31.

Υψος 36.

 

Αυτό ήταν! Τελειώσαμε!

Ωρα: 02:10πμ. Ακόμα προσπαθώ να δώ τον Μ101.

Κατά την διάρκεια των προσπαθειών μου δοκιμάζω 10" plossl, βάζω UHC-L, βάζω Moon & Skyglow, δοκιμάζω με όλα αυτά και τον λατρευτό μου LVW 8" Vixen αλλά τίποτα!

Τζίφος το ταξίδι μου στην Μεγάλη Αρκτο! Και η πίκρα μεγάλη!

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε aagios όταν λες κεντράρισμα εννοείς την ευθυγράμμιση του ερευνητή με το τηλεσκόπιο?ΑΝ ναι τότε γι αυτό δεν κατάφερες να βρεις τους στόχους σου.Ευθυγράμμιση κάνουμε με τον polaris που μένει ακίνητο.Κ αν η παρατήρηση έγινε από Αθήνα τότε είναι απόλυτα φυσιολογικό να μην είδες το m101
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον Μ101 δεν έχω καταφέρει να τον δω ούτε εγώ μέχρι σήμερα, οπότε δεν εκπλήσομαι....Κι αν έχω κάνει προσπάθειες. Μάλλον θέλει πολύ χαμηλη μεγένθυση αλλά δεν ξέρω πόση.
Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σου προτείνω μερικούς σχετικά εύκολους στόχους που παρατήρησα την προηγούμενη εβδομάδα από την αυλή μου (backyard): Μ60, Μ63, Μ64, Μ51, Μ06, Μ94, Μ85, Μ87, Μ49, NGC4725, NGC4449. Η ώρα παρατήρησης ήταν 10 με 12 αλλά ενδιάμεσα έγινε διάλειμμα για κολατσό. Το διάλειμμα βέβαια είχε σαν αποτέλεσμα να μην μπορέσω να δω και κάποιους άλλους στόχους γιατί έδυσαν πίσω από το τριόροφο αυθαίρετο του γείτονα όπως Μ83, Μ104, Μ96, Μ65, Μ66, Μ100, NGC4631, NGC2903, NGC3521, NGC3628. Μερικοί γαλαξίες απο τους παραπάνω δεν είχαν δύσει, απλά δεν μπόρεσα να τους δω.
Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Παναγιώτη.

 

Σαν έκφραση χρησιμοποίησα την λέξη "Κεντράρισα", ενοούσα άρχισα. :D

 

Η αλήθεια είναι πως το m101 είναι απλωμένος στόχος κ θα έχει μικρή επιφανειακή λαμπρότητα.Οπότε μάλλον δεν μπορεί να φανεί απ την Αθήνα.Κ θέλει μικρή μεγέθυνση.Ο 8mm δεν βοηθά σε αυτόν το στόχο.Κ τα φίλτρα όχι μόνο δεν κάνουν για γαλαξίες αλλά τους θάβουν.Οπότε προσπάθησε να δεις τους στόχους που σου προτείνει κ ο vasilas432 μιας κ τους έχει δει από πόλη κ άσε τον m101 για ποιο σκοτεινό ουρανό.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Παναγιώτη.

 

Σαν έκφραση χρησιμοποίησα την λέξη "Κεντράρισα", ενοούσα άρχισα. :D

 

Η αλήθεια είναι πως το m101 είναι απλωμένος στόχος κ θα έχει μικρή επιφανειακή λαμπρότητα.Οπότε μάλλον δεν μπορεί να φανεί απ την Αθήνα.Κ θέλει μικρή μεγέθυνση.Ο 8mm δεν βοηθά σε αυτόν το στόχο.Κ τα φίλτρα όχι μόνο δεν κάνουν για γαλαξίες αλλά τους θάβουν.Οπότε προσπάθησε να δεις τους στόχους που σου προτείνει κ ο vasilas432 μιας κ τους έχει δει από πόλη κ άσε τον m101 για ποιο σκοτεινό ουρανό.

Ούτε από σκοτεινό ουρανό κατάφερα να το δω. Βέβαια η minimum μεγέθυνση που είχα χρησιμοποιήσει ήταν 112x.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης